Uprawomocnił się wyrok ETPCz, że dublerzy w TK nie są sędziami. Rząd PiS nie odwołał się

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Wyrok ETPCz w sprawie Xero Flor, jeśli nie zostanie wykonany, oznacza międzynarodową śmierć Trybunału Przyłębskiej. Jego skutki nie znikną od zamykania na niego oczu przez rząd PiS   7 sierpnia upłynął termin do zaskarżenia przez polski rząd wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xsero Flor – tego, w którym stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny orzekający […]



Wyrok ETPCz w sprawie Xero Flor, jeśli nie zostanie wykonany, oznacza międzynarodową śmierć Trybunału Przyłębskiej. Jego skutki nie znikną od zamykania na niego oczu przez rząd PiS

 

7 sierpnia upłynął termin do zaskarżenia przez polski rząd wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xsero Flor – tego, w którym stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny orzekający z dublerem w składzie nie jest sądem. Rząd mógł się odwołać od wyroku wydanego w składzie siedmiu sędziów do Wielkiej Izby. Nie zrobił tego. Zatem wyrok się uprawomocnił.

 

Dlaczego rząd się nie odwołał?

 

Prawdopodobnie dlatego, że nie liczył na wygraną przed Wielką Izbą, a nie chciał, żeby wyrok kwestionujący dublerów w Trybunale Konstytucyjnym zyskał wyższą rangę. Władza ma już ideologiczne, pseudoprawne uzasadnienie: że ten wyrok ETPCz to nie wyrok, bo Trybunał w Strasburgu przekroczył swoje kompetencje, rozciągając pojęcie prawa do sądu na Trybunał Konstytucyjny.

 

Tak mówił po majowym wyroku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, tak mówili politycy PiS, tak orzekł Trybunał Przyłębskiej, odrzucając wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich o wyłączenie dublerów ze składów, gdy powoływał się na wyrok Xero Flor.

 

Tak więc rząd najwyraźniej postanowił udawać, że wyrok ETPCz jest „non est” – nieistniejący. Ciekawe w takim razie, czy wypłaci firmie Xero Flor zasądzone przez ETPCz zadośćuczynienie: niespełna 3,5 tys. euro.

 

A jednak koncepcję, że wyrok jest „non est”, popsuł chyba już Zbigniew Ziobro, który jako prokurator generalny zaskarżył do Trybunału Przyłębskiej Europejską Konwencję Praw Człowieka, a konkretnie jej art. 6, czyli prawo do sądu. W uzasadnieniu powołuje się bowiem na wyrok w sprawie Xero Flor właśnie.

 

Co dalej?

 

Europejska Konwencja Praw Człowieka ma opisany mechanizm egzekwowania wykonania wyroków: państwa składają cyklicznie sprawozdania z wykonania wyroków ETPCz, a Komitet Ministrów Rady Europy ocenia, czy wywiązały się z obowiązku dostosowania do nich swojego prawa. Jeśli uzna, że nie, po dyskusji z rządem daje wytyczne, z których znowu za jakiś czas państwo rozlicza. I tak do szczęśliwego wykonania wyroku, czasem trwa to latami.

 

Na przykład wyrok w sprawie Tysiąc – o obowiązku wprowadzenia skutecznego mechanizmu zaskarżania decyzji lekarza o odmowie legalnej aborcji – nie został w pełni wykonany od 14 lat. Wyrok w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce – zakończyć śledztwo, osądzić winnych – od siedmiu.

 

Co będzie dalej?

 

Z udziałem dublerów zapadło blisko 300 rozstrzygnięć, w tym ponad sto wyroków, z czego 48 w sprawie skarg konstytucyjnych obywateli i podmiotów mających osobowość prawną, jak Xero Flor właśnie. A więc potencjalnie do Trybunału w Strasburgu może trafić ponad 40 kolejnych skarg na naruszenie prawa do sądu.

 

Rządu niewiele obchodzi, że zostaną zasądzone jakieś zadośćuczynienia czy odszkodowania. Nie są to wielkie sumy dla budżetu państwa. Nie martwi się też wstydem na arenie międzynarodowej: opór przeciwko wyrokom międzynarodowych trybunałów i niewykonywanie umów, do których Polska przystąpiła, traktuje jako rodzaj walki z okupantem i akt patriotyzmu.

 

Dawno też nie dba o to, jak jego działania oceniają „obywatele gorszego sortu”, czyli ta część społeczeństwa, która nie należy do potencjalnych wyborców PiS.

 

Wyroki TK z dublerami stają się „non est” dla KE i TSUE

 

Waga wyroku w sprawie Xero Flor na czym innym polega. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego i relacji Polski z innymi krajami wyroki Trybunału Przyłębskiej w ogóle, a te wydane z udziałem dublerów w szczególności, przestają być uznawane za wypowiedzi prawne, które należy respektować. Nie będą traktowane jako wiążące.

 

Na przykład dla TSUE i Komisji Europejskiej nie będą żadnym argumentem w dyskusji nad obowiązkiem Polski zastosowania się do postanowienia tymczasowego TSUE w sprawie zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej.

 

Wyrok Trybunału Przyłębskiej stwierdzający, że takie postanowienia dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie obowiązują, wydany był z udziałem dublera i jest dla Unii „non est”.

 

To samo będzie z ewentualnym wyrokiem z wniosku premiera Morawieckiego określanym jako wniosek „o wyższości prawa polskiego nad unijnym”.

 

Wyrok w sprawie Xero Flor, jeśli nie zostanie wykonany, oznacza międzynarodową śmierć Trybunału Przyłębskiej. Nie zniknie od zamykania przez rząd na niego oczu.

 

Ewa Siedleckajest publicystką „Polityki”. Ten tekst ukazał się na jej Blogu Konserwatywnym.



Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

13 sierpnia 2021






Inne artykuły tego autora

04.03.2023

Znowu unik TSUE w sprawie neosędziów [Siedlecka]

02.03.2023

Przyłębska kontratakuje. Sędziowie ją ignorują. Chaos w Trybunale coraz większy

22.11.2022

Tomasz Piątek skazany. Wyrok jest, procesu nie było

19.09.2022

Władza nic nie musi. A obywatel ma słuchać i trzymać gębę na kłódkę… [Siedlecka]

09.08.2022

Sprawa Frasyniuka. Wyrok na wolność debaty [Siedlecka]

06.07.2022

Skok PiS na samorządy prawnicze podważy nasze prawo do sądu [Uchwały NRA i Rady Radców Prawnych]

21.04.2022

Dobra płaca za marną pracę: sędziowie Trybunału Przyłębskiej bogacą się i utajniają majątki

19.04.2022

Ręka rękę myje, czyli jak neo KRS walczy o bezkarność Nawackiego

03.04.2022

Konstytucja jest w nas. Wbrew temu, co głosi PiS, demokracja nie unieważnia praworządności

06.08.2021

Manowska okrakiem na barykadzie: po wyroku TSUE aresztuje pisma do Izby Dyscyplinarnej

27.03.2021

Nowe kłopoty PiS. Bunt narzędzi do zadań specjalnych

18.02.2021

W Gostyninie więcej „niebezpiecznych” się nie zmieści. Dyrektor się wreszcie zbuntował

12.01.2021

Skazani będą nadzorować sędziów?

08.01.2021

Czego takiego doświadczył Rokita? O „żarciku” prezydenta Dudy i kompromitacji urzędu RPO

22.12.2020

PiS spełnia obietnice – znosi immunitety. Opozycji. Na początek Scheuring-Wielgus

07.12.2020

Trybunał w Strasburgu oceni praktyki polskiej policji wobec demonstrantów

28.11.2020

Represje za niezależność. Prokurator nie chciał aresztu dla uczestniczki protestu, został przeniesiony

21.10.2020

Akcja „Anihilacja RPO” odwołana. Bunt w Trybunale Przyłębskiej narasta

19.10.2020

Siedlecka: PiS traktuje Trybunał jak prawną prostytutkę

01.10.2020

Ewa Siedlecka: Zwierzęta polityczne



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200