Przyłębska kontratakuje. Sędziowie ją ignorują. Chaos w Trybunale coraz większy

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Mamy zaostrzenia konfliktu w Trybunale Przyłębskiej. Sądzenie najważniejszych spraw w ustawowych terminach może być zupełnie niemożliwe, bo „zbuntowani” członkowie bojkotują narady. Władza Julii Przyłębskiej w TK będzie jeszcze słabsza.     JULIA Przyłębska nadal jest prezeską Trybunału Konstytucyjnego i nie ma powodu, by zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK do wyboru kandydatów na prezesa, czego domagało się w piśmie […]



Mamy zaostrzenia konfliktu w Trybunale Przyłębskiej. Sądzenie najważniejszych spraw w ustawowych terminach może być zupełnie niemożliwe, bo „zbuntowani” członkowie bojkotują narady. Władza Julii Przyłębskiej w TK będzie jeszcze słabsza.

 

 

JULIA Przyłębska nadal jest prezeską Trybunału Konstytucyjnego i nie ma powodu, by zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK do wyboru kandydatów na prezesa, czego domagało się w piśmie do niej pięciu sędziów TK i jeden dubler. Tak wynika z komunikatu rzeczniczki TK.

 

 

 

Mocno wątpliwe, czy ta uchwała zakończy konflikt w TK, który już zaowocował blokadą spraw wymagających osądzenia w tzw. pełnym składzie (minimum dziewięciu sędziów).

 

 

Czy było kworum?

 

 

Wątpliwość bierze się z nieoficjalnych informacji, jakie mamy. Wynika z nich, że uchwała może być nieważna. Z tego, co wiemy, na zwołane w środę 1 marca 2023 roku przez Julię Przyłębską Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK przyszło dziesięciu sędziów.

 

 

Pięciu nie przyszło, bo uznało, że Przyłębska nie jest już prezeską, więc nie może zwoływać zgromadzenia w celu innym niż wybór kandydatów na jej następcę. Przyłębska miała przygotowaną uchwałę stwierdzającą, że jej kadencja się nie skończyła i nadal ma władzę prezesa.

2 przeciw, 8 za

 

 

Dwóch sędziów – z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że byli to Piotr Pszczółkowski i Bogdan Święczkowski – odmówiło wzięcia udziału w głosowaniu nad uchwałą. Ośmioro zagłosowało, większość była „za”. Ale czy było kworum?

 

 

To dyskusyjne. Ustawa o funkcjonowaniu TK (art. 8 par. 1 ustawy) mówi, że uchwały podejmuje się „w obecności” co najmniej dwóch trzecich sędziów. W tym przypadku uchwałę podjęto „w obecności” dziesięciu, ale udział w głosowaniu wzięło ośmiu.

 

 

Konstytucja w rozdziale o Sejmie i Senacie też mówi o „obecności” i do tej pory nikt nie kwestionował, gdy do kworum liczyło się także osoby obecne na sali (włożyły karty do głosowania do czytnika), ale nie zagłosowali ani „tak”, ani „nie”, ani „wstrzymuję się”.

Czy uchwała jest ważna?

 

 

Ale to nie znaczy, że kwestionować nie można. I jest prawdopodobne, że konflikt w Trybunale Przyłębskiej się zaostrzy – także pomiędzy „buntownikami”. Sądzenie najważniejszych spraw w ustawowych terminach może być zupełnie niemożliwe, bo już dziś „zbuntowani” bojkotują narady w takich sprawach. Teraz mogą dostać nowy impuls do buntu. A władza Julii Przyłębskiej w TK będzie jeszcze słabsza.

 

 

Czy w ogóle ma znaczenie?

 

 

Kolejny problem: czy taka uchwała sędziów TK w ogóle ma znaczenie prawne? Bo – według ustawy o TK – Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK może jedynie wybrać kandydatów na prezesa TK. Nie ma w ustawie o TK, że sędziowie mogą uchwalić, czy prezes skończył kadencję, czy nie. Zgromadzenie wyraża jakiś pogląd, ale to nie oznacza, że ten pogląd obowiązuje.

 

 

Uchwałą Julia Przyłębska ma zapewne nadzieję pokazać, że nie straciła panowania nad TK. W najbliższym czasie zobaczymy, czy to prawda. Testem może być prezydencki wniosek o prewencyjną kontrolę, czy najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją.

 

 

Wydaje się, że przygotowana przez „Prezes Julię” uchwała wywoła więcej chaosu – w Trybunale, i nie tylko tam.



Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

2 marca 2023






Inne artykuły tego autora

04.03.2023

Znowu unik TSUE w sprawie neosędziów [Siedlecka]

22.11.2022

Tomasz Piątek skazany. Wyrok jest, procesu nie było

19.09.2022

Władza nic nie musi. A obywatel ma słuchać i trzymać gębę na kłódkę… [Siedlecka]

09.08.2022

Sprawa Frasyniuka. Wyrok na wolność debaty [Siedlecka]

06.07.2022

Skok PiS na samorządy prawnicze podważy nasze prawo do sądu [Uchwały NRA i Rady Radców Prawnych]

21.04.2022

Dobra płaca za marną pracę: sędziowie Trybunału Przyłębskiej bogacą się i utajniają majątki

19.04.2022

Ręka rękę myje, czyli jak neo KRS walczy o bezkarność Nawackiego

03.04.2022

Konstytucja jest w nas. Wbrew temu, co głosi PiS, demokracja nie unieważnia praworządności

13.08.2021

Uprawomocnił się wyrok ETPCz, że dublerzy w TK nie są sędziami. Rząd PiS nie odwołał się

06.08.2021

Manowska okrakiem na barykadzie: po wyroku TSUE aresztuje pisma do Izby Dyscyplinarnej

27.03.2021

Nowe kłopoty PiS. Bunt narzędzi do zadań specjalnych

18.02.2021

W Gostyninie więcej „niebezpiecznych” się nie zmieści. Dyrektor się wreszcie zbuntował

12.01.2021

Skazani będą nadzorować sędziów?

08.01.2021

Czego takiego doświadczył Rokita? O „żarciku” prezydenta Dudy i kompromitacji urzędu RPO

22.12.2020

PiS spełnia obietnice – znosi immunitety. Opozycji. Na początek Scheuring-Wielgus

07.12.2020

Trybunał w Strasburgu oceni praktyki polskiej policji wobec demonstrantów

28.11.2020

Represje za niezależność. Prokurator nie chciał aresztu dla uczestniczki protestu, został przeniesiony

21.10.2020

Akcja „Anihilacja RPO” odwołana. Bunt w Trybunale Przyłębskiej narasta

19.10.2020

Siedlecka: PiS traktuje Trybunał jak prawną prostytutkę

01.10.2020

Ewa Siedlecka: Zwierzęta polityczne



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200