Prawo do uczestnictwa w życiu publicznym
Grupa Granica, Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC), Sprawozdanie; Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej październik-listopad 2022 r. Kolejna zima to zagrożenie wzrostu liczby ofiar śmiertelnych i osób zaginionych na pograniczu polsko-białoruskim
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej październik-listopad 2022 r. Kolejna zima to zagrożenie wzrostu liczby ofiar śmiertelnych i osób zaginionych na pograniczu polsko-białoruskim Sprawozdanie zostało sporządzone przez zespół komunikacyjny Grupy Granica.
European Commission; European Media Freedom Act; Proposal for a Regulation establishing a common framework for media services in the internal market ( European Media Freedom Act)
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej i monitoring nadawczych skrzynek wyborczych to warunki brzegowe, aby proces wyborczy był zgodny z prawem, mówią eksperci z Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego.
Do władz naszych miast i gmin: nie przykładajcie ręki do organizacji wyborów kopertowych – Andrzej Rzepliński i Marcin Skubiszewski
Stanowisko Zespołów Ekspertów Prawnych i Wyborczych Fundacji Batorego w sprawie wyborów korespondencyjnych
Nie ma obecnie ważniejszego zadania niż opanowanie pandemii koronawirusa i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, w szczególności – pracowników ochrony zdrowia oraz osób najbardziej narażonych na konsekwencje zakażenia. Sprawność polskiego państwa poznamy nie po tym, czy uda się zorganizować wybory prezydenckie w planowanym początkowo terminie, ale po tym, jak będą działać szpitale, jak łatwo dostępna będzie niezbędna aparatura medyczna i środki ochrony, jak bardzo uda się ograniczyć społeczne i gospodarcze konsekwencje kryzysu.
Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do tzw. tarczy antykryzysowej
Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Ustawy z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 96)
Apel Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze do Senatu RP dot. prawa wyborczego
Obserwatorium Wyborcze stoi na stanowisku, że przepisy te naruszają porządek konstytucyjny na wiele sposobów: negują prawo do ochrony zdrowia i życia, gdyż mają ułatwić przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii; wprowadzają dyskryminację między wyborcami; ułatwiają łamanie konstytucyjnych przepisów o stanach nadzwyczajnych; zostały uchwalone przez Sejm z naruszeniem konstytucyjnych przepisów o postępowaniu ustawodawczym.
Wybory są technicznie możliwe, ale czy głosowanie w takich warunkach jest powszechnie dostępne i swobodne? W opinii dla Fundacji Batorego prof. Piotr Uziębło stwierdza, że obecna sytuacja nie pozwala na przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów głowy państwa i powinien zostać wprowadzony stan wyjątkowy.
Wystąpienie RPO do PKW i Prezesa Rady Ministrów dot. wyborów 10 maja 2020 roku
Rzecznik Praw Obywatelskich z zaniepokojeniem monitoruje kwestię organizowania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., szczególnie w kontekście zagwarantowania konstytucyjnych praw wyborczych w czasie walki z wirusem COVID-19.
Apel Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP
Wolne wybory wymagają spełnienia wielu warunków. Wśród nich szczególnie ważne jest zapewnienie ich powszechności i równości. Nade wszystko wybory nie powinny przyczyniać się do zwiększenia zagrożenia epidemicznego, a więc zagrożenia zdrowia i życia nas wszystkich.
Koronne argumenty – termin wyborów prezydenckich 2020. Analiza Jarosława Flisa
Terminowe przeprowadzanie wyborów prezydenckich 2020 wiąże się z problemami różnego rodzaju i wagi. Niniejsze opracowanie wskazuje na ich powiązanie ze strukturą wiekową społeczeństwa polskiego i zróżnicowanym zagrożeniem, związanym z epidemią koronawirusa, dla poszczególnych grup wiekowych. Omawiane problemy to – w kolejności – strona organizacyjna wyborów, niebezpieczeństwa wynikające z samego ich przeprowadzenia oraz możliwe odkształcenia wyniku wyborczego, wynikające ze zmian frekwencji.
Prezydent RP; Wniosek o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy – Kodeks wyborczy; 20.07.2018
Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadzająca zmiany w ordynacji do PE zawetowana
Prezydent RP; Skierowanie Ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia; 02.10.2015
Prezydent RP; Skierowanie Ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia; 02.10.2015
Najnowsze wpisy
Rok publikacji: 2023.
Democracy Institute (Laurent Pech, Jakub Jaraczewski), Recommendations, Systemic threat to the rule of law in Poland
16.01.2023
Naczelna Rada Adwokacka (NRA); Negatywna opinia w sprawie projektu nowelizacji ustawy o SN
Rok publikacji: 2023.
CJEU (ADVOCATE GENERAL COLLINS); OPINION; Joined Cases C‑615/20 and C‑671/20
Rok publikacji: 2023.
TSUE (Rzecznik Generalny Anthony Michael Collins); Opinia w sprawie dot. Polski, Sprawy połączone C‑615/20 i C‑671/20
Rok publikacji: 2023.
KOS/ JDC; (Justice Defence Committee); Position n the members’ bill amending the Act on the Supreme Court and certain other Acts (form No. 2870)
13.01.2023