Prezydent RP; Wniosek o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy – Kodeks wyborczy; 20.07.201820180816_nowelizacja_kodeksu_wyborczego_pe.pdf

opublikowany

16/08/2018

typ dokumentu

Wniosek

autor/źródło

Prezydent RPNowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadzająca zmiany w ordynacji do PE zawetowanaNowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadzająca zmiany w ordynacji do PE zawetowana

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. O swojej decyzji Andrzej Duda poinformował w oświadczeniu dla mediów w czwartek.

– Odmawiam podpisania tej ustawy i zwracam ją Sejmowi po ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów – powiedział Prezydent.

 

 

– Po pierwsze, dlatego, że uważam, że w absolutnie zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach – oświadczył Andrzej Duda. Dodał, że w naszym prawie wyborczym i w prawie europejskim jasno określony 5-procentowy próg dostępności do europarlamentu. Ugrupowanie musi osiągnąć minimum 5-procentowy wynik, aby mogło uzyskać mandat czy mandaty w wyborach do parlamentu europejskiego.

 

 

Zmiana dokonana ustawą – jak pokazują analizy prawne i politologiczne – wprowadziłaby co najmniej kilkunastoprocentowy efektywny próg wyborczy. -To by oznaczało w praktyce, że dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim miałyby tylko dwa ugrupowania – podkreślił Prezydent. Jego zdaniem taka regulacja prawna jest zbyt daleko idąca.

 

 

– Nowelizacja spowodowałaby, że ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE; jestem przekonany, że taka ordynacja doprowadziłaby do jeszcze większego spadku zainteresowania wyborami do Parlamentu Europejskiego i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa – oświadczył Andrzej Duda.

 

 

Prezydent powiedział, że nigdy nie zobowiązywał się do dokonywania jakichkolwiek zmian w ordynacji do PE, ani w systemie wyborczym w ogóle. – Jeżeli do czegoś się zobowiązywałem, to do tego, że będę słuchał ludzi i do tego, że będę się starał realizować moje zobowiązania wyborcze – podkreślił.

 

 

– Jednym z tych zobowiązań – zaznaczył Andrzej Duda – było to, że ludzie powinni mieć w Polsce jak najwięcej do powiedzenia i to oni powinni w jak najbardziej demokratyczny sposób decydować o naszym życiu politycznym i o tym jak jest kształtowany także ustrój Rzeczpospolitej oraz oczywiście reprezentacja parlamentarna w wyborach parlamentarnych czy do PE, czy w wyborach do władz jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

Wniosek Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy dotarł do Marszałka Sejmu RP w czwartek. (MK)


plik

20180816_nowelizacja_kodeksu_wyborczego_pe.pdf

Pobierz

opublikowany

16/08/2018


typ dokumentu

Wniosek


autor/źródło

Prezydent RPWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200