Prawo do ochrony zdrowia i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej
Prezentujemy stanowisko działającego przy Fundacji Batorego Zespołu Ekspertów Prawnych w związku z publikacją sentencji i uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do tzw. tarczy antykryzysowej
Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Ustawy z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 96)
Apel Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze do Senatu RP dot. prawa wyborczego
Obserwatorium Wyborcze stoi na stanowisku, że przepisy te naruszają porządek konstytucyjny na wiele sposobów: negują prawo do ochrony zdrowia i życia, gdyż mają ułatwić przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii; wprowadzają dyskryminację między wyborcami; ułatwiają łamanie konstytucyjnych przepisów o stanach nadzwyczajnych; zostały uchwalone przez Sejm z naruszeniem konstytucyjnych przepisów o postępowaniu ustawodawczym.
Wystąpienie RPO do PKW i Prezesa Rady Ministrów dot. wyborów 10 maja 2020 roku
Rzecznik Praw Obywatelskich z zaniepokojeniem monitoruje kwestię organizowania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., szczególnie w kontekście zagwarantowania konstytucyjnych praw wyborczych w czasie walki z wirusem COVID-19.
Apel Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP
Wolne wybory wymagają spełnienia wielu warunków. Wśród nich szczególnie ważne jest zapewnienie ich powszechności i równości. Nade wszystko wybory nie powinny przyczyniać się do zwiększenia zagrożenia epidemicznego, a więc zagrożenia zdrowia i życia nas wszystkich.
Koronawirus a wybory prezydenckie. Czym grozi głosowanie podczas epidemii? Analiza Bartłomieja Michalaka
Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce nie wstrzymało prac nad przygotowaniem zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku wyborów Prezydenta RP. W ostatnich dniach coraz częściej słychać jednak pytania o możliwość przełożenia wyborów prezydenckich czy wręcz wezwania do ich przełożenia.
Koronne argumenty – termin wyborów prezydenckich 2020. Analiza Jarosława Flisa
Terminowe przeprowadzanie wyborów prezydenckich 2020 wiąże się z problemami różnego rodzaju i wagi. Niniejsze opracowanie wskazuje na ich powiązanie ze strukturą wiekową społeczeństwa polskiego i zróżnicowanym zagrożeniem, związanym z epidemią koronawirusa, dla poszczególnych grup wiekowych. Omawiane problemy to – w kolejności – strona organizacyjna wyborów, niebezpieczeństwa wynikające z samego ich przeprowadzenia oraz możliwe odkształcenia wyniku wyborczego, wynikające ze zmian frekwencji.
Najnowsze wpisy
06.02.2023
List organizacji obywatelskich do OBWE dot. wyborów parlamentarnych 2023
Rok publikacji: 2023.
Opinia (pilna przejściowa opinia); W sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o sądzie najwyższym i niektórych innych ustaw (z dnia 16 stycznia 2023)
Rok publikacji: 2023.
Democracy Institute (Laurent Pech, Jakub Jaraczewski), Recommendations, Systemic threat to the rule of law in Poland
16.01.2023
Naczelna Rada Adwokacka (NRA); Negatywna opinia w sprawie projektu nowelizacji ustawy o SN
Rok publikacji: 2023.
CJEU (ADVOCATE GENERAL COLLINS); OPINION; Joined Cases C‑615/20 and C‑671/20
Rok publikacji: 2023.