Siedlecka: To początek Polexitu, jeśli PiS nie podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Co zrobi PiS? Zaskarży postanowienie do TK Przyłębskiej i Muszyńskiego? Powoła komisję, która orzeknie, że TSUE nie ma racji, a pisowscy prawnicy inaczej interpretują traktat UE? Wszystko jest możliwe. Dowolna bzdura i hucpa. Tylko że to nie są „Wiadomości” TVP, gdzie można tworzyć rzeczywistość alternatywną. To się dzieje naprawdę - pisze Ewa Siedlecka



Tydzień temu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie obowiązuje go postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego zwieszające obsadzanie stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Teraz on i pozostałe władze będą musieli ustosunkować się do postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wypowiedzą posłuszeństwo Trybunałowi?

 

Wiceprezes Trybunału sędzia Rosario Silva de Lapuerta wydała dziś postanowienie zabezpieczające w sprawie skargi Komisji Europejskiej na pisowskie ustawy dotyczące Sądu Najwyższego.

 

Decyzja TSUE o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym

 

Postanowienie zawiesza stosowanie przepisów o „wycince” sędziów. Nakazuje polskim władzom, by „podjęły wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, by sędziowie Sądu Najwyższego, których dotyczą sporne przepisy, mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym”.

 

Nakazuje władzom „powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów” na stanowiska sędziów przymusowo przeniesionych w stan spoczynku. I powstrzymanie się od działań zmierzających do powołania nowego I Prezesa Sądu Najwyższego lub jego tymczasowego następcy.

 

Trybunał nakazuje polskim władzom w ciągu miesiąca powiadomić o działaniach podjętych dla realizacji tego zarządzenia, a potem meldować co miesiąc „o wszystkich środkach, które przyjęła w celu pełnego zastosowania się do tego postanowienia”.

 

Na to zarządzenie czekaliśmy od sierpnia, gdy Sąd Najwyższy wydał postanowienie zabezpieczające zawieszające „wycinkę” sędziów w SN. Doczekaliśmy się teraz, w związku ze skargą Komisji skierowaną na początku października. Czekaliśmy dłużej niż na postanowienie w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, ale się doczekaliśmy.

 

Postanowienie jest oczywiste: polskie władze mają umożliwić orzekanie sędziom, których przeniosły w stan spoczynku, i wstrzymać wszelkie działania dotyczące obsadzania ich stanowisk. Prezydent ma się powstrzymać od wyznaczenia tymczasowego „komisarza” w miejsce prezes Małgorzaty Gersdorf. A Sąd Najwyższy nie może podjąć działań zmierzających do wyłonienia kandydatów na nowego I Prezesa.

 

PiS zaskarży decyzję do Przyłębskiej?

 

Nie ma pola do interpretacji. Nie ma pola do twierdzenia przez polskie władze, że „nie są stroną postępowania” przed TSUE (tłumaczenie prezydenta na niepodporządkowanie się postanowieniom NSA) – bo są stroną z mocy prawa. A zarządzenie wiceprezeski TSUE jest skierowane do nich bezpośrednio.

 

Co zrobią władze PiS? Zaskarżą postanowienie TSUE do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego? Powołają kolejną komisję – na wzór „antyweneckiej” – antytrybunalską, która orzeknie, że wiceprezes TSUE nie ma racji, a pisowscy prawnicy inaczej interpretują traktat o Unii Europejskiej?

 

Wszystko jest możliwe. Dowolna bzdura i hucpa. Tylko że to nie są „Wiadomości” TVP, gdzie można tworzyć dowolną rzeczywistość alternatywną. To się dzieje naprawdę.

 

To są realne, a nie pozorowane, jak w Trybunale Konstytucyjnym, kroki prawne. Podejmuje je unijny Trybunał, na którego decyzje PiS nie może wywrzeć nacisku, grożąc przeniesieniem jego sędziów w stan spoczynku czy wytoczeniem postępowań dyscyplinarnych.

 

Nie może im „zmienić zakresu obowiązków”, żeby ich odsunąć od sądzenia tej sprawy, jak to robi polskim sędziom (vide sędzia Waldemar Żurek).

 

Jeśli władze PiS odmówią poddania się jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości, to w połączeniu z wnioskiem prokuratora Zbigniewa Ziobry do polskiego TK (o wypowiedzenie posłuszeństwa części traktatu o UE dotyczącego pytań prejudycjalnych) będzie to jasna dla wyborców deklaracja o woli wystąpienia z Unii.

 

I całkiem prawdopodobny początek końca rządów PiS, bo tego nawet jego wyborcy nie zdzierżą.

 

Ewa Siedlecka jest publicystka Tygodnika Polityka. Ten tekst ukazał się na jej Blogu Konserwatywnym



Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

19 października 2018




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

04.03.2023

Znowu unik TSUE w sprawie neosędziów [Siedlecka]

02.03.2023

Przyłębska kontratakuje. Sędziowie ją ignorują. Chaos w Trybunale coraz większy

22.11.2022

Tomasz Piątek skazany. Wyrok jest, procesu nie było

19.09.2022

Władza nic nie musi. A obywatel ma słuchać i trzymać gębę na kłódkę… [Siedlecka]

09.08.2022

Sprawa Frasyniuka. Wyrok na wolność debaty [Siedlecka]

06.07.2022

Skok PiS na samorządy prawnicze podważy nasze prawo do sądu [Uchwały NRA i Rady Radców Prawnych]

21.04.2022

Dobra płaca za marną pracę: sędziowie Trybunału Przyłębskiej bogacą się i utajniają majątki

19.04.2022

Ręka rękę myje, czyli jak neo KRS walczy o bezkarność Nawackiego

03.04.2022

Konstytucja jest w nas. Wbrew temu, co głosi PiS, demokracja nie unieważnia praworządności

13.08.2021

Uprawomocnił się wyrok ETPCz, że dublerzy w TK nie są sędziami. Rząd PiS nie odwołał się

06.08.2021

Manowska okrakiem na barykadzie: po wyroku TSUE aresztuje pisma do Izby Dyscyplinarnej

27.03.2021

Nowe kłopoty PiS. Bunt narzędzi do zadań specjalnych

18.02.2021

W Gostyninie więcej „niebezpiecznych” się nie zmieści. Dyrektor się wreszcie zbuntował

12.01.2021

Skazani będą nadzorować sędziów?

08.01.2021

Czego takiego doświadczył Rokita? O „żarciku” prezydenta Dudy i kompromitacji urzędu RPO

22.12.2020

PiS spełnia obietnice – znosi immunitety. Opozycji. Na początek Scheuring-Wielgus

07.12.2020

Trybunał w Strasburgu oceni praktyki polskiej policji wobec demonstrantów

28.11.2020

Represje za niezależność. Prokurator nie chciał aresztu dla uczestniczki protestu, został przeniesiony

21.10.2020

Akcja „Anihilacja RPO” odwołana. Bunt w Trybunale Przyłębskiej narasta

19.10.2020

Siedlecka: PiS traktuje Trybunał jak prawną prostytutkę



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200