Sędzia dubler wzywa Przyłębską do dymisji. Konflikt w Trybunale Konstytucyjnym

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Jarosław Wyrembak wzywa Julię Przyłębską do dymisji z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego – doniósł portal Onet.pl. Cała sytuacja pokazuje, że morale wśród mianowanych przez PiS sędziów i dublerów spada. Już nie są biało-czerwoną drużyną. Tekst Ewy SiedleckiejWyrembak zarzuca jej „rażące naruszanie elementarnych reguł praworządności”. Brzmi to dość śmiesznie, zważywszy że sam Wyrembak znalazł się w TK w wyniku rażącego naruszania elementarnych reguł praworządności – jest dublerem sędziego. I bierze udział w orzekaniu, nie martwiąc się wcale, że orzeczenia te mogą być podważone, skoro są wydawane z udziałem nie-sędziego.

 

Nie wiemy dokładnie, co Wyrembak uważa za „rażące naruszanie elementarnych reguł praworządności” w wykonaniu Julii Przyłębskiej. Raczej nie manipulowanie składami sędziowskimi (o czym oficjalnie doniósł inny dubler Mariusz Muszyński), bo o tym wiemy od ponad roku, a Wyrembak do tej pory się nie oburzał.

 

Onet podaje, że „zaatakował” Julię Przyłębską 17 września podczas Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK w ten sposób, że złożył pisemne oświadczenie o „podejmowaniu [przez Przyłębską] działań, dla których nie znajduje żadnej legitymacji prawnej”. A także że prezeska unika dyskusji o sytuacji w TK, ignorując jego pisemny wniosek w tej sprawie, czym ogranicza swobodę wypowiedzi.

 

Więc on, Wyrembak, „wyraża swoją dezaprobatę wobec sposobu sprawowania przez Panią Julię Przyłębską funkcji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego” i „zwraca się z apelem o pilne zrzeczenie się z tejże funkcji”.

 

Już nie są biało-czerwoną drużyną

 

Tyle Onet.pl. Oczywiście do sposobu sprawowania funkcji przez Przyłębską można mieć tysiące zarzutów. Od manipulacji składami do tego, że TK pod jej rządami wykonuje jedną trzecią pracy, którą wykonywał Trybunał przed „dobrą zmianą (w 2018 roku rozpoznał 188 spraw, w zeszłym – 74, na dwa i pół miesiąca przed końcem 2018 roku – 45).

 

Z naszych – nieoficjalnych – informacji wynika, że poszło jednak o wątpliwości Wyrembaka do pracy trybunalskiej administracji, których Julia Przyłębska nie podzieliła.

 

Ale o co by nie poszło, cała sytuacja pokazuje, że morale wśród mianowanych przez PiS sędziów i dublerów spada. Już nie są biało-czerwoną drużyną. Do tej pory sekowali „starych” sędziów. Wyjątkiem był Piotr Pszczółkowski, który się zbuntował – m.in. uznał za nielegalny wybór Przyłębskiej na prezesa.

 

Potem pojawiły się problemy z jednomyślnością przy orzekaniu. Likwidacji tych problemów ma zapewne służyć manipulowanie składami sądzącymi, nazywane przez Mariusza Muszyńskiego „usprawnianiem orzekania”. A ich objawem jest dość częste jak na doświadczenie z 30-lecia pracy TK odwoływanie terminów rozpraw i ogłoszenia wyroków.

 

Pojawił się konflikt pomiędzy, wydawałoby się nierozerwalnym, tandemem Przyłębska – Muszyński. Mówi się, że powodem jest wybicie się do tej pory posłusznej Przyłębskiej na niepodległość dzięki faworom czynionym jej przez Jarosława Kaczyńskiego. Znowu: cokolwiek byłoby przyczyną, rozłam w „biało-czerwonej drużynie” trybunalskiej jest faktem.

 

We własnym sosie

 

Czy może to oznaczać, że sędziowie zaczną orzekać według prawa i sumienia, a Trybunał wróci do swojej konstytucyjnej roli? Wątpliwe. Raczej stanie się jeszcze bardziej niewydolny. Tym bardziej że zabraknie „starych” sędziów. W grudniu i styczniu kończy kadencje czworo, w lipcu 2021 roku ostatni, piąty. Neo-Trybunał będzie się więc kisił we własnym sosie. I może nawet nie bardzo mieć co sądzić poza ustawami podsyłanymi przez PiS do podżyrowania, bo wpływ spraw spada proporcjonalnie do prestiżu i wiarygodności TK Julii Przyłębskiej.

 

Tekst ukazał się na Blogu konserwatywnym Ewy Siedleckiej.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

21 października 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

21.10.2020

Akcja „Anihilacja RPO” odwołana. Bunt w Trybunale Przyłębskiej narasta

19.10.2020

Siedlecka: PiS traktuje Trybunał jak prawną prostytutkę

01.10.2020

Ewa Siedlecka: Zwierzęta polityczne

28.09.2020

[WYWIAD] Adam Bodnar o naszych prawach i tym, co im zagraża

04.09.2020

Siedlecka: W sprawie Rzecznika Praw Dziecka opozycja idzie w ślady Ordo Iuris

04.06.2020

Siedlecka: Stan postprawia. TK Przyłębskiej przyklepał neosędziów

01.06.2020

Były członek PKW o wyborach, których nie było

06.04.2020

Siedlecka: Szaleńcze mutacje wyborczego wirusa w PiS

21.02.2020

Neo-KRS, mąż, kochanka i żona

11.02.2020

Nawacki – wzór sędziego „dobrej zmiany”. Zawdzięcza partii wszystko

11.02.2020

Siedlecka: Kto w Polsce sądzi gwałciciela i zabójcę dziecka? Sędzia czy opinia publiczna?

21.01.2020

„Kasta”, czyli niewybuch w TVP. Kapcie widzom nie spadły

20.12.2019

Siedlecka: Wojna sędziów z władzą PiS. Jest szansa na zwycięstwo

13.12.2019

Siedlecka: PiS ogłasza sędziom stan wojenny, ale jest skazany na porażkę

11.12.2019

Siedlecka ostrzega opozycję: Banasia nie można postawić przed Trybunałem Stanu

09.12.2019

Siedleckiej osobiste pożegnanie z Trybunałem: Pogrąży się we własnym bagnie

06.12.2019

Izby Relaksu w Sądzie Najwyższym, czyli gdzie szukać „nadzwyczajnej kasty”

28.11.2019

Siedlecka ujawnia: Rząd chce powołać anty-Bodnara. Będzie wiceministrem u Ziobry

29.09.2019

Siedlecka: Jaka „Kasta”, jaki Banaś? Nie ma sprawy, czyli parodia państwa

29.09.2019

Cztery lata rządów PiS: Straciliśmy renomę państwa praworządnegoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200