Sędziów wolności jest już 226. Dodatkowe 70 nazwisk [LISTA SIEDLECKIEJ]

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Lista sędziów wolności będzie rosła dalej, choć już nie tak skokowo. Na tym polega jej wartość. Dostaję też sporo sygnałów, że sędziowie uważają, że znalezienie się na liście to wyróżnienie i obywatelski zaszczyt” - mówi Ewa Siedlecka. Na opracowywanej przez nią liście sędziów stawiających prawo ponad życzenia władzy przybyło pierwszego dnia aż 70 nazwiskRano 11 listopada 2018 opublikowaliśmy w OKO.press i w Archiwum Osiatyńskiego – listę 156 „wolnych sędziów”, przygotowaną przez znaną publicystkę prawną „Polityki” Ewę Siedlecką, prowadzącą opiniotwórczy „Blog konserwatywny„, autorkę dobrze znaną także czytelnikom OKO.press.

 

Pierwsza wersja „Listy” ukazała się w książce Siedleckiej „Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”.

 

Siedlecka zapowiadała, że lista będzie aktualizowana, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak szybko. Przez cały dzień 14 listopada przybywały nowe nazwiska, obecnie jest ich już 226, w tym:

 

  1. 176 sędziów, którzy wydali wyroki zgodnie z prawem, choć nie po myśli „władzy”;
  2. 31 sędziów szczególnie aktywnych w środowisku;
  3. 18 sędziów, których już spotkały represje.

 

Siedlecka: „Nowe nazwiska to przede wszystkim sędziowie sądów administracyjnych, którzy uchylali – na wniosek samorządów – tzw. decyzje zastępcze wojewodów dekomunizujacych nazwy ulic w całej Polsce” [na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu].

 

OKO.press opisywało m.in. batalię samorządowców o zachowanie nazwy Placu Wolności w Łodzi, którą wojewoda z PiS zamienił na „Plac Lecha Kaczyńskiego”. Wojewódzki Sąd Administracyjny 10 lipca 2018 uchylił zarządzenie wojewody.

 

Przeczytaj: Sąd zdecydował: Nie będzie w Łodzi „Placu Lecha Kaczyńskiego”

 

Takie uzupełnienie zasugerował Siedleckiej jeden z sędziów. „Poza tym dwa nazwiska wycofałam, bo jedna z aktywnych pań okazała się pracownicą administracyjną, a jeden z sędziów – jak mnie poinformowano, niestety prawdziwie – zmienił linię orzeczniczą na bliższą władzy. Dołożyłam też kilka nazwisk sędziów orzekających uczciwie w najnowszych procesach  Obywateli RP” – mówi publicystka.

 

Lista będzie rosła dalej, choć pewnie już nie tak skokowo. „Na tym polega jej wartość. Dostaję też sporo sygnałów, że sędziowie uważają, że znalezienie się na liście to wyróżnienie” – mówi Siedlecka.

 

I podkreśla, że „sędziów wolności” nie jest może aż tak wielu – choć 226 to już ponad 2 proc. wszystkich, a przecież tylko mała część orzeka w „sprawach politycznych” – ale z pewnością to oni nadają ton.

 

Mimo zastraszania i przekupywania środowisko sędziowskie broni etosu swej profesji. Znakomita większość nie wzięła udziału w rozdawnictwie posad i awansów. A stowarzyszenia sędziowskie odrzuciły „dobra zmianę” i wykluczyły sędziów, którzy przyjęli stanowiska od władzy.

 

Wolni niezawiśli sędziowie ryzykują wydalenie z zawodu, co ułatwiają nowe przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym. „Strachu nie odczuwam, bo nie wyobrażam sobie że mógłbym się zachowywać inaczej. W czasie wojny mówiono, że najlepszym żołnierzem jest ten, który nie liczy na to, że wróci do domu – mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, członek Zarządu Stowarzyszenia Iustitia.

 

Oto zaktualizowane trzy listy sędziów. Powstały bez wiedzy i zgodny sędziów na niej umieszczonych.

 

SĘDZIOWIE, KTÓRZY WYDALI WYROKI W ZGODZIE Z PRAWEM I SUMIENIEM, ALE WBREW OCZEKIWANIU WŁADZY (176 nazwisk)

 

To lista niewyczerpująca, oparta w dużej części na doniesieniach mediów i dokumentacji Obywateli RP. Niektórzy z tych sędziów – szczególnie sądów rejonowych w Warszawie, wydali więcej wyroków w sprawach obywatelskich protestów, niż to uwzględniono na tej liście.

 

A

 

Bartłomiej Adamczak, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Barbara Adamiak, sędzia NSA – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Ewa Alberciak, sędzia WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

B

 

Kazimierz Bandarzewski, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Anna Bator-Ciesielska SSO w Warszawie – utrzymała w mocy postanowienie sądu I instancji o umorzeniu postępowania wykroczeniowego za zakłócanie miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca 2017 r., (XI W 4304/17)

 

Wiesława Batorowicz, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Izabela Bąk-Marciniak, sędzia NSA – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Agnieszka Berezowska SSR dla Warszawy –Żoliborza – m.in. umorzyła sprawę o protesty pod Sejmem w lipcu 2017 r.

 

Bohdan Bieniek SSN – odpowiedź na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego: SN potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia w pobliżu.

 

Był też w składzie, który uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez ZUS skargi kasacyjnej, która stała się powodem pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE o zgodność z prawem Unii wcześniejszego posłania na emeryturę sędziów SN. I w innym składzie, który ponowił te pytania po wycofaniu skargi kasacyjnej, na tle której zadano pierwsze pytanie

 

Łukasz Biliński SSR Warszawa Śródmieście – kilkaset prowolnościowych postanowień w „obywatelskich” sprawach wykroczeniowych. M. in. orzekł, że blokowanie miesięcznic smoleńskich nie było wykroczeniem blokowania legalnego zgromadzenia, bo miesięcznice nie są zgromadzeniami w sensie ustawy o zgromadzeniach

 

Janusz Bociąga, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Katarzyna Borońska, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Piotr Borowiecki, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Jerzy Bortkiewicz, asesor WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną

 

Anna Brzóska, SSR w Oświęcimiu – uznała, że nie było podstaw do zatrzymania Sebastiana K., kierowcy, którego samochód uczestniczył w wypadku kolumny rządowej wiozącej  premier Beatę Szydło w kwietniu 2017

 

Maciej Busz, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Joanna Brzezińska, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Elwira Brychcy, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

C

 

Krzysztof Chmielewski, SSO w Warszawie – m.in. wydał prawomocny wyrok uniewinniający (X Ka 1113/17), za wejście Obywateli RP na teren Sejmu. Umorzył też postępowanie za protest pod Sejmem w lipcu 2017 r.

 

Paweł Chodkowski, SSR dla Wrocławia – m.in. uniewinnił działacza, który wystawił przed komendą policji przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu transparenty o treści: „Mamy prawa logiki, prawa fizyki, prawa człowieka” oraz „Nie damy się zastraszyć”. I w sprawach o (skuteczną) blokadę przemarszu ONR-u 11 listopada 2017

 

Anetta Chołuj, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Marcin Czerwiński, sędzia SR dla Warszawy-Woli – uniewinnienie za blokowanie marszu Niepodległości (XI W 3998/18 SSR)

 

Dominik Czeszkiewicz, SSR w Suwałkach – uniewinnienie działaczy KOD za zakłócenie spotkania z Anna Marią Anders, które odbywało się mimo ciszy wyborczej

 

D

 

Justyna Dałkowska, SSR dla Warszawy Śródmieścia – umorzyła postępowanie za blokowanie przemarszu ONR (XI W 2116/17)

 

Alina Dominiak, SWSA w Gdańsku – rozpatrzyła pozytywnie 7 skarg złożonych przez miasto Gdańsk na zarządzenia zastępcze wojewody pomorskiego zmieniające nazwy siedmiu gdańskich ulic na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej

 

Iwona Dąbrowska, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Małgorzata Drewin, SSR dla Warszawy Śródmieścia – m.in. stwierdziła bezzasadne zatrzymanie Obywatela RP. Była też w składzie, który skazał Mariusza Kamińskiego i innych za prowokację w ministerstwie rolnictwa.

 

Magdalena Dziekańska, SSR dla Warszawy Śródmieścia m.in. uznała za niezasadne zatrzymanie przez policję Obywateli RP w Warszawie na ul. Smolnej, gdzie zebrali się, żeby podjąć próbę zablokowania marszu ONR 11 listopada 2017 r.

 

Barbara Drzazga, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

E

 

Magdalena El-Hagin, Sąd Okręgowy w Gdańsku, orzekła, że Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go Bolkiem

 

F

 

Jolanta Frańczak, sędzia SN – była w składzie, który odpowiedział na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Warszawie. SN w tej uchwale potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia, wojewoda ich zakazywał.

 

Była też w składzie, który 19 września 2018 r. zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE zmierzające do ustalenia, czy mianowanie i opiniowanie sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa „daje rękojmię niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej” sądów i niezawisłości sędziów

 

Alicja Fronczyk, SSO w Warszawie – obecnie SA w Warszawie. We wrześniu 2016 roku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na sali rozpraw groził jej postępowaniem dyscyplinarnym za odrzucenie jego wniosku o umorzenie sprawy cywilnej przeciw niemu za wypowiedź z sejmowej mównicy, bo chroni go immunitet poselski (groźby nie spełnił).

 

Janusz Furmanek, sędzia NSA delegowany do WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

G

 

Magdalena Gabriel, SSR Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia – orzeka w sprawach przeciwko wrocławskiej opozycji ulicznej wydając prokonstytucyjne i prowolnościowe orzeczenia

 

Joanna Gierak-Podsiadły, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Urszula Gołębiewska-Budnik, SSR dla Warszawy Śródmieścia– zatrzymanie Obywatela RP protestującego przeciw marszowi ONR 11 listopada było niezasadne i nieprawidłowe

 

Katarzyna Gonera, SSN – była w składzie, który odpowiedział na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Warszawie. SN w tej uchwale potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia, wojewoda ich zakazywał.

 

Jerzy Grubba, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizację do kpk). SN odpowiedział, że nie można poszerzać. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski oświadczył, ze prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

Adam Grzejszczak, SSR Warszawa Śródmieście – rozpatrywał odwołanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. Sąd nakazał wszcząć wznowić postępowanie. Uznał, że:
– brak publikacji przez premier Szydło wyroków Trybunału Konstytucyjnego był działaniem na szkodę interesu publicznego
– premier nie ma prawa oceniać, czy wyroki Trybunału zostały wydane prawidłowo
– wyroki Trybunału są ostateczne i podlegają publikacji niezwłocznie
– prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania na podstawie dowolnych domniemań, nie przesłuchała nawet osób odpowiedzialnych za brak publikacji.

 

Andrzej Góraj, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Maciej Guziński, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

H

 

Beata Hetmańczyk, SSO w Opolu – nie przychyliła się do wniosku Patryka Jakiego (wiceministra sprawiedliwości) o umorzenie postępowania, bo chroni go immunitet poselski. Chodziło o pozew o ochronę dóbr osobistych mieszkanki gminy Dobrzeń Wielki, która działała w ruchu obywatelskiego sprzeciwu przeciw przyłączeniu tej gminy do Opola, co forsował Jaki.

 

Marek Hibner, SSA w Poznaniu – był w składzie, który orzekł, że sąd nie może brać pod uwagę dowodów uzyskanych przez prokuraturę z kontroli operacyjnej, jeśli nie dotyczą przestępstwa ujętego w katalogu wymienionym w ustawie o policji. Sąd w ten sposób zinterpretował przepis uchwalony z inicjatywy PiS-u, który miał poszerzyć możliwość kontroli operacyjnej na przestępstwa nie objęte kontrolą operacyjną.

 

Jacek Hyla, SWSA w Gdańsku – uznał 7 skarg złożonych przez miasto Gdańsk na zarządzenia zastępcze wojewody pomorskiego zmieniające nazwy siedmiu gdańskich ulic na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej

 

I

 

Marzena Iwankiewicz, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Józef Iwulski SSN, – był w składzie odpowiadającym na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Warszawie : SN potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia „w pobliżu”

 

J

 

Mariusz Jackowski, SSO w Warszawie – m.in. utrzymał w mocy postanowienie sądu I instancji wobec obwinionych o blokowanie drogi podczas protestów w obronie niezależności sądów w lipcu 2017 r., (XI W 3872/17)

 

Monika Jankowska, SSO w Warszawie – uniewinniła Obywateli RP od zarzutu naruszenia miru domowego Marszałka Sejmu przez wkroczenie na teren Sejmu (X Ka 1420/17).

 

Wanda Jankowska-Bebeszko, SSO w Warszawie, umorzyła sprawę o blokadę miesięcznicy

 

Joanna Janiszewska-Ziołek, sędzia WSA w Bydgoszczy – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Magdalena Jankowska-Szostak, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Jacek Jaśkiewicz, sędzia WSA w Gorzowie Wielkopolskim– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Beata Jezielska, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Sławomir Jęksa, sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, 24 września 2018 r. podtrzymał uniewinnienie żony prezydenta Poznania, Joanny Jaśkowiak, od zarzutu użycia publicznie słów wulgarnych („jestem wkur…”) w przemówieniu podczas demonstracji w obronie konstytucji.

 

W uzasadnieniu powiedział, że czyn obwinionej nie jest poważny z punktu widzenia przesłanek prawnych i że jego ocena jest niemożliwa bez uwzględnienia okoliczności politycznych: „Mamy ciąg naruszeń konstytucji związanych z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych takich jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa czy Sąd Najwyższy, naruszaniem zasady trójpodziału władzy, odmową publikowania orzeczeń TK, stosowaniem prawa łaski w ramach trwającego postępowania karnego, wprowadzaniem nieuprawnionych osób do TK”.

 

Rzecznik dyscyplinarny zarzucił mu „uchybienie godności zawodu poprzez naruszenie zasady apolityczności oraz zasad etyki zawodowej przynoszących ujmę godności sędziego i podważających zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności.”

 

Adam Jutrzenka-Trzebiatowski, sędzia WSA w Gorzowie Wielkopolskim– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

K

 

Felicja Kajut, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Beata Kalaga-Gajewska, sędzia WSA w Gliwicach – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Jakub Kamiński, SSR Warszawa Śródmieście – wydał wyrok uniewinniający (II K 362/17) za wejście na teren Sejmu RP 30 listopada 2017 r. Umorzył postępowanie przeciwko Obywatelom RP protestującym pod Sejmem w lipcu 2017 r.

 

Danuta Kania, SWSA w Warszawie– była w składzie, który uchylił decyzję marszałka Sejmu o odmowie udostępnienia list poparcia dla kandydatów do KRS. Uznała, że składających podpisy nie obowiązuje ochrona prywatności

 

Grzegorz Kapera, SSA we Wrocławiu – był w składzie, który orzekł, że dowody zdobyte z przekroczeniem granic prowokacji są nielegalne. Czyli zakwestionował uchwalony przez PiS przepis nakazujący sądowi uznawać dowody zdobyte z naruszeniem prawa

 

Michał Karczewski, SSR w Szczecin Prawobrzeże i Zachód– był jednym z sędziów, którzy 22 sierpnia 2017 odmówili aresztowania byłych prezesów Zakładów Azotowych „Police” z powodu zbyt słabych dowodów. Zbigniew Ziobro oświadczył, że sąd „nie zrozumiał istoty przestępstwa” i sugerował, że sędziowie działają na szkodę śledztwa.

 

Renata Kielak-Komorowska, SSR dla Warszawy Żoliborza – umorzyła postępowanie 27 grudnia przeciwko czworgu Obywatelom RP, którzy 22 sierpnia pikietowali przed komendą policji przy ul. Rydygiera w Warszawie. „Władze powinny chronić i ułatwiać odbywanie spontanicznych zgromadzeń tak długo, jak długo mają one pokojowy charakter” – napisała sędzia w uzasadnieniu.

 

Anna Klotz, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Halina Kiryło, SSN – była w składzie Sądu Najwyższego, który zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE w sprawie obniżenia wieku stanu spoczynku sędziów SN

 

Marek Kordowiecki, SSA w Poznaniu – był w składzie, który orzekł że sąd nie może brać pod uwagę dowodów uzyskanych przez prokuraturę z kontroli operacyjnej, jeśli nie dotyczą przestępstwa ujętego w katalogu wymienionym w ustawie o policji. Sąd w ten sposób zinterpretował przepis uchwalony z inicjatywy PiS-u, który miał poszerzyć możliwość kontroli operacyjnej na przestępstwa nie objęte kontrolą operacyjną.

 

Justyna Koska-Janusz, SSR dla Warszawy-Śródmieścia – uznała za niezasadne zatrzymanie przez policję Obywateli RP w Warszawie na ul. Smolnej, gdzie zebrali się, żeby podjąć próbę zablokowania marszu ONRu 11 listopada 2017 r.

 

Skierowała do prokuratury sygnalizację o możliwości przekroczenia przez policje uprawnień. Złożyła też pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze za nazwanie jej nieudolną.

 

Andrzej Kołodziej, SWSA w Warszawie – był w składzie, który uchylił decyzję marszałka Sejmu o odmowie udostępnienia list poparcia dla kandydatów do KRS. Uznał, że składających podpisy nie obowiązuje ochrona prywatności

 

Zbigniew Korzeniowski, sędzia Izby Pracy SN, był w składzie, który 3 października, po wycofaniu zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości UE zmierzającym do ustalenia zgodności z prawem unijnym wysłania na wcześniejszą emeryturę sędziów Sądu Najwyższego.

 

Hanna Knysiak-Sudyka, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Andrzej Kołodziej, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Katarzyna Korycka, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Zdzisław Kostka, sędzia NSA – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Mirosława Kowalska, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Małgorzata Kowalska, asesor WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Joanna Kube, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Teresa Kurcyusz-Furmanik, sędzia WSA w Gliwicach – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Krystyna Kutzner, sędzia NSA delegowana do WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Monika Krzyżaniak, sędzia WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Andrzej Kuryłek, SSO w Warszawie– wydał wyrok, w którym nakazał ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz za nazwanie jej nieudolną na stronie internetowej ministerstwa.

 

Anna Kuzaj, SSR dla Warszawy-Śródmieścia – uznała zatrzymania Obywateli RP za niezasadne i nieprawidłowe.

 

Jerzy Kuźniar, SSN – był w składzie, który odpowiedział na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w warszawie. SN potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia „w pobliżu”

 

Anna Kwiatkowska, SSR dla Warszawy-Śródmieścia – uznała za niezasadne zatrzymanie przez policję Obywateli RP w Warszawie na ul. Smolnej. Gdzie zebrali się, żeby podjąć próbę zablokowania marszu ONRu 11 listopada 2017r.

 

Ewa Kwiecińska, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

L

 

Adam Lipiński, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Tadeusz Lipiński, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Ł

 

Sebastian Ładoś, SSR dla m.st. Warszawy (obecnie prezes SR dla Warszawy Woli) nakazał sądowi pierwszej instancji merytoryczne rozpatrzenie skargi działaczki Obywateli RP przetrzymywanej 3 godziny pod pozorem legitymowania – „należy uznać, że faktycznie doszło do zatrzymania skarżącej w stricte procesowym znaczeniu.”

 

Wojciech Łączewski, SSR dla Warszawy Śródmieścia– był w składzie, który skazał Mariusza Kamińskiego za nadużycie władzy podczas prowokacji w ministerstwie rolnictwa.

 

Małgorzata Łuczyńska, sędzia WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

M

 

Ewa Maciejewska, SSO w Łodzi – zadała pytanie prejudycjalne trybunałowi Sprawiedliwości na tle sprawy przeciwko wojewodzie łódzkiemu wytoczonej przez miasto Łowicz o wypłatę 2,4 mln złotych zaległych dotacji (administracja centralna dzieli dotacje unijne).

 

Sędzia pyta TSUE, czy ma zagwarantowane wymagane prawem Unii warunki do bezstronnego, niezawisłego orzekania w sprawie, w której interes ma Skarb Państwa, a jednocześnie tak skonstruowano postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów, że jest ono kontrolowane przez władzę wykonawczą

 

Iwona Maciejuk, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Paweł Macuga, SSR dla Warszawy Śródmieścia– umorzył postępowanie za blokowanie drogi pod Sejmem 17 grudnia 2016r. po tzw. głosowaniu kolumnowym

 

Józef Maleszewski, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Łukasz Malinowski, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, m.in. 25 października 2018 r. uniewinnił działacza opozycji ulicznej obwinionego o blokowanie wjazdu do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa, w kwietnia 2018 r.

 

Natalia Maszkiewicz, SSR dla Warszawy Śródmieścia– uchyliła zakaz wojewody mazowieckiego kontrmiesięcznicy organizowanej przez stowarzyszenie TAMA

 

Ewa Marcinkowska, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Marian Marcinkowski, SSR dla Warszawy Woli – zwrócił prokuraturze akt oskarżenia biegłego w sprawie „doktora G.”, czyli jednej z najważniejszych spraw dla obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z czasów poprzednich rządów PiS.

 

Sprawa biegłego, prof. Ryszarda J., to pierwsza znana sprawa, w której prokuratura usiłuje zastosować nowy przepis pozwalający ukarać biegłego za „fałszywą opinię”. Nie wiadomo, kto i w jaki sposób miałby prawdziwość opinii biegłego weryfikować. To grozi dowolnymi interpretacjami prokuratury i wszczynaniem postępowań w celu wywołania „efektu mrożącego” wobec biegłych: żeby wydawali opinie oczekiwane przez prokuraturę.

 

Małgorzata Masternak-Kubiak, sędzia NSA – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Katarzyna Matczak, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Jarosław Matras, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można rozciągać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizacje do kpk) odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

Lidia Merska, SSR w Giżycku – (Sygn. Akt VW 132/17) uwolniła grupę obywateli, która podczas uchwalania latem 2017 roku ustaw „sądowych” protestowała umieszczając plakaty z napisami na biurze miejscowego senatora z PiS „wyborco, masz prawo zmienić zdanie”, „patrzymy wam na ręce”, „nie ma wakacji od demokracji”, „ja bez żadnego trybu panie marszałku”.

 

Uzasadniła: „Obywatele mają prawo oceniać działalność legislacyjną władzy oraz wprowadzanie konkretnych rozwiązań, jest to w interesie społeczeństwa obywatelskiego w demokratycznym państwie.”

 

Dawid Miąsik, sędzia Izby Pracy Sądu Najwyższego był w składzie, który uznał za niedopuszczalne cofniecie przez ZUS skargi kasacyjnej, która stała się powodem pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE o zgodność z prawem Unii wcześniejszego posłania na emeryturę sędziów SN.

 

Marzena Miąskiewicz, SSA w Warszawie– była w składzie który uznał, że wojewoda nie może zakazywać zgromadzeń zgłaszanych w trybie uproszczonym. Chodziło o kontrmiesięcznice organizowane przez stowarzyszenie Obywatele Solidarni w Akcji

 

Paweł Mierzejewski, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Małgorzata Micorek-Wagner, SSA w Warszawie – była w składzie który uznał, że wojewoda nie może zakazywać zgromadzeń zgłaszanych w trybie uproszczonym. Chodziło o kontrmiesięcznice organizowane przez stowarzyszenie Obywatele Solidarni w Akcji

 

Bożena Miliczek-Ciszewska, sędzia WSA w Gliwicach – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Kinga Misiukiewicz, SSR Szczecin Prawobrzeże i Zachód – była jednym z sędziów, którzy 22 sierpnia 2017 r. odmówili aresztowania byłych prezesów Zakładów Azotowych „Police” z powodu zbyt słabych dowodów. Zbigniew Ziobro oświadczył, że sąd „nie zrozumiał istoty przestępstwa” i sugerował, że sędziowie działają na szkodę śledztwa.

 

Grzegorz Miśkiewicz, SSO w Warszawie – m.in. utrzymał w mocy postanowienie sądu I instancji umarzające postępowanie wobec 3 osób obwinionych o zakłócanie niezakazanej demonstracji 10 czerwca 2017 r. ( XI W 2595/17)

 

Anna Moskała, sędzia NSA delegowana do WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Łukasz Mrozek, Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia – był w składzie, który skazał Mariusza Kamińskiego i innych za prowokację w ministerstwie rolnictwa

 

Urszula Myśliwska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie m.in. utrzymała w mocy postanowienie sądu I instancji o umorzeniu sprawy o blokowanie miesięcznicy smoleńskiej (XI W 3679/17)

 

N

 

Piotr Nowak, SSR dla Warszawy Żoliborza– m.in. umorzył sprawę o ukaranie obywateli za demonstracje pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Uznał, że nie był to czyn „społecznie szkodliwy”, a więc nie było wykroczenia

 

O

 

Izabela Ostrowska, SWSA w Warszawie– uchyliła decyzję wojewody o połączeniu muzeów Westerplatte i II Wojny Światowej, na którym to połączeniu zależało PiS, ponieważ pozwalało na przejęcie Muzeum II Wojny Światowej bez zgody Rady Muzeum i zmianę zbyt mało patriotycznej – zdaniem PiS wystawy (VII SA/Wa 2411/16).

 

Monika Orzechowska, SSR w Szczecin Prawobrzeże i Zachód – była jednym z sędziów, którzy 22 sierpnia 2017 r. odmówili aresztowania byłych prezesów Zakładów Azotowych „Police”, z powodu zbyt słabych dowodów. Zbigniew Ziobro oświadczył, że sąd „nie zrozumiał istoty przestępstwa” i sugerował, że sędziowie działają na szkodę śledztwa.

 

Renata Owczarzak, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

P

 

Zdzisław Pachowicz, SSA we Wrocławiu – był w składzie, który orzekł, że dowody zdobyte z przekroczeniem granic prowokacji są nielegalne. Czyli zakwestionował uchwalony przez PiS przepis nakazujący sądowi uznawać dowody zdobyte z naruszeniem prawa

 

Maciej Pacuda, SSN– był w składzie, który zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN

 

Izabela Paluszyńska, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Barbara Pasternak, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Agnieszka Pawłowska, SSR w Oświęcimiu– nie zgodziła się na warunkowe umorzenie postępowania przeciwko Sebastianowi K. za domniemane spowodowanie wypadku kolumny wiozącej premier Szydło. Prokuratura chciała umorzenia, żeby nie badano odpowiedzialności kierowców BOR

 

Marek Pietruszyński, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizacje do kpk) odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

Agnieszka Poświata, SSR w Szczecin Prawobrzeże i Zachód– była jednym z sędziów, którzy 22 sierpnia 2017r. odmówili aresztowania byłych prezesów Zakładów Azotowych „Police”, z powodu zbyt słabych dowodów. Zbigniew Ziobro oświadczył, że sąd „nie zrozumiał istoty przestępstwa” i sugerował, że sędziowie działają na szkodę śledztwa.

 

Elżbieta Piechowiak, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Stanisław Marek Pietras, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Marta Pilśnik, SSR dla Warszawy Śródmieścia– orzekła, że zatrzymanie przez legitymowanie Obywatela RP protestującego przeciwko marszowi ONR było bezzasadne i nieprawidłowe

 

Edyta Podrazik, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Adam Pruszyński, SSR Warszawa Śródmieście – rozpatrując zażalenia na zatrzymanie przez wielogodzinne legitymowanie demonstrantów przez policję uznał, że było to pozbawienie wolności, niezasadne i nieprawidłowe.

 

Izabela Pospieska, SSA w Poznaniu (II AKa 63/17) – była w składzie, który orzekł że sąd nie może brać pod uwagę dowodów uzyskanych przez prokuraturę z kontroli operacyjnej, jeśli nie dotyczą przestępstwa ujętego w katalogu wymienionym w ustawie o policji. Sąd w ten sposób zinterpretował przepis uchwalony z inicjatywy PiS-u, który miał poszerzyć możliwość kontroli operacyjnej na przestępstwa nie objęte kontrolą operacyjną.

 

Piotr Prusinowski, sędzia Izby Pracy Sądu Najwyższego był w składzie, który uznał za niedopuszczalne cofniecie przez ZUS skargi kasacyjnej, która stała się powodem pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE o zgodność z prawem Unii wcześniejszego posłania na emeryturę sędziów SN.

 

Zbigniew Puszkarski, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizacje do kpk). SN odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

R

 

Grażyna Radzicka, sędzia NSA delegowana do WSA w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z „ustawą dekomunizacyjną”

 

Krzysztof Rączka, SSN – był w składzie, który zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. I w innym składzie, który ponowił te pytania po wycofaniu skargi kasacyjnej, na tle której zadano pierwsze pytanie

 

Stanisław Rączkowski, SSA we Wrocławiu – był w składzie, który orzekł, że dowody zdobyte z przekroczeniem granic prowokacji są nielegalne. Czyli zakwestionował uchwalony przez PiS przepis nakazujący sądowi uznawać dowody zdobyte z naruszeniem prawa

 

Grzegorz Rudnicki, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Michał Ruszyński, sędzia WSA w Gorzowie Wielkopolskim– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Teresa Rutkowska, sędzia WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Katarzyna Rutkowska-Giwojno, SR dla Warszawy-Śródmieścia – uniewinniła oskarżonego Obywatela RP od zarzutu, że podczas legitymowania „stosował wobec funkcjonariusza policji groźbę bezprawną”, ponieważ powiedział: „Jeśli jeszcze raz to zrobisz, to dam ci w ucho”

 

Jerzy Rypina, SNSA – wydał postanowienie w oparciu o nieopublikowany (wówczas) wyrok TK mimo, że PiS twierdził, że niepublikowane wyroki TK nie obowiązują (II FSK 1021/16)

 

Andrzej Ryński, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizację do kpk) odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

Danuta Rzyminiak-Owczarczak, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

S

 

Jacek Sadomski, SSA w Warszawie – był w składzie który uznał, że wojewoda nie może zakazywać zgromadzeń zgłaszanych w trybie uproszczonym. Chodziło o kontrmiesięcznice organizowane przez stowarzyszenie Obywatele Solidarni w Akcji

 

Grzegorz Saniewski, sędzia WSA w Bydgoszczy– uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Wojciech Sawicki, SSR dla Wrocławia Śródmieścia – Śródmieścia – sędzia, który najczęściej orzeka w sprawach przeciwko wrocławskiej opozycji ulicznej wydając prokonstytucyjne i prowolnościowe orzeczenia

 

Monika Smaga-Leśniewska, SSR Poznań Stare Miasto – 16 maja 2017r. odmówiła zastosowania aresztu wobec b. senatora PO senatora Józefa Piniora. Chciano ją potem przenieść do wydziału gospodarczego, ale odwołała się i Sąd Apelacyjny w Poznaniu uwzględnił odwołanie (dziś mogłaby się odwołać tylko do KRS)

 

Aleksandra Smyk, sędzia RS Praga-Północ – umorzyła blokowanie Marszu Niepodległości

 

Sylwia Słowiok-Janus, SSR dla m.st. Warszawy – orzekła, że zatrzymanie działacza Obywateli Solidarnych w Akcji w trakcie manifestacji było niezasadne i nieprawidłowe.

 

Katarzyna Sokołowska, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Romualda Spyt, była w składzie, który 19 września 2018 r. zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE zmierzające do ustalenia, czy mianowanie i opiniowanie sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa „daje rękojmię niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej” sądów i niezawisłości sędziów

 

Jolanta Sudoł, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Krzysztof Staryk, sędzia SN. był w składzie, który 19 września 2018 r. zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE zmierzające do ustalenia, czy mianowanie i opiniowanie sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa „daje rękojmię niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej” sądów i niezawisłości sędziów.

 

19 września 2018 r. zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE zmierzające do ustalenia, czy mianowanie i opiniowanie sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa „daje rękojmię niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej” sądów i niezawisłości sędziów

 

Andrzej Stępka, SSN– był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizacje do kpk) odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (sygn. akt I KZP 4/18)

 

Iwona Strączyńska, SSR delegowana do Sądu Okręgowego w Warszawie – przyznała zadośćuczynienie wysokości 2 tys. złotych za bezprawne zatrzymanie działacza Obywateli RP. (XII Ko 26/18)

 

Jolanta Strusińska-Żukowska, SSN – odpowiedź na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego: SN potwierdził, że prezydent miasta może się odwoływać od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia mającego się odbyć w pobliżu „zgromadzenia cyklicznego” (miesięcznicy smoleńskiej). Władze Warszawy rejestrowały takie zgromadzenia „w pobliżu”

 

Danuta Strzelecka-Kuligowska, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Krzysztof Szczygielski, sędzia WSA w Łodzi – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Iwona Szymańska, SSR dla Warszawy Śródmieścia – uznała za niezasadne i nieprawidłowe zatrzymanie Obywatela RP pod siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej. To samo w sprawie zażalenia na zatrzymanie Obywateli RP, którzy zebrali się by blokować marsz ONR-u 11 listopada. Skierowała do prokuratury sygnalizacje o możliwości przekroczenia przez policje uprawnień.

 

Marta Szymborska, SSR dla Warszawy Śródmieścia orzekła, że wbrew twierdzeniom policji, obywatele nie byli legitymowani, lecz zatrzymani, i że było to zatrzymanie niezasadne i nieprawidłowe.

 

Była także w składzie sądzącym odwołanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od postanowienia prokuratury o umorzeniu przez prokuraturę postępowania w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło.

 

Sąd nakazał wznowić postępowanie. Uznał że:
– brak publikacji przez premier Szydło wyroków Trybunału Konstytucyjnego był działaniem na szkodę interesu publicznego
– premier nie ma prawa oceniać, czy wyroki Trybunału zostały wydane prawidłowo
– wyroki Trybunału są ostateczne i podlegają publikacji niezwłocznie
– prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania na podstawie dowolnych domniemań, nie przesłuchała nawet osób odpowiedzialnych za brak publikacji.

 

Jan Szuma, asesor Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Przemysław Szustakiewicz, sędzia WSA w Warszawie – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Ś

 

Tomasz Świetlikowski, sędzia WSA we Wrocławiu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Tomasz Świstak, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

T

 

Piotr Taraszkiewicz, SSR w Suwałkach – podtrzymał uniewinnienie ludzi z KOD. Jako przewodniczący wydziału karnego dostał upomnienie administracyjne za brak prawidłowego nadzoru nad sędzią Dominikiem Czeszkiewiczem, który wcześniej uniewinnił KOD-wców. Karę wymierzyła mu prezes Sądu Rejonowego w Suwałkach powołana przez Zbigniewa Ziobrę.

 

Monika Tkaczyk-Turek, SSR dla m.st. Warszawy – orzeczenie w sprawie niezasadności i nieprawidłowości zatrzymania demonstrantki podczas protestów pod Sejmem w lipcu 2017 r.

 

Arkadiusz Tomczak, SWSA w Warszawie– był w składzie WSA, który uznał że skoro w wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego wziął udział dubler sędziego (Muszyński), to sam wyrok jest dotknięty nieważnością, albo nie jest wyrokiem.

 

Ale jednocześnie sędziowie uznali, że jako sąd administracyjny nie mogą stwierdzić nieważności wyroku TK. I żaden sąd, łącznie z TK tego zrobić nie może, bo konstytucja mówi, że wyroki TK są „ostateczne”. Zdanie odrębne złożył sędzia Arkadiusz Tomczak uznając, że wyrok TK jest „nieistniejący”, a więc nie można go brać pod uwagę orzekając.

 

Anna Tyszkiewicz, SSR dla Warszawy Śródmieścia – uznała za niezasadne zatrzymanie przez policję Obywateli RP w Warszawie na ul. Smolnej. Gdzie zebrali się, żeby podjąć próbę zablokowania marszu ONR 11 listopada 2017r. Posłała sygnalizację do prokuratury.

 

Była także w składzie sądzącym odwołanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od postanowienia prokuratury o umorzeniu przez prokuraturę postępowania w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. Sąd nakazał wznowić postępowanie. Uznał że:
– brak publikacji przez premier Szydło wyroków Trybunału Konstytucyjnego był działaniem na szkodę interesu publicznego
– premier nie ma prawa oceniać, czy wyroki Trybunału zostały wydane prawidłowo
– wyroki Trybunału są ostateczne i podlegają publikacji niezwłocznie
– prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania na podstawie dowolnych domniemań, nie przesłuchała nawet osób odpowiedzialnych za brak publikacji.

 

Igor Tuleya, SSO w Warszawie – nakazał wszczęcie umorzonego przez prokuraturę śledztwa w sprawie legalności zwołania posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej i przebiegu głosowania tam ustaw w sposób uniemożliwiający opozycji korzystanie z uprawnień poselskich.

 

Skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zmierzające do ustalenia, czy Polska wypełnia zobowiązanie z art 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej, wziąwszy pod uwagę nowe przepisy dyscyplinarne i „powstanie ryzyka wykorzystywania systemu środków dyscyplinarnych do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych.” W pytaniu przytoczył wypowiedzi polityków z swój temat, w których mówili lub sugerowali pociągnięcie go do odpowiedzialności i krytykowali za treść orzeczeń.

 

Maria Turek, SSO Sąd Okręgowy w Warszawie – (VIII Ko 71/18) nakazała policji zapłacić 4 tys. zł zadośćuczynienia bezprawnie zatrzymanego przez „legitymowanie” działacza Obywateli RP

 

W

 

Janusz Walawski, SWSA w Warszawie – był w składzie, który uchylił decyzję marszałka Sejmu o odmowie udostępnienia list poparcia dla kandydatów do KRS. Uznał, że składających podpisy nie obowiązuje ochrona prywatności

 

Anna Walenciak, SSR dla m. st. Warszawy – orzekła, że zgromadzenie Obywateli RP na Nowogrodzkiej pod siedzibą PiS było legalne, protest przebiegał z użyciem legalnych środków, a zatrzymanie jego uczestników było jaskrawym nadużyciem władzy. Powiadomiła Komendanta Stołecznego Policji i Prokuraturę o podejrzeniu nadużycia władzy „zatrzymaniem przez legitymowanie”.

 

Małgorzata Walentek, sędzia WSA w Gliwicach – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Joanna Wasilewska-Mikusek, sędzia SR dla Warszawy-Żoliborza – odmówiła wszczęcia postępowania wobec demonstranta, który odmówił podania nazwiska rodowego swojej matki

 

Jarosław Wichrowski, sędzia WSA w Bydgoszczy – uchylenie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazwy ulic w związku z ustawą „dekomunizacyjną”

 

Małgorzata Wrębiakowska-Marzec, SSN – była w składzie, który zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN

 

Włodzimierz Wróbel, SSN – był w składzie Sądu Najwyższego, który na pytanie prawne dotyczące tego, czy można poszerzać kontrolę operacyjną na przestępstwa nie wymienione w ustawie o policji (PiS wprowadził taką nowelizacje do kpk) odpowiedział, że nie można. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski odpowiedział, że prokuratura się tej uchwale SN nie podporządkuje (Sygn. akt I KZP 4/18)

 

Z

 

Magdalena ZającPrawica, SSR dla Warszawy Śródmieścia – uznała za niezasadne zatrzymanie przez policję Obywateli RP w Warszawie na ul. Smolnej. Gdzie zebrali się, żeby podjąć próbę zablokowania marszu ONR 11 listopada 2017r.

 

Hubert Zaremba, SSO w Warszawie – odrzucił zażalenie policji na orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, który umorzył sprawę obywateli obwinionych o blokowanie jezdni podczas obywatelskich protestów pod Sejmem latem 2017r.

 

Anna Ziembińska, SSR Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy – umorzyła postępowanie w sprawie dziesięciu osób którym zarzucono, że 24 lipca 2017 pod siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej wznosili głośne okrzyki, używali sprzętu nagłaśniającego i utrudniali dojazd do budynku, czyli zakłócili spokój i porządek publiczny.

 

Orzekła, że była to zgodną z prawem manifestacją spontaniczną, a generowany hałas jest normalną cechą manifestacji.

 

Umorzyła też postępowanie przeciwko ekologom protestującym w siedzibie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej.

 

A także umorzyła sprawę o „umieszczenie w miejscu nieprzeznaczonym bez zgody zarządzającego tym miejscem” napisów o treści: „A ja wolność kocham ponad wszystko”; „19 X 2017 PAMIĘTAMY”

 

……………………………..

 

SZCZEGÓLNIE AKTYWNI DZIAŁACZE ORGANIZACJI SĘDZIOWSKICH

 

Ta lista nie jest wyczerpująca. Powstała bez wiedzy i zgodny sędziów na niej umieszczonych.

 

B

 

Małgorzata Brzózka-Chamala SR w Częstochowie, szefowa zespołu interwencyjnego forum współpracy sędziów

 

Wojciech Buchajczuk, Warszawa, Iustitia był w Brukseli z delegacja sędziów

 

C

 

Monika Ciemięga, Iustitia, odwołana wiceprezes SR w Opolu, organizatorka kafejek prawnych w Opolu

 

D

 

Beata Donhȍffner-Grodzicka, Sąd Rejonowy Kraków-Śródmieście – Themis, współorganizatorka kafejki prawnej w Krakowie. Straciła stanowisko przewodniczącej wydziału karnego. W jej wydziale zapadł niekorzystny dla rodziny Ziobrów wyrok w sprawie rzekomego przyczynienia się lekarzy do śmierci ojca ministra sprawiedliwości. Przeniesiona do wydziału rodzinnego.

 

F

 

Monika Frąckowiak, Sąd Rejonowy w Poznaniu – Iustitia

 

G

 

Grzegorz Gała, sędzia SO w Łodzi, pisze na portalu sedziowielodzcy.pl

 

Piotr Gąciarek – SO w Warszawie, Iustitia. Zgłosił się do konkursu do Sądu Najwyższego by doprowadzić do skontrolowania tego konkursu przez NSA. W odpowiedzi na działanie rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy w ramach edukacji prawnej powadzili publiczne symulacje rozpraw złożył sam na siebie donos w tej sprawie

 

J

 

Kamil Jarocki SO w Gorzowie Wielkopolskim, Iustitia

 

Jolanta Jeżewska, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, w odpowiedzi na działanie rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy w ramach edukacji prawnej prowadzili publiczne symulacje, rozpraw złożyła na siebie donos w tej sprawie (występowała w symulacji rozprawy przeciw wilkowi, na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku)

 

Piotr Jędrzejewski, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, w odpowiedzi na działanie rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy w ramach edukacji prawnej prowadzili publiczne symulacje rozpraw złożył na siebie donos w tej sprawie (występował w symulacji rozprawy przeciw wilkowi, na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku)

 

K

 

Katarzyna Kałwak, SR w Oleśnie – Iustitia. Odwołana prezes sądu. Była m.in. na Przystanku Woodstock

 

Krzysztof Kacprzak, prezes SO w Łodzi, jest jednym z prowadzących stronę sedziowieludzcy.pl

 

Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi, pisze na portalu sedziowielodzcy.pl

 

Anna Korwin-Piotrowska, usunięta z funkcji prezeska Sądu Okręgowego w Opolu, złożyła pozew do sądu pracy za odwołanie

 

Marta Korzuchowska-Warywoda, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli – prezeska Iustitii w Warszawie, jeździła do Brukseli z delegacją sędziów, odrzucona przez KRS w konkursie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – znalazła się na liście proskrypcyjnej posłanki Krystyny Pawłowicz

 

Katarzyna Kruk – SR dla Warszawy Mokotowa – uczestniczyła w Kongresie Prawników Polskich w Katowicach w 2017 r. , działa w ramach Forum Współpracy Sędziów. Odwołana przez ministra Zbigniewa Ziobrę z delegacji do Sądu Okręgowego

 

M

 

Ewa Maciejewska – redakcja portalu sedziowiełodzcy.pl

 

Rafał Maciejewski – redakcja portalu sedziowiełodzcy.pl

 

Krystian Markiewicz – Sąd Okręgowy w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Iustitia

 

Tomasz Marczyński, SR w Bełchatowie – zarząd Iustitii, jeździł na rozmowy w Brukseli

 

Dariusz Mazur, Sąd Okręgowy w Krakowie – działacz stowarzyszeń Iustitia i Themis

 

Beata Morawiec, Sąd Okręgowy w Krakowie – prezeska Themis, usunięta z funkcji prezesa sądu, pozwała ministra sprawiedliwości o ochronę dóbr osobistych

 

P

 

Bartłomiej Przymusiński, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto – rzecznik Iustitii

 

S

 

Bartłomiej Starosta, Sąd Rejonowy w Sulęcinie – działacz Iustitii i Forum Współpracy Sędziów

 

T

 

Arkadiusz Tomczak, Wojewódzki Sąd Administracyjny – brał udział w delegacji sędziów do Brukseli, kandydował do SN, aby skarżyć tę procedurę

 

U

 

Sylwia Uznańska, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, w odpowiedzi na działanie rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy w ramach edukacji prawnej powadzili publiczne symulacje rozpraw złożyła na siebie donos w tej sprawie (występowała w symulacji rozprawy przeciw wilkowi, na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku).

 

W

 

Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek – sedziowiełodzcy.pl

 

Krzysztof Więckowski, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, w odpowiedzi na działanie rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy w ramach edukacji prawnej powadzili publiczne symulacje rozpraw złożył na siebie donos w tej sprawie (występował w symulacji rozprawy przeciw wilkowi, na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku).

 

Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Naczelny Sąd Administracyjny – prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych OSSA

 

Z

 

Dorota Zabłudowska, Sąd Rejonowy Gdańsk Południe – Iustitia. Intensywnie bierze udział w protestach pod sądami

 

Ż

 

Waldemar Żurek, Sąd Okręgowy w Krakowie, Stowarzyszenie Themis, do marca 2018 rzecznik KRS, aktywny w mediach i na protestach. Odwołany ze stanowiska rzecznika Sądu Okręgowego w Krakowie – za aktywność w obronie niezależności sądów. Jako pierwszy sędzia w Polsce przeniesiony bez zgody do innego wydziału na mocy nowych przepisów z lipca 2018r., poszerzających władzę prezesów sądów.

 

………………………………………………………………………………….

 

SĘDZIOWIE, KTÓRY DOZNALI RÓŻNYCH PRESJI ZE STRONY WŁADZY

 

Ta lista nie jest wyczerpująca. Powstała bez wiedzy i zgodny sędziów na niej umieszczonych.

 

Olimpia Barańska-Małuszek, SSR w Gorzowie Wielkopolskim i prezes Gorzowskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – za wypowiedzi krytycznie wobec poczynań władzy w stosunku do wymiaru sprawiedliwości wdrożono wobec niej procedurę dyscyplinarną. Rzecznik dyscyplinarny w ministerstwie sprawiedliwości polecił zbadać wszystkie sprawy, które sądziła przez ostatnich 3,5 roku

 

Włodzimierz Brazewicz, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku był przesłuchiwany przez rzecznika dyscyplinarnego w związku z tym, że prowadził spotkanie z sędzia Igorem Tuleyą.

 

Alina Bojara SSO w Kielcach – odwołana w styczniu 2018 wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach złożyła skargę do ETPCz

 

Mariusz Broda SSO w Kielcach– j.w. odwołany wiceprezes SO w Kielcach, złożył skargę

 

Krzysztof Cesarz SSN – sędzia, którego objęła PiSowska nowelizacja obniżająca wiek emerytalny sędziów SN. Złożył w Izbie Pracy SN pozew o uznanie, że jego stosunek pracy nie wygasł.

 

Monika Frąckowiak, sędzia Sadu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda – rzecznik dyscyplinarny zażądał od niej wyjaśnień w sprawie udziału w „parodii” rozprawy na Pol’and’Rock Festival

 

Ewa Ługowska – odwołana z funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Wieliczce po tym, jak sprzeciwiła się odwołaniu sędziego Waldemara Żurka z funkcji rzecznika prasowego SO w Krakowie

 

Janusz Kawałek – odwołany z funkcji przewodniczącego Wydziału IV Karnego Odwoławczego za odejście z Kolegium SO w Krakowie w proteście przeciwko odwołaniu Żurka.

 

Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie, działacz Iustitii – rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie o „oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu” przez sędziego. Powodem była symulacja rozprawy sądowej podczas Pol’and’Rock Festival latem 2018r., którą rzecznik uznał za „parodię”.

 

Sędzia Krupa prowadzi rubrykę z satyrycznymi rysunkami „Ślepym okiem Temidy” w czasopiśmie prawniczym „In Gremio”. We wrześniu 2018 rzecznik dyscyplinarny zwrócił się do prezesa sądu okręgowego o wydanie opinii służbowej o sędzim, nadesłanie informacji dotyczących stabilności jego orzecznictwa, terminowości sporządzania uzasadnień i wyznaczania rozpraw i liczbie sądzonych spraw.

 

Joanna Melnyczuk – odwołana z funkcji przewodniczącej Wydziału VII Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za odejście z Kolegium SO w Krakowie w proteście przeciwko odwołaniu Żurka.

 

Jerzy Naworski, b. prezes Sądu Okręgowego w Toruniu – odmówił, wbrew naciskom wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, poparcia dla mianowania wiceprezesem sądu osoby, która nie miała poparcia Kolegium Sądu. W konsekwencji minister Piebiak odrzucił, pozytywnie zaopiniowany w sądzie, wniosek o przedłużenie delegacji syna prezesa Naworskiego do sądu wyższej instancji. I zażądał złożenia przez prezesa dymisji

 

Agnieszka Pilarczyk– uniewinniła lekarzy oskarżonych przez rodzinie Ziobrów o przyczynienie się do śmierci ojca ministra sprawiedliwości. Toczy się postępowanie „w sprawie” zaakceptowania przez niż zawyżonego kosztorysu za opinię biegłych

 

Anna Romańska SSO w Rzeszowie– nie uległa naciskom prokuratora Rafała Teluka, Naczelnika rzeszowskiego Oddziału Zamiejscowego PK, by cofnąć postanowienie o zwrocie akt sprawy prokuraturze. Prokurator Teluk złożył na nią doniesienie do prezesa Sądu Apelacyjnego żądając postępowania dyscyplinarnego

 

Paweł Rygiel – b. wizytator Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wykonał zlecona przez ministerstwo sprawiedliwości kontrole pracy sędziego Waldemara Żurka i nie znalazł uchybień. Przestał być wizytatorem

 

Łukasz Sajdak – odwołano go więc z funkcji wiceprzewodniczącego Wydziału Karnego SR Kraków Śródmieście. Odrzucił wniosek oskarżycieli posiłkowych i prokuratora w sprawie przyczynienia się przez lekarzy do śmierci ojca ministra Ziobry o wyłączenie sędzi Pilarczyk.

 

Wcześniej umorzył sprawę lekarzy (decyzję uchylił Sąd Najwyższy). Nie zgodził się objąć funkcji przewodniczącego wydziału po odwołanej Beacie Donhȍffner-Grodzickiej

 

Anna Sikora-Ciba – odwołana z funkcji prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty za odejście z Kolegium SO w Krakowie w proteście przeciwko odwołaniu Żurka.

 

Andrzej Siuchniński SSN– sędzia, którego objęła PiSowska nowelizacja obniżająca wiek emerytalny sędziów SN. Złożył w Izbie Pracy SN pozew o uznanie, że jego stosunek pracy nie wygasł.

 

Agnieszka Włodyga – odwołana z funkcji przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie za odejście z Kolegium SO w Krakowie w proteście przeciwko odwołaniu Żurka.

 


 

Od redakcji: Listy sędziów znajdują się w dziale praworządność „Alfabetu buntu”, projektu Archiwum Osiatyńskiego, realizowanego wspólnie z OKO.press, „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.

 

Na przedstawionych listach są tylko czynni sędziowie. Nie ma więc zaangażowanych w obronę praworządności

 

  • adwokatów (np. działających w Inicjatywie Obywatelskiej „Wolne Sądy”),
  • radców prawnych, odważnych prokuratorów (np. ze Stowarzyszenia Prokuratorów „LEX super omnia”),
  • działaczy organizacji pozarządowych występujących w obronie praworządności, np. z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS, Amnesty International czy Fundacji im. Stefana Batorego.
  • Nie ma sędziów w stanie spoczynku, nawet gdy są autorytetami moralnymi środowiska, jak prof. Adam Strzembosz, czy prof. Ewa Łętowska.

 

 

A,b,c,d,e… POMÓŻ nam dokończyć Alfabet buntu!

 Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

15 listopada 2018

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

13.08.2021

Uprawomocnił się wyrok ETPCz, że dublerzy w TK nie są sędziami. Rząd PiS nie odwołał się

06.08.2021

Manowska okrakiem na barykadzie: po wyroku TSUE aresztuje pisma do Izby Dyscyplinarnej

27.03.2021

Nowe kłopoty PiS. Bunt narzędzi do zadań specjalnych

18.02.2021

W Gostyninie więcej „niebezpiecznych” się nie zmieści. Dyrektor się wreszcie zbuntował

12.01.2021

Skazani będą nadzorować sędziów?

08.01.2021

Czego takiego doświadczył Rokita? O „żarciku” prezydenta Dudy i kompromitacji urzędu RPO

22.12.2020

PiS spełnia obietnice – znosi immunitety. Opozycji. Na początek Scheuring-Wielgus

07.12.2020

Trybunał w Strasburgu oceni praktyki polskiej policji wobec demonstrantów

28.11.2020

Represje za niezależność. Prokurator nie chciał aresztu dla uczestniczki protestu, został przeniesiony

21.10.2020

Akcja „Anihilacja RPO” odwołana. Bunt w Trybunale Przyłębskiej narasta

19.10.2020

Siedlecka: PiS traktuje Trybunał jak prawną prostytutkę

01.10.2020

Ewa Siedlecka: Zwierzęta polityczne

28.09.2020

[WYWIAD] Adam Bodnar o naszych prawach i tym, co im zagraża

04.09.2020

Siedlecka: W sprawie Rzecznika Praw Dziecka opozycja idzie w ślady Ordo Iuris

04.06.2020

Siedlecka: Stan postprawia. TK Przyłębskiej przyklepał neosędziów

01.06.2020

Były członek PKW o wyborach, których nie było

06.04.2020

Siedlecka: Szaleńcze mutacje wyborczego wirusa w PiS

21.02.2020

Neo-KRS, mąż, kochanka i żona

11.02.2020

Nawacki – wzór sędziego „dobrej zmiany”. Zawdzięcza partii wszystko

11.02.2020

Siedlecka: Kto w Polsce sądzi gwałciciela i zabójcę dziecka? Sędzia czy opinia publiczna?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200