Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

"Zniewolenie kobiet w sprawach reprodukcyjnych to będzie decyzja na lata, zmiana jej wymagałaby zmiany Konstytucji" - piszą posłanki Lewicy do prezeski Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Wielka Koalicja za Równością i Wyborem domaga się od szefowej KE zdecydowanej reakcji UE22 października Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przerywanie ciąży z powodów embriopatologicznych (gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu) jest zgodne z Konstytucją.

 

Z takim wnioskiem jesienią 2019 roku wystąpiło 119 posłów i posłanek. W ten sposób PiS chce wprowadzić zakaz aborcji tylnymi drzwiami – nie poprzez ustawę, nad którą trzeba dyskutować, przegłosować i za którą ktoś musi wziąć polityczną odpowiedzialność.

 

Zagrożenie praw kobiet jest duże, a mobilizacja i manifestacje utrudnione przez pandemię, ale kobiety nie składają parasolek. Cały czas trwają protesty: dzisiaj (we wtorek 20 października) planowana jest akcja plakatowa, jutro (w środę 21 października) „protest podręcznych”. W geście solidarności apel do Sejmu przeciwko zakazowi aborcji wystosowali europarlamentarzyści.

 

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem pisze do unijnych liderów, a posłanki Lewicy do Julii Przyłębskiej.

 

Zakaz aborcji? Posłanki Lewicy piszą do Przyłębskiej

 

„Jest coś wręcz nieprzyzwoitego w tym, że rozstrzygnięcie, które może tak drastycznie ograniczyć prawa Polek, zapadnie bez ich udziału, bez możliwości zajęcia stanowiska, co sądzą o takim zakazie, który je ubezwłasnowolni w momencie, gdy zmierzą się z największym dramatem życiowym” – pisze Wanda Nowicka i posłanki Lewicy do prezeski Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

 

„Czy Pani – nie tylko jako sędzia, ale też jako kobieta – chce skazać inne kobiety i ich rodziny na taką tragedię i wielkie cierpienia?” – pytają posłanki, przypominając, że wyrok Trybunału to nie tylko formalne rozstrzygnięcie prawnego pytania, ale decyzja, która będzie miała ogromne skutki społeczne.

 

„Przecież wiadomo powszechnie, jak mało państwo ma do zaoferowania rodzinom z dziećmi wymagającymi specjalnej troski. Ani będąca na skraju zapaści służba zdrowia, ani polityka społeczna nie są w stanie pomóc w realny sposób. Rodziny, a czasem kobieta pozostawiona przez męża, który nie wytrzymał tak skrajnej sytuacji życiowej, są zupełnie same ze swoim nieszczęściem”.

 

Gdyby argumenty ludzkie i społeczne nie poruszyły sumienia prezeski TK, Nowicka wymienia całą listę argumentów prawnych:

 

  • że Konstytucja gwarantuje kobietom prawo do nienaruszalnej godności i musi być przez państwo chroniona (art. 30);
  • że gwarantuje kobietom wolność (art. 31), a zmuszanie do rodzenia, jest jej zaprzeczeniem;
  • że odmówienie kobietom prawa do aborcji z powodów embriopatologicznych byłby złamaniem artykułów 32 i 33, gwarantujących równość, równouprawnienie i wolność od dyskryminacji ze względu na płeć.

 

„O tym, że systemowe zmuszanie kobiet do rodzenia – szczególnie płodu z poważnymi wadami -spełnia kryteria tortury, a więc jest niedopuszczalne w świetle Konwencji Praw Człowieka, przekonuje wiele rozstrzygnięć Komitetu Przeciw Torturom ONZ (CAT). Kiedy państwa europejskie, nawet małymi krokami, idą w kierunku liberalizowania prawa aborcyjnego, Polska byłaby jedynym niechlubnym przypadkiem, w którym prawa te są jeszcze bardziej ograniczane, choć już dziś nasze prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w UE” – przypominają autorki listu.

 

„Gdyby Trybunał Konstytucyjny pod Pani przewodnictwem uznał, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych jest sprzeczna z konstytucją, byłaby to decyzja nieznajdująca uzasadnienia w ustawie zasadniczej, ale motywowana względami ideologicznymi, poglądami głoszonymi przez ekstremistów, fundamentalistów i fanatyków religijnych” – piszą posłanki i przypominają: Polska jest państwem świeckim. „Nie można Polkom narzucać prawa motywowanego religijnie, sprzecznego z nauką i zdrowym rozsądkiem, sprzecznego ze standardami prawnymi obowiązującymi nie tylko w Europie, ale też w większości krajów świata.

 

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że ewentualna decyzja Trybunału Konstytucyjnego sankcjonująca zniewolenie kobiet w sprawach reprodukcyjnych to będzie decyzja na lata. Zmiana jej wymagałaby zmiany konstytucji, co jest praktycznie niemożliwe” – zauważają autorki listu.

 

„Czy naprawdę Pani i kierowany przez Panią Trybunał Konstytucyjny chcecie wziąć na siebie odpowiedzialność za tyle tragedii i ludzkiego nieszczęścia?” – pytają posłanki.

 

Cały list można przeczytać tutaj: List do Julii Przyłębskiej.

 

List do von der Leyen

 

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem (WKRW), zrzeszająca ponad 100 organizacji społecznych i grup nieformalnych, w zeszłym tygodniu pisała do posłów i posłanek, domagając się wycofania wniosku skierowanego do Trybunału. W poniedziałek 19 października wysłała stanowisko do przedstawicieli instytucji unijnych, m.in. szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, unijnego Komisarza ds. sprawiedliwości Didira Reyndersa i unijnej Komisarz ds. sprawiedliwości i równouprawnienia Věry Jourovej.

 

Koalicja zwraca uwagę, że uznanie aborcji w przypadku wad płodu za niekonstytucyjne oznacza w praktyce zakaz aborcji. W 2019 ponad 90 procent legalnych zabiegów usunięcia ciąży, było spowodowanych właśnie wadami płodu.

 

„Nierozwiązane obawy co do niezależności i legalności Trybunału pociągają za sobą poważne ryzyko upolitycznienia praw człowieka i wszelkich przyszłych decyzji dotyczących zdrowia i praw reprodukcyjnych” – pisze WKRW, po czym wzywa przywódców unijnych do szybkiej i stanowczej reakcji oraz obrony wszystkich wartości UE.

 

„Wzywamy do zajęcia się kwestiami naruszeń praworządności we wszystkich państwach członkowskich UE, do potępienia naruszeń praw człowieka, w tym praw kobiet i dostępu do praw seksualnych i reprodukcyjnych w całej Unii, oraz do zapewnienia, że wadliwe sądy nie będą wykorzystywane do osłabiania poszanowania praw człowieka i wartości unijnych” – czytamy w stanowisku.

 

Koalicja domaga się w tym celu użycia wszelkich narzędzi prawnych i politycznych, takich jak monitorowanie praworządności, rekomendacje i uzależnienie od praworządności dostępu do europejskich funduszy.

 

Wczoraj #OstraJazda, dzisiaj plakatowy #Atak

 

Cały czas trwają protesty kobiet w Polsce. 19 października w wielu miastach odbył się protest samochodowy pod hasłem: #OstraJazda. Zdjęcia z Warszawy publikowaliśmy tutaj:

 

Uzależniony od władzy Trybunał Julii Przyłębskiej już w czwartek do końca zdelegalizuje w Polsce przerywanie ciąży….

Opublikowany przez OKO.press Poniedziałek, 19 października 2020

 

W Łodzi pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Piotrkowskiej pikietowały kobiety przebrane za postaci z „Opowieści podręcznej” – serialowej ekranizacji książki Margaret Atwood, która przedstawia dystopijny świat rządzony przez konserwatywnych fanatyków, gdzie płodne kobiety są niewolone, ubierane w charakterystyczny uniform, a ich życie przemocą sprowadza się do usługiwania i rodzenia dzieci.

 

Serial odbił się na świecie tak szerokim echem i tak drastycznie przedstawił konsekwencje uprzedmiotawiania kobiet, że strój „podręcznej” stał się symbolem. 21 października, dzień przed posiedzeniem Trybunału, na którym zapaść ma wyrok, „bunt podręcznych” planowany jest w Warszawie pod siedzibą TK. Dzisiaj planowana jest akcja plakatowa w całej Polsce. Do protestów można przyłączyć się w każdej chwili. Więcej informacji na Facebooku.

 

Jest pandemia. Wirus szaleje.Jest PiS i ma niegalny TK i nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN. Więc bierze się za aborcję…

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Piątek, 9 października 2020Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

20 października 2020


Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”

28.05.2020

Nie będzie 10 tys. kary dla artystów! Sanepid: bezkrytycznie podeszliśmy do policyjnej notatkiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200