Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

Prokuratura wnioskowała o 3 miesiące aresztu, ale sąd wniosek odrzucił. Postępowanie trwa, Małgorzacie grozi więzienie, a pod skłotem "Syrena" Fundacja Pro Prawo do życia serwowała homofobiczną propagandę i modliła się o ocalenie dzieci i "nawrócenie deprawatorów"14 lipca 2020 około godziny 10:00, Małgorzatę zatrzymali funkcjonariusze w cywilu. Skuto ją kajdankami i wyprowadzono z mieszkania znajomych. Pisaliśmy o tym tutaj.

 

Rzecznik policji poinformował OKO.press, że byli to policjanci Komendy Stołecznej Policji, którzy realizowali postanowienie Prokuratury Rejonowej w Warszawie. „Co pan narozrabiał, nie wiemy, realizujemy postanowienie prokuratorskie” – mówi jeden z mężczyzn na nagraniu z zatrzymania, które udostępniono OKO.press.

 

Zarzuty, które postawiono Małgorzacie, dotyczą zniszczenia homofobicznej furgonetki Fundacji Pro Prawo do Życia. Najpoważniejszy z zarzutów – uszkodzenie mienia – jest zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Dziś 15 lipca po południu Sad Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odrzucił wniosek prokuratury o 3 miesiące aresztu. Zastosował dozór policyjny i kaucję. Śledczy zapowiadają zażalenie.

 

Zarzuty

 

Dziennikarz Kamil Siałkowski z „Gazety Wyborczej” uzyskał od prokuratury informacje o zarzutach, które postawiono Małgorzacie.

 

Czytamy w nich, że Michałowi Sz. (dane z dowodu tożsamości) zarzuca się czynny udział w „zbiegowisku w dniu 27 czerwca 2020 r. w Warszawie przy ul. Wilczej”. Chodzi o zablokowanie i zniszczenie furgonetek Fundacji Pro Prawo do Życia, które jeżdżą po miastach obklejone plakatami i głoszą z megafonów homofobiczne kłamstwa.

 

Na przykład: „Pederaści żyją średnio 20 lat krócej”, „Czyny pedofilskie zdarzają się wśród homoseksualistów 20 razy częściej”, „91 proc. dzieci wychowywanych przez lesbijki i 25 proc. wychowywanych przez pederastów jest molestowanych”…

 

„Słuszne jest twierdzenie (…), iż działania pozwanego wymierzone są przeciwko całej społeczności osób LGBT i wzbudzają szerokie zainteresowanie społeczne, które może powodować ugruntowanie się treści zniesławiających tą grupę osób u osób postronnych” – uznał Sąd Okręgowy w Gdańsku w październiku 2019, nakazując usunięcie homofobicznych furgonetek i plakatów w całym kraju.

 

Mimo to, furgonetki dalej jeździły, także po Warszawie, a policja na zgłoszenia przeważnie nie reagowała.

 

Kolektyw „Stop Bzdurom”, do którego należy Margo, powstał właśnie w odpowiedzi na działalność Fundacji. Nigdy oficjalnie się do napadu na furgonetkę nie przyznali, ale na swoim profilu na facebooku opublikowali m.in. zdjęcia z tablicami rejestracyjnymi pojazdu.

 

„Podejrzany działał publicznie, z oczywiście błahego powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego. Popełniony przez niego czyn został zakwalifikowany jako występek o charakterze chuligańskim” – uważa prokuratura i wylicza przestępstwa, o jakie oskarżona jest Małgorzata:

 

  • czynny udział w zbiegowisku (art. 254 kodeksu karnego: do 3 lat pozbawienia wolności);
  • uszkodzenie samochodu (przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą). Szkodę wyliczono na 6 123 zł (art. 288 KK: do 5 lat więzienia)
  • szarpanie, popychanie i przewrócenie Łukasza K. i spowodowanie obrażeń (art. 157 i 191 KK: odpowiednio do 2 i do 3 lat więzienia).

 

Za popełnienie czynu o charakterze chuligańskim (art. 57 a par. 1 Kodeksu karnego) sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę”.

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje

 

Po artykule OKO.press o zatrzymaniu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniowała w sprawie zatrzymania aktywistki domagając się od policji i prokuratury wyjaśnień o tym, w jaki sposób zatrzymano Małgorzatę. Z relacji świadków wynika, że została zakuta siłą. „Rzucono nią o ścianę” – mówiła jej partnerka. Na nagraniu udostępnionym OKO.press widać fragmenty zatrzymania. W pewnym momencie zirytowany oporem Małgorzaty policjant przewraca ją skutą nie ziemię.

 

HFPR w podjętej interwencji podkreśla, że nie wolno poddawać człowieka traktowaniu sprzecznemu z naturą godności ludzkiej, przemocy fizycznej ani psychicznej.

 

„Helsińska Fundacja Praw Człowieka podjęła w ostatnim czasie szereg interwencji, dotyczących przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji” – czytamy w oświadczeniu. „Od wielu lat Fundacja wskazuje na problem przekraczania uprawnień przez Policję przy okazji zatrzymań bądź przesłuchań podejrzanych, w tym przypadki tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania”.

 

Fundacja Pro Prawo do Życia modli się pod skłotem

 

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Tak jak co tydzień spotykamy się, żeby modlić się w intencji dzieci zagrożonych deprawacją. Nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie przez władze Warszawy, które deprawatorów wspierają, finansują…” – zaczął się „różaniec w intencji powstrzymania deprawacji dzieci i młodzieży” pod skłotem Syrena.

 

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Pro Prawo do Życia, nie zabrakło banerów informujących o tym, że „lobby LGBT” chce nauczać masturbacji czterolatków.

 

Rozważano tajemnice chwalebne różańca i modlono się o nawrócenie deprawatorów. Na nagraniu z wydarzenia widać, jak przy dźwiękach muzyki mieszkańcy skłotu machają zza transparentu „Nie jesteś sama”. Gdzieś pośrodku stoi policja i nie przeszkadza w modłach.Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

16 lipca 2020


Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”

28.05.2020

Nie będzie 10 tys. kary dla artystów! Sanepid: bezkrytycznie podeszliśmy do policyjnej notatkiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200