OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

OBWE we wstępnych obserwacjach po wyborach zwraca uwagę na elementy, które dały Dudzie nieuzasadnioną przewagę: od stronniczości TVP, po gorliwe zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię, na czele z premierem. Najbardziej niepokoi homofobiczny, ksenofobiczny i antysemicki przekazOrganizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a konkretnie należące do niej Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), skontrolowały wybory prezydenckie 2020 w Polsce pod kątem zgodności z prawem międzynarodowym, zasadami OBWE i prawem krajowym. 13 lipca opublikowano i omówiono wstępne obserwacje.

 

W ocenie ODIHR wybory poszły sprawnie i z administracyjnego punktu widzenia bez zarzutu. Biuro nie kontrolowało jednak przebiegu wyborów poza granicami Polski, co mogłoby znacząco obniżyć ocenę.

 

Jak przyznaje ODIHR, ten pozytywny obraz wyborów ginie jednak pod ciężkimi zarzutami dotyczącymi kampanii wyborczej.

 

„Ze smutkiem odnotowaliśmy, że kampania była jeszcze bardziej nastawiona na konfrontację niż przed I turą” – mówił podczas konferencji prasowej 13 lipca Thomas Boserup, szef Specjalnej Misji Oceniającej Wybory ODIHR.

 

Biuro wypunktowało też nierzetelną pracę telewizji publicznej, zaangażowanie najwyższych urzędników w kampanię wyborczą oraz homofobię, ksenofobię i antysemityzm obecne w mediach publicznych i przemówieniach Dudy.

 

Zatarcie granic między państwem a partią

 

To, że jeden z kluczowych urzędników państwowych angażuje się w polityczną kampanię, okazało się dla rządzących nie tyle powodem do uzasadnionej obawy, ile zachowaniem godnym pochwały. Andrzej Duda oficjalnie podziękował premierowi za zaangażowanie w kampanię i tego, że „ruszył w trasę”.

 

„Premier Morawiecki w ramach pełnienia swojej oficjalnej funkcji odwiedził ponad 80 miast w kraju, składając obietnice rozdzielenia funduszy publicznych, rozdając uroczyste symboliczne kartonowe czeki. Wszystkie te wydarzenia zostały udokumentowane na oficjalnym profilu na Facebooku premiera” – zwraca uwagę ODIHR, które uważa, że rolę premiera w kampanii należałoby poddać kontroli.

 

„Spowodowało to zatarcie granic pomiędzy państwem a partią i stworzyło nieuzasadnioną przewagę dla Prezydenta ubiegającego się o reelekcję”.

 

Morawiecki nie był zresztą jedynym urzędnikiem, który wspierał kandydata PiS. Ministrowie i posłowie też starali się dołożyć swoją cegiełkę do zwycięstwa. Palący problem podwyższenia głodowych zasiłków dla bezrobotnych, PiS odkładał np. na później, żeby tylko Andrzej Duda mógł składać kampanijne obietnice.

 

Rekordy nadgorliwości osiągał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który za pośrednictwem KRUS, wysłał do ok. 1,3 mln rolników i ich rodzin list pochwalny o Dudzie.

 

„W Polsce brakuje przepisów dotyczących uczestniczenia urzędników państwowych w kampanii wyborczej” – mówił Boserup.

 

Brak kontroli nad finansowaniem kampanii

 

Takie zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię jednego kandydata zwraca uwagę na jeszcze jeden poważny problem, który wypunktował ODIHR: kontroli nad finansowaniem kampanii.

 

„Ramy finansowania kampanii mają wiele niedociągnięć prawnych i instytucjonalnych” – czytamy w obserwacjach. „Do PKW wpłynęło ponad 20 skarg związanych z finansowaniem kampanii, z których większość dotyczyła kampanii stron trzecich przed i po pierwszej turze”.

 

Jak poinformowało PKW, skargi zostaną rozpatrzone dopiero trzy miesiące po wyborach. „Żadna instytucja nie jest prawnie upoważniona do prowadzenia skutecznego nadzoru nad finansowaniem kampanii podczas wyborów” – pisze ODIHR.

 

Skargi wyborcze poczekają

 

„Klarowność skądinąd stosownego ustawodawstwa wyborczego została podważona ustawą z 2 czerwca” – zauważa ODIHR, zwracając też uwagę na mało klarowne przepisy kodeksu wyborczego dotyczące np. ram czasowych okresu kampanii czy odwołań od wyników wyborów.

 

Protesty wyborcze związane z wynikiem I tury PKW kieruje do rozpatrzenia dopiero po zakończeniu drugiej tury. Sąd Najwyższy również poinformował misję, że złożone po pierwszej turze skargi uznawane są za „przedwczesne” i niedopuszczalne ze względów formalnych.

 

„To podważa skuteczność dochodzenia roszczeń” – zwraca uwagę ODIHR, informując, że „mimo wskazanych powyżej braków, PKW uważa ramy prawne za wystarczające i interpretuje obie tury jako jedne wybory”.

 

Nienawistny i nierzetelny przekaz TVP

 

„Spolaryzowane środowisko medialne, a zwłaszcza stronnicze relacje ze strony nadawcy publicznego, pozostały istotną obawą” – czytamy w polskiej wersji raportu OBWE.

 

„Pozostały”, bo na brak rzetelności TVP i jej jednostronny przekaz organizacja zwracała już uwagę przy okazji wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

 

Boserup określił przekaz TVP jako stronniczy, niewypełniający obowiązku bezstronnego informowania na temat obu kandydatów. „Polaryzacja polityczna i brak bezstronności psują wizerunek dobrze przeprowadzonych wyborów” – mówił podczas konferencji prasowej.

 

Odpowiadając na pytanie Wirtualnej Polski o to, czy monitorując wybory, badano również obiektywność mediów prywatnych, Boserup zapewnił, że ocena ich przekazu również znajdzie się w raporcie.

 

Zwrócił jednak uwagę, że chociaż media prywatne również mają obowiązek bezstronnego informowania, to takie zobowiązanie jest dużo istotniejsze w przypadku nadawcy publicznego, który jest finansowany z kieszeni podatnika.

 

Boserup uznał brak zagwarantowania niezależności TVP za kluczowy problem w kampanii.

 

„Nadawca publiczny był wykorzystywany jako narzędzie kampanijne na rzecz prezydenta – to najbardziej rażąco niewłaściwe wykorzystanie mediów publicznych, jakie widzieliśmy w tej kampanii”.

 

Misja ODIHR za szczególnie niepokojące uznała „przypadki retoryki nietolerancji o charakterze ksenofobicznym, homofobicznym i antysemickim, szczególnie w kampanii obecnego Prezydenta oraz u publicznego nadawcy”.

 

Niebezpieczna polaryzacja

 

ODIHR zwraca uwagę na pogłębiający się z tury na turę konfrontacyjny charakter kampanii, która przełożyła się na agresję. Wspomina o przypadkach zakłócania wieców wyborczych, starciach między zwolennikami obu kandydatów i groźbach śmierci zgłaszanych przez polityków obu obozów.

 

Podczas konferencji prasowej szef misji zwrócił uwagę na słowa szefa kampanii Dudy, posła PiS Przemysława Czarnka, który wzywał do bronienia się przed „ideologią LGBT”.

 

„Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją” – mówił poseł.

 

Duda na ostatniej kampanijnej prostej złożył również projekt zmiany Konstytucji zakazujący adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. O tym, że to bez sensu, pisaliśmy tutaj.

 

Podczas konferencji wspomniano też o antysemickim wydźwięku niektórych informacji przekazywanych przez TVP i głoszonych przez Dudę, np. że Trzaskowski odbierze świadczenia socjalne, żeby zaspokoić „żydowskie roszczenia”.

 

„W jednym z klipów, na który złożono skargę w KRRiT, użyto silnie antysemickich obrazów” – zwracał uwagę Boserup.

 

Wybory przejdą też do historii jako te, w których kandydaci prowadzili kampanię na tak odległych biegunach spolaryzowanej rzeczywistości, że zamiast wspólnej debaty, zrobili dwie równoległe.Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

14 lipca 2020


Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”

28.05.2020

Nie będzie 10 tys. kary dla artystów! Sanepid: bezkrytycznie podeszliśmy do policyjnej notatkiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200