„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

111 europarlamentarzystów wezwało członków Sejmu do wycofania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu aborcji ze względu na wady płodu. To zakaz aborcji wprowadzany tylnymi drzwiami. Europarlamentarzyści przypominają o prawach kobiet i bezprawiu w Trybunale22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej ma wydać wyrok w sprawie konstytucyjności przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieuleczalne wady płodu. Zawnioskowało o to jesienią 2019 roku 119 posłów i posłanek. Jeśli Trybunał Przyłębskiej uzna ich argumenty i tak już restrykcyjne prawo antyaborcyjne stanie się bezprecedensowo drakońskie – w praktyce aborcja w Polsce będzie całkowicie zakazana. Wniosek do upolitycznionego TK to również próba zmiany prawa na skróty – bez proponowania i bronienia ustawy w Sejmie.

 

Zmiana, która wyniknie z wyroku uznającego przesłankę embriopatologiczną do aborcji za niekonstytucyjną, skaże kobiety na piekło. Legalna aborcja stanie się w Polsce jeszcze bardziej niedostępna – będzie dopuszczalna tylko w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety oraz gwałtu. W 2019 roku te dwa wyjątki stanowiły zaledwie 2 proc. legalnych aborcji.

 

O tym, co tak naprawdę oznacza przymus rodzenia dzieci z wadami płodowymi, pisaliśmy tu.

 

W geście solidarności z polskimi kobietami 111 europarlamentarzystów wystosowało apel do Sejmu, który jest uczestnikiem postępowania przed TK.

 

„Nalegamy na wycofanie wniosku tak szybko, jak to możliwe. Polskie obywatelki to europejskie obywatelki i będziemy dalej bronić ich podstawowych praw” – napisała niemiecka europosłanka z Partii Zielonych Terry Reintke.

 

 

Ani kroku wstecz ws. prawa do aborcji

 

W swoim apelu europarlamentarzyści powołują się między innymi na zasadę zakazu retroakcji, czy prościej mówiąc: zasadę niedziałania wstecz.

 

Doktryna, która obowiązuje m.in. w odniesieniu do międzynarodowych przepisów dot. praw człowieka, ma na celu ochronę praw nabytych: zakazuje wprowadzania środków, które podważają, ograniczają albo usuwają istniejące prawa gwarantowane w prawie narodowym.

 

Na przykład przewidziane w polskich przepisach prawo do legalnej aborcji w przypadku wad płodu. Zdaniem europarlamentarzystów unieważnienie części gwarancji dotyczących aborcji wyrokiem Trybunału, byłoby właśnie niedozwoloną retroakcją – likwidowałoby już istniejące środki ochrony praw kobiet.

 

Autorzy petycji zwracają też uwagę, że ograniczając w ten sposób dostęp do legalnej aborcji, Polska pogwałciłaby międzynarodowe prawa człowieka i wynikający z nich obowiązek zagwarantowania kobietom podstawowych praw, takich jak prawo do życia, zdrowia, prywatności, równości, braku dyskryminacji i wolności od nieludzkiego traktowania.

 

„Międzynarodowe organy zajmujące się prawami człowieka wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie polskim restrykcyjnym prawem aborcyjnym i barierami napotykanymi przez kobiety w opiece zdrowotnej” – przypominają europarlamentarzyści.

 

Podkreślają też, że międzynarodowe organy wyraziły się już jasno, że kobiety muszą mieć zagwarantowane prawo do aborcji w celu ochrony życia, zdrowia i wolności od nieludzkiego traktowania i nie mogą być zmuszone do dokonywania nielegalnej aborcji w niepewnych warunkach.

 

Bez praworządności, nie ma kontroli

 

Na zakończenie autorzy apelu ponawiają „poważne obawy wyrażone przez cały Parlament i Komisję Europejską dotyczący respektowania praworządności w Polsce”, precyzując, że chodzi konkretnie o funkcjonowanie obecnego Trybunału Konstytucyjnego z nieprawomocnie wybranymi sędziami.

 

Europarlamentarzyści przytaczają opinię Komisja Europejskiej, która uznała, że „tak długo, jak uniemożliwia się Trybunałowi zapewnienie pełnej i skutecznej kontroli konstytucyjnej, tak długo nie będzie skutecznego sprawdzania zgodności aktów legislacyjnych z podstawowymi prawami”.

 

„W świetle tych poważnych obaw, nalegamy na wycofanie wniosku tak szybko, jak to możliwe” – piszą autorzy apelu, wzywając również do zrezygnowania z kolejnych prób ograniczania dostępu kobiet do legalnej aborcji – w tym do odrzucenia projektu Kai Godek, który wciąż czeka w Sejmie na rozpatrzenie. Pod apelem do Sejmu podpisało się 111 europarlamentarzystów, w tym Robert Biedroń.

 

Protesty w Polsce

 

W Polsce również trwa mobilizacja w obronie praw kobiet. „Nie lekceważymy pandemii ani środków ostrożności, ale nie przymykamy też oczu na to, jak obecna władza wykorzystuje tę pandemię do łamania naszych praw” – mówiła podczas konferencji prasowej Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zapowiadając poniedziałkowy strajk samochodowy, który odbył się między innymi w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

 

Do kolejnych wydarzeń można dołączyć na Facebooku.

 

Jest pandemia. Wirus szaleje.Jest PiS i ma niegalny TK i nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN. Więc bierze się za aborcję…

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Piątek, 9 października 2020Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

20 października 2020


Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”

28.05.2020

Nie będzie 10 tys. kary dla artystów! Sanepid: bezkrytycznie podeszliśmy do policyjnej notatkiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200