Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

"To ośmieszy radę, nie można tak sobie znosić uchwał, jak się nie podoba" - oponowali radni PiS. "Ośmieszyliśmy się, kiedy tę niepotrzebną kartę uchwaliliśmy" - odpowiadała opozycja. Kartę Praw Rodziny odrzucono po zaciętej dyskusji, w której nie brakowało zarzutów o neobolszewizm



12 lutego 2020 radni Powiatu Sztumskiego (woj. pomorskie) przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin (SKPR). To „lżejsza” odmiana uchwał o strefach wolnych od LGBT (dlaczego – wyjaśniamy dalej).

 

Wniosek o uchylenie uchwały grupa radnych złożyła jeszcze w marcu, dwa tygodnie po przyjęciu Karty. „Przewodnicząca rady wstrzymywała nasz wniosek, twierdząc, że kampania wyborcza nie jest dobrym terminem na jego procedowanie i że nie chce wywoływać kolejnej burzy i wojny ideologicznej”- mówi trójmiejskiej „Wyborczej” Leszek Sarnowski, radny powiatu sztumskiego z Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.

 

Wczoraj, we wtorek 22 września, projekt został w końcu rozpatrzony. Wnioskodawcy argumentowali, że uchwała nie tylko jest „ideologiczno-polityczna”, ale też wprowadzono ją z naruszeniem podstawowych procedur i bez wymaganych konsultacji społecznych. Chociaż podczas obrad więcej słychać było głosów nieugiętych obrońców Karty, większość zagłosowała za jej uchyleniem.

 

Oznacza to, że w województwie pomorskim nie będzie ani jednej gminy, powiatu czy miasta, gdzie obowiązywałaby homofobiczna uchwała.

 

Alkoholizm i szkodliwe ideologie

 

„Pisowska większość przegłosowała uchwałę, która naszym zdaniem będzie początkiem ideologicznego kagańca nałożonego między innymi na szkoły” – pisał na Twitterze radny Leszek Sarnowski 12 lutego.

 

Chociaż Karta Praw Rodzin nie mówi wprost o osobach LGBT, to mówi o wsparciu rodziny rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Karta zobowiązuje samorządy m.in. do odmowy finansowania projektów, które podważają rolę tak rozumianej rodziny. Czyli na przykład na projekty organizacji pozarządowych dotyczące promocji równości i tolerancji wobec osób LGBT.

 

Radni opozycji zarzucali karcie m.in. to, że dyskryminuje też rodziców samodzielnie wychowujących dzieci oraz rodziny żyjące w związkach nieformalnych. Autorem karty jest Instytut Ordo Iuris, którego przedstawiciel – Paweł Kwaśniak – był na sali podczas obrad. Za uchwałą było wtedy 10 radnych, przeciw 7.

 

Uchwałę krytykował m.in. burmistrz Sztumu, Leszek Tabor: „W dyskusji wnioskodawcy dokładnie wyłożyli swoje intencje stojące za tą uchwałą. Nie chodzi o ochronę rodzin tylko dzielenie, izolowanie, piętnowanie, hejtowanie i szukanie wśród mieszkańców tych, którzy nie pasują do polityczno-ideologicznych wyobrażeń głosujących za tą uchwałą”.

 

Przeciwko Samorządowej Karcie Praw Rodziny przyjętej przez radnych powiatu sztumskiego zaprotestowali radni miasta Sztum. 26 lutego przyjęli stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiają się dzieleniu społeczeństwa, wykluczeniom i dyskryminacji.

 

W odpowiedzi radny Pędziwilk napisał na Facebooku:

 

„Przyjęta przez Radę Powiatu większością głosów Samorządowa Karta Praw Rodzin ma za zadanie przeciwdziałać deprawacji rodziny w życiu społecznym oraz demoralizacji dzieci. Ma chronić przed przemocą, alkoholizmem oraz wpływami szkodliwych i obcych kulturowo ideologii takich jak gender propagowanej i wprowadzanej przez środowiska LGBT”.

 

Marksiści, neobolszewicy

 

Wniosek o uchylenie uchwały złożono już na początku marca. W uzasadnieniu wskazano m.in. uchybienia formalno-prawne: projekt nie został radnym przekazany w odpowiednim terminie, nie było też opinii komisji edukacji. Zwrócono uwagę na brak szerokich konsultacji społecznych oraz „ideologiczno – polityczny charakter” uchwały. „Została przeforsowana przez rządzącą większość, nie licząc się z opinią środowiska, do którego ma być adresowana. Efekt jest taki, że wywołała ona wojnę ideologiczną” – napisali radni opozycji we wniosku.

 

Podczas obrad rady powiatu 22 września argument błędów formalno-prawnych był podnoszony przez obie strony. Wątek „ideologiczno – polityczny” wybrzmiewał najmocniej w głosach radnych PiS. Zbigniew Pędziwilk stanowczo protestował przeciwko uchyleniu uchwały. „To ośmieszy radę, podważy kompetencje pani przewodniczącej, która wnosiła tą uchwałę” – argumentował, dodając, że nie może być tak, że „jeżeli nam się coś nie podoba albo sytuacja się zmienia, to będziemy sobie uchylać uchwały kiedy i jakie chcemy”.

 

„Cała ta gra odnośnie tej karty praw rodzin jest sprawa politycznie rozdmuchana mająca daleko idące konsekwencje i będzie brzemieniem dla naszej społeczności” – mówił Pędziwilk i trudno się z tym nie zgodzić. Potem zaznaczył, że karta nikogo nie wyklucza ani nie stygmatyzuje.

 

Żeby to uzasadnić, wprowadził rozróżnienie na osoby homoseksualne „przeciw którym nikt nic nie ma i nie będzie miał, bo takie osoby były, są i będą – jak byśmy nie chcieli i co byśmy nie robili” oraz „chorą i niebezpieczną ideologię LGBT”, którą łączył z neomarksistami, leninistami i neobolszewikami.

 

„Apeluję do wszystkich członków rady, w których sercu są głęboko zakorzenione wartości historyczne, naturalne, patriotyczne, aby powściągnęli się i zagłosowali zgodnie z własnym sumieniem i nie mieli obaw spojrzeć innym obywatelom prosto w oczy” – argumentował na koniec.

 

Radny Leszek Sarnowski skomentował słowa Pędziwilka jako kuriozalne. „Ośmieszyliśmy się 12 lutego, kiedy te niepotrzebną kartę uchwaliliśmy”. Radny PiS Piotr Stec odpowiedział, że on się niczego nie wstydzi, a radny Adam Krupa zapewniał, że zdania nie zmienił, bo nie podda się „tej indoktrynacji LGBT”.

 

Mimo to uchwała znosząca Kartę Praw Rodzin została zniesiona. Za zagłosowało 10 osób, przeciw 4, a 3 wstrzymały się od głosu. Tego samego dnia nad uchyleniem uchwały anty-LGBT debatowano też w Kraśniku na Lubelszczyźnie, który może stracić do 10 mln euro z funduszy norweskich. Radni Kraśnika postanowili jednak zostać ze swoją uchwałą na dobre i na złe.



Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

24 września 2020






Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”

28.05.2020

Nie będzie 10 tys. kary dla artystów! Sanepid: bezkrytycznie podeszliśmy do policyjnej notatki



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200