Siedlecka: Prokurator Renata Śpiewak ucieleśnieniem ideału nowych wspaniałych czasów

Udostępnij

Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…

Więcej

Prokurator prokuratury rejonowej Renata Śpiewak, która od dwóch miesięcy niezłomnie nie podejmuje decyzji w sprawie dalszych losów doniesienia przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, właśnie dostała awans do Prokuratury Okręgowej. I stojąc już teraz na twardym gruncie, może kontynuować niepodejmowanie decyzji - pisze Ewa SiedleckaDo tej pory Renata Śpiewak była jedynie delegowana do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, los jej był więc niepewny. Teraz kiedy Najwyższe Kierownictwo upewniło się co do jej niezłomności (ileż medialnej nagonki musiała znieść, a jednak wytrwała w decyzji o niepodejmowaniu decyzji!), dostała awans, i jest już prokuratorem prokuratury okręgowej pełną gębą, czy – jak kto woli – obiema nogami.

 

[Przypomnijmy, że – jak pisała „Wyborcza” – prokurator Renata Śpiewak prowadzi postępowanie wyjaśniające związane z planami inwestycyjnymi spółki Srebrna związanej z kolei z PiS. Zatrudniony przez spółkę austriacki biznesmen złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez Jarosława Kaczyńskiego, który w imieniu spółki zapewniał, że zapłaci biznesmenowi za wykonane prace, ale nie zapłacił.

 

Prokurator Śpiewak Austriaka przesłuchiwała już sześciokrotnie – w sumie przez ponad 50 godzin. Nałożyła na niego dwukrotnie kary porządkowe po 3 tys. zł za niestawienie się na przesłuchania. Mimo upływu kodeksowego terminu 30 dni nie podjęła dotąd decyzji o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa. A bez śledztwa nie można przeprowadzać postępowania dowodowego – powołać biegłego do zbadania taśm czy dokumentów ani np. przesłuchiwać świadków.]

 

Kluczowe śledztwo

 

I stojąc już teraz tymi nogami pewnie, na twardym gruncie, prokurator Śpiewak może kontynuować niepodejmowanie decyzji.

 

Ale prokuratura zaprzecza, jakoby awans pani prokurator miał cokolwiek wspólnego ze sprawą doniesienia na Jarosława Kaczyńskiego. Prokurator Mirosława Chyr, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, na pytanie TVN24 o przyczyny awansu prokurator Śpiewak odparła:

 

„Pani prokurator dała dowód wysokich kompetencji, z sukcesem prowadząc szereg postępowań związanych m.in. z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie. Dzięki prowadzonym przez nią postępowaniom karnym w skomplikowanych sprawach reprywatyzacyjnych przed sądami zapadało już kilkanaście decyzji o wypłacie odszkodowań poszkodowanym, którzy zostali pozbawieni mieszkań wskutek bezprawnego przejmowania warszawskich nieruchomości. Decyzje dotyczyły mienia o wartości ponad 13,5 mln zł”.

 

Rzeczywiście, miesiąc temu na polecenie prokuratury aresztowano handlarza roszczeń i w kontekście tej sprawy padła suma 13,5 mln zł. Tyle że polecenie aresztowania wydała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która prowadzi sprawę warszawskiej reprywatyzacji.

 

A 13,5 mln zł to nie jest kwota odszkodowań zasądzonych pokrzywdzonym przez sądy, czego zresztą w ciągu miesiąca nie można by się po sądach spodziewać nawet dzięki pisowskiej reformie sądownictwa. To wysokość szkody, jaką poniosło miasto Warszawa w wyniku działalności m.in. zatrzymanego handlarza roszczeń, a dotyczącej kamienic przy Mokotowskiej 40 i 63 i przy Emilii Plater 15.

 

Dlaczego nagrodę otrzymała za tę sprawę prokurator Śpiewak?

 

Na pewno prokuratura znajdzie jakieś racjonalne wytłumaczenie. Na przykład: że tak jak zwycięstwa naszych sportowców są zwycięstwem całego dumnego narodu polskiego, tak sukces Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu jest sukcesem całej polskiej prokuratury, dla której symboliczną postacią jest prokurator Renata Śpiewak.

 

A dlaczego akurat ona? Bo w sposób doskonały ucieleśnia ideał polskiego prokuratora AD 2018.

 

Więc ten awans się jej po prostu należał.

 

 

Ew Siedlecka jest publicystką „Polityki”. Ten tekst ukazał się na jej Blogu Konserwatywnym. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje za możliwość jego przedruku.Autor


Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989–2017 publicystka dziennika „Gazeta Wyborcza”, od 2017 publicystka tygodnika „Polityka”, laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa…


Więcej

Opublikowany

29 marca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

04.06.2020

Siedlecka: Stan postprawia. TK Przyłębskiej przyklepał neosędziów

01.06.2020

Były członek PKW o wyborach, których nie było

06.04.2020

Siedlecka: Szaleńcze mutacje wyborczego wirusa w PiS

21.02.2020

Neo-KRS, mąż, kochanka i żona

11.02.2020

Nawacki – wzór sędziego „dobrej zmiany”. Zawdzięcza partii wszystko

11.02.2020

Siedlecka: Kto w Polsce sądzi gwałciciela i zabójcę dziecka? Sędzia czy opinia publiczna?

21.01.2020

„Kasta”, czyli niewybuch w TVP. Kapcie widzom nie spadły

20.12.2019

Siedlecka: Wojna sędziów z władzą PiS. Jest szansa na zwycięstwo

13.12.2019

Siedlecka: PiS ogłasza sędziom stan wojenny, ale jest skazany na porażkę

11.12.2019

Siedlecka ostrzega opozycję: Banasia nie można postawić przed Trybunałem Stanu

09.12.2019

Siedleckiej osobiste pożegnanie z Trybunałem: Pogrąży się we własnym bagnie

06.12.2019

Izby Relaksu w Sądzie Najwyższym, czyli gdzie szukać „nadzwyczajnej kasty”

28.11.2019

Siedlecka ujawnia: Rząd chce powołać anty-Bodnara. Będzie wiceministrem u Ziobry

21.10.2019

Sędzia dubler wzywa Przyłębską do dymisji. Konflikt w Trybunale Konstytucyjnym

29.09.2019

Siedlecka: Jaka „Kasta”, jaki Banaś? Nie ma sprawy, czyli parodia państwa

29.09.2019

Cztery lata rządów PiS: Straciliśmy renomę państwa praworządnego

31.08.2019

Siedlecka: Sędziowie nie chcą orzekać z bohaterami afery farmy trolli w resorcie Ziobry

10.07.2019

Prosty banan sędziego Dudzicza. Składam doniesienie do rzecznika dyscyplinarnego

20.05.2019

Zaostrzenie kodeksu karnego, czyli pedofilia wyborcza

20.05.2019

Groteska nadgorliwościWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200