Polska homofobem Europy. W całej Unii żadne państwo nie traktuje obywateli LGBTI gorzej

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

Było źle, jest tragicznie. Według właśnie opublikowanego międzynarodowego rankingu równouprawnienia osób LGBT w Europie, Polska oficjalnie spadła z przedostatniego na ostatnie miejsce w całej Unii Europejskiej. I to nie dlatego, że w Europie dzieje się coraz lepiejILGA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, opublikowało tegoroczny Rainbow Europe – najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI w Europie (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych).

 

Wnioski nie są optymistyczne:

 

  • w 49 proc. krajów nie było żadnej zmiany na lepsze,
  • wiele krajów drugi rok z rzędu cofa się w rankingu.

 

„To krytyczny moment dla równości osób LGBTI w Europie. Z każdym rokiem coraz więcej krajów, w tym najwięksi orędownicy walki o prawa LGBTI, zaniedbują zobowiązania dotyczące równości tych osób. W tym samym czasie coraz więcej rządów otwarcie atakuje społeczność LGBTI” – komentuje szefowa ILGA Europe Evelyne Paradis.

 

Smutne wieści dotyczą też Polski, która zawsze wypadała źle, a teraz jest już oficjalnie krajem najgorzej chroniącym swoich nieheteronormatywnych obywateli.

 

„To odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości” – komentuje dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii Slava Melnyk.

 

Polski upadek

 

ILGA swój ranking i mapę pokazującą poziom równouprawnienia publikuje co roku od 2009 roku. Nie opiera się na opinii publicznej, tylko istniejących w każdym badanym kraju przepisach, które mają wpływ na sytuację osób LGBTI.

 

Kraje mogą zdobyć od 0 do 100 proc. 69 ocenianych kategorii podzielono na 6 działów:

 

  • równość i zakaz dyskryminacji;
  • rodzina;
  • przestępstwa z nienawiści oraz mowa nienawiści;
  • wolności obywatelskie;
  • uzgadnianie płci i integralność cielesna;
  • prawo do azylu.

 

Wśród państw Unii Europejskiej Polska od kilku lat chwiejnie trzymała się na przedostatnim miejscu w rankingu, w tym roku sięgnęła samego dna. Na 100 możliwych osiągamy tylko 16 proc.

 

Poza Unią, wśród wszystkich 46 badanych państw, gorzej jest tylko w 7 krajach: księstwie San Marino, Białorusi, księstwie Monaco, Rosji (gdzie czeczeńskie władze organizowały obozy koncentracyjne dla homoseksualistów), Armenii, Turcji i Azerbejdżanie.

 

Mapa w wersji interaktywnej dostępna jest tutaj.

 

Brakuje nam wiele, ratuje nas RPO

 

Ranking – dostępny pod tym linkiem – punkt po punkcie sprawdza, czy przepisy chronią osoby LGBTI w konkretnych aspektach. Wypadamy źle.

Przed dyskryminacją polskie prawodawstwo chroni tylko w zatrudnieniu (przepisy Kodeksu Pracy). Ochrona praw osób LGBTI wciąż jest nieuregulowana w edukacji czy opiece zdrowotnej, o konstytucyjnej gwarancji praw tej grupy nie wspominając.

 

Jeśli chodzi o dostęp do dóbr i usług, jest tylko gorzej. W opisowym rocznym raporcie (styczeń – grudzień 2019) o stanie przestrzegania praw osób LGBTI w Europie ILGA przytacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że można odmówić usług na rzecz organizacji LGBT, kierując się swoistą „klauzulą sumienia”. Chodziło o słynny przypadek drukarza z Łodzi, który odmówił drukowania dla Fundacji LGBT Business Forum.

 

Brakuje narodowej strategii czy planu walki z istniejącą dyskryminacją, a gdy tylko nieśmiało zaczęły się rodzić inicjatywy na poziomie lokalnym (karta obrony praw osób LGBT Trzaskowskiego) rząd ukręcał im łeb, nazywając atakiem na polskie rodziny.

 

Jeśli zaś chodzi o prorodzinność, to w tej kategorii Polska nie dostaje żadnego punktu. Nie mamy ani związków partnerskich, ani małżeństw, ani polityki prorodzinnej dla osób nieheteronormatywnych. Punkty w tej kategorii straciliśmy już rok temu, kiedy Polska zarezerwowała in-vitro dla par, eliminując samotne matki i pary lesbijek.

 

W kategorii przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści i mowie nienawiści nie zrobiliśmy żadnych postępów, mimo wielokrotnych apeli Rzecznika Praw Obywatelskich, który domagał się dopisania agresji wobec osób LGBT do artykułów 119 § 1, art. 256 § 1 i art. 257 Kodeksu karnego, które definiują przestępstwa motywowane uprzedzeniami ściganymi z urzędu.

 

Trochę lepiej wypadamy jeśli chodzi o uzgadnianie płci – w Polsce można ją zmienić, ale proces jest wciąż trudny, długotrwały i stygmatyzujący. Brakuje rozwiązań prawnych, które ułatwiałyby procedurę korekty płci i pozwalałyby samodzielnie decydować o swojej tożsamości płciowej – bez nadmiernej ingerencji lekarzy czy biegłych sądowych.

 

Szanse na poprawę sytuacji pogrzebał Andrzej Duda. Gdy tylko objął urząd w 2015 roku wyrzucił do kosza ustawę o uzgodnieniu płci przyjętą jeszcze przez rządzącą większość PO-PSL.

 

Polska dostała dodatkowy punkt w kategorii „Prawo do azylu” za wyrok Sądu Okręgowego, który uznał, że nieposiadająca polskiego obywatelstwa uchodźczyni mieszkająca w Polsce może przejść przez procedurę uzgodnienia płci.

 

Doceniono też pracę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który od lat sprzeciwia się dyskryminacji osób LGBTI.

 

Pogrąża nas brak wolności zgromadzeń i ekspresji

 

Dlaczego spadliśmy na ostatnią pozycję? Największe straty w punktacji osiągnęliśmy w kategorii „Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji” – głównie, jak tłumaczy KPH, za zakazy marszów równości wydawane przez lokalne władze.

 

„O ile w 2018 roku mieliśmy jeden zakaz i można było to potraktować jako wyjątek od reguły, o tyle w 2019 roku zakaz marszu równości stał się stałą praktyką prezydentów miast, którzy – z pełną świadomością, że nie mają racji i przegrają w sądzie – zakazywali ich ze względów politycznych” – uważa adwokatka Karolina Gierdal z KPH, która reprezentowała przed sądem m.in. Marsz Równości w Rzeszowie.

 

Polska utraciła też punkt dotyczący działania organizacji bez przeszkód ze strony państwa. To skutek przyjmowanych przez niektóre samorządy Kart Praw Rodziny i tzw. uchwał anty-LGBT – wprowadzających m.in. strefy wolne od LGBT. OKO.press interweniowało w tej sprawie.

 

Polska straciła również status kraju bezpiecznego dla aktywistów i aktywistek działających na rzecz społeczności LGBT. Przyczyniły się do tego pozwy przeciwko autorom Atlasu Nienawiści monitorującego wdrażanie stref wolnych od LGBT, policyjna interwencja wobec Elżbiety Podleśnej za Tęczową Maryję oraz wiele akcji telewizji publicznej: wyemitowany przez TVP program „Inwazja”, nasłanie na KPH szpiega.

 

Europejski krok w tył

 

W zeszłym roku autorzy wskaźnika ze smutkiem donosili, że pierwszy raz od 10 lat Europa zaczęła cofać się likwidując istniejące już prawa i programy, które wspierały równouprawnienie osób LGBTI.

 

„W ubiegłym roku ostrzegaliśmy przed niebezpieczeństwem myślenia, że nasza praca została wykonana. Niestety, w tym roku widzimy konkretne dowody wycofywania się coraz większej liczby państw z ochrony osób LGBT – na polu politycznym i legislacyjnym” – komentowała w 2019 Evelyne Paradis – szefowa ILGA i nawoływała do działania – „Nie ma czasu do stracenia”.

 

Niestety ten rok też nie wypada dobrze. Chociaż ILGA zauważa postęp w kwestii praw osób trans i interseksualnych,  to radzi ostrożność w wyciąganiu optymistycznych wniosków. „W coraz większej liczbie krajów w regionie zaobserwowano ataki na grupy trans, zwłaszcza mowę nienawiści, która szerzy się w internecie. Bezpieczeństwo i dobrobyt społeczności trans w Europie dalej są niepewne, a w czasach pandemii stały się jeszcze bardziej kruche” – uważa Viima Lampinen z zarządu ILGA Europe.

 

ILGA zwraca uwagę na stagnację w kwestii zmian na rzecz równouprawnienia osób LGBT i dalsze ograniczania ich praw przez niektóre państwa. Najdrastyczniejszą zmianę na gorsze zanotowały Węgry spadając z 41 do 33 proc., Francja spadła z 63 do 56 proc.

 

„W połączeniu z pandemią COVID-19, która nieproporcjonalnie uderza w najbardziej bezbronnych i jest przez niektóre rządy wykorzystywana jako wymówka, żeby przyspieszyć ograniczanie praw człowieka, tegoroczna Mapa pokazuje, że mamy do czynienia z rozstrzygającym momentem dla równości osób LGBT w Europie” – komentuje Paradis.

 

„Historia pokazuje, że ci, którzy są narażeni na ataki przed kryzysem, po jego zakończeniu są na ten atak narażeni jeszcze bardziej. W związku z powyższym obawiamy się, że sytuacja czekającego na nas postpandemicznego kryzysu społeczno-ekonomicznego stworzy przedstawicielom władzy idealne warunki do tego, aby uderzyć w społeczność LGBTI”.

 

To szczególnie ważny moment, żeby zapewnić prawa i równouprawnienie osobom LGBTI – podsumowuje ILGA. Jako najgorszy przypadek w Europie, wypada nam zacząć od siebie. „Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu” –  komentuje Melnyk. KPH zachęca do rozliczenia władzy w wyborach.Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

14 maja 2020


Inne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200