Neofaszyści z „patelni” aresztowani. Zaatakowali aktywistów gazem za bycie „antyfaszystowskim ścierwem”

Udostępnij

Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…

Więcej

Tuż przed świętami grupa neonazistów zaatakowała w centrum Warszawy aktywistów rozdających jedzenie bezdomnym. Hajlowali, oślepiali gazem. Wszystkich aresztowano. Najmłodszy ma 16 lat, najstarszy - 22. Czuł się bezkarny, jeszcze w święta chciał udzielać informacji o "antyfaszystowskich śmieciach" i życzył "szczodrych godów"22 grudnia 2019 grupa aktywistów ruchu „Jedzenie zamiast Bomb” (ang. Food Not Bombs) jak co niedzielę rozdawała ciepłe posiłki potrzebującym. To ich sposób na promowanie idei solidarności społecznej, sprzeciw wobec marnowania żywności i finansowania zbrojeń.

 

Trójce ubranych na czarno mężczyzn taki przekaz się nie podobał.

 

„Podeszli do chłopaków już agresywni. Pytali, co my tu robimy, czemu dokarmiamy nierobów, porządnym ludziom byśmy pomagali” – tłumaczyła OKO.press Burza, jedna z zaatakowanych aktywistek. „Potem powiedzieli, że oni właśnie kochają wojny. I Hitlera. Wyciągnęli gaz i zaczęli nas szarpać i polewać”. Ukradli aktywistom baner. Na stacji metra zrobili sobie z nim zdjęcie – ręce uniesiona w geście „Heil Hitler”.

 

To raczej nie przypadek. Wiedzieli o tym, że aktywiści są związani z warszawskimi anarchistami, byli też do ataku przygotowani. Burza mówiła też OKO.press, że to nie pierwszy taki atak – wcześniej ktoś zdemolował ich lodówkę do dzielenia się żywnością, zaatakowano też aktywistów w Wałbrzychu.

 

Wywiad z Burzą przeczytasz tutaj.

 

Na miejscu zdarzenia znalazł się całe szczęście ratownik, który pomógł Burzy przemyć oczy i dojść na policję (komisariat był zaraz obok, ale nikt nie przyszedł), ktoś inny przytrzymał jednego z atakujących, kilka osób nagrało zajście i tych, którzy uciekli udało się dość szybko zidentyfikować.

 

Wszyscy zostali aresztowani pod zarzutem propagowania faszyzmu. Wiele wskazuje, że czują się ze swoją działalnością dość bezpiecznie.

 

Mariusz F., co pajacować się nie bał

 

Mariusz F. ma 22 lata i ze swoimi nazistowskimi sympatiami bynajmniej się nie ukrywa. Na karku wytatuował triskelion (symbol rasistowskich terrorystów Afrykanerskiego Ruchu Oporu – obrońców apartheidu w RPA)”, na łydce krzyż celtycki (używany przez neonazistów).

 

W opisie na facebooku: „Meine Ehre heißt Treue”, czyli: „Moim honorem jest wierność”. To cytat z Hitlera i motto SS. Na jednym ze zdjęć Mariusza T. „Gazeta Wyborcza” wyłapała logotyp festiwalu Orle Gniazdo, na którym dziennikarze Superwizjera TVN udokumentowali jak tłum hailuje w odpowiedzi na padające ze sceny „Sieg Heil”.

 

Zatrzymany był też członkiem Szturmowców – ekstremistycznego odłamu nacjonalistów, tych samych, którzy pojawili się na Marszu Niepodległości z transparentem „Biała Europa” i rozdawali na Uniwersytecie ulotki „zwalczające żydowską propagandę”. Grupa została zdelegalizowana, trwa postępowanie w sprawie byłego lidera, Grzegorza Ć. Na ich miejsce narodził się już jednak „Czarny blok”.

 

„Szczodrych godów”

 

Zidentyfikowany na fb Mariusz F. odpowiedział aktywistom, „Ooo, już się boję, leszczu” i „Poszczekaj podczłowieku jeszcze”. W Boże Narodzenie na swoim koncie opublikował post, w którym odnosi się do „oczerniania w mediach” i wyjaśnia między innymi, że: „Nie zostali oni [aktywiści] »zaatakowani« za to, że rozdawali posiłki bezdomnym, a za to, że są antyfaszystowskim ścierwem, ćpunami”.

 

„Jeśli ktoś chce zdjęcia antyfaszystowskich śmieci lub informacje o nich, to zapraszam na prywatną konwersację:) »PAMIĘTAJ MIEJSCA, TWARZE ZDRAJCÓW, ONI WSZYSCY ZAPŁACĄ ZA SWOJE ZBRODNIE«” – pisze dalej. I kończy życzeniem „szczodrych godów”.

 

To cytat brytyjskiego muzyka neonazisty, ale też motto portalu Redwatch, który tak jak Mariusz oferuje zdjęcia i informacje. Prokuratura kilka razy brała się za tę stronę, ale umarzała śledztwa tłumacząc, że ma związane ręce – serwer jest w USA. Wciąż można więc zobaczyć wszelkich „wrogów rasy” z podziałem na województwa.

 

Zarzuty

 

Według informacji „Gazety Wyborczej” Mariusza zatrzymano kilka godzin po wpisie. Prokurator przedstawił mu siedem zarzutów, w tym propagowanie faszyzmu.

 

16-latek został przytrzymany przez przechodniów i aresztowany w dniu ataku. Postawiono mu zarzut propagowania faszyzmu, naruszenia nietykalności i zniszczenia mienia. Zajmie się nim sąd rodzinny.

 

30 grudnia w mieszkaniu na Ursynowie zatrzymano Krzysztofa K., byłego studenta UW. Prawdopodobnie usłyszy te same zarzuty, co pozostali.

 

Tegoroczny Global Terrorism Index pokazuje, że chociaż liczba ofiar terroryzmu od 4 lat spada – głównie dzięki osłabieniu ISIS, na Zachodzie rośnie inne niebezpieczne zjawisko – terroryzm skrajnej prawicy. Większość nie należy do żadnej grupy, to samotni radykałowie, którzy inspiracje czerpią z internetu.

 

Współczesny neofaszyzm w polskim wydaniu dla Krytyki Politycznej i dla OKO.press szczegółowo analizuje Przemysław Witkowski.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwentka MISH na UAM, ukończyła latynoamerykanistykę w ramach programu Master Internacional en Estudios Latinoamericanos. 3 lata mieszkała w Ameryce Łacińskiej.…


Więcej

Opublikowany

31 grudnia 2019
Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

08.04.2021

Pawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratoriumPawłowicz atakuje szkołę za szacunek dla transpłciowej uczennicy. Jest kontrola kuratorium

17.03.2021

Ziobryści odpowiadają na unijną strefę wolności LGBTQI: UE się ośmiesza i dyskryminuje

27.01.2021

Nowa wojna z kobietami. Wyrok zakazujący aborcji opublikowany przez TK. Analizujemy jego treść

12.01.2021

Postępowanie ws. tęczowych flag na pomnikach umorzone. Nie wykryto sprawców

24.12.2020

Aktywista z 5 zarzutami za protesty. „Policjanci dawali do zrozumienia, że to polecenie z góry”

20.12.2020

Rzuciła jajkami w drzwi kościoła. Naszła ją policja, żandarmeria, grożą jej 2 lata więzienia

20.11.2020

Tajniacy sami siebie prowokują, mieszkańcy podstawiają ludziom drabiny. Zaskakujące momenty protestu

23.10.2020

Wkurzone kobiety poszły pod dom Kaczyńskiego. Policja użyła gazu, zatrzymane wciąż są na komisariatach

20.10.2020

Pytają Przyłębską: odpowie pani za wszystkie tragedie? Za dwa dni TK może zakazać aborcji

20.10.2020

„Polki to też Europejki, będziemy bronić ich praw”. Europarlamentarzyści przeciw zakazowi aborcji

02.10.2020

Do Polski wróciła na chwilę, na pierogi. Zamiast tego było duszenie, noc na dołku, zeznania bez prawnika

24.09.2020

Pierwszy samorząd odwołuje homofobiczną uchwałę! Powiat sztumski wolny od „Karty” Ordo Iuris

08.08.2020

„Policjant przygniótł jej głowę do ziemi. Zabrali ją krwawiącą”. Trwa łapanka obrońców aktywistki LGBT

05.08.2020

Aktywistki zatrzymane w związku z tęczowymi flagami. „Zgarnęli ją z ulicy, wsadzili do nieoznakowanego samochodu”

20.07.2020

„Troglodyci”, „biomasa”, „dzicz”. Kampania obudziła demony. „Tracimy kod porozumienia społecznego”

16.07.2020

Działaczka „Stop bzdurom” bez aresztu, sąd odrzucił wniosek prokuratury. Pod skłotem modlitwy

14.07.2020

OBWE o kampanii: Rażący udział mediów publicznych, urzędników państwowych oraz mowa nienawiści

03.07.2020

Prezydent „obrońcą pedofila”? Prof. Płatek: Duda tym razem mógł postąpić dobrze

14.06.2020

41 godzin w areszcie, kajdanki, rozbieranie do naga, przysiady. Wstrząsająca rozmowa z Anną W.

11.06.2020

Aktywiści zwolnieni z aresztu. Prawnicy: zarzut absurdalny, zatrzymanie nielegalne. „To represje”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200