Sąd Najwyższy zadał TSUE jeszcze jedno pytanie. I zahamował usunięcie 3 sędziów SN

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

Sąd Najwyższy zapytał Trybunał Sprawiedliwości UE, czy może rozpatrzyć odwołania sędziów SN od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa negatywnie opiniujących sędziów co do ich orzekania po 65 roku życia. Zgodnie ustawą o SN sprawy tego rodzaju rozpatruje Izba Dyscyplinarna, która jeszcze nie powstałaSąd Najwyższy ogłosił 8 sierpnia, że przesłał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytania dotyczące sędzi SN Anny Owczarek, która ukończyła 65 lat i zgodnie z wymogami nowej ustawy o SN przesłała prezydentowi oświadczenie o woli dalszego orzekania.

 

Przed podjęciem decyzji w sprawie sędziów, którzy złożyli takie oświadczenia, prezydent ma obowiązek zasięgnąć opinii Krajowej Rady Sądownictwa, choć nie oznacza to, że musi się z nimi zgodzić.

 

KRS wydała uchwały z negatywnymi opiniami o siedmiorgu sędziów, a troje z nich (Anna Owczarek, Maria Szulc i Józef Iwulski) odwołało się od nich do Sądu Najwyższego. Daje im do tego prawo art. 44 ustawy o KRS, według którego uczestnik postępowania przed KRS może odwołać się do SN “z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem”. Odwołania składa się za pośrednictwem Przewodniczącego KRS, który powinien je przekazać do Sądu Najwyższego bez zbędnej zwłoki.

 

Sędziów reprezentują Sylwia-Gregorczyk Abram i Michał Wawrykiewicz, adwokaci związani z Inicjatywą Obywatelską „Wolne Sądy” oraz Komitetem Obrony Sprawiedliwości.

 

Rzecznik KRS Maciej Mitera 27 lipca poinformował, że przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur nie nada biegu odwołaniom i nie prześle ich do SN, nie podając jednak podstawy prawnej dla takiej odmowy.

 

Sędziowie złożyli je więc bezpośrednio do Sądu Najwyższego 30 lipca.

 

Sąd Najwyższy wydał postanowienie o skierowaniu pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE i o wstrzymaniu wykonania trzech uchwał KRS, od których odwołali się sędziowie.

 

O co zapytał SN?

 

Sędzia ma prawo do sądu

 

Nieco upraszczając, można powiedzieć, że Sąd Najwyższy zapytał TSUE, czy powinien rozpatrzyć odwołania sędziów SN, choć ustawa o SN w obecnym momencie na to nie pozwala.

 

Rozpatrzenie odwołań zgodnie z przepisami ustawy nie jest teraz możliwe, ponieważ mówią one, że odwołania od uchwał KRS rozpatruje Izba Dyscyplinarna SN, a obecnie nie zasiada w niej jeszcze żaden sędzia.

 

Z kolei czekanie na obsadzenie Izby Dyscyplinarnej mogłoby sprawić, że odwołania stałyby się bezzasadne, bo w międzyczasie KRS mogłaby przekazać uchwały prezydentowi, a ten mógłby podjąć decyzję o nieprzedłużaniu orzekania przez odwołujących się sędziów.

 

Nierozpatrzenie odwołań odebrałoby więc sędziom prawo do ochrony sądowej, gwarantowane przez prawo unijne.

 

Jednocześnie SN postanowił, że wykonanie uchwał, zawierające negatywne opinie dotyczące trojga sędziów po 65 roku życia, zostanie wstrzymane do czasu rozpatrzenia odwołania. Oznacza to, że prezydent musi poczekać na odpowiedź TSUE, a następnie na orzeczenie SN, zanim zdecyduje, czy pozwalać sędziom na dalsze orzekanie.

 

Rzecznik KRS poinformował, że obiektywnie nie jest możliwe zastosowanie się przez Krajową Radę Sądownictwa do postanowienia SN, bo uchwały w sprawie trójki sędziów zostały przesłane prezydentowi już 13 lipca, czyli zaledwie dzień po ich wydaniu.

 

Prezydent nie protestuje

 

Pytanie w sprawie odwołań trójki sędziów to kolejne pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zadane przez sędziów SN. Wcześniej dowiedzieliśmy się o pięciu pytaniach, które inny skład SN zadał TSUE w związku z przepisami, dotyczącymi przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN po 65 roku życia.

 

W tamtym przypadku SN wydał postanowienie o zawieszeniu stosowania tych przepisów odnośnie sędziów SN do czasu wydania rozstrzygnięcia przez TSUE. Wbrew pozorom jest ono jednak czym innym niż wstrzymanie wykonania uchwał KRS.

 

Zawieszając stosowanie kilku przepisów ustawy o SN Sąd Najwyższy musiał odwołać się do orzecznictwa TSUE, ponieważ polskie prawo nie mówi wprost o takiej możliwości. Tę lukę wykorzystują urzędnicy ministerstwa sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta, przekonujący – wbrew prawdzie – że Sąd Najwyższy nie miał prawa zawiesić stosowania przepisów.

 

Wstrzymanie wykonania uchwał KRS przez SN odbyło się jednak na podstawie dobrze ugruntowanej w polskim prawie procedury.

 

Sąd Najwyższy oparł się na przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (art. 388 par. 1 i art. 398(21)), które pozwalają na wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia do czasu ukończenia postępowania “gdyby na skutek wykonania orzeczenia stronie mogła być wyrządzona niepowetowana szkoda”.

 

A taką szkodą bez wątpienia byłaby nieodwołalna decyzja prezydenta o niewydaniu zgody na dalsze orzekanie sędziów. Tym razem Kancelaria Prezydenta (jeszcze) nie zakwestionowała obowiązywania tego postanowienia SN.Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

9 sierpnia 2018Inne artykuły tego autora

26.03.2020

Rząd zamknął Polaków w domach. Odwiedziny u przyjaciół i kochanków zakazane

09.03.2020

Ekspert PiS plagiatorem. Odwołał się od kary i… dostał wyższą: dwa lata zakazu nauczania

02.03.2020

RPO broni sędziego Tulei: miał obowiązek ujawnić, że posłowie PiS składali fałszywe zeznania

27.02.2020

Ziobro nie dostanie 292 mln zł z funduszy norweskich. Bo niszczy niezależność sądów

23.02.2020

Izba Dyscyplinarna SN złożyła skargę do neo-KRS na rzecznika dyscyplinarnego Ziobry

18.02.2020

Izba Dyscyplinarna: Trzeba zbadać, czy rzecznicy dyscyplinarni Ziobry są niezależni od Ziobry

29.01.2020

RPO: rzecznicy sądów dyscyplinarnych nieprawidłowo powołani. PiS: To “pewna niedoskonałość prawa”

25.01.2020

Polska Fundacja Narodowa bezkarna. Prokuratura: „minister kultury nie dopatrzył się nieprawidłowości”

23.01.2020

„The Economist”: W rankingu demokracji Polska po raz pierwszy niżej niż Węgry

19.01.2020

Bielan: „Hiszpania zakwestionowała wyrok TSUE. W Polsce to się nie zdarzyło”. Wprost przeciwnie

29.09.2019

PiS chce „uregulować” zawód dziennikarza. Ale już teraz dziennikarzy straszy i szantażuje media

18.09.2019

Śmierć w trakcie interwencji policji. Prawnik: policjanci powinni byli od razu wezwać pogotowie [WYWIAD]

17.09.2019

37-latek zmarł w czasie interwencji policji, którą wezwał na pomoc. Rodzina: znęcano się nad nim

31.07.2019

Jan Nowak, prezes UODO, wstrzymał ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Ekspert: “To anarchia”

10.07.2019

Sąd: zatrzymanie Elżbiety Podleśnej ws. Matki Boskiej Równościowej niezasadne, ale legalne

05.07.2019

Amnesty International do Ziobry: dość uciszania i zastraszania sędziów i prokuratorów

13.02.2019

Marszałek Kuchciński przegrał w sądzie z OKO.press. Nie ma prawa zakazywać wstępu do Sejmu

21.01.2019

Po tekście OKO.press uczelnia zwolniła eksperta prawnego PiS, który splagiatował pracę studentki

07.01.2019

Ekspert prawny PiS z zakazem nauczania. Za splagiatowanie magisterki swojej studentki

20.11.2018

Sąd nie zgodził się z Brudzińskim. Nie ma podstaw do zawieszenia zarządu fundacji Obywateli RPWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200