UE zaostrza stanowisko przed szczytem: Warszawa nas nie zatrzyma, fundusz odbudowy będzie bez Polski

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

Weto Polski i Węgier nie zatrzyma wsparcia unijnych gospodarek: prawnicy UE znaleźli sposób na utworzenie programu odbudowy bez tych dwóch krajów - poinformował w “Financial Times” komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn. Oznaczałoby to dla Polski stratę kilkudziesięciu miliardów euro“Warszawa i Budapeszt nie mogą powstrzymać nas przed pomaganiem naszym obywatelom” – powiedział Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu w rozmowie z “Financial Times”. Ostrzegł, że prawnicy Komisji znaleźli prawne sposoby na ominięcie zapowiadanego przez Polskę i Węgry weta wobec unijnego budżetu na lata 2021-2027. Dzięki temu pomimo braku porozumienia co do kształtu Wieloletnich Ram Finansowych na kolejne 7 lat, będzie możliwe utworzenie Funduszu Odbudowy, mającego wspomóc unijne gospodarki w walce ze skutkami pandemii COVID-19.

 

To alternatywne rozwiązanie – jak tłumaczy gazecie Hahn – będzie prawdopodobnie bazować na prawie unijnym i ma być nadzorowane przez Komisję Europejską. Nie będzie więc raczej – o czym mówiło się wcześniej – porozumieniem pomiędzy pozostałymi 25 państwami Unii, ale poza strukturami prawnymi Wspólnoty. Kwestią do dyskusji jest jedynie, czy państwa podzielą między siebie zapowiadane 750 mld euro (390 mld w dotacjach, 360 mld w tanich pożyczkach), czy też zmniejszą tę kwotę po wykluczeniu Polski i Węgier.

 

Weto dla unijnego budżetu może więc kosztować Polskę 59 mld euro, które miała otrzymać z Funduszu Odbudowy (27 mld euro dotacji i prawo do 32 mld euro tanich pożyczek).

 

„Myślę, że staje się jasne, że oba kraje stracą znaczne pieniądze w przyszłym roku i ryzykują, że stracą jeszcze więcej, jeśli nie zdecydują się na kompromis” – ostrzegł Hahn.

 

Prawdopodobnie miał na myśli fakt, że w razie nieuchwalenia budżetu, 1 stycznia 2021 roku w życie wejdzie prowizorium budżetowe niekorzystne dla płatników netto, takich jak Polska. Prowizorium to awaryjny budżet, na którego podstawie państwa członkowskie co miesiąc dostawałyby 1/12 budżetu z 2020 roku. Oznaczałoby to mniej pieniędzy na politykę spójności i rozwój obszarów wiejskich, wstrzymanie środków na program Erasmus+, czy sprawiedliwą transformację energetyczną.

 

Ostateczne decyzje zapadną podczas unijnego szczytu, który odbędzie się 10 i 11 grudnia.

 

Gowin za kompromisem, Ziobro za utwardzeniem

 

Polska i Węgry jako jedyne blokują unijny budżet, ponieważ nie chcą zgodzić się na mechanizm łączący wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Jak pisaliśmy, Komisja Europejska może uznać, że w jednym z krajów członkowskich z powodu działań organów władzy doszło do naruszenia praworządności, które zagrażają prawidłowemu wydawaniu unijnych pieniędzy, a wtedy wypłata funduszy dla tego państwa może zostać wstrzymana. Taką decyzję musiałoby jednak poprzeć 15 z 27 państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności Unii.

 

Wewnątrz koalicji rządzącej trwają spory co do oceny zagrożenia, jakie niesie dla Polski (czy raczej rządu PiS) ten mechanizm oraz skutków ewentualnego wykluczenia z Funduszu Odbudowy.

 

„Wierzę, że premier Morawiecki z najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej przywiezie dobry kompromis. Może w tym liczyć na pełne poparcie ze strony Porozumienia” – powiedział Jarosław Gowin w rozmowie z „Rzeczpospolitą” z 2 grudnia 2020.

 

Sam proponuje, by kompromis polegał na dołączeniu do rozporządzenia o “pieniądzach za praworządność” protokołów interpretacyjnych. Miałyby wyjaśniać, do jakich konkretnie celów służyłyby nowe przepisy.

 

Z taką propozycją już wcześniej nie zgadzał się jednak Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Na konferencji 25 listopada ogłosił, że byłby to “pic na wodę”, bo protokoły interpretacyjne nie byłyby wiążące, a deklaracjom Komisji Europejskiej nie można wierzyć.

 

Z kolei Janusz Kowalski z SP, wiceminister aktywów państwowych, opublikował nawet antyunijną grafikę, sugerującą, że Polska traci finansowo na obecności w UE.

 

Jak wykazywaliśmy, porównywał w niej wartości nieporównywalne: transfery z budżetu UE i transfery kapitałów z Polski do państw UE.

 

Gowin: To „wariactwo”

 

Według dzisiejszych doniesień “Wyborczej” ten sam spór toczy się także w kuluarach Zjednoczonej Prawicy. We wtorek w partyjnej siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej miała odbyć się narada, dotycząca spraw mechanizmu “pieniądze za praworządność” oraz weta dla unijnego budżetu. Według źródeł „Wyborczej” Jarosław Gowin miał stwierdzić, że wetowanie budżetu to “wariactwo”.

 

“Na liczbach przekonywał, ile straci Polska, jeśli od nowego roku Unia przejdzie na prowizoria budżetowe i gdy ominie nas Fundusz Odbudowy” – mówił informator “Wyborczej”. Według innego źródła „Wyborczej” Gowin miał mówić na naradzie przy Nowogrodzkiej, że “rozporządzenie jest bezzębne i trzeba brać pieniądze”.

 

Sprzeciwiał mu się Zbigniew Ziobro, który przyprowadził ze sobą wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę i wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego. Mieli przekonywać, że Polska na wecie nie straci, a fundusz odbudowy Polska może stworzyć sobie sama, dostając pożyczki na lepszych warunkach niż UE.Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

5 grudnia 2020


Inne artykuły tego autora

25.11.2023

Bodnar: członkowie KRS sami zaczną rezygnować

09.11.2023

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego: nie dam się wynieść

09.11.2023

Czworo europosłów PiS z uchylonym immunitetem. Odpowiedzą za rasistowski spot

18.08.2023

PiS rezygnuje z uruchomienia komisji do grillowania Tuska. Czego się przestraszył?

14.06.2023

Morawieckiego sposób na obejście Ziobry. Skarży do Trybunału ustawę o Trybunale

30.05.2023

Departament Stanu USA i komisarz UE krytykują Lex Tusk. „Jesteśmy zaniepokojeni”

12.04.2023

NASZ NEWS. NIK prześwietlił SWWS. 30 mln zł od funduszu Ziobry na szkołę Ziobry

08.07.2022

OKO.press wygrało z Marszałkiem Sejmu. Nie miał prawa odmawiać dziennikarzom wstępu na obrady

15.04.2021

Duda „rażąco naruszył prawo” – ogłosił rzecznik generalny TSUE. TVP dekomunizuje go ojcem

07.03.2021

OBWE: ustawa mandatowa nie do przyjęcia. Sprzeczna z zasadą domniemania niewinności

03.03.2021

Wraca sprawa wypadku Szydło: zbada ją sędzia „dobrej zmiany”. Poprzednika ściga rzecznik Ziobry

11.02.2021

„Adwokat diabła” uniknie kary. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła wyrok w jego sprawie

02.02.2021

Podkarpackie straciło 1,8 mln zł z funduszy norweskich przez „strefę wolną od LGBT”

29.01.2021

Farbą w Trybunał. Drugi dzień protestów po publikacji wyroku TK Julii Przyłębskiej

22.12.2020

Minister Romanowski: konwencja antyprzemocowa zbędna, przyczyną przemocy są używki. To alkohol bije?

19.10.2020

Mec. Dubois: Nie wiemy, jakie dokumenty CBA zabrała z kancelarii Romana Giertycha

19.09.2020

Norwegia: gminy „wolne od LGBT” nie dostaną milionów złotych z funduszy norweskich

18.08.2020

Biskup przestrzega na mszy przed tęczową pandemią człekokształtnych. Wszystko na antenie radia

07.08.2020

Zmarł po interwencji policji. Miał ślady pałki i duszenia. Prokuratura umarza śledztwo

05.08.2020

Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie Polskiej Fundacji NarodowejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200