Sąd: zatrzymanie Elżbiety Podleśnej ws. Matki Boskiej Równościowej niezasadne, ale legalne

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

Sąd orzekł, że policja niepotrzebnie przewiozła Elżbietę Podleśną z Warszawy do Płocka i osadziła w izbie zatrzymań w związku z rozwieszeniem wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Jednocześnie uznał, że policja miała do tego prawo. Aktywistka może ubiegać się o odszkodowanieSąd Rejonowy w Płocku rozpatrzył zażalenie Elżbiety Podleśnej na zatrzymanie jej 6 maja o 6:10 rano. Policjanci weszli wtedy do jej mieszkania w Warszawie, zabrali jej telefon i zażądali wydania wszystkich nośników elektronicznych, a następnie przewieźli na do Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Tam została przesłuchana i zatrzymana. Początkowo na 48 godzin, ale zwolniono ją po kilku godzinach po interwencji prokuratury, do której zadzwonił reprezentujący Podleśną mec. Radosław Baszuk.

 

Sąd uznał, że zatrzymanie było niezasadne, ale legalne. Znaczy to, że policja miała podstawy prawne do podjęcia decyzji o zatrzymaniu, ale była to reakcja przesadna w stosunku do okoliczności.

 

Takie orzeczenie sądu może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od policji. Podleśna zapowiedziała, że będzie o nie walczyć, a w razie wygranej pieniądze przekaże na rzecz fundacji Transfuzja, działającej na rzecz osób transpłciowych.

 

Za tęczę

 

Policja 6 maja postawiła Podleśnej, aktywistce Strajku Kobiet, zarzut z art. 196 kk: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Oskarżono ją o obrażanie uczuć religijnych poprzez rozklejanie w pobliżu kościoła św. Dominika w Płocku nalepek z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z małym Jezusem na ręku.

 

Na naklejce obie postaci otaczała tęczowa aureola w kolorach ruchu LGBT. Podleśna nie przyznała się do winy.

 

Podczas późniejszej konferencji przyznała jednak, że „w Płocku były dwa elementy graficzne. Jeden to znana wszystkim przeróbka ikony z tęczową aureolą. Drugi: skwapliwie pomijana przez wszystkie media lista hierarchów kościelnych, którzy dopuścili się krycia czynów pedofilnych duchownych Kościoła”.

 

Tłumaczyła, że chodziło jej o pokazanie, gdzie jest dobro – które symbolizuje tęczowa „Matka Boska Równościowa” – i zło: niesprawiedliwość, ból i ludzka krzywda.

 

„Osobiście jestem osobą wierzącą. Dla mnie Matka Boska broni ludzi, zwłaszcza dzieci, natomiast ci panowie niekoniecznie” – podkreślała, wskazując na listę hierarchów kościelnych.

 

Ksiądz nie obraża

 

Akcja z Matką Boską Równościową była odpowiedzią na wielkanocny wystrój kościoła św. Dominika w parafii św. Maksymiliana Kolbego. Nad krzyżem z biało-czerwoną szarfą umieszczono tam napis „Zachowaj nas od ognia niewiary”. Pod nim poustawiano pudła owinięte w szary papier z imionami grzechów: „Hejt”, „Pogarda”, „Chciwość”, „Kradzież”, a także „Gender”, „LGBT”, „Zboczenia”.

 

W sprawie tego wystroju także złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego. W tym przypadku prokuratura umorzyła postępowanie. Prokurator w uzasadnieniu stwierdził, że proboszcz kościoła św. Dominika nie mógł popełnić przestępstwa, ponieważ jako proboszcz nie mógł chcieć obrazić uczuć religijnych swoich parafian.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

10 lipca 2019
Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

08.07.2022

OKO.press wygrało z Marszałkiem Sejmu. Nie miał prawa odmawiać dziennikarzom wstępu na obrady

15.04.2021

Duda „rażąco naruszył prawo” – ogłosił rzecznik generalny TSUE. TVP dekomunizuje go ojcem

07.03.2021

OBWE: ustawa mandatowa nie do przyjęcia. Sprzeczna z zasadą domniemania niewinności

03.03.2021

Wraca sprawa wypadku Szydło: zbada ją sędzia „dobrej zmiany”. Poprzednika ściga rzecznik Ziobry

11.02.2021

„Adwokat diabła” uniknie kary. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła wyrok w jego sprawie

02.02.2021

Podkarpackie straciło 1,8 mln zł z funduszy norweskich przez „strefę wolną od LGBT”

29.01.2021

Farbą w Trybunał. Drugi dzień protestów po publikacji wyroku TK Julii Przyłębskiej

22.12.2020

Minister Romanowski: konwencja antyprzemocowa zbędna, przyczyną przemocy są używki. To alkohol bije?

05.12.2020

UE zaostrza stanowisko przed szczytem: Warszawa nas nie zatrzyma, fundusz odbudowy będzie bez Polski

19.10.2020

Mec. Dubois: Nie wiemy, jakie dokumenty CBA zabrała z kancelarii Romana Giertycha

19.09.2020

Norwegia: gminy „wolne od LGBT” nie dostaną milionów złotych z funduszy norweskich

18.08.2020

Biskup przestrzega na mszy przed tęczową pandemią człekokształtnych. Wszystko na antenie radia

07.08.2020

Zmarł po interwencji policji. Miał ślady pałki i duszenia. Prokuratura umarza śledztwo

05.08.2020

Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej

03.07.2020

Skarżymy kancelarię Dudy do sądu. Nie odpowiada na pytania OKO.press od 119 dni

03.07.2020

Prokuratura zajmie się Ardanowskim. Pozwolił na stosowanie szkodliwego dla pszczół środka, zakazanego w UE

18.05.2020

RPO do Kamińskiego: policja nie powinna używać siły, a zakaz zgromadzeń jest niekonstytucyjny

17.05.2020

Senator Bury z KO powalony przez policję i wepchnięty do suki. Bo bronił manifestantów [WYWIAD]

16.05.2020

Zgromadzenia w epidemii legalne? Pierwszy test dziś o godz. 15.

07.05.2020

Prof. Zoll: Prawo w Polsce w ogóle przestało obowiązywać [WYWIAD]Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200