Bodnar do Pawlaka: „Deklaracja LGBT+ to ważny krok w stronę zapewnienia równego traktowania wszystkim obywatelom”

Udostępnij

Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…

Więcej

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak chciał, by Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do podpisanej przez prezydenta Warszawy „Deklaracji LGBT+”, która zdaniem Pawlaka narusza polską Konstytucję. Dziś Adam Bodnar odpowiedział: Konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazywana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców



Wezwanie do „podjęcia wspólnych działań” Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skierował do RPO 7 marca 2019 roku. Chciał, by Adam Bodnar odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który 19 lutego podpisał Deklarację LGBT+.

 

Zaproponował także, by obaj rzecznicy wspólnie podjęli „działania zmierzające do ochrony prawa do wychowania dzieci przez ich rodziców zgodnie z własnymi przekonaniami”.

 

Zdaniem Pawlaka warszawska Deklaracja LGBT+ narusza polską konstytucję, bo zgodnie z art. 48 ust. 1 „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”.

 

W odpowiedzi z 18 marca 2019 roku, RPO w całości odrzuca argumentację Pawlaka.

 

„Przy pełnym szacunku dla prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, pragnę zauważyć, że prawo to nie ma charakteru absolutnego i może ulegać ograniczeniom, zarówno na gruncie Konstytucji RP jak i Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” – pisze Adam Bodnar.

 

RPO wyraźnie podtrzymuje swoje poparcie dla Deklaracji LGBT+, które wyraził kilkakrotnie w ciągu ostatniego miesiąca. W OKO.press pisaliśmy m.in. o odpowiedzi Bodnara na zarzuty małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która uznała Deklarację za „propagowanie pedofilii”.

 

„Podtrzymuję poparcie dla podpisania przez Prezydenta m.st. Warszawy Deklaracji LGBT+ […]. W mojej opinii Deklaracja LGBT+ stanowi ważny krok w stronę zapewnienia równego traktowania wszystkim obywatelom, a także wyraz wsparcia dla osób, w tym dzieci, które codziennie muszą mierzyć się z falą nienawiści i dyskryminacją ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową” – zaznacza Bodnar.

 

Przeczytaj też: Przedszkolaki zmuszane do masturbacji? Zobacz, co jest faktem, a co fantazją o Deklaracji LGBT

 

Nie tylko Konstytucja

 

Adam Bodnar podkreślił, że prawo rodziców do wychowywania dzieci, czyli przywoływany przez Pawlaka art. 48 konstytucji, podlega pewnym ograniczeniom. Zawężają je przepisy prawa krajowego, w tym konstytucji, oraz międzynarodowe konwencje.

 

  • art. 70 ust. 1 Konstytucji RP, określający prawo do nauki i obowiązek nauki do 18. roku życia;
  • przepisy zobowiązujące państwo do realizacji edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej;
  • art. 29 ust. 1(b) Konwencji o prawach dziecka, wg. którego nauka dziecka ma być ukierunkowana m.in. na rozwijanie szacunku dla praw człowieka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych;
  • art. 6 Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych zobowiązuje rząd do informowania dzieci na temat zagrożeń związanych z seksualnym wykorzystywaniem;
  • art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza do programów nauczania szkolnego wiedzę o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji.

 

RPO przypomina też, że w sprawie tej wypowiedział się już Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 2003 roku stwierdził, że:

 

Konstytucja nie może gwarantować, i nie gwarantuje, że wiedza przekazywana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców.

 

Podobnie orzekał też Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

 

Protokół 2 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zobowiązuje państwa do realizacji prawa do nauki z uwzględnieniem prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Orzecznictwo ETPCz mówi jednak jasno, że „Konwencja nie gwarantuje, i nie może gwarantować, prawa do unikania konfrontacji z opiniami sprzecznymi z poglądem danej osoby, w tym rodzica”.

 

Decyzja rodziców

 

Jak zaznaczył RPO deklaracja LGBT+ nie odbiera rodzicom prawa do zwolnienia dziecka z zajęć o życiu seksualnym człowieka.

 

„Pomimo tych zastrzeżeń, zarzuty o naruszeniu konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami wydają się o tyle chybione, że w obecnym stanie prawnym to rodzice decydują, czy ich niepełnoletnie dzieci będą uczestniczyły w zajęciach edukacji seksualnej. Warszawska Deklaracja LGBT+ nie zmieniła tego stanu rzeczy” – przypomina Adam Bodnar.

 

Już dziś nauczyciel wychowania do życia w rodzinie oraz wychowawca klasy mają obowiązek informować rodziców niepełnoletnich dzieci o treści zajęć. A zgodnie z przepisami prawa oświatowego wszystkie organizacje pozarządowe, które będą prowadzić w szkołach zajęcia tego typu, muszą uzyskać pozytywną opinię rady rodziców.

 

„Wskazany […] fakultatywny charakter edukacji seksualnej, chociaż w tym zakresie umożliwia rodzicom nieograniczoną realizację prawa do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, jest jednak w mojej ocenie rozwiązaniem niesatysfakcjonującym, a także niezgodnym z międzynarodowymi standardami” – podkreśla z żalem Bodnar.

 

Skąd cytaty?

 

RPO nie kryje, że argumentacja Pawlaka jest rozczarowująca. Rzecznik Praw Dziecka w swoim wniosku skrytykował standardy WHO, na które powołały się władze Warszawy przy tworzeniu Deklaracji LGBT+. Zdaniem Bodnara bez związku z ich faktyczną treścią.

 

Przeczytaj też: „Czy od przytulania w majtkach mogę zajść w ciążę?”. Po co nam standardy WHO?

 

„Zapoznałem się z przedstawioną przez Pana Rzecznika opinią, opartą w dużej mierze na cytatach, i ubolewam, że w piśmie tym nie wskazano, jakiego dokładnie dokumentu dotyczą stawiane zarzuty, ani nie podano źródła przywołanych cytatów. Znacząco utrudnia to ustosunkowanie się do zawartej w piśmie argumentacji, która zdaje się opierać na rozpowszechnianych w Internecie i mediach uproszczeniach, nie
zaś na rzetelnych materiałach źródłowych” – stwierdził Bodnar.

 

RPO postanowił więc zasięgnąć informacji u źródła. Zwrócił się do Światowej Organizacji Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie, co dokładnie stanowi wytyczne WHO w zakresie edukacji seksualnej.

 

„Po otrzymaniu odpowiedzi, powzięte informacje przekażę Panu Rzecznikowi niezwłocznie w oddzielnym piśmie” – zapewnił Pawlaka.

 

Pełna treść odpowiedzi RPO do RPD dostępna jest tutaj.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 

 



Autor


Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…


Więcej

Opublikowany

18 marca 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

04.03.2023

Patryk Jaki dowodzi: Nie ma zasady pierwszeństwa prawa UE. OKO.press: Jest

26.01.2023

Śledztwo ws. 100 tys. euro Czarneckiego w martwym punkcie. A prokurator dostał awans [UJAWNIAMY]

03.01.2023

Duda krytykuje „wielomiesięczną zwłokę w Sejmie” i nową ustawę o SN. Co z KPO?

06.12.2022

Ogórek i Ziemkiewicz winni zniesławienia Elżbiety Podleśnej. Jest wyrok

04.11.2022

Sędzia na medal. PiS i przyjaciele chcą odznaczyć byłego prezesa Izby Dyscyplinarnej

12.09.2022

Morawiecki na konferencji o Ukrainie broni sądowych „reform” PiS. „Chodzi o dekomunizację

24.08.2022

Legutko o blokadzie KPO: „Priorytetem instytucji europejskich jest obalenie polskiego rządu”

13.07.2022

„Quo vadis Polsko??” – woła sędzia TK Jarosław Wyrembak

01.07.2022

Ziobro ma kontrolować kontakty polskich śledczych z Prokuraturą Europejską. Zapłacimy za to w euro?

08.06.2022

Sąd po stronie Obajtka. Oddalił skargę RPO na przejęcie Polska Press przez Orlen

16.11.2021

Największe frakcje PE apelują do Komisji Europejskiej: Nie akceptujcie polskiego KPO

09.10.2021

Prawo i moralność UE dotyczą też Polski. Francja i Niemcy ostro o TK Przyłębskiej [CAŁE OŚWIADCZENIE]

08.10.2021

Prof. Łętowska dla OKO.press po wyroku TK: „Nie ma żadnego konfliktu między konstytucją a prawem UE”

31.08.2021

Prawny polexit w TK odroczony. RPO Marcin Wiącek domaga się wyłączenia jednego z sędziów

13.08.2021

Działania pozorowane i chaos w SN. Sędziowie Izby Karnej przejmą część spraw Izby Dyscyplinarnej

12.08.2021

Prezes Manowska wbrew TSUE odmraża Izbę Dyscyplinarną

03.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN rusza z dyscyplinarkami. Ignoruje orzeczenia TSUE

30.07.2021

Manowska już nie chce wojny z Unią. Namawia rządzących do wykonania orzeczeń TSUE

29.07.2021

Ziobro chce podważyć Europejską konwencję praw człowieka. Wzywa na pomoc TK Przyłębskiej

29.03.2021

Niemiecki Trybunał spełni marzenie Ziobry? Wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy UE



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200