PiS nocą zmienia kodeks wyborczy – trzy miesiące przed wyborami. „To sprzeczne z orzeczeniem TK”

Udostępnij

Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…

Więcej

Pod osłoną nocy PiS przegłosował w pierwszym czytaniu w Sejmie projekt zmian w kodeksie wyborczym. Jest tylko jedna zmiana - o tym, czy wybory były ważne będzie decydować powołana przez PiS izba Sądu Najwyższego. „Chodzi o to, żeby ostatnie słowo na temat wyborów zagwarantować swoim. I tylko tyle” - mówi OKO.press specjalistka od prawa wyborczego



18 lipca 2019, o 02:00 w nocy Sejm przegłosował skierowanie do komisji nadzwyczajnej projektu zmian w kodeksie wyborczym. Zmiana dotyczy tylko jednego przepisu. Ustawa w nowym brzmieniu reguluje, kto ma decydować o ważności wyborów. Wcześniej w kodeksie wyborczym znajdował się jedynie przepis, że robi to Sąd Najwyższy (bez określania składu).

 

Dotychczas robiła to Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN. Tymczasem kontrowersyjna ustawa o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 zlikwidowała tę Izbę i przyznała uprawnienia do stwierdzania ważności wyborów nowemu ciału, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

 

PiS wprowadza teraz ten przepis do kodeksu wyborczego:

 

Art. 1. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684) wprowadza się następujące zmiany:

 

1) w art. 244 w § 1 po wyrazach „Sąd Najwyższy” dodaje się wyrazy „w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych”;

2) w art. 324 § 1 otrzymuje brzmienie: „§ 1. Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej”.

 

Dlaczego teraz? Nie wiemy

 

„Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będzie decydować o ważności wyborów w całości, ale też o ważności wyboru poszczególnych posłów” – mówi OKO.press Anna Godzwon, była rzeczniczka prasowa Krajowego Biura Wyborczego, specjalistka od prawa wyborczego.

 

„O tym, że przepisy ustawy o SN i kodeks wyborczy nie są ze sobą kompatybilne, to wiadomo nie od dzisiaj. Dlaczego teraz? Bardzo dobre pytanie. Znamy uzasadnienie, absolutnie nic z niego nie wynika. Myślę, że chodzi przede wszystkim o to, żeby prawo do ostatniego słowa na temat wyborów zagwarantować swoim. I tylko tyle”.

 

Nowa izba SN, powołana przez PiS

 

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN to nowe ciało, które zostało powołane ustawą o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017. Według artykułu 26. Ustawy:

 

„Do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należy rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych, rozpoznawanie protestów wyborczych i protestów przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego oraz stwierdzanie ważności wyborów i referendum, inne sprawy z zakresu prawa publicznego, w tym sprawy z zakresu ochrony konkurencji, regulacji energetyki, telekomunikacji i transportu kolejowego oraz sprawy, w których złożono odwołanie od decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także skargi dotyczące przewlekłości postępowania przed sądami powszechnymi i wojskowymi oraz Sądem Najwyższym”.

 

uzasadnieniu do projektu jego autorzy piszą, że chodzi o dostosowanie przepisów do siebie.

 

Sędziów do nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wybiera 25-osobowa Krajowa Rada Sądownictwa. 15 członków KRS to sędziowie wskazani przez posłów PiS i Kukiz’15 w Sejmie. Pozostałych członków KRS wskazuje Sejm i Senat (czyli większość PiS), minister sprawiedliwości i prezydent. Izba jest więc politycznie uzależniona od PiS i może orzekać zgodnie z interesem partii rządzącej.

 

Z drugiej strony, w kwietniu 2019 „Dziennik Gazeta Prawna” donosił, że Izba buduje sobie swój własny autorytet i stawała po stronie sędziów i prokuratorów w sporach z Ministerstwem Sprawiedliwości czy KRS.

 

Zmiany w kodeksie na trzy miesiące przed wyborami

 

Jeżeli PiS przegłosuje zmiany w prawie wyborczym w swoim stylu, to znaczy ekspresowo, wtedy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie rozstrzygała ewentualne protesty wyborcze już po jesiennych wyborach parlamentarnych.

 

W trakcie nocnej debaty sejmowej nad projektem poseł PO Jerzy Meysztowicz powiedział:

 

„Była taka tradycja, że na kilka miesięcy przed wyborami nikt nie grzebał i nie kombinował z ordynacją wyborczą. Wy to robicie, robicie to w formie projektu poselskiego, żeby uniknąć jakichkolwiek konsultacji. Pytanie jest, jakie jest stanowisko rządu – to już było pytanie – a jakie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej. Wy w ogóle nawet nie spytaliście Państwowej Komisji Wyborczej, co sądzi na ten temat. Ja się w ogóle dziwię, że państwo nie wpisali do tej ustawy, że jesienne wybory wygrał PiS. Proponuję to wpisać, bo wy jesteście w stanie wszystko przegłosować”.

 

Tradycja, o której Meysztowicz mówi, pochodzi z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

 

Anna Godzwon: „Mamy wybory za trzy miesiące, a kilkanaście lat temu mieliśmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o tym, że na pół roku przed wyborami, prawa wyborczego się nie zmienia. Oczywiście, dla PiS to był niesłuszny Trybunał”.

 

Czy unieważnią niewygodne wyniki wyborów?

 

Jerzy Meysztowicz powiedział też podczas debaty:

 

„I problem będzie taki: jak wygrywacie wybory, to wybory są w porządku, a jak przegrywacie, to mówicie, że są sfałszowane. Jaką mamy gwarancję, że gdy przegracie wybory, nie zakwestionujecie tych wyborów i powiecie, że sorry, ale są sfałszowane. I kto będzie o tym decydował? Będzie decydowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, którą sami sobie powołujecie. Genialne rozwiązanie. Gratuluję”.

 

Czy rzeczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że PiS anuluje wyniki wyborów, z których partia Kaczyńskiego będzie niezadowolona?

 

Anna Godzwon: „Ewentualne unieważnienie wyborów jest bardzo trudne do przeprowadzenia. Musiałby to być bardzo solidne podstawy prawne, pozwalające na unieważnienie wyborów w skali całego kraju. Ale nawet zamieszanie z systemem informatycznym i to, że nie mieliśmy wyników wyborów przez sześć dni w 2014 roku, dla żadnego z sądów okręgowych nie było podstawą do unieważnienia wyniku wyborów. Nie wiem więc, co musiałoby się teraz wydarzyć.

 

Protesty wyborcze do Sądu Najwyższego można składać w określonych przypadkach naruszeń. Nie było do tej pory przypadku, żeby SN uznał wybór jakiegoś posła za nieważny czy w ogóle wybory za nieważne, chociaż protestów wyborczych złożono tysiące przez ostatnie 30 lat. Muszę więc powiedzieć, że nie umiem sobie tego wyobrazić. Ale wielu rzeczy nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić, zanim zaczęła się kadencja PiS w 2015 roku”.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 



Autor


Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…


Więcej

Opublikowany

19 lipca 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

14.03.2024

Tusk powołał prokuratora krajowego. Duda odmawia wydania opinii

23.01.2024

Polska w tym i kolejnym roku ma łącznie otrzymać przynajmniej 135 mld zł z KPO. Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” dotarli do planu rządu Donalda Tuska

10.01.2024

Prezydent: nie spocznę, dopóki panowie Kamiński i Wąsik nie będą na wolności Zapisz na później

03.03.2021

Aktywistki uniewinnione. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w Płocku

23.02.2021

„Precz z faszyzmem”. Aktywista zatrzymany za farbę i znak Polski Walczącej na gmachu IPN

09.02.2021

Proces o badania nad Zagładą Żydów: historycy Engelking i Grabowski moją przeprosić za nieścisłość

12.01.2021

„Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu”. Rodzina i znajomi Adamowicza apelują do prokuratury

11.12.2020

OECD ostrzega: Polsce grozi odpływ inwestycji. Gospodarka zapłaci za „reformę sądów”

21.11.2020

Represje na telefon z komendy stołecznej. Linus opowiada, jak sąd go uratował przed samowolą policji

19.10.2020

Już 1050 organizacji popiera Rudzińską-Bluszcz na RPO. Jutro głosowanie

28.09.2020

Duda mówi o dyktacie UE ws. uchodźców chwilę po wyjściu od papieża. Ta sama, stara śpiewka

23.09.2020

„Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce” na ścianie KE w Brukseli. Aktywiści apelują o działanie

04.09.2020

Posłowie pytają o brutalność policji podczas aresztowania Margot. Komendant i wiceminister odpowiadają, jak chcą

20.08.2020

Tuż po zaprzysiężeniu Duda zarządził podwyżki w Kancelarii. Jak wysokie? Niejasne tłumaczenia

15.08.2020

Wróg pluje do nich z uniwersytetów, a oni są zdrową Polską. Nacjonaliści przeszli przez Warszawę

19.06.2020

Ustawa reprywatyzacyjna Kalety. Ekspert: Takie regulacje są na rękę „biznesowi” reprywatyzacyjnemu

17.05.2020

Nowy sejmowy zwyczaj: głosowania blokowe według widzimisię Terleckiego. Obowiązkowe za, a nawet przeciw

13.05.2020

Nowa teoria spiskowa Kaczyńskiego: stan klęski żywiołowej dałby zarobić chciwym prawnikom

12.02.2020

„Nigdy rząd żadnego państwa UE nie miał takiej władzy nad sądownictwem”. PiS samotny w Europarlamencie

06.02.2020

Uparta Kancelaria Prezydenta: Nie damy nagrania z zaprzysiężenia Pawłowicz i Piotrowicza. I co nam zrobicie?



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200