„Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu”. Rodzina i znajomi Adamowicza apelują do prokuratury

Udostępnij

Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…

Więcej

„OCZEKUJEMY niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza” - piszą w apelu rodzina, znajomi, politycy i ludzie kultury na dzień przed rocznicą zamachu. W grudniu prokuratura ponownie przedłużyła śledztwo. Publikujemy cały apel, można go podpisywać13 stycznia mijają dwa lata od ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenę wtargnął napastnik i ranił Adamowicza nożem.

 

W wyniku poniesionych obrażeń następnego dnia prezydent Gdańska zmarł. „Gdańsk będzie miastem otwartym i tolerancyjnym. I chcemy, żeby pozostał taki zawsze. Będę starał się być prezydentem wszystkich gdańszczan. Niech żyje demokracja. Ale bierzemy się jutro do pracy, bo wiele jej przed nami” – mówił po wygranej w wyborach samorządowych w 2018 roku Paweł Adamowicz, nieco ponad dwa miesiące przed śmiercią.

 

Proces nożownika, który zaatakował prezydenta, przeciąga się – wciąż nie został on skazany. O poważne potraktowanie śledztwa we wtorek 12 stycznia zaapelowali w Gdańsku na konferencji prasowej żona zmarłego prezydenta i europosłanka Magdalena Adamowicz (na zdjęciu), brat Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i Aleksander Hall.

 

„Wierzymy w to, że poznamy prawdę i sprawca zostanie osądzony przez niezawisły sąd. Przez te dwa lata wydarzyło się bardzo niewiele, żebyśmy mogli poznać prawdę” – mówiła na konferencji Aleksandra Dulkiewicz.

 

W grudniu 2020 śledztwo zmierzało ku końcowi. Niespodziewanie okazało się, że prokuratura zamierza przebadać oskarżonego Stefana W. po raz trzeci. Powołanie nowego zespołu psychologów trwa, termin został przedłużony do 13 kwietnia. Oskarżony pozostanie w areszcie. Zdaniem brata zamordowanego, Piotra Adamowicza, śledztwo przeciągane jest celowo.

 

Rodzina apeluje teraz o uczciwe i jak najszybsze zakończenie sprawy. Apel można podpisywać na stronie petycjeonline.com.

 

W chwili jego publikacji w OKO.press widniały pod nim już 279 nazwiska, m.in. reżyserki Agnieszki Holland, prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, profesora Jerzego Osiatyńskiego czy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

Zabójstwo Adamowicza wstrząsnęło Gdańskiem i całą Polską. Aby oddać hołd prezydentowi, Gdańszczanie stali po kilka godzin w kolejce do trumny wystawionej w Europejskim Centrum Solidarności. „Nikt się nie wpycha, nie zajmuje miejsca znajomym, nie próbuje wejść szybciej” – relacjonowała Magdalena Chrzczonowicz.

 

„To był atak na co? Na to, że Paweł Adamowicz systematycznie, odwołując się do wartości „Solidarności”, programu „Solidarności”, wytykał centralizację państwa, ograniczenie trójpodziału władzy, język, hipokryzję partii, które się powołują na chrześcijaństwo, a działają antychrześcijańsko. Już nie mówiąc o niszczeniu ładu europejskiego, który powstał dzięki „Solidarności” – mówił nam wówczas dyrektor ECS Basil Kerski.

 

Analizowaliśmy też nagonkę TVP na prezydenta Gdańska, którą stacja prowadziła latami, chcąc pomóc kandydatowi PiS w wyborach na prezydenta Gdańska. Adamowicz był przez narodowego nadawcę oskarżany o komunizm (za rekonstrukcję historycznego wyglądu bramy stoczni gdańskiej) i nazizm (za kultywowanie pamięci o wielonarodowym Gdańsku). Według raportu Newton Media dla Urzędu Miasta Gdańska TVP zajmowała się Adamowiczem 1773 razy. Średnio prawie 5 razy dziennie.

 

Poniżej publikujemy apel w całości.

 


 

Apel dotyczący przewlekania śledztwa w sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza

 

„Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało. Sprawca przebywa w areszcie.

 

Opinia biegłych z Krakowa co do stanu psychicznego sprawcy wzbudziła wątpliwości samej prokuratury, która uznała ją za niejasną i niespójną wewnętrznie. Dlatego powołano inny zespół biegłych pod kierownictwem prof. Janusza Heitzmana, który jednoznacznie uznał, że zabójca może być sądzony. To orzeczenie przyjęła zarówno prokuratura, jak i – co wiadomo z mediów – obrońca sprawcy oraz sam sprawca.

 

Następnie prokuratura przekazała podejrzanemu do zapoznania się akta sprawy, co wskazywało, że śledztwo zmierza do jego zamknięcia oraz do skierowania do sądu aktu oskarżenia.

 

Niespodziewanie, po czterech miesiącach od wydania jednoznacznej opinii przez zespół prof. Heitzmana, prokuratura postanowiła powołać kolejnych biegłych.

 

JESTEŚMY ZANIEPOKOJENI kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy.

 

Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy.

 

OCZEKUJEMY niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza i nie są to chyba zbyt wygórowane oczekiwania, jeśli się zważy, że proces Andersa Breivika, który w ataku w Norwegii zabił 77 osób, rozpoczął się dziewięć miesięcy po dokonaniu tamtej zbrodni.

 

WIERZYMY, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią.

 

Zarówno najbliższym Pawła Adamowicza, jak i gdańszczankom i gdańszczanom oraz polskiemu społeczeństwu potrzebna jest prawda w tej sprawie. Niezawisły sąd dojdzie do prawdy i wyda sprawiedliwy wyrok.

 

Wszystkie osoby chcące poprzeć ten Apel, prosimy o składanie podpisów na tej stronie.Autor


Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…


Więcej

Opublikowany

12 stycznia 2021


Inne artykuły tego autora

03.03.2021

Aktywistki uniewinnione. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w Płocku

23.02.2021

„Precz z faszyzmem”. Aktywista zatrzymany za farbę i znak Polski Walczącej na gmachu IPN

09.02.2021

Proces o badania nad Zagładą Żydów: historycy Engelking i Grabowski moją przeprosić za nieścisłość

11.12.2020

OECD ostrzega: Polsce grozi odpływ inwestycji. Gospodarka zapłaci za „reformę sądów”

21.11.2020

Represje na telefon z komendy stołecznej. Linus opowiada, jak sąd go uratował przed samowolą policji

19.10.2020

Już 1050 organizacji popiera Rudzińską-Bluszcz na RPO. Jutro głosowanie

28.09.2020

Duda mówi o dyktacie UE ws. uchodźców chwilę po wyjściu od papieża. Ta sama, stara śpiewka

23.09.2020

„Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce” na ścianie KE w Brukseli. Aktywiści apelują o działanie

04.09.2020

Posłowie pytają o brutalność policji podczas aresztowania Margot. Komendant i wiceminister odpowiadają, jak chcą

20.08.2020

Tuż po zaprzysiężeniu Duda zarządził podwyżki w Kancelarii. Jak wysokie? Niejasne tłumaczenia

15.08.2020

Wróg pluje do nich z uniwersytetów, a oni są zdrową Polską. Nacjonaliści przeszli przez Warszawę

19.06.2020

Ustawa reprywatyzacyjna Kalety. Ekspert: Takie regulacje są na rękę „biznesowi” reprywatyzacyjnemu

17.05.2020

Nowy sejmowy zwyczaj: głosowania blokowe według widzimisię Terleckiego. Obowiązkowe za, a nawet przeciw

13.05.2020

Nowa teoria spiskowa Kaczyńskiego: stan klęski żywiołowej dałby zarobić chciwym prawnikom

12.02.2020

„Nigdy rząd żadnego państwa UE nie miał takiej władzy nad sądownictwem”. PiS samotny w Europarlamencie

06.02.2020

Uparta Kancelaria Prezydenta: Nie damy nagrania z zaprzysiężenia Pawłowicz i Piotrowicza. I co nam zrobicie?

17.12.2019

Veld: „Polski rząd dusi demokrację”. Jaki: „Udajecie, że lepiej znacie Polskę?!”. Debata w PE

25.10.2019

Znaleźliśmy dziurę w kodeksie wyborczym. Pozwala na manipulacje granicami okręgów do Senatu

04.10.2019

Co i kiedy zrobić, żeby zagłosować? Kalendarz wyborczy i poradnik OKO.press

27.08.2019

Koniec komisji ds. VAT. Horała chce stawiać Tuska przed Trybunałem Stanu, ale jego wnioski są bladeWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200