Wróg pluje do nich z uniwersytetów, a oni są zdrową Polską. Nacjonaliści przeszli przez Warszawę

Udostępnij

Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…

Więcej

Nacjonaliści na marszu w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej próbowali pokazać, że to oni są jedynymi prawdziwymi patriotami. Wyszło im tak sobie, frekwencja była marna, ale nastrój bojowy: "Musimy pamiętać, że szykujemy się do nowej wojny” - grzmieli liderzy skrajnej prawicyW poprzednich latach w warszawskich Marszach Zwycięstwa brało udział kilkaset osób. W tym roku organizatorzy zadeklarowali aż 20 tys. uczestników. Tymczasem frekwencja na marszu była podobna jak w poprzednich latach. Pochód startował spod kościoła Świętego Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. Na figurze Chrystusa pod kościołem ktoś zatknął flagę polską – w przeciwieństwie do zawieszenia flagi tęczowej policja nikogo nie zatrzymała.

 

„Jestem Polakiem” – mówił mężczyzna zapytany przez OKO.press, dlaczego przyszedł na marsz. Wydarzenie relacjonowaliśmy na żywo:

 

 

Marsz nacjonalistów. Poseł maseczki nie nosi

 

Organizatorzy pouczyli uczestników, aby ustawiali się w odstępie 1,5 metra od innej osoby i aby nosić maseczki. Tymi zaleceniami nie byli zainteresowani posłowie Robert Winnicki i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Maseczki nie nosili. Przed startem Kacper Kociszewski, prezes mazowieckiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej, mówił do zebranych: „Patrząc na zlewaczałą Europę możemy powiedzieć: nie jesteśmy im niczego winni”.

 

Zapowiadał, że marsz pójdzie także w przyszłym roku, a tegoroczna kiepska frekwencja jest wynikiem epidemii.

 

Sami wygraliśmy

 

Przed tym, jak marsz wyruszył, przemawiał jeszcze szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

 

„Dzisiaj setna rocznica wielkiego polskiego zwycięstwa. Sami wygraliśmy tę wojnę, tę bitwę. Polski naród był zjednoczony” – zaczął Bąkiewicz, zapominając między innymi o francuskich doradcach wojskowych, a także licznych przedstawicielach mniejszości narodowych, którzy także w Bitwie Warszawskiej brali udział.

 

Kontynuował: „Polski naród wierzył wtedy w Boga. Oddawał swoje zaufanie Matce Najświętszej. Dlatego często zapominamy o tym dzisiaj, że to był cud. Cud nie tylko w sensie takim, że ukazała się na nieboskłonie matka boska. Ale to był cud strategiczny, taktyczny, który zwyciężył bolszewię, to zło, które płynęło ze wschodu” – tutaj skończyła się część historyczna. Dalej Bąkiewicz snuł odniesienia do dzisiejszych czasów w interpretacji nacjonalistycznej.

 

Marksistowskie zło, dewianci seksualni

 

„Dzisiaj jest do tego konkretna analogia. Analogia marksistowskiego zła, które płynie do nas z zachodu, a nie ze wschodu. To zło niszczy naszą ojczyznę, niszczy naszą stolicę, niszczy nasze rodziny. Nie dalej jak tydzień temu ci dewianci seksualni, ci anarchiści lewicowi próbowali wzniecić jakieś burdy, chronić przestępców i bandytów” – mówił jeden z liderów nacjonalistów.

 

„To oni bezcześcili najświętsze dla nas symbole, Chrystusa tam stojącego. Dzisiaj stoimy ponownie jak nasi przodkowie. Przed wojną z wrogiem, którego dużo trudniej zlokalizować, bo ten wróg dzisiaj nie strzela z karabinu.

 

On pluje do nas z uniwersytetów, z telewizorni, z radia, z wszystkiego, co może. My takiej mocy nie mamy. Ale mamy ducha, oni tego ducha nie mają. Dlatego dzisiaj, oddając cześć tym, którzy zginęli, tym którzy walczyli – dowódcom – musimy pamiętać, że szykujemy się do nowej wojny”.

 

„Panie i panowie – do walki” – zakończył.

 

Raz sierpem, raz młotem

 

Swoim przemówieniem Bąkiewicz potwierdził, że organizacjom nacjonalistycznym nie chodzi o godne i zgodne z prawdą upamiętnianie historii. Historia jest tutaj narzędziem do kształtowania nacjonalistycznych postaw. A jest to historia prymitywna, w której Polacy są dobrzy i katoliccy, a ich przeciwnicy to bezbożni ateiści, którzy chcą zniszczyć cywilizację chrześcijańską.

 

Idąc, uczestnicy wykrzykiwali: „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę” i „lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”.

 

Zdelegalizowane, rejestracja dwóch nowych zgromadzeń

 

Prawna walka o nacjonalistyczne zgromadzenia w Warszawie to już mała tradycja. 12 sierpnia Rafał Trzaskowski zakazał Marszu Zwycięstwa organizowanego przez Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy.

 

W decyzji nie powoływano się jednak na treści prezentowane podczas demonstracji narodowców, ani opinię o samych organizatorach (tak jak to bywało przy okazji Marszu Niepodległości), ale na względy bezpieczeństwa sanitarnego.

 

„W opiniach inspektor [sanitarny – przyp. OKO] zwraca uwagę, że: Biorąc pod uwagę liczbę osób mogących brać udział w wydarzeniu oraz ich przemieszczanie się, należy zauważyć, że istnieje ryzyko zakażenia uczestników zgromadzenia, osób postronnych poprzez wydychane kropelki przez nosiciela bezobjawowego – nie mającego objawów chorobowych co w krótkim czasie może spowodować znaczny wzrost zakażeń wtórnych” – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

 

Młodzież Wszechpolska od razu ogłosiła, że decyzja miasta ma charakter polityczny. Wytykała prezydentowi Warszawy, że sam organizował w czasie epidemii wiece wyborcze. Wskazywano również na to, że w 8 sierpnia odbyła się demonstracja solidarnościowa z aresztowaną Margot. Ale organizatorzy tamtej demonstracji przy rejestracji podali, że przewidują udział ok. 150 osób.

 

Sąd podtrzymał decyzję miasta. Nacjonaliści nie dawali za wygraną i ogłosili, że i tak przejdą. I przeszli.

 

Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy zgłosiły w trybie uproszczonym dwa zgromadzenia. Był to wyłącznie wybieg prawny. W trakcie marszu prowadzący ogłosił, że jedno zgromadzenie zostało rozwiązane, a drugie właśnie się rozpoczęło. Również z powodu uproszczonego trybu zgłoszenia zgromadzenia, uczestnicy zmuszeni byli część marszu przejść chodnikami.

 

Demonstracja siły?

 

Trudno natomiast oprzeć się wrażeniu, że w Marszu nie chodzi o upamiętnienie bitwy, w której brały udział wszystkie siły polityczne kraju i mniejszości narodowe, a czołowi nacjonaliści z Romanem Dmowskim na czele uciekli z Warszawy. Młodzież Wszechpolska wybierała dzisiaj swoje władze, Marsz Zwycięstwa organizuje każdego 15 sierpnia od 2017 roku. To przede wszystkim ma być demonstracja siły organizacji i przypomnienie o swoim istnieniu. Sądząc po frekwencji, nie jest to jednak siła znacząca.

 

Na placu Krasińskich, gdzie marsz się kończył, czekało kilkanaście osób z hasłami antyfaszystowskimi, białymi różami i z tęczową flagą. Od uczestników marszu odgrodziła ich policja.

 

„Jesteśmy tutaj, żeby faszyzm nie zawłaszczył tego miejsca. Ze wsparciem dla Białorusi, dla wszystkich mniejszości. Przeciwko faszyzmowi, przeciwko Bąkiewiczowi, zawsze” – mówiła OKO.press jedna z uczestniczek kontrmanifestacji.

 

Zgromadzenie na placu Krasińskich rozpoczął prowadzący marsz, mówiąc: „Kiedyś czerwona zaraza, dziś tęczowa, dlatego proponuję jeszcze raz hasło, które krzyczeliśmy po drodze”, na co tłum odpowiedział, krzycząc:

 

„Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa”.

 

Bić czerwoną hołotę? To niechrześcijańskie

 

Zgromadzenie kończyła uroczystość poświęcenia flagi Ruchu Narodowego. Święcił ją ksiądz Mieczysław Sołowiej. Reporterka OKO.press Dominika Sitnicka zapytała go, dlaczego tu jest, na co odpowiedział, że wyznaje wartości, które można streścić trzema słowami: Bóg, honor, ojczyzna. Na pytania o hasła podczas marszu odpowiadał asekuracyjnie, a na pytanie, czy Józef Piłsudski walczyłby z gejami, odpowiedział:

 

„To były inne czasy”.

 

Z kolei na pytany, czy potępiłby ataki na osoby homoseksualne, powiedział:

 

„Nie spotkałem się z czymś takim”.

 

A czy hasła „raz sierpem raz młotem, czerwoną hołotę” i wykrzykiwanie, żeby na drzewach wisieli komuniści – co słychać było podczas przemarszu – reprezentują chrześcijańskie wartości? – zapytała nasza reporterka.

 

„Na pewno nie” – odpowiedział z przekonaniem ksiądz.

 

Przeciwko hedonizmowi i kulturowemu marksizmowi

 

Ziemowit Przebitkowski, nowy prezes Młodzieży Wszechpolskiej, mówił o tym, że dzisiejsza młodzież woli hedonizm zamiast wspólnoty, którą tworzą młodzi narodowcy. Namawiał też zgromadzonych na długi marsz po władzę i cierpliwość.

 

„To ich trup ścielił się gęsto między Wisłą a Dnieprem. I Bardzo dobrze” – o bolszewikach mówił poseł Winnicki. I szybko wrócił do współczesności: „Wtedy marksizm przegrał. Nie chcieliśmy sierpa i młota, i nie chcemy też tęczy. To mówi zdrowa, młoda Polska. I to na stulecie bitwy warszawskiej musimy wyegzekwować”

 

Kontynuował: „Przez półwiecze gangrena kulturowego marksizmu toczy się. Nie ma jeszcze przykładu państwa, które skutecznie obroniło się przed tym zagrożeniem”.

 

Według prezesa Ruchu Narodowego, to Polska ma dziejową misję, aby jako pierwsza przed „kulturowym marksizmem” się obronić.

 

„Budujemy środowisko, które ma ambicję zmieniać historię” – i chociaż poseł Winnicki mówił najpewniej o przyszłości, to jego słowa równie dobrze odnosiły się do przeszłości i manipulacji historią, jakich podczas marszu było bez liku. Działacze nacjonalistyczni zaprezentowali się jako elita, która nie ulega prądom z zachodu i walczy z prymitywnymi popędami za pomocą modlitwy i hartu ducha.

 

Biorąc pod uwagę frekwencję i notowania samych nacjonalistów, konserwatywną kontrrewolucję, na którą tak czekają, będzie trzeba na razie odłożyć.Autor


Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…


Więcej

Opublikowany

15 sierpnia 2020


Inne artykuły tego autora

03.03.2021

Aktywistki uniewinnione. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w Płocku

23.02.2021

„Precz z faszyzmem”. Aktywista zatrzymany za farbę i znak Polski Walczącej na gmachu IPN

09.02.2021

Proces o badania nad Zagładą Żydów: historycy Engelking i Grabowski moją przeprosić za nieścisłość

12.01.2021

„Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu”. Rodzina i znajomi Adamowicza apelują do prokuratury

11.12.2020

OECD ostrzega: Polsce grozi odpływ inwestycji. Gospodarka zapłaci za „reformę sądów”

21.11.2020

Represje na telefon z komendy stołecznej. Linus opowiada, jak sąd go uratował przed samowolą policji

19.10.2020

Już 1050 organizacji popiera Rudzińską-Bluszcz na RPO. Jutro głosowanie

28.09.2020

Duda mówi o dyktacie UE ws. uchodźców chwilę po wyjściu od papieża. Ta sama, stara śpiewka

23.09.2020

„Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce” na ścianie KE w Brukseli. Aktywiści apelują o działanie

04.09.2020

Posłowie pytają o brutalność policji podczas aresztowania Margot. Komendant i wiceminister odpowiadają, jak chcą

20.08.2020

Tuż po zaprzysiężeniu Duda zarządził podwyżki w Kancelarii. Jak wysokie? Niejasne tłumaczenia

19.06.2020

Ustawa reprywatyzacyjna Kalety. Ekspert: Takie regulacje są na rękę „biznesowi” reprywatyzacyjnemu

17.05.2020

Nowy sejmowy zwyczaj: głosowania blokowe według widzimisię Terleckiego. Obowiązkowe za, a nawet przeciw

13.05.2020

Nowa teoria spiskowa Kaczyńskiego: stan klęski żywiołowej dałby zarobić chciwym prawnikom

12.02.2020

„Nigdy rząd żadnego państwa UE nie miał takiej władzy nad sądownictwem”. PiS samotny w Europarlamencie

06.02.2020

Uparta Kancelaria Prezydenta: Nie damy nagrania z zaprzysiężenia Pawłowicz i Piotrowicza. I co nam zrobicie?

17.12.2019

Veld: „Polski rząd dusi demokrację”. Jaki: „Udajecie, że lepiej znacie Polskę?!”. Debata w PE

25.10.2019

Znaleźliśmy dziurę w kodeksie wyborczym. Pozwala na manipulacje granicami okręgów do Senatu

04.10.2019

Co i kiedy zrobić, żeby zagłosować? Kalendarz wyborczy i poradnik OKO.press

27.08.2019

Koniec komisji ds. VAT. Horała chce stawiać Tuska przed Trybunałem Stanu, ale jego wnioski są bladeWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200