Duda mówi o dyktacie UE ws. uchodźców chwilę po wyjściu od papieża. Ta sama, stara śpiewka

Udostępnij

Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…

Więcej

Prezydent Duda odwiedził papieża Franciszka. Zaraz po wizycie opowiadał w TVP o polityce migracyjnej UE. I powtarzał starą opowieść: antyunijną i ksenofobiczną, a przede wszystkim - oderwaną od faktówPrezydent Duda spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. O szczegółach opowiadał Danucie Holeckiej w „Gościu Wiadomości”. Pod koniec wywiadu, dziennikarka TVP zapytała prezydenta o nowy pakt migracyjny Unii Europejskiej. Przedstawiła go następująco: każdy kraj może zdecydować, czy ewentualnych uchodźców przyjmuje, czy też ich deportuje.

 

Duda odparł:

 

„Nigdy się nie zgodzę z tym, żebyśmy my jako kraj, jako społeczeństwo przyjmowali ludzi, którzy są przywożeni do nas siłą. Jeżeli ktoś chce do nas przyjechać, proszę bardzo. Jeżeli będzie potrzebował pomocy, myślę, że Polacy będą skłonni tej pomocy mu udzielić. Natomiast nie zgadzam się nigdy na to, żeby ludzi do Polski przywożono siłą, bo jeżeli będą siłą przywożeni i mieliby tutaj pozostać, to będą musieli być więzieni, a ja się na to nigdy nie zgodzę, żeby wolnych ludzi do Polski przywozić i zmuszać nas do tego, żebyśmy my ich więzili. Żaden dyktat Unii Europejskiej nigdy nie powinien nas do tego zmusić i my się nigdy nie z tym nie powinniśmy zgodzić. Takie jest moje stanowisko”.

 

Gdy Holecka cytowała podejście premiera Węgier Viktora Orbána („relokacja i kwoty wciąż są relokacją i kwotami”) i premiera Czech Andreja Babiša („trzeba pomagać na miejscu”), prezydent przytakiwał i się zgadzał.

 

Warto wypowiedzi Andrzeja Dudy przyjrzeć się dokładnie, bo to wyjątkowe spiętrzenie ksenofobicznej demagogii.

 

Koniec kwot

 

O nowym projekcie migracyjnym na naszych łamach dokładnie pisała 25 września Marta K. Nowak.

 

W środę 23 września 2020 Komisja Europejska przedstawiła długo wyczekiwany projekt nowego systemu zarządzania migracjami i przyznawaniem ochrony międzynarodowej. Propozycja z 2016 roku, która stawiała na solidarną relokację, została zablokowana m.in. przez polski rząd. „Wyciągnęliśmy z tamtych błędów naukę” – mówił Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, prezentując nowy pakiet.

 

Niestety, nauka polega na tym, że zamiast na uchodźcach, skupiono się na deportacjach i ochronie granic.

 

Problem braku europejskiej solidarności rozwiązano alternatywą trudną do odrzucenia. W razie kryzysu migracyjnego państwa członkowskie będą miały wybór: albo przyjmą osoby ubiegające się o azyl i zajmą się procedowaniem ich spraw, albo okażą europejską solidarność w inny sposób: organizując i finansując deportacje osób, którym azylu odmówiono.

 

Nowy pakiet cel ma słuszny: przyśpieszenie procedur i wyciągnięcie ludzi z beznadziei oczekiwania w obozach. Kłopot w tym, że chce to osiągnąć kosztem osób ubiegających się o azyl, zostawiając szerokie pole do nadużyć.

 

„W ramach tego programu kraje, które odmówią podzielenia się odpowiedzialnością za migrantów i osoby ubiegające się o azyl, zostaną delegowane do deportacji osób, które dostały negatywną decyzję w następstwie (niesprawiedliwych) przyspieszonych procedur granicznych. To tak, jakby poprosić szkolnego prześladowcę, żeby odprowadził innego ucznia do domu” – skomentowała Judith Sunderland, zastępca dyrektora Human Rights Watch na Europę i Azję Środkową.

 

Nie trudno zgadnąć, jaką rolę wybierze Polska, chełpiąc się przy okazji tym, że „okazuje solidarność”.

 

Nie ma więc mowy o żadnym „zmuszaniu” kogokolwiek do zamieszkania w Polsce. Duda, podobnie jak cytowany przez Holecką Orbán, udają, że nie mają pojęcia, jaka w rzeczywistości jest propozycja leżąca na unijnym stole.

 

Wolą kontynuować opowieść, która dała im polityczne sukcesy oparte na strachu i podsycaniu ksenofobii.

 

Antyuchodźcza kampania PiS

 

Pięć lat temu PiS był relokacji przeciwny i rozpętał ksenofobiczną kampanię w mediach przeciwko uchodźcom. W kolejnych kampaniach wyborczych partia straszyła, że inne partie chcą przyjąć do Polski „obcych nam kulturowo wyznawców islamu”, którzy „zniszczą naszą kulturę”. A za każdym razem chodziło o 7 tys. osób. Kilka dni przed wyborami samorządowymi w październiku 2018 Prawo i Sprawiedliwość wypuściło antyuchodźczy klip.

 

PiS nadal od czasu do czasu wraca do tej opowieści. Ale nie dość, że jest ona rasistowska, to dziś jest też coraz mniej aktualna.

 

Różnie można oceniać działalność papieża Franciszka, ale akurat w przypadku uchodźców papież zawsze zajmował jednoznaczne i godne uznania stanowisko.

 

We wrześniu 2019 mówił:

 

„To niesprawiedliwość zmusza wielu migrantów do opuszczenia swojej ziemi. Ona każe im przemierzać pustynię. Ona sprawia, że doznają przemocy w zamkniętych obozach. Ona powoduje ich odrzucenie i śmierć w morzu”.

 

Bezczynność wobec migrantów papież nazwał wówczas grzechem. Z relacji prezydenta nie wynikało, żeby rozmawiał na ten temat z papieżem, ten nie miał więc prawdopodobnie okazji, żeby po katolicku upomnieć polskiego prezydenta. Natomiast Andrzej Duda w Watykanie postanowił ponownie zademonstrować, że na sprawę uchodźców patrzy tak samo jak pięć lat temu.Autor


Absolwent historii na UJ, arabistyki na UAM i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, magazynie Kontakt, miesięczniku…


Więcej

Opublikowany

28 września 2020


Inne artykuły tego autora

23.01.2024

Polska w tym i kolejnym roku ma łącznie otrzymać przynajmniej 135 mld zł z KPO. Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” dotarli do planu rządu Donalda Tuska

10.01.2024

Prezydent: nie spocznę, dopóki panowie Kamiński i Wąsik nie będą na wolności Zapisz na później

03.03.2021

Aktywistki uniewinnione. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w Płocku

23.02.2021

„Precz z faszyzmem”. Aktywista zatrzymany za farbę i znak Polski Walczącej na gmachu IPN

09.02.2021

Proces o badania nad Zagładą Żydów: historycy Engelking i Grabowski moją przeprosić za nieścisłość

12.01.2021

„Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu”. Rodzina i znajomi Adamowicza apelują do prokuratury

11.12.2020

OECD ostrzega: Polsce grozi odpływ inwestycji. Gospodarka zapłaci za „reformę sądów”

21.11.2020

Represje na telefon z komendy stołecznej. Linus opowiada, jak sąd go uratował przed samowolą policji

19.10.2020

Już 1050 organizacji popiera Rudzińską-Bluszcz na RPO. Jutro głosowanie

23.09.2020

„Stop »strefom wolnym od LGBT« w Polsce” na ścianie KE w Brukseli. Aktywiści apelują o działanie

04.09.2020

Posłowie pytają o brutalność policji podczas aresztowania Margot. Komendant i wiceminister odpowiadają, jak chcą

20.08.2020

Tuż po zaprzysiężeniu Duda zarządził podwyżki w Kancelarii. Jak wysokie? Niejasne tłumaczenia

15.08.2020

Wróg pluje do nich z uniwersytetów, a oni są zdrową Polską. Nacjonaliści przeszli przez Warszawę

19.06.2020

Ustawa reprywatyzacyjna Kalety. Ekspert: Takie regulacje są na rękę „biznesowi” reprywatyzacyjnemu

17.05.2020

Nowy sejmowy zwyczaj: głosowania blokowe według widzimisię Terleckiego. Obowiązkowe za, a nawet przeciw

13.05.2020

Nowa teoria spiskowa Kaczyńskiego: stan klęski żywiołowej dałby zarobić chciwym prawnikom

12.02.2020

„Nigdy rząd żadnego państwa UE nie miał takiej władzy nad sądownictwem”. PiS samotny w Europarlamencie

06.02.2020

Uparta Kancelaria Prezydenta: Nie damy nagrania z zaprzysiężenia Pawłowicz i Piotrowicza. I co nam zrobicie?

17.12.2019

Veld: „Polski rząd dusi demokrację”. Jaki: „Udajecie, że lepiej znacie Polskę?!”. Debata w PE

25.10.2019

Znaleźliśmy dziurę w kodeksie wyborczym. Pozwala na manipulacje granicami okręgów do SenatuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200