Prof. Matczak dla „Wyborczej”: Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego to dramat

Udostępnij

Prof. dr hab., prawnik, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie teorii prawa, związany z Centrum…

Więcej

To, że TK wydaje takie postanowienie w sprawie uchwały Sądu Najwyższego po naradzie z politykami partii rządzącej, jest skandalem na skalę światową. I czyni z nas republikę bananową - mówi prof. UW Marcin Matczak, konstytucjonalista



Tekst ukazał się pierwotnie w Gazecie Wyborczej dnia 29 stycznia 2020 roku. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje za możliwość przedruku.

 

Można się było spodziewać takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jak wiele osób uważam, że obecny TK jest całkowicie kontrolowany przez PiS. Ostatnie doniesienia mediów o naradzie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i pani prezes TK Julii Przyłębskiej o strategii podejścia do sadownictwa pokazują, że nie mamy do czynienia z niezależnym sądem konstytucyjnym, że jest to przedłużenie władzy polityków.

 

Postanowienie Trybunału to oczywiście dramat. Sędziowie nie powinni być nigdy stawiani w sytuacji, w której muszą funkcjonować jakby w dwóch systemach prawnych.

 

Obecna władza ma długą tradycję lekceważenia zabezpieczających postanowień Trybunału Konstytucyjnego, np. jesienią 2015 r. TK wydał postanowienie o zabezpieczeniu, które miało uniemożliwić wybór sędziów dublerów Trybunału. I ono zostało przez władze zlekceważone.

 

Oczekiwanie teraz przez władzę, która wcześniej lekceważyła postanowienia TK, że wszyscy go teraz posłuchają, jest czystą hipokryzją.

 

Władza, zamiast likwidować chaos w systemie prawnym – a przecież uchwała SN z 23 stycznia była próbą jego likwidacji – tylko ten chaos pogłębia. A to, że TK wydaje takie postanowienie po naradzie z politykami partii rządzącej, jest skandalem na skalę światową („Financial Times” pisał już o przyjaźni pani Przyłębskiej z Jarosławem Kaczyńskim). To czyni z Polski republikę bananową.

 

Postanowienie TK to wielki dramat dla polskiego sądownictwa. Sędziowie muszą się wobec tego ustosunkować. Prawo unijne i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE wskazują, że żaden organ państwowy nie może wstrzymać wykonania wyroku europejskiego Trybunału, także tego dotyczącego pytań prejudycjalnych.

 

Postanowienie naszego Trybunału Konstytucyjnego to próba powstrzymania wyroku TSUE, bo uchwała SN była wykonaniem wyroku TSUE.

 

Nasi sędziowie, którzy są sędziami europejskimi, powinni pominąć postanowienie TK na podstawie art. 91 konstytucji, który stawia prawo unijne nad polskimi ustawami (postanowienie ma oparcie w ustawie). Jeżeli będą za takie pominięcie karani, spowoduje to kolejny konflikt z Unią Europejską. Wtedy czeka nas chaos nie tylko krajowy, ale też międzynarodowy.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


Prof. dr hab., prawnik, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie teorii prawa, związany z Centrum…


Więcej

Opublikowany

30 stycznia 2020






Inne artykuły tego autora

04.08.2022

PiS unieważnił wybór 5 sędziów, opozycja miałaby unieważnić wybór 15? [Gazeta Wyborcza]

21.02.2021

Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy w związku z moją nominacją profesorską

08.11.2020

Trybunał Konstytucyjny jest obecnie zbędny. Ma bronić praw mniejszości, a jego najlepszy klient to większość sejmowa

09.02.2020

Lekarstwo gorsze od choroby, czyli co by było, gdyby sądownictwo było wielkim szpitalem

26.01.2020

Prof. Matczak: Od pięciu lat zmierzamy do katastrofy. Czas się cofnąć

19.09.2019

Polska PiS to naród, socjalizm i brak państwa prawa

27.08.2019

Afera w resorcie Ziobry. Polska Watergate

09.01.2019

Prof. Marcin Matczak: Dlaczego odnawia się autorytaryzm i jak temu przeciwdziałać?

30.07.2018

Prof. Matczak: Ustawę o Sądzie Najwyższym zmieniono pod znajomą Ziobry

02.06.2018

Amicus curiae do Trybunału Sprawiedliwości UE (wersja polska)

01.06.2018

List do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. praworządności w Polsce

09.02.2018

Laudacja prof. Adama Strzembosza, laureata Nagrody RPO im. Pawła Włodkowica

16.01.2018

Skarga nadzwyczajna nie uleczy bolączek wymiaru sprawiedliwości

28.11.2017

Bez niespodzianek – nowy projekt ustawy o KRS tak samo niekonstytucyjny

24.11.2017

Złamanie Konstytucji nie jest czymś abstrakcyjnym

14.11.2017

Prezydent nie zaczął debaty o konstytucji. W społeczeństwie otwartym ta debata toczy się cały czas



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200