Minister dał zielone światło – potwierdzał sędzia z grupy „Kasta”. Ujawniamy rolę dziennikarzy w EmiGate

Udostępnij

Sebastian Klauziński - dziennikarz. Pracował w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”. Od 2018 roku w OKO.press. Trzykrotnie nominowany do nagrody dziennikarskiej…

Więcej

Sędzia Cichocki zbierał kwity na sędzię z Rybnika. Przekazał je Małej Emi, a - ta Wojciechowi Biedroniowi z portalu wPolityce.pl. Potem Cichocki chwalił się Przemysławowi Jaraszowi z "Tygodnika Solidarność", że "zielone światło" do tej akcji dał "minister". Wczoraj Jarasz napisał, że sędzia nie może odnieść się do EmiGate, ale padł ofiarą szantażu



„[Tylko u nas] Pełnomocnik sędziego Cichockiego ws. Emi: »Szantaż. Proponowali przejście na ich stronę«” – tak zatytułowany tekst ukazał się w poniedziałek na stronie prorządowego „Tygodnika Solidarność”.

 

Artykuł to tak naprawdę tylko rozbudowany lead, czyli wstęp, do opublikowanego w całości oświadczenie adwokata, który reprezentuje sędziego Arkadiusza Cichockiego – jednego z bohaterów afery EmiGate. Podpisany jest nazwiskiem dziennikarza Przemysława Jarasza.

 

W leadzie można przeczytać, że Cichocki, którego „nazwisko przewija się” w publikacjach w sprawie „rzekomej farmy trolli” otarł się o śmierć i „nie może osobiście odnosić się do oskarżeń formułowanych przez część mediów”. I że Mała Emi „miała wciągnąć sędziego Cichockiego w prywatne relacje, a następnie miała próbować go szantażować w sprawach zawodowych”.

 

Lead:

 

Sędzia Arkadiusz Cichocki, którego nazwisko przewija się w publikacjach „wiodących mediów” ws. rzekomej „farmy trolli” – były prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach i były już komisarz wyborczy na Śląsku, otarł się o śmierć i trafił na szpitalny oddział intensywnej opieki medycznej. Ze względu na bardzo poważny stan nie jest on w stanie osobiście odnieść się do oskarżeń formułowanych przez część mediów. W jego imieniu oświadczenie przesłał do redakcji TS jego prawnik – adwokat Piotr Urbanek. Według dokumentu przesłanego przez pełnomocnika Cichockiego „Mała Emi” – Emilia Sz., (główna „nawrócona” informatorka Onetu) najpierw miała wciągnąć sędziego Cichockiego w prywatne relacje, a następnie miała próbować go szantażować w sprawach zawodowych oraz miała dokonać próby paraliżu procedury karnej wszczętej wobec dawnego sędziego komunistycznego, w którym to procesie Cichocki miał status rzecznika dyscyplinarnego ministra sprawiedliwości. Według oświadczenia po przedstawieniu komunistycznemu sędziemu zarzutów przez Cichockiego, który nie uległ szantażowi, „Mała Emi” ujawniła w Internecie intymne i prywatne zdjęcie Cichockiego.

 

Nie bez przyczyny oświadczenie ukazało się właśnie w takiej formie i miejscu. Z materiałów, do których dotarło OKO.press, wynika, że sędzia Cichocki ma dobre kontakty z Przemysławem Jaraszem.

 

W rozmowach z nim nie ukrywał, że jest zaangażowany w akcję gromadzenia i rozpowszechniania negatywnych informacji o sędziach. I że „zielone światło” do akcji przeciwko jednej z sędzi dał  „Minister”.

 

Sędzia z Kasty

 

Najpierw krótkie przypomnienie. Arkadiusz Cichocki to były już prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, potem delegowany do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Wczoraj Onet poinformował, że w trybie natychmiastowym został odwołany przez ministra Ziobrę z delegacji.

 

Cichocki był członkiem grupy Kasta, założonej pod koniec 2016 roku na komunikatorze WhatsApp. Należeli do niej sędziowie pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości (z Łukaszem Piebiakiem na czele) oraz wciąż wykonujący zawód sędziego (jak Cichocki).

 

Członkowie grupy (choć nie wszyscy, którzy do niej należeli) ustalali i koordynowali akcje mające na celu kompromitowanie sędziów sprzeciwiających się „dobrej zmianie” w sądownictwie, wprowadzanej przez ministra Zbigniewa Ziobro. Piebiaka nazywali swoim „Hersztem”.

 

Arkadiusz Cichocki oraz Jakub Iwaniec (sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa, wówczas pracownik resortu sprawiedliwości) przekazywali twitterowej hejterce – znanej jako Mała Emi – instrukcje, których sędziów oczerniać i materiały, które miały ich kompromitować. Emi publikowała je na Twitterze lub przekazywała prawicowym dziennikarzom.

 

Minister dał zielone światło?

 

Latem 2018 sądy i środowisko sędziowskie było w centrum zainteresowania mediów. Trwał właśnie nabór nowych sędziów do Sądu Najwyższego – związany z wprowadzonymi przez PiS zmianami w ustawie o SN. Ich celem było podporządkowanie najważniejszego w Polsce sądu rządzącej partii.

 

Sędzia Cichocki i inni członkowie grupy Kasta szukali haków na sędziów, by udowodnić, że środowisko jest zepsute i wymaga głębokiego oczyszczenia.

 

Ze screenu rozmowy Cichockiego z Iwańcem, który publikujemy poniżej, wynika że ten pierwszy szukał m.in. informacji o sędzi Kamili Przeczek z Sądu Rejonowego w Rybniku. O spowodowanym przez nią wypadku, ale też o jej znajomych, majątku, a nawet rodzicach.

 

Cichocki był w tym czasie prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach, którego właściwości podlega rybnicki sąd.

 

 

Z zapisów rozmów Małej Emi na Twitterze, do których dotarło OKO.press, wynika, że 14 lipca o sprawie wypadku spowodowanego przez sędzię Przeczek napisała do Wojciecha Biedronia, dziennikarza tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, z którym kontaktowała się już wielokrotnie wcześniej.

 

„Przesyłam skrót inf. Mam pełną dokumentację. Wszystko!!! (…) Część do wykorzystania, ale nie do zamieszczania – akta osobowe” – pisała do Biedronia.

 

I rzeczywiście udostępniła mu notatkę urzędową na temat sprawy Przeczek, uchwały sądu dyscyplinarnego ws. zgody na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności karnej oraz oświadczenie majątkowe. A dodatkowo garść niepotwierdzonych plotek o sędzi.

 

„Głosowanie aktualne o wszczęcie postępowania – brak zgody kolegium. Za – tylko nowy prezes sądu Arkadiusz Cichocki. Wbrew kolegium Nowy Prezes nie zamiata sprawy pod dywan i osobiście kontynuuje próbę skierowania sprawy sędzi na postępowanie dyscyplinarne. Prezes gotowy potwierdzić całą sytuację w rozmowie tel.” – zapewniała Biedronia Emi.

 

16 lipca hejterka dosłała dziennikarzowi dodatkowe dokumenty – przez szyfrowany komunikator.

 

Jak opisał portal Press, tego samego dnia na portalu wPolityce.pl, ukazał się artykuł Biedronia „UJAWNIAMY. Tak się »oczyszcza« kasta sędziowska! Awans i śmieszny wyrok za wypadek drogowy spowodowany przez sędzię z Rybnika”.

 

Ze skreenów ujawnionych przez „Press” wynika, że przed publikacją dziennikarz dał jej tekst do przeczytania. Poprosiła, by z imienia i nazwiska wymienił w tekście sędziego Cichockiego. Spełnił jej prośbę.

 

Zielone światło od „ministra” i „Tajna Broń”

 

Jednak nie tylko Mała Emi kontaktowała się z dziennikarzami. OKO.press dotarło do screenów rozmowy sędziego Cichockiego z dziennikarzem „Tygodnika Solidarność” Przemysławem Jaraszem z lipca 2018 roku.

 

Cichocki wkleja link do artykułu Biedronia o sędzi Przeczek i do Twitta Emi o tym artykule. Przemysław Jarasz odpisuje: „Szokująca historia, choć oczywiście pamiętam jak o niej wspominałeś. Widać ktoś dał zielone światło na nagłośnienie sprawy”.

 

Cichocki: „Minister”.

 

Jarasz: „Tak podejrzewałem. Dobrze żeby w TV to też zrobili”.

 

Cichocki: „A zaangażował[y] się w to prawicowe media. To pierwsza historia z Gliwic. Będą też inne. Jesteśmy trochę w natarciu. Tak trzeba”.

 

Nie wiemy, czy pisząc o „ministrze” Cichocki miał na myśli Zbigniewa Ziobro, czy też o byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, z którym był w grupie Kasta.

 

 

Sędzia Cichocki otwarcie chwali się też Jaraszowi działalnością w mediach, używa przy tym liczby mnogiej. Pisze: „Ja skończyłem właśnie długą rozmowę dot m.in. naszej aktywności medialnej. Jutro (właściwie dzisiaj) wieczorem jadę na spotkanie w MS [Ministerstwo Sprawiedliwości – przyp.]. My też pracujemy i przestajemy się cofać. Informacja o tej sędzia skazanej za wypadek w ciągu doby trafiła na samym Twitterze do ponad 50 tys. osób. A Twój wywiad ze mną ma podobną liczbę wyświetleń. Polska się podnosi to i my wraz z nią”.

 

Jarasz odpisuje na to: „I fajnie, że działacie. Bo kasta z tvn tworzy wirtualną rzeczywistość”. Cichocki: „Ale to my wygramy. Mamy trochę »Tajnych Broni«, wspaniałych ludzi, którzy wspierają nas, bo im zależy. To nie może się nie udać”.

 

 

Cichocki: Sędziowie muszą się szanować

 

Wywiad, o którym wspomina Cichocki, Jarasz przeprowadził z nim kilka miesięcy wcześniej. Rozmowa ukazała się, jako w „Tygodniku Solidarność” jako okładkowy materiał, w kwietniu 2018 roku. Tytuł: „Dlaczego odszedłem z Iustitii?”.

 

Cichocki zrzekł się członkostwa w Stowarzyszeniu Sędziów Iustitia po tym, jak został prezesem sądu w Gliwicach z nadania Ziobry.

 

W rozmowie z Jaraszem dla „TS” Cichocki mówi o etyce, moralności i szacunku wobec innych sędziów:

 

  • „Dzięki nim [rodzicom] wiem, że trzeba wymagać przede wszystkim od siebie samego, uczciwie i rzetelnie pracować, szanować innych i nie pogardzać nawet najbardziej prostym człowiekiem”.

  • „Każdy z nas [sędziów] ma swoje przekonania, często różniące się od siebie. Jesteśmy jednak nauczeni, by każdego wysłuchać i by szanować poglądy innych, nawet jeśli ich nie podzielamy”.

  • „Wielokrotnie słyszałem, że bardzo zawiodłem swoje środowisko i że kiedyś za to wszystko odpowiem »w odpowiedni sposób i w odpowiednim trybie«. A przecież nie naruszyłem prawa ani nie zachowałem się nieetycznie”.

 

Jarasz bronił Cichockiego także później, w marcu 2019 roku. To wtedy Mała Emi opublikowała na Twitterze zdjęcie nagiego mężczyzny z podpisem „Sędzia GLIWICE Arkadiusz Cichocki”. Zaraz potem sędzia podał się do dymisji.

 

23 marca na stronie „Tygodnika Solidarność” ukazał się artykuł pt. „Jarasz: Próbowano skompromitować prez. Cichockiego, gdy oskarżył sędziego o zbrodnię komunistyczną”.

 

W tekście Jarasz pisał: „Według naszych ustaleń, ludzie z najbliższego otoczenia Cichockiego nie wykluczają prowokacji, być może inspirowanej przez ludzi dawnych służb komunistycznych chroniących »swoich« sędziów […]”.

 

Podkreślał, że Cichocki jest pozytywnie oceniany przez resort sprawiedliwości i „dał się poznać” jako człowiek głęboko wierzący, kultywujący pamięć historyczno-patriotyczną.

 

Przemysław Jarasz nie odpowiedział na pytania, które do niego skierowaliśmy. Na nasze pytania nie odpowiada od niedzieli także sędzia Cichocki.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


Sebastian Klauziński - dziennikarz. Pracował w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”. Od 2018 roku w OKO.press. Trzykrotnie nominowany do nagrody dziennikarskiej…


Więcej

Opublikowany

27 sierpnia 2019






Inne artykuły tego autora

29.05.2023

[PILNE] Duda podpisał lex Tusk. Prezydent posłusznie wykonał polecenie prezesa Kaczyńskiego

05.12.2022

„Tak powstają święci”. Rydzyk o biskupie ukaranym przez Watykan za tuszowanie pedofilii

16.05.2022

wPolityce przeprasza za bezpodstawne oczernianie Anny Mierzyńskiej w związku z aferą hejterską

05.04.2022

Orbán w opałach? KE uruchamia przeciwko Węgrom mechanizm „pieniądze za praworządność”

16.02.2022

Czy kalendarz Julii Przyłębskiej jest informacją publiczną? Rozstrzygnie Trybunał w Strasburgu

24.03.2021

Sąd: Minister Cyfryzacji nie miał prawa przekazać rejestru PESEL Poczcie Polskiej na wybory kopertowe

23.03.2021

Ziobro: z Funduszu Sprawiedliwości dotowane są „dobre i szlachetne cele”. Sprawdzamy

23.02.2021

Ziobro wyda 12 mln zł na nową promocję Funduszu Sprawiedliwości. A przy okazji siebie i swoich ludzi

20.02.2021

Elżbieta Podleśna i Ewa Borguńska wygrały proces z TVP. Nie naruszyły miru domowego

08.01.2021

Dziwny pomysł Dudy: Jan Rokita nowym RPO. To lepszy wybór niż kandydat PiS?

01.01.2021

Miliony na (auto)promocję. Ziobro ogłasza przetarg na kampanię medialną Funduszu Sprawiedliwości

24.12.2020

Napisała sprejem „PZPR” na biurze PiS i chodniku. Sąd: Winna, przekroczyła granicę wolności słowa

08.12.2020

Orlen bierze media. „Lokalni kacykowie PiS będą dzwonić do centrali, bo redaktor za bardzo wierzga”

05.12.2020

560 mln zł wydane bez przetargów i wedle uznania. Program Ziobry i Jakiego pod lupą NIK

01.12.2020

„To przełom, ale policjanci mogą nie być chętni do zmian”. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

26.11.2020

„Żądajcie przestrzegania prawa. Nie dajcie się legitymować”. Protest przeciwko policyjnej przemocy

25.11.2020

Fundusz Sprawiedliwości finansuje lokalne serwisy informacyjne. Znajomi Mateckiego wydają trzy z nich

27.10.2020

„A co to za manifestacje polityczne?” Studenci UKSW protestują na zajęciach z sędzią TK

24.10.2020

Lista hańby. Oto posłowie PiS i Konfederacji, którzy doprowadzili do zakazu aborcji w Polsce

09.10.2020

To oni chcą całkowitego zakazu aborcji. Publikujemy nazwiska posłów, którzy poparli wniosek do TK



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200