Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Małgorzata Bednarek z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej demonstracyjnie zlekceważyła orzeczenia TSUE rozpoznając sprawę o uchylenie immunitetu sędziom. Za to byłej bliskiej współpracowniczce Zbigniewa Ziobry grozi w przyszłości zarzut karny.   Małgorzata Bednarek to była prokurator, która zakładała stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem, skupiające tzw. ziobrystów. Do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej dostała się dzięki nominacji nowej, upolitycznionej Krajowej Rady […]Małgorzata Bednarek z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej demonstracyjnie zlekceważyła orzeczenia TSUE rozpoznając sprawę o uchylenie immunitetu sędziom. Za to byłej bliskiej współpracowniczce Zbigniewa Ziobry grozi w przyszłości zarzut karny.

 

Małgorzata Bednarek to była prokurator, która zakładała stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem, skupiające tzw. ziobrystów. Do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej dostała się dzięki nominacji nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Orzeczenia TSUE z połowy lipca 2021 roku złamała ona w czwartek 26 sierpnia 2021 roku.

 

Przed południem Bednarek rozpoznała jednoosobowo wniosek o uchylenie immunitetu dwóm sędziom z Tarnowa. Wystąpiła o to prywatna osoba, która chciała wnieść przeciwko sędziom prywatne oskarżenie. Bednarek odmówiła uchylenia immunitetu. Ale wydana przez nią korzystna dla sędziów decyzja nie ma znaczenia, bo w świetle orzeczeń TSUE Bednarek nie mogła w ogóle rozpoznać tej sprawy. A robiąc to, złamała te orzeczenia. Co ciekawe Bednarek w uzasadnieniu swojej decyzji ani słowem nie odniosła się do orzeczeń TSUE, tak jakby w ogóle ich nie było.

 

Zdaniem wielu prawników i niezależnych sędziów osoby zasiadające w nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej za łamanie orzeczeń TSUE będą mogły być w przyszłości pociągnięte do odpowiedzialności karnej z artykułu 231 kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków służbowych.

 

Jak Manowska nie zawiesiła Izby Dyscyplinarnej

 

Przypomnijmy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 lipca wydał tzw. zabezpieczenie; w ramach którego m.in. zawiesił rozpoznawanie przez Izbę spraw o uchylenie immunitetów sędziom. Z kolei 15 lipca 2021 roku TSUE wydał wyrok, w którym orzekł, że Izba nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem, bo osoby do niej wybrała nowa, upolityczniona KRS.

 

Te dwa orzeczenia oznaczają, że Izba powinna przestać działać i powinna być zlikwidowana. Ale Izba nadal działa. Bo pełniąca obowiązki I prezes SN Małgorzata Manowska nie zamroziła w pełni działalności Izby. Wstrzymała tylko przekazywanie jej nowych spraw. A co do spraw już zarejestrowanych w Izbie, I prezes SN dała zasiadającym w niej osobom wolną rękę, tłumacząc to tym, że są one „niezawisłe i niezależne”.

 

I część osób z Izby pokazuje, że nie respektuje orzeczeń TSUE i dalej rozpoznaje sprawy, choć póki co są to pojedyncze decyzje. Powołują się przy tym na wyrok TK Julii Przyłębskiej z 14 lipca 2021 rok, w którym stwierdzono, że Polska nie musi stosować zabezpieczeń TSUE. Pytanie w tej sprawie do TK skierowała Małgorzata Bednarek, która teraz właśnie złamała zabezpieczenie TSUE dotyczące zawieszenia spraw o uchylenie immunitetu sędziom.

 

 

Bednarek wcześniej zasłynęła też decyzją o uchyleniu immunitetu prezesowi starej, legalnej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józefowi Iwulskiemiu.

 

Członkowie Izby czują się jak na Westerplatte

 

Wcześniej zabezpieczenie TSUE chciał naruszyć Adam Tomczyński, jeden z tzw. jastrzębi w Izbie Dyscyplinarnej, zwolenników twardej ręki wobec niezależnych sędziów. Tomczyński próbował rozpoznać sprawę o uchylenie immunitetu sędziego, byłego członka starej, legalnej KRS, którego ściga Prokuratura Krajowa. Wyznaczył termin posiedzenia, ale ostatecznie sprawę odroczył.

 

Orzeczenia TSUE pominęli za to Konrad Wytrykowski i Piotr Niedzielak. Pierwszy to były prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a drugi były prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Obaj byli nominatami ministra Ziobry. To oni 3 sierpnia 2021 roku — razem z ławniczką — zwiesili sędziego z Wrocławia i obniżyli mu o 50 procent pensję. Sędzia ten miał pod wpływem alkoholu prowadzić samochód.

 

Wytrykowski i Niedzielak uznali, że sprawa ta nie jest objęta orzeczeniami TSUE. Bo dotyczyła odsunięcia od pracy sędziego (przez prezesa sądu), czyli nie była to stricte sprawa dyscyplinarna. Ponadto uznali, że orzeczenia TSUE nie muszą być w Polsce bezpośrednio stosowane.

 

Uzasadnienie ich decyzji kończy się absurdalnym stwierdzeniem, że „Niezależnie bowiem od ataków na sędziów Sądu

 

Najwyższego orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, medialnego linczu, ostracyzmu środowiska sędziowskiego sąd w obecnym składzie podziela pogląd jednego z największych Polaków w historii [papieża Jana Pawła II – red.], że każdy znajduje „w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”.

 

Jak polski rząd wykona orzeczenia TSUE

 

Polski rząd jak dotąd nie wykonał orzeczeń TSUE z połowy lipca. Zapowiada, że zrobi to po wakacjach. Są jednak obawy, że pod pozorem wykonania tych orzeczeń, rząd dobije wolne sądy przeprowadzając w nich reorganizację i wielkie czystki oraz likwidując obecny Sad Najwyższy. Na takie rozwiązanie naciska minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

26 sierpnia 2021


Inne artykuły tego autora

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki PiotrowiczaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200