Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Małgorzata Bednarek z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej demonstracyjnie zlekceważyła orzeczenia TSUE rozpoznając sprawę o uchylenie immunitetu sędziom. Za to byłej bliskiej współpracowniczce Zbigniewa Ziobry grozi w przyszłości zarzut karny.   Małgorzata Bednarek to była prokurator, która zakładała stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem, skupiające tzw. ziobrystów. Do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej dostała się dzięki nominacji nowej, upolitycznionej Krajowej Rady […]Małgorzata Bednarek z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej demonstracyjnie zlekceważyła orzeczenia TSUE rozpoznając sprawę o uchylenie immunitetu sędziom. Za to byłej bliskiej współpracowniczce Zbigniewa Ziobry grozi w przyszłości zarzut karny.

 

Małgorzata Bednarek to była prokurator, która zakładała stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem, skupiające tzw. ziobrystów. Do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej dostała się dzięki nominacji nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Orzeczenia TSUE z połowy lipca 2021 roku złamała ona w czwartek 26 sierpnia 2021 roku.

 

Przed południem Bednarek rozpoznała jednoosobowo wniosek o uchylenie immunitetu dwóm sędziom z Tarnowa. Wystąpiła o to prywatna osoba, która chciała wnieść przeciwko sędziom prywatne oskarżenie. Bednarek odmówiła uchylenia immunitetu. Ale wydana przez nią korzystna dla sędziów decyzja nie ma znaczenia, bo w świetle orzeczeń TSUE Bednarek nie mogła w ogóle rozpoznać tej sprawy. A robiąc to, złamała te orzeczenia. Co ciekawe Bednarek w uzasadnieniu swojej decyzji ani słowem nie odniosła się do orzeczeń TSUE, tak jakby w ogóle ich nie było.

 

Zdaniem wielu prawników i niezależnych sędziów osoby zasiadające w nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej za łamanie orzeczeń TSUE będą mogły być w przyszłości pociągnięte do odpowiedzialności karnej z artykułu 231 kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków służbowych.

 

Jak Manowska nie zawiesiła Izby Dyscyplinarnej

 

Przypomnijmy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 lipca wydał tzw. zabezpieczenie; w ramach którego m.in. zawiesił rozpoznawanie przez Izbę spraw o uchylenie immunitetów sędziom. Z kolei 15 lipca 2021 roku TSUE wydał wyrok, w którym orzekł, że Izba nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem, bo osoby do niej wybrała nowa, upolityczniona KRS.

 

Te dwa orzeczenia oznaczają, że Izba powinna przestać działać i powinna być zlikwidowana. Ale Izba nadal działa. Bo pełniąca obowiązki I prezes SN Małgorzata Manowska nie zamroziła w pełni działalności Izby. Wstrzymała tylko przekazywanie jej nowych spraw. A co do spraw już zarejestrowanych w Izbie, I prezes SN dała zasiadającym w niej osobom wolną rękę, tłumacząc to tym, że są one „niezawisłe i niezależne”.

 

I część osób z Izby pokazuje, że nie respektuje orzeczeń TSUE i dalej rozpoznaje sprawy, choć póki co są to pojedyncze decyzje. Powołują się przy tym na wyrok TK Julii Przyłębskiej z 14 lipca 2021 rok, w którym stwierdzono, że Polska nie musi stosować zabezpieczeń TSUE. Pytanie w tej sprawie do TK skierowała Małgorzata Bednarek, która teraz właśnie złamała zabezpieczenie TSUE dotyczące zawieszenia spraw o uchylenie immunitetu sędziom.

 

 

Bednarek wcześniej zasłynęła też decyzją o uchyleniu immunitetu prezesowi starej, legalnej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józefowi Iwulskiemiu.

 

Członkowie Izby czują się jak na Westerplatte

 

Wcześniej zabezpieczenie TSUE chciał naruszyć Adam Tomczyński, jeden z tzw. jastrzębi w Izbie Dyscyplinarnej, zwolenników twardej ręki wobec niezależnych sędziów. Tomczyński próbował rozpoznać sprawę o uchylenie immunitetu sędziego, byłego członka starej, legalnej KRS, którego ściga Prokuratura Krajowa. Wyznaczył termin posiedzenia, ale ostatecznie sprawę odroczył.

 

Orzeczenia TSUE pominęli za to Konrad Wytrykowski i Piotr Niedzielak. Pierwszy to były prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a drugi były prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Obaj byli nominatami ministra Ziobry. To oni 3 sierpnia 2021 roku — razem z ławniczką — zwiesili sędziego z Wrocławia i obniżyli mu o 50 procent pensję. Sędzia ten miał pod wpływem alkoholu prowadzić samochód.

 

Wytrykowski i Niedzielak uznali, że sprawa ta nie jest objęta orzeczeniami TSUE. Bo dotyczyła odsunięcia od pracy sędziego (przez prezesa sądu), czyli nie była to stricte sprawa dyscyplinarna. Ponadto uznali, że orzeczenia TSUE nie muszą być w Polsce bezpośrednio stosowane.

 

Uzasadnienie ich decyzji kończy się absurdalnym stwierdzeniem, że „Niezależnie bowiem od ataków na sędziów Sądu

 

Najwyższego orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, medialnego linczu, ostracyzmu środowiska sędziowskiego sąd w obecnym składzie podziela pogląd jednego z największych Polaków w historii [papieża Jana Pawła II – red.], że każdy znajduje „w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”.

 

Jak polski rząd wykona orzeczenia TSUE

 

Polski rząd jak dotąd nie wykonał orzeczeń TSUE z połowy lipca. Zapowiada, że zrobi to po wakacjach. Są jednak obawy, że pod pozorem wykonania tych orzeczeń, rząd dobije wolne sądy przeprowadzając w nich reorganizację i wielkie czystki oraz likwidując obecny Sad Najwyższy. Na takie rozwiązanie naciska minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

26 sierpnia 2021


Inne artykuły tego autora

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”

09.05.2022

„Kasta” w Sejmie. Awanse dla „swoich”, „gnojenie” sędziów i obietnica ścigania winnych

06.05.2022

Człowiek Ziobry ściga sędzię Ptaszek za stosowanie prawa UE i rozmowę z OKO.pressWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200