Amnesty International do Ziobry: dość uciszania i zastraszania sędziów i prokuratorów

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

Polskie władze zastraszają i szkalują sędziów i prokuratorów, którzy protestowali przeciwko politycznemu zawłaszczaniu wymiaru sprawiedliwości - wynika z raportu Amnesty International, przekazanego Zbigniewowi Ziobrze. “Należy natychmiast zaprzestać stosowania tego rodzaju szykan” - apeluje AIPolski rząd powinien niezwłocznie zaprzestać uruchamiania postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom i prokuratorom wyłącznie z powodu korzystania przez nich z prawa do wolności wypowiedzi lub z powodu wydawanych wyroków — apeluje Amnesty International w raporcie “Polska: wolne sądy, wolni ludzie”.

 

Przygotowała go Barbora Cernusakova, badaczka AI, odpowiedzialna za monitorowanie praw człowieka Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska, złożyła go w czwartek, 4 lipca 2019, w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

Jednocześnie AI rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją, wzywającą Zbigniewa Ziobrę jako ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego do zaprzestania szykanowania sędziów i prokuratorów. Można podpisać się pod nią tutaj.

 

Raport ukazał się w języku polskim i angielskim. Omówiła go agencja Reutera, a za nią m.in. „Washington Post”. Szczegółowo analizuje 10 przypadków postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i prokuratorów, sprzeciwiających się reformie sądownictwa ministra Ziobry lub wydających decyzje nie pomyśli władzy.

 

Tłumaczy też, w jaki sposób szykanowanie sędziów i prokuratorów umożliwiły zmiany prawne i personalne w sądownictwie i prokuraturze, które PiS wprowadzał od 2015 roku.

 

Kara za pytanie

 

Postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów są obowiązującym od wielu lat mechanizmem pociągania ich do odpowiedzialności w przypadkach oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa i uchybienia godności urzędu (art. 107 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, art. 173 Ustawy Prawo o prokuraturze).

 

„Reforma” prokuratury i sądownictwa przeprowadzana systematycznie przez PiS od 2015 roku, umożliwia jednak nadużywanie sądownictwa dyscyplinarnego do celów politycznych dzięki uzależnieniu go od ministra Ziobry.

 

Postępowania dyscyplinarne są wszczynane wobec sędziów i prokuratorów w odwecie za  krytykę reformy lub niewłaściwe orzeczenia.

 

Za potencjalne „uchybianie godności” zostały uznane między innymi:

 

  • przyjęcie Nagrody Równości z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (sędzia Dorota Zabłudowska),
  • zapytanie Trybunału Sprawiedliwości o interpretację prawa (sędziowie Ewa Maciejewska i Igor Tuleya),
  • prowadzenie symulacji rozpraw na festiwalu Pol’and’Rock (sędziowie Arkadiusz Krupa i Monika Frąckowiak),
  • napisanie tweeta (sędzia Dorota Zabłudowska),
  • udział w wiecu poparcia dla sędziów (prokurator Piotr Wójtowicz),
  • uniewinnienie demonstrantów protestujących przeciwko władzy (sędzia Sławomir Jęksa).

 

Jak przypomina raport, kary dyscyplinarne dla sędziów obejmują upomnienie, naganę, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego o 5 do 50 proc. na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe, złożenie sędziego z urzędu.

 

Dwie dyscyplinarki za jedno orzeczenie

 

Za szczególnie niebezpieczne AI uznała postępowania dyscyplinarne wobec sędziów wszczęte z powodu wydanych przez nich orzeczeń, uznawanych za “polityczne”. Jedno z takich postępowań dotknęło sędziego Sławomira Jęksę z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

 

„Jestem wk…a sytuacją w moim kraju”, ogłosiła Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta miasta, zwracając się do tłumu zgromadzonego w Poznaniu w Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2017 roku. Mówiła o łamaniu praw kobiet w Polsce oraz o obawach o niezależność sądów w Polsce.

 

Policja obwinił ją o używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym, a sąd pierwszej instancji skazał na 1000 zł grzywny. W drugiej instancji sędzia Jęksa uniewinnił ją, wskazując, że podczas demonstracji granice wolności są szersze, a użycie przekleństwa uzasadnione realną obawą o wymiar sprawiedliwości.

 

Co więcej, sędzia wymienił sześć powodów, dla których obawa Joanny Jaśkowiak jest uzasadniona, przypominając działania rządu od odmowy publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego aż po zapowiedź niewykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Po wydaniu tego wyroku Rzecznik Dyscyplinarny Sądów Powszechnych Piotr Schab nazwał jego uzasadnienie „manifestem politycznym”. Rozpoczął przeciwko sędziemu Jęksie dwa postępowania: jedno dotyczące uzasadnienia ustnego, a drugie — pisemnego.

 

Gdy sędzia Mariola Głowacka, zastępca rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie sędziego Jęksy, Rzecznik Dyscyplinarny Sądów Powszechnych rozpoczął również postępowanie dyscyplinarne przeciwko niej.

 

Szykanowani są także prokuratorzy, a wśród nich m.in. Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia, zrzeszającego prokuratorów sprzeciwiających się reformie Ziobry.

 

Według raportu Amnesty International został objęty trzema postępowaniami dyscyplinarnymi związanymi z wystąpieniami w mediach, w których krytykował Prokuratora Generalnego oraz Prokuratora Krajowego.

 

Choć sąd dyscyplinarny uznał we wszystkich sprawach, że szkoda wyrządzona przez wypowiedzi Parchimowicza była znikoma, zastępca Prokuratora Krajowego formułuje przeciwko niemu kolejne zarzuty dyscyplinarne.

 

Najpierw ostrzenie siekiery

 

„Kto kupuje i ostrzy siekierę, nie robi tego po to, by ją powiesić na ścianie” – tak sędzia Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, komentował rządowe „reformy” zmieniające system postępowań dyscyplinarnych, zanim jeszcze posłużyły za instrument politycznych nacisków.

 

Raport Amnesty International pokazuje, w jaki sposób Zbigniew Ziobro mógł go sobie podporządkować.

 

Wydarzeniami domykającymi system dyscyplinowania niewygodnych sędziów było mianowanie w lipcu 2018 roku Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych Piotra Schaba oraz 10 nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Rzecznika Dyscyplinarnego powołał osobiście Zbigniew Ziobro, natomiast sędziów Izby Dyscyplinarnej wybrał w całości nowy, niekonstytucyjny skład Krajowej Rady Sądownictwa, zdominowany przez nominatów PiS. To Izba Dyscyplinarna rozpatruje odwołania od orzeczeń sądów dyscyplinarnych w sprawach, dotyczących zawodów prawniczych.

 

Jest jednak szansa na cofnięcie reformy Ziobry. 27 czerwca rzecznik generalny TSUE uznał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ”nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych w prawie Unii Europejskiej, a sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”. Opinia dotyczyła sprawy trzech połączonych pytań prejudycjalnych, zadanych przez Sąd Najwyższy.

 

TSUE wyda orzeczenie na jesieni. Jego sędziowie bardzo często podzielają opinię rzeczników generalnych.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

5 lipca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

26.03.2020

Rząd zamknął Polaków w domach. Odwiedziny u przyjaciół i kochanków zakazane

09.03.2020

Ekspert PiS plagiatorem. Odwołał się od kary i… dostał wyższą: dwa lata zakazu nauczania

02.03.2020

RPO broni sędziego Tulei: miał obowiązek ujawnić, że posłowie PiS składali fałszywe zeznania

27.02.2020

Ziobro nie dostanie 292 mln zł z funduszy norweskich. Bo niszczy niezależność sądów

23.02.2020

Izba Dyscyplinarna SN złożyła skargę do neo-KRS na rzecznika dyscyplinarnego Ziobry

18.02.2020

Izba Dyscyplinarna: Trzeba zbadać, czy rzecznicy dyscyplinarni Ziobry są niezależni od Ziobry

29.01.2020

RPO: rzecznicy sądów dyscyplinarnych nieprawidłowo powołani. PiS: To “pewna niedoskonałość prawa”

25.01.2020

Polska Fundacja Narodowa bezkarna. Prokuratura: „minister kultury nie dopatrzył się nieprawidłowości”

23.01.2020

„The Economist”: W rankingu demokracji Polska po raz pierwszy niżej niż Węgry

19.01.2020

Bielan: „Hiszpania zakwestionowała wyrok TSUE. W Polsce to się nie zdarzyło”. Wprost przeciwnie

29.09.2019

PiS chce „uregulować” zawód dziennikarza. Ale już teraz dziennikarzy straszy i szantażuje media

18.09.2019

Śmierć w trakcie interwencji policji. Prawnik: policjanci powinni byli od razu wezwać pogotowie [WYWIAD]

17.09.2019

37-latek zmarł w czasie interwencji policji, którą wezwał na pomoc. Rodzina: znęcano się nad nim

31.07.2019

Jan Nowak, prezes UODO, wstrzymał ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Ekspert: “To anarchia”

10.07.2019

Sąd: zatrzymanie Elżbiety Podleśnej ws. Matki Boskiej Równościowej niezasadne, ale legalne

13.02.2019

Marszałek Kuchciński przegrał w sądzie z OKO.press. Nie ma prawa zakazywać wstępu do Sejmu

21.01.2019

Po tekście OKO.press uczelnia zwolniła eksperta prawnego PiS, który splagiatował pracę studentki

07.01.2019

Ekspert prawny PiS z zakazem nauczania. Za splagiatowanie magisterki swojej studentki

20.11.2018

Sąd nie zgodził się z Brudzińskim. Nie ma podstaw do zawieszenia zarządu fundacji Obywateli RP

09.11.2018

Sąd uchylił zakaz Marszu Niepodległości. Uzasadnienie kompromitujące dla prezydent WarszawyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200