„Władza wyciąga łapy po konkretnych sędziów”. 3 sposoby wsparcia przesłuchiwanych za krytykę PiS

Udostępnij

Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…

Więcej

Mamy do czynienia z zastraszeniem sędziów, którzy krytykują tzw. reformę sądownictwa” - mówiła na dzisiejszej pikiecie szefowa Amnesty International. Za krytykę zamachu na sądy sędziowie stają przed rzecznikiem dyscyplinarnym mianowanym przez Ziobrę. Możesz ich wesprzeć, nawet jeśli nie dasz rady być na demonstracji. Jak? Przeczytaj



Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab powołany przez ministra Ziobro wezwał w czwartek 20 września 2018 na przesłuchanie sędziów, którzy krytycznie wypowiadali się o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Rzecznik wprawdzie jest odrębnym urzędem od KRS, ale obsługuje go ten sam aparat urzędniczy i urzęduje on w tym samym budynku co Krajowa Rada Sądownictwa.

 

Przesłuchiwano sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, oraz sędzię Ewę Maciejewską z łódzkiego Sądu Okręgowego. Sędzia Maciejewska wysłała pytanie prejudycialne do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące właśnie nowej procedury dyscyplinarnej wprowadzonej przez PiS. Zapytała czy ta procedura nie zagraża niezawisłości sędziowskiej.

 

Kilkadziesiąt osób z transparentami „Komitet Rozbiórki Sądownictwa” oraz okładkami polskiej konstytucji ustawiło się w czwartek przed południem pod siedzibą KRS, aby wyrazić solidarność z przesłuchiwanymi.

 

Sędziowie przesłuchiwani

 

Przesłuchanie sędzi Maciejewskiej trwało ponad dwie godziny. „Orzekam w sprawach cywilnych od przeszło dwudziestu lat i po raz pierwszy w związku z treścią postanowienia, które wydałam zostałam wezwana przed oblicze rzecznika dyscyplinarnego” – mówiła Maciejewska po wyjściu.

 

„Sam fakt wezwania i sposób prowadzenia przesłuchania, który oscylował wokół spraw objętych tajemnicą narady sędziowskiej, utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że obawy, które wyraziłam w treści pytania prejudycjalnego były słuszne” – dodała.

 

Jej pełnomocnik mecenas Patryk Radzimierski dodał: „To nie tylko próba nacisku na niezawisłego sędziego, ale pokazanie wszystkim sędziom w Polsce, że jeśli będziecie podejmować decyzje niewygodne dla władzy politycznej, to będziecie mieli z tego powodu kłopoty. Jestem przekonany, że polscy sędziowie są ludźmi honoru, którzy się przed tą presją nie ugną”.

 

W piątek na przesłuchanie został wezwany Krystian Markiewicz, szef Iustitii. „Władza wyciąga swoje łapy po konkretnych sędziów”- mówił pod siedzibą KRS. „Jesteśmy wzywani przed oblicze osób nominowanych przez polityków – bo rzecznik dyscyplinarny jest nominowany przez Zbigniewa Ziobrę. Albo się zmobilizujemy i staniemy w ramię w ramię, albo może być źle”.

 

Wezwany na przesłuchanie ma być także sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Amnesty International: Polski rząd upolitycznił wymiar sprawiedliwości

 

Do wydarzenia przyłączyła się także Amnesty International Polska. „Dzisiejsze przesłuchanie pokazuje pokusę upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości” – mówiła Draginja Nadażdin, szefowa Polskiego oddziału Amnesty.

 

„Taką pokusę widzimy w każdym kraju, które obserwuje Amnesty International, ale polski rząd jej uległ. Mamy do czynienia z zastraszeniem sędziów, którzy krytykują tzw. reformę sądownictwa”.

 

Na wypowiedź przed mikrofonem nie pozwolono za to posłowi PO Marcinowi Święcickiemu, bo – jak podkreślali organizatorzy – to protest obywatelski i choć politycy mogą w nim uczestniczyć, to przemawiać mogą tylko osoby niezwiązane z partiami.

Jak się zmobilizować i pomóc sędziom?

 

Nie każdy może sobie pozwolić, żeby w czwartkowy poranek protestować w Warszawie. Jak więc solidarność z sędziami mogą okazać ci obywatele, którzy mieszkają w innych miastach albo muszą być w tym czasie w szkole lub pracy? Jest kilka sposobów.

 

Sposób 1: Napisz do komisarzy europejskich

 

Komisja Europejska nie skierowała w środę 19 września skargi na ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale wciąż może to zrobić.

 

„Jesteśmy częścią Europy i możemy się odwoływać do jej zasad. Ważne, żeby KE usłyszała nas głos, bo sama z siebie nie podejmie działań. Do komisarzy można napisać maila albo zatweetować. Jest również przedstawicielstwo KE w Polsce. To jest nasza instytucja, która broni naszych praw” – mówił podczas demonstracji Piotr Cykowski z Akcji Demokracja, jednego z organizatorów obrony sędziów.

 

Sposób 2: Wyślij wiadomość do organizacji sędziowskiej

 

„Organizacje takie jak Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia czy Stowarzyszenie Themis gromadzą większość przesłuchiwanych sędziów. To najbardziej bezpośrednia forma kontaktu” – radzi jeden ze zgromadzonych.


Iustitia broni odrębności władzy sądowniczej. Na swojej stronie na Facebooku wezwała na czwartkową demonstracje solidarności z przesłuchiwanymi.

 

Sposób 3: Podpisz petycję Akcji Demokracja

 

Akcja Demokracja prowadzi petycję dotyczącą wolnych sądów adresowaną do władz RP. „Polskie sądy wymagają reformy. Nie chcemy jednak, by sprawiedliwość w Polsce wymierzali politycy” – piszą jej autorzy. „Sprzeciwiamy się atakom polityków na niezależne organy i instytucje, stojące na straży niezawisłości sędziów. To one mają bronić nas w nierównym starciu z każdą władzą”. Dotychczas dokument podpisało 61 tys. osób, ale aktywiści chcą, aby było ich 100 tysięcy.
Według Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) w wyniku reform rządu PiS nowa KRS nie spełnia wymogu niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej, dlatego jej członkostwo zostało zawieszone.

 

 

Jak wynika z niedawnego sondażu IPSOS dla OKO.press, większość Polaków popiera obronę sądów przed polityką PiS.



Autor


Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…


Więcej

Opublikowany

21 września 2018






Inne artykuły tego autora

29.12.2020

„Teraz boję się policji bardziej niż nacjonalistów”. Rozmowa z ofiarą łapanki po Strajku Kobiet

02.12.2020

Proces za protest w holu TVP po śmierci Adamowicza

03.08.2020

Dziennikarz OKO.press zaatakowany na marszu nacjonalistów. „Patrioci od siedmiu boleści”

21.05.2020

Po tekście OKO.press w obronie ukaranych artystów interweniuje RPO Adam Bodnar. „To rodzaj nękania”

20.02.2020

Nacjonaliści znów idą czcić Burego i grożą rozprawą Hajnówce. Jest zgłoszenie do prokuratury

17.08.2019

Policjant-nacjonalista pacyfikował Obywateli RP. „Przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające”

31.01.2019

Nowe prawo Ziobry: może uderzać w niewygodne firmy i organizacje

07.12.2018

„Precz z cenzurą, Glapiński ustąp!”. Obywatele RP okleili siedzibę NBP, chcą dymisji jego prezesa

12.10.2018

Tarcze z Konstytucją blokowały wejście do Sądu Najwyższego sędziom nielegalnie powołanym przez PiS

28.09.2018

Podwójne salto PiS: sąd wcale nie skazał Morawieckiego za kłamstwo wyborcze, tylko uznał jego rację



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200