Tarcze z Konstytucją blokowały wejście do Sądu Najwyższego sędziom nielegalnie powołanym przez PiS

Udostępnij

Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…

Więcej

Dziś rano obrońcy praworządności otoczyli pierścieniem Sąd Najwyższy. Chcieli w ten sposób symbolicznie zablokować wejście do gmachu 27 nowym sędziom, powołanym przez Andrzeja Dudę z pogwałceniem wyroku NSA. Do manifestujących wyszła prof. Gersdorf i dziękowała za wsparciePod gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie o świcie 11 października 2018 zebrali się przedstawiciele organizacji broniących praworządności, żeby symbolicznie zablokować wejście do budynku 27 nowym sędziom, których powołał dzień wcześniej prezydent Andrzeja Duda.

 

Prezydent zrobił to pomimo prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zawiesił procedurę naboru. Prezydent nie czekał także na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego SN oraz sądy okręgowe wysłały szereg pytań dotyczących procedury odwoływania sędziów.

 

Wśród kandydatów do PiS-owskiego Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa zarekomendowała prezydentowi m.in. założyciela Ordo Iuris Aleksandra Stępkowskiego, konsultanta Episkopatu i Ordo Iuris Krzysztofa Wiaka z KUL, byłą zastępczynię ministra Ziobry, wykładowcę ze szkoły podległej ministrowi Ziobrze, kawalera Zakonu Grobu Bożego, ale także doświadczonych, niezależnych sędziów.

 

KONSTYTUCJA NASZA TARCZĄ. Od 7:30 trwa symboliczna blokada Sądy Najwyższego. Obywatele RP, KOD Mazowsze i Akcja Demokracja protestują przeciw zaprzysiężeniu przez prezydenta 27 nowych sędziów. Skandują "Konstytucja", "Państwo prawa". Trzymają bialoczerwone "tarcze" z napisem "Konstytucja", flagi polskie i unijne i baner: "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo" (hasło Obywateli RP).

Opublikowany przez OKO.press Środa, 10 października 2018

 

Wejścia do Sądu otoczyły pierścienie obrońców praworządności, m.in. z ruchów Wolne Sądy, mazowieckiego KOD, Warszawskiego Strajku Kobiet, Obywateli RP i Akcji Demokracja.

 

Znana z inwencji Akcja Demokracja wniosła pomysł  zestawienia hasła „Konstytucja” z kształtem tarczy. Obywatele przynieśli tradycyjny wielometrowy baner: „Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”. Wszyscy trzymali flagi polskie i unijne, wznosili okrzyki  przede wszystkim  „Konstytucja”.

 

Weronika Paszewska (Akcja Demokracja) uznała, że frekwencja  w pewnym momencie 300 osób  jest OK, zwłaszcza, że protest zwoływano w ostatniej chwili SMS-ami. Demonstranci przemieszczali się w tę i z powrotem cały czas utrzymując linię z tarcz. Przypominali policjantów, którzy bronią publicznych gmachów przed protestującymi, co nasiliło się szczególnie od czasów protestów wokół Sejmu w grudniu 2016 roku.

 

To kolejne użycie hasła „Konstytucja”, które staje się najważniejszym zawołaniem polskich protestów. „Konstytucja nie jest blokadą fizyczną, to tylko tekst, ale bardzo kluczowy dla państwowości. Konstytucja jest tarczą przed łamaniem moich praw” – mówiła OKO.press jedna z protestujących.

 

„Nie chodzi o blokowanie kogokolwiek” – dodała, stojąc w szeregu innych trzymających tarcze.

 

I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wyszła do protestujących. Została przywitana oklaskami i w krótkiej przemowie dziękowała za wsparcie.

 

Jak podaje PAP, po zakończeniu protestu nowi sędziowie stawili się w pracy.Autor


Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…


Więcej

Opublikowany

12 października 2018


Inne artykuły tego autora

29.12.2020

„Teraz boję się policji bardziej niż nacjonalistów”. Rozmowa z ofiarą łapanki po Strajku Kobiet

02.12.2020

Proces za protest w holu TVP po śmierci Adamowicza

03.08.2020

Dziennikarz OKO.press zaatakowany na marszu nacjonalistów. „Patrioci od siedmiu boleści”

21.05.2020

Po tekście OKO.press w obronie ukaranych artystów interweniuje RPO Adam Bodnar. „To rodzaj nękania”

20.02.2020

Nacjonaliści znów idą czcić Burego i grożą rozprawą Hajnówce. Jest zgłoszenie do prokuratury

17.08.2019

Policjant-nacjonalista pacyfikował Obywateli RP. „Przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające”

31.01.2019

Nowe prawo Ziobry: może uderzać w niewygodne firmy i organizacje

07.12.2018

„Precz z cenzurą, Glapiński ustąp!”. Obywatele RP okleili siedzibę NBP, chcą dymisji jego prezesa

28.09.2018

Podwójne salto PiS: sąd wcale nie skazał Morawieckiego za kłamstwo wyborcze, tylko uznał jego rację

21.09.2018

„Władza wyciąga łapy po konkretnych sędziów”. 3 sposoby wsparcia przesłuchiwanych za krytykę PiSWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200