Dziennikarz OKO.press zaatakowany na marszu nacjonalistów. „Patrioci od siedmiu boleści”

Udostępnij

Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…

Więcej

"Byłem popychany, bity, wreszcie rzucony na ziemię" - mówi Maciek Piasecki, dziennikarz OKO.press, który relacjonował dzisiejszy marsz nacjonalistów w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego„Zobaczyłem, że kontrmanifestantka stanęła z jednym z organizatorów z transparentem, chciałem podejść bliżej. Na schodach prowadzących do pomnika Powstania Warszawskiego jeden z organizatorów zaszedł mi drogę, obok niego byli mężczyźni z kamizelkami marszu niepodległości, nie przepuścili mnie.

 

Mówili, że to nie jest dla mnie miejsce. Próbowałem ich obejść, ale pojawiało się coraz więcej osób, które mnie szturchały. Byłem popychany, bity, wreszcie rzucony na ziemię” – relacjonuje Maciek Piasecki, dziennikarz OKO.press.

 

Atak na Maćka widać na robionej przez niego transmisji z marszu (pełny zapis na naszym profilu facebookowym: część pierwsza i część druga).

 

 

„Wyglądało to koszmarnie” – mówi Robert Kuszyński, fotograf współpracujący z redakcją OKO.press.

 

fot. Robert Kuszyński /OKO.press

fot. Robert Kuszyński /OKO.press

 

Głosy solidarności i oburzenia czytelniczek i czytelników OKO.press

 

Gdy narastało zagrożenie i pojawiały się wyzwiska wobec Maćka Piaseckiego czytelniczki i czytelnicy OKO.press komenowali: „Panie Maćku, niech się pan ewakuuje, po tych ludziach można się wszystkiego spodziewać”. „Panie Maćku, ale są dziwni, co im przeszkadza?”.

 

Kiedy doszło do ataku, komentowaliście zaniepokojeni: „Wszystko w porządku???”, „Maciek?” (uspokajamy: Maciej nie doznał żadnych poważniejszych obrażeń, ma kilka siniaków, bolą go plecy od upadku. Jest zmaltretowany psychicznie). „Trzymaj się!”.

 

Głosy przerażenia: „Jezu”, „Tragedia!”. I oburzenia: „Warszawa zhańbiona”. „Patrioci od siedmiu boleści!”. „To są nowi bohaterowie Warszawy?”. „Co ważnego dokonali? A znak Polski Walczącej, jakim prawem noszą?”.

 

Sporo osób dostrzegło paradoks: „Banda nazistów, którzy powołują się na pamięć o ludziach, którzy by im ręki nie podali”. „Nacjonaliści oddają hołd walczącym z nacjonalizmem”.

 

W imieniu Maćka i całego OKO.press bardzo dziękujemy za wsparcie i solidarność. Kilkaset Państwa komentarzy dodaje otuchy i wiary w sens naszej pracy.

 

Nacjonaliści maszerują, policja tropi tęczowe flagi

 

Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowały Stowarzyszenie Marszu Niepodległości i Roty Marszu Niepodległości pod hasłem „Niemieckie zbrodnie nierozliczone”.

 

To już cykliczne wydarzenie – środowiska skrajnej prawicy próbują nadać obchodom rocznicy powstania agresywny, nacjonalistyczny wymiar. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: „Stop totalitaryzmom”, „Normalna rodzina – silna Polska” i „Ruch Narodowy”. Wznoszono hasła: „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „Nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa”.

 

„Ave, Ave, Christus Rex” – krzyczał organizator Robert Bąkiewicz, który przemawiał tuż obok figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu – tej samej, na której parę dni temu wywieszono tęczową flagę. Tuż obok członek straży marszu podarł antyfaszystowski baner, aktywistce Elżbiecie Podleśnej wyrwano i podeptano tęczową flagę.

 

Na trasie pojawiło się więcej kontrmanifestantów. Na jednej z kamienic działacze partii Razem wywiesili baner „Powstań przeciw faszyzmowi”. „W naszą stronę poleciały wyzwiska i butelki, ale daliśmy radę” – piszą na facebooku.

 

Z okien budynków zwisały też tęczowe flagi. Aktywista Bart Staszewski opublikował film, na którym widać, jak w jednym z budynków, z których wywieszono flagę, interweniuje policja.

 Autor


Studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się relacjami między kulturą a sprawami społecznymi, takimi jak radykalizm polityczny…


Więcej

Opublikowany

3 sierpnia 2020


Inne artykuły tego autora

29.12.2020

„Teraz boję się policji bardziej niż nacjonalistów”. Rozmowa z ofiarą łapanki po Strajku Kobiet

02.12.2020

Proces za protest w holu TVP po śmierci Adamowicza

21.05.2020

Po tekście OKO.press w obronie ukaranych artystów interweniuje RPO Adam Bodnar. „To rodzaj nękania”

20.02.2020

Nacjonaliści znów idą czcić Burego i grożą rozprawą Hajnówce. Jest zgłoszenie do prokuratury

17.08.2019

Policjant-nacjonalista pacyfikował Obywateli RP. „Przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające”

31.01.2019

Nowe prawo Ziobry: może uderzać w niewygodne firmy i organizacje

07.12.2018

„Precz z cenzurą, Glapiński ustąp!”. Obywatele RP okleili siedzibę NBP, chcą dymisji jego prezesa

12.10.2018

Tarcze z Konstytucją blokowały wejście do Sądu Najwyższego sędziom nielegalnie powołanym przez PiS

28.09.2018

Podwójne salto PiS: sąd wcale nie skazał Morawieckiego za kłamstwo wyborcze, tylko uznał jego rację

21.09.2018

„Władza wyciąga łapy po konkretnych sędziów”. 3 sposoby wsparcia przesłuchiwanych za krytykę PiSWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200