Po tekście OKO.press uczelnia zwolniła eksperta prawnego PiS, który splagiatował pracę studentki

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie rozwiązał umowę z dr. hab. Jarosławem Szymankiem po tym, jak OKO.press ujawniło, że udowodniono mu splagiatowanie pracy magisterskiej studentki. Szymanek to politolog, który pisał korzystne dla PiS ekspertyzy prawne, m.in. usprawiedliwiające przejęcie przez tę partię kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym7 stycznia 2019 roku OKO.press ujawniło orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego (KD UW) w sprawie dr. hab. Jarosława Szymanka, pracownika Biura Analiz Sejmowych, autora ekspertyz prawnych „po myśli” rządzącej partii.

 

Komisja uznała go winnym popełnienia plagiatu i odebrała mu prawo do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego przez rok.

 

W uzasadnieniu wykazała, że Szymanek opublikował pod swoim nazwiskiem kilkunastostronicowy rozdział pracy magisterskiej, której był promotorem, nie informując o tym autorki. Na dodatek przekonywał, że jest współautorem tekstu i zadeklarował, że powstał on w ramach realizacji projektu Narodowego Centrum Nauki, co było oczywistym fałszem.

 

Jeszcze przed publikacją tego orzeczenia OKO.press dotarło do plagiatu i oryginalnego tekstu. W grudniu 2018 roku pokazaliśmy, że dr hab. Szymanek dodał od siebie jedynie kilka wtrąceń, kilka zdań zakończenia i kilka przypisów, w tym jeden odsyłający do jego artykułu.

 

Przeczytaj: Ekspert prawny PiS splagiatował pracę studentki. Grozi mu do 3 lat więzienia

 

Profesor Andrzej Piasecki, bezpośredni przełożony Szymanka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, poinformował nas, że w dniu publikacji naszego tekstu o orzeczeniu komisji dyscyplinarnej skierował do rektora uczelni wniosek o rozwiązanie umowy z plagiatorem. Od października 2018 roku prowadził on tam m.in. proseminarium i zajęcia z prawa konstytucyjnego w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii.

 

W piątek, 18 stycznia, otrzymaliśmy potwierdzenie, że rektor uczelni prof. Kazimierz Karolczak rozwiązał umowę o pracę z dr. hab. Jarosławem Szymankiem.

 

Była to umowa czasowa na dwa lata, którą można rozwiązać z miesięcznym wypowiedzeniem. W rezultacie dr hab. Szymanek przestanie pracować na Uniwersytecie Pedagogicznym 1 marca, po zakończeniu pierwszego semestru.

 

Szymanek się odwołuje

 

Rektor Karolczak zwolnił Szymanka, choć orzeczenie komisji dyscyplinarnej UW nie jest prawomocne. Oznacza to, że prof. Piasecki oraz rektor uczelni uznali, że dowody ujawnione przez OKO.press i orzeczenie komisji są na tyle przekonujące, że nie muszą czekać na orzeczenie drugiej instancji.

 

Szymanek może jeszcze odwołać się od decyzji KD UW do komisji dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapowiedział już, że to zrobi. Od prof. Piaseckiego dowiedzieliśmy się, że zarzuca komisji dyscyplinarnej UW błędy formalne. Według niego, pozbawienie prawa do wykonywania zawodu może orzec tylko pięcioosobowy skład komisji, a nie trzyosobowy, który rozpatrywał jego sprawę.

 

Trudno przewidzieć, co orzeknie komisja przy Radzie Głównej MNiSW. Według ustawy o szkolnictwie wyższym z lipca 2018 roku, skład może być trzyosobowy, gdy rzecznik dyscyplinarny wnioskuje o karę nagany, jak było w przypadku Szymanka. Jednak komisja powinna zdecydować o rozpoznaniu sprawy w składzie pięcioosobowym, jeżeli w toku postępowania zostaną ujawnione okoliczności, które to uzasadniają.

 

Jeśli komisja przy Radzie Głównej uzna, że zamiar ukarania nauczyciela wyższą karą jest taką okolicznością, sprawa trafi do ponownego rozpoznania przez komisję UW.

 

Prawomocne orzeczenie może się więc odwlec. Możliwe też, że kara zostanie złagodzona. Jednak jeśli Szymanek w swoim odwołaniu wskazuje wyłącznie niedociągnięcia komisji, najprawdopodobniej prawomocne orzeczenie potwierdzi, że jest on winny popełnienia plagiatu.

 

Śledztwo prokuratury trwa

 

To nie koniec problemów Szymanka. Już wcześniej stracił on stanowisko profesora politologii na Uniwersytecie Warszawskim (jego umowa wygasła w czerwcu 2018 roku). Z powodu oskarżenia o plagiat, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zawiesiła postępowanie zmierzające do przyznania mu tytułu profesora. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy plagiatu przez sąd, zawieszono też jego członkostwo w komitecie redakcyjnym “Przeglądu Sejmowego”.

 

Dr hab. Szymanek wciąż bowiem czeka na zakończenie śledztwa Prokuratury Rejonowej Śródmieście-Północ w Warszawie w sprawie przywłaszczenia autorstwa cudzego utworu (art. 115 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

 

Za plagiat grozi Szymankowi grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet trzyletnie więzienie.

 

Przeczytaj też: Ulubiony ekspert PiS. Pomógł przejąć TK, dorobił do profesury blisko 40 tys. I został sędzią Trybunału Stanu.Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

21 stycznia 2019
Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

25.11.2023

Bodnar: członkowie KRS sami zaczną rezygnować

09.11.2023

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego: nie dam się wynieść

09.11.2023

Czworo europosłów PiS z uchylonym immunitetem. Odpowiedzą za rasistowski spot

18.08.2023

PiS rezygnuje z uruchomienia komisji do grillowania Tuska. Czego się przestraszył?

14.06.2023

Morawieckiego sposób na obejście Ziobry. Skarży do Trybunału ustawę o Trybunale

30.05.2023

Departament Stanu USA i komisarz UE krytykują Lex Tusk. „Jesteśmy zaniepokojeni”

12.04.2023

NASZ NEWS. NIK prześwietlił SWWS. 30 mln zł od funduszu Ziobry na szkołę Ziobry

08.07.2022

OKO.press wygrało z Marszałkiem Sejmu. Nie miał prawa odmawiać dziennikarzom wstępu na obrady

15.04.2021

Duda „rażąco naruszył prawo” – ogłosił rzecznik generalny TSUE. TVP dekomunizuje go ojcem

07.03.2021

OBWE: ustawa mandatowa nie do przyjęcia. Sprzeczna z zasadą domniemania niewinności

03.03.2021

Wraca sprawa wypadku Szydło: zbada ją sędzia „dobrej zmiany”. Poprzednika ściga rzecznik Ziobry

11.02.2021

„Adwokat diabła” uniknie kary. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła wyrok w jego sprawie

02.02.2021

Podkarpackie straciło 1,8 mln zł z funduszy norweskich przez „strefę wolną od LGBT”

29.01.2021

Farbą w Trybunał. Drugi dzień protestów po publikacji wyroku TK Julii Przyłębskiej

22.12.2020

Minister Romanowski: konwencja antyprzemocowa zbędna, przyczyną przemocy są używki. To alkohol bije?

05.12.2020

UE zaostrza stanowisko przed szczytem: Warszawa nas nie zatrzyma, fundusz odbudowy będzie bez Polski

19.10.2020

Mec. Dubois: Nie wiemy, jakie dokumenty CBA zabrała z kancelarii Romana Giertycha

19.09.2020

Norwegia: gminy „wolne od LGBT” nie dostaną milionów złotych z funduszy norweskich

18.08.2020

Biskup przestrzega na mszy przed tęczową pandemią człekokształtnych. Wszystko na antenie radia

07.08.2020

Zmarł po interwencji policji. Miał ślady pałki i duszenia. Prokuratura umarza śledztwoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200