Manowska już nie chce wojny z Unią. Namawia rządzących do wykonania orzeczeń TSUE

Udostępnij

Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…

Więcej

Zatroskana o „dobro wspólne” I Prezes SN Małgorzata Manowska apeluje do władz o zmiany w prawie zapewniające wykonanie orzeczeń TSUE. PiS porzuci konflikt z Brukselą?   „Jako Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, świadoma jestem powagi sytuacji, w jakiej znajduje się Rzeczpospolita Polska” – pisze do najwyższych polskich władz sędzia Małgorzata Manowska, wybrana za rządów PiS I […]



Zatroskana o „dobro wspólne” I Prezes SN Małgorzata Manowska apeluje do władz o zmiany w prawie zapewniające wykonanie orzeczeń TSUE. PiS porzuci konflikt z Brukselą?

 

„Jako Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, świadoma jestem powagi sytuacji, w jakiej znajduje się Rzeczpospolita Polska” – pisze do najwyższych polskich władz sędzia Małgorzata Manowska, wybrana za rządów PiS I Prezes SN.

 

W pismach, które 28 lipca skierowała do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego ostrzega: niewykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE ściągnie na Polskę kary finansowe. Przede wszystkim jednak pogłębi trwający od roku paraliż systemu dyscyplinowania sędziów.

 

W ocenie Manowskiej polski kryzys zaogniają także niedawne orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Na ich podstawie Polska musi wypłacić już pierwsze odszkodowanie za działalność Izby Dyscyplinarnej SN.

 

Zarówno TSUE jak i ETPCz uznały ostatnio, że Izba Dyscyplinarna nie jest w pełni niezależnym sądem. I Prezes SN tłumaczy, że problem nie leży w tym, jak Izba orzeka, a w tym, jak ukształtowano system dyscyplinowania sędziów.

 

„Tym samym doprowadzenie do stanu zgodności z prawem europejskim oraz standardami formułowanymi w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w oczywisty sposób wymaga dokonania niezwłocznie, a nade wszystko przemyślanych, zmian ustawowych”– pisze sędzia.

 

To zwrot o 180 stopni wobec narracji sprzed dwóch tygodni. I zapowiedź, że rząd PiS zamierza zrezygnować z kolizyjnego kursu wobec Brukseli i Strasburga.

 

Manowska zmieniła zdanie

 

Przypomnijmy: w połowie lipca, powołując się na wyrok marionetkowego Trybunału Konstytucyjnego, Małgorzata Manowska sama zignorowała orzeczenie TSUE. Odmroziła funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych i nie zrobiła nic, by powstrzymać ją od dalszego orzekania w sprawach karnych.

 

W uzasadnieniu powtórzyła mantrę polityków PiS i Solidarnej Polski:

 

„[…] Prawo europejskie nie obejmuje dziedziny, jaką jest organizacja wymiaru sprawiedliwości, bowiem to państwa członkowskie posiadają kompetencje w tym zakresie. […] Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest w pełni niezależna w sprawowaniu ustawowo jej przypisanej jurysdykcji, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu” – przekonywała.

 

Było to jawne rzucenie rękawicy Trybunałowi w Luksemburgu. TSUE w tym samym tygodniu dwukrotnie (w postanowieniu o środku tymczasowym i wyroku) orzekł, że Izba Dyscyplinarna powinna zaprzestać działania. Z pomocą rządzącym przyszedł wówczas TK Julii Przyłębskiej, który uznał, że środki tymczasowe TSUE w sprawach dotyczących sądownictwa są niekonstytucyjne.

 

Teraz Manowska zmieniła ton na znacznie bardziej koncyliacyjny.

 

„Niezależnie bowiem od oceny wspomnianych wyżej orzeczeń w świetle polskiej Konstytucji będącej najwyższym źródłem prawa w Polsce oraz w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2021 r. (P 7/20), troska o dobro wspólne wymaga podjęcia wysiłku zmierzającego do wyeliminowania rozwiązań prawnych, które stoją na przeszkodzie sprawnemu funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz powodują niepotrzebne komplikacje na arenie międzynarodowej” – czytamy w piśmie.

 

I Prezes SN zapowiada, że jeżeli rząd i parlament zaczną pracę nad zmianami w prawie, to ona, „jest gotowa skorzystać z przysługujących jej kompetencji, celem zapewnienia doraźnej stabilizacji”. Chodzi zapewne o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej „na czas prac legislacyjnych”, jednak, jak zaznacza, nie dłużej niż do końca stycznia 2022.

 

W najbliższym miesiącu odmrożona przez Manowską Izba Dyscyplinarna ma orzekać trzykrotnie: 3, 12 i 26 sierpnia 2021.

 

Manowskiej grożą zarzuty karne

 

Manowska mogłaby skorzystać z „przysługujących jej kompetencji” już teraz, nie oglądając się na ew. prace legislacyjne. Ale I Prezes SN swoją nominację zawdzięcza rządowi PiS. Wątpliwe, by zechciała wprost sprzeciwić się rządzącym.

 

Zamiast tego rzuca im koło ratunkowe: w oparciu o jej apel będą mogli tłumaczyć opinii publicznej konieczność zmian w prawie. To zresztą już się dzieje. Andrzej Duda powiedział PAP, że „całkowicie zgadza się z panią prezes” i że „wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze”. W ubiegłych tygodniach o „rachunku sumienia” w sprawie sądowych reform mówił też Mateusz Morawiecki.

 

Warto podkreślić, że do właściwego wykonania wyroków TSUE i ETPCz nie wystarczą kosmetyczne zmiany. Źródłem niezgodności z prawem europejskim jest niekonstytucyjnie ukształtowana Krajowa Rada Sądownictwa. By trwale usunąć ten problem, należałoby ją rozwiązać, powołać na nowo bez udziału czynnika politycznego oraz cofnąć nominacje i awanse sędziowskie, wydane z jej udziałem.

 

Czy PiS posunie się w swoich planach aż tak daleko? Dziś politycy mówią raczej o „zawiedzionych nadziejach” wobec Izby Dyscyplinarnej i konieczności naprawy systemu dyscyplinarnego. Czy zrezygnują z upolitycznionej neo-KRS? Nie zanosi się na to, ale nie można tego wykluczyć. Z całą pewnością wszelkim krokom w tył przeciwny jest autor „reform” – minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Sędzia Manowska ma prywatny interes, by interweniować w tej sprawie. 22 lipca prof. Michał Romanowski, adwokat sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tulei, złożył do prokuratury zawiadomienie w jej sprawie. Jego zdaniem I Prezes SN, nie wykonując orzeczeń TSUE, nie dopełniła swoich obowiązków. Zgodnie z art. 231 kodeksu karnego grozi jej za to do trzech lat więzienia.

 

Apel o natychmiastowe podporządkowanie się woli TSUE podpisało już ponad 3,7 tys. polskich sędziów i prokuratorów.



Autor


Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…


Więcej

Opublikowany

30 lipca 2021






Inne artykuły tego autora

04.03.2023

Patryk Jaki dowodzi: Nie ma zasady pierwszeństwa prawa UE. OKO.press: Jest

26.01.2023

Śledztwo ws. 100 tys. euro Czarneckiego w martwym punkcie. A prokurator dostał awans [UJAWNIAMY]

03.01.2023

Duda krytykuje „wielomiesięczną zwłokę w Sejmie” i nową ustawę o SN. Co z KPO?

06.12.2022

Ogórek i Ziemkiewicz winni zniesławienia Elżbiety Podleśnej. Jest wyrok

04.11.2022

Sędzia na medal. PiS i przyjaciele chcą odznaczyć byłego prezesa Izby Dyscyplinarnej

12.09.2022

Morawiecki na konferencji o Ukrainie broni sądowych „reform” PiS. „Chodzi o dekomunizację

24.08.2022

Legutko o blokadzie KPO: „Priorytetem instytucji europejskich jest obalenie polskiego rządu”

13.07.2022

„Quo vadis Polsko??” – woła sędzia TK Jarosław Wyrembak

01.07.2022

Ziobro ma kontrolować kontakty polskich śledczych z Prokuraturą Europejską. Zapłacimy za to w euro?

08.06.2022

Sąd po stronie Obajtka. Oddalił skargę RPO na przejęcie Polska Press przez Orlen

16.11.2021

Największe frakcje PE apelują do Komisji Europejskiej: Nie akceptujcie polskiego KPO

09.10.2021

Prawo i moralność UE dotyczą też Polski. Francja i Niemcy ostro o TK Przyłębskiej [CAŁE OŚWIADCZENIE]

08.10.2021

Prof. Łętowska dla OKO.press po wyroku TK: „Nie ma żadnego konfliktu między konstytucją a prawem UE”

31.08.2021

Prawny polexit w TK odroczony. RPO Marcin Wiącek domaga się wyłączenia jednego z sędziów

13.08.2021

Działania pozorowane i chaos w SN. Sędziowie Izby Karnej przejmą część spraw Izby Dyscyplinarnej

12.08.2021

Prezes Manowska wbrew TSUE odmraża Izbę Dyscyplinarną

03.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN rusza z dyscyplinarkami. Ignoruje orzeczenia TSUE

29.07.2021

Ziobro chce podważyć Europejską konwencję praw człowieka. Wzywa na pomoc TK Przyłębskiej

29.03.2021

Niemiecki Trybunał spełni marzenie Ziobry? Wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy UE

26.03.2021

PE stawia ultimatum: Komisja ma natychmiast uruchomić mechanizm „pieniądze za praworządność”



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200