Założyciel Ordo Iuris wchodzi do Sądu Najwyższego. To już drugi aktywista tej formacji w SN

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Aleksander Stępkowski — radykalny zwolennik zakazu aborcji i przeciwnik "ideologii gender” - będzie jednak sędzią Sądu Najwyższego, choć wcześniej były zastrzeżenia czy spełnia wymogi formalne. W środę na sędziego SN powołał go prezydent Andrzej Duda.Aleksander Stępkowski to współzałożyciel i pierwszy prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego jest z promocji ultrakatolickich poglądów. Z usług Ordo Iuris korzysta wielu ministrów rządu PiS, m.in. ministerstwo rodziny  czy ministerstwo edukacji.

 

Stępkowski w ubiegłym roku zgłosił swoją kandydaturę w pierwszym naborze do Sądu Najwyższego ogłoszonym przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Nowa KRS została powołana z naruszeniem Konstytucji, jej sędziowskich członków powołali posłowie PiS i Kukiz’15.

 

Jego kandydatura zyskała akceptację nowej KRS i założyciel Ordo Iuris dostał rekomendację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nowej Izby wprowadzonej do SN przez PiS-wską ustawę . Prezydent na jesieni go jednak nie powołał z wraz z innymi nominatami wskazanymi przez niekonstytucyjną KRS.

 

Wyszło bowiem na jaw, że Stępkowski, zgłaszając swoją kandydaturę do SN, nie zrzekł się jeszcze obywatelstwa brytyjskiego (urodził się w Londynie). A wymogiem było posiadanie tylko obywatelstwa polskiego.

 

W zgłoszeniu napisał, że złożył wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa brytyjskiego i czeka na „potwierdzenie wywarcia skutków prawnych” jego wniosku. Mimo to nowa KRS pozytywnie zaopiniowała go jako kandydata do SN.

 

Można domniemywać, że skoro prezydent powołał do we wtorek, to Stępkowski skutecznie zrzekł się już brytyjskiego obywatelstwa.

 

Inwazja na Sąd Najwyższy

 

Stępkowski to kolejny sędzia SN powołany przez nową KRS, którego poglądy są bliższe obecnej władzy. On sam w obecnym rządzie PiS był wiceministrem spraw zagranicznych w latach 2015-2016, za ministrowania Witolda Waszczykowskiego.

 

Jest autorem jednego z esejów w pracy zbiorowej pt. „Dyktatura gender” z 2014 r. Inni autorzy? Sam papież Benedykt XVI, ale także abp. Henryk Hoser, czy kontrowersyjny ksiądz Dariusz Oko. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i  współautorem książki o ochronie życia poczętego. Zawodowo związany jest z wydziałem prawa i administracji UW, gdzie uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

 

W Izbie, do której trafi Stępkowski, jest już sędzia, który był wcześniej związany z Ordo Iuris. To prof. Krzysztof Wiak z wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Wiak był radzie naukowej Ordo Iuris. Był też konsultantem rady naukowej Konferencji Episkopatu Polski, współpracował z Papieską Akademią Życia i Rzecznikiem Praw Dziecka. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest też np. sędzia, były kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego.

 

OKO.press pisało o kandydatach do tej Izby:

 

Przeczytaj: Nowy Sąd Najwyższy z przechyłem na prawo. Są założyciel Ordo Iuris i Kawaler Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego

 

Za to druga nowa izba w SN powołana przez PiS — Izba Dyscyplinarna, niemal w całości została obsadzona współpracownikami Zbigniewa Ziobry.

 

Sędzia Błaszczyk do Izby Karnej

 

W środę niespodziewanie prezydent Duda powołał jeszcze jednego nowego sędziego SN. Niespodziewanie, bo to kandydat rekomendowany przez poprzednia, jeszcze legalną, KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS.

 

Chodzi o dr Jacka Błaszczyka, sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. KRS rekomendowała go prezydentowi w maju 2017 r. Błaszczyk miał mocne poparcie sędziów z Łodzi. Orzekał też już na delegacji w SN. Trafi do Izby Karnej SN.

 

Prezesem tej Izby jest sędzia Stanisław Zabłocki, który ogłosił zamiar odejścia w stan spoczynku, bo ma zastrzeżenia do nowego Regulaminu Sądu Najwyższego, który wprowadził rozporządzeniem prezydent. OKO.press pisało o tej rezygnacji:

 

Przeczytaj: Sędzia Zabłocki odchodzi z SN po rozporządzeniu Dudy. „To była najtrudniejsza decyzja w moim życiu”

 

Zabłocki dał się jednak przekonać sędziom SN i I prezes SN Małgorzacie Gersdorf by pozostał na stanowisku do końca sierpnia tego roku.

 

Na swoim profilu na Facebooku wycofanie rezygnacji tak skomentował:Decyzja Pierwszego Prezesa SN [o pozostawieniu go na stanowisku do końca sierpnia – red.] to decyzja Pierwszego Prezesa SN. Dobro wymiaru sprawiedliwości to dobro wymiaru sprawiedliwości. Pierwszą należy szanować, drugie najwyższym celem”.

 

A w środę zamieścił swoje zdjęcie z żoną z zawodów sportowych z takim komentarzem: „Życie kreśli nieprzewidziane scenariusze. Od dziś, 20 lutego, rozpocząłem długi urlop. Dziwne uczucie w sytuacji, gdy przez blisko trzy lata — z uwagi na nawał pracy i sytuację wokół SN — miałem, w istocie, jedynie pojedyncze wolne dni. W międzyczasie, w trakcie mojego urlopu, historia postąpi, zapewne, nieco do przodu.

 

Pierwszy dzień urlopu zakończyliśmy z Asią kibicowaniem Onico w meczu ze Skrą. Punkcik urwaliśmy, ale dwa straciliśmy. Taka chwila odprężenia po bardzo stresującym okresie – bezcenna”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200