Założyciel Ordo Iuris wchodzi do Sądu Najwyższego. To już drugi aktywista tej formacji w SN

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Aleksander Stępkowski — radykalny zwolennik zakazu aborcji i przeciwnik "ideologii gender” - będzie jednak sędzią Sądu Najwyższego, choć wcześniej były zastrzeżenia czy spełnia wymogi formalne. W środę na sędziego SN powołał go prezydent Andrzej Duda.Aleksander Stępkowski to współzałożyciel i pierwszy prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego jest z promocji ultrakatolickich poglądów. Z usług Ordo Iuris korzysta wielu ministrów rządu PiS, m.in. ministerstwo rodziny  czy ministerstwo edukacji.

 

Stępkowski w ubiegłym roku zgłosił swoją kandydaturę w pierwszym naborze do Sądu Najwyższego ogłoszonym przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Nowa KRS została powołana z naruszeniem Konstytucji, jej sędziowskich członków powołali posłowie PiS i Kukiz’15.

 

Jego kandydatura zyskała akceptację nowej KRS i założyciel Ordo Iuris dostał rekomendację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nowej Izby wprowadzonej do SN przez PiS-wską ustawę . Prezydent na jesieni go jednak nie powołał z wraz z innymi nominatami wskazanymi przez niekonstytucyjną KRS.

 

Wyszło bowiem na jaw, że Stępkowski, zgłaszając swoją kandydaturę do SN, nie zrzekł się jeszcze obywatelstwa brytyjskiego (urodził się w Londynie). A wymogiem było posiadanie tylko obywatelstwa polskiego.

 

W zgłoszeniu napisał, że złożył wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa brytyjskiego i czeka na „potwierdzenie wywarcia skutków prawnych” jego wniosku. Mimo to nowa KRS pozytywnie zaopiniowała go jako kandydata do SN.

 

Można domniemywać, że skoro prezydent powołał do we wtorek, to Stępkowski skutecznie zrzekł się już brytyjskiego obywatelstwa.

 

Inwazja na Sąd Najwyższy

 

Stępkowski to kolejny sędzia SN powołany przez nową KRS, którego poglądy są bliższe obecnej władzy. On sam w obecnym rządzie PiS był wiceministrem spraw zagranicznych w latach 2015-2016, za ministrowania Witolda Waszczykowskiego.

 

Jest autorem jednego z esejów w pracy zbiorowej pt. „Dyktatura gender” z 2014 r. Inni autorzy? Sam papież Benedykt XVI, ale także abp. Henryk Hoser, czy kontrowersyjny ksiądz Dariusz Oko. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i  współautorem książki o ochronie życia poczętego. Zawodowo związany jest z wydziałem prawa i administracji UW, gdzie uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

 

W Izbie, do której trafi Stępkowski, jest już sędzia, który był wcześniej związany z Ordo Iuris. To prof. Krzysztof Wiak z wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Wiak był radzie naukowej Ordo Iuris. Był też konsultantem rady naukowej Konferencji Episkopatu Polski, współpracował z Papieską Akademią Życia i Rzecznikiem Praw Dziecka. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest też np. sędzia, były kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego.

 

OKO.press pisało o kandydatach do tej Izby:

 

Przeczytaj: Nowy Sąd Najwyższy z przechyłem na prawo. Są założyciel Ordo Iuris i Kawaler Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego

 

Za to druga nowa izba w SN powołana przez PiS — Izba Dyscyplinarna, niemal w całości została obsadzona współpracownikami Zbigniewa Ziobry.

 

Sędzia Błaszczyk do Izby Karnej

 

W środę niespodziewanie prezydent Duda powołał jeszcze jednego nowego sędziego SN. Niespodziewanie, bo to kandydat rekomendowany przez poprzednia, jeszcze legalną, KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS.

 

Chodzi o dr Jacka Błaszczyka, sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. KRS rekomendowała go prezydentowi w maju 2017 r. Błaszczyk miał mocne poparcie sędziów z Łodzi. Orzekał też już na delegacji w SN. Trafi do Izby Karnej SN.

 

Prezesem tej Izby jest sędzia Stanisław Zabłocki, który ogłosił zamiar odejścia w stan spoczynku, bo ma zastrzeżenia do nowego Regulaminu Sądu Najwyższego, który wprowadził rozporządzeniem prezydent. OKO.press pisało o tej rezygnacji:

 

Przeczytaj: Sędzia Zabłocki odchodzi z SN po rozporządzeniu Dudy. „To była najtrudniejsza decyzja w moim życiu”

 

Zabłocki dał się jednak przekonać sędziom SN i I prezes SN Małgorzacie Gersdorf by pozostał na stanowisku do końca sierpnia tego roku.

 

Na swoim profilu na Facebooku wycofanie rezygnacji tak skomentował:Decyzja Pierwszego Prezesa SN [o pozostawieniu go na stanowisku do końca sierpnia – red.] to decyzja Pierwszego Prezesa SN. Dobro wymiaru sprawiedliwości to dobro wymiaru sprawiedliwości. Pierwszą należy szanować, drugie najwyższym celem”.

 

A w środę zamieścił swoje zdjęcie z żoną z zawodów sportowych z takim komentarzem: „Życie kreśli nieprzewidziane scenariusze. Od dziś, 20 lutego, rozpocząłem długi urlop. Dziwne uczucie w sytuacji, gdy przez blisko trzy lata — z uwagi na nawał pracy i sytuację wokół SN — miałem, w istocie, jedynie pojedyncze wolne dni. W międzyczasie, w trakcie mojego urlopu, historia postąpi, zapewne, nieco do przodu.

 

Pierwszy dzień urlopu zakończyliśmy z Asią kibicowaniem Onico w meczu ze Skrą. Punkcik urwaliśmy, ale dwa straciliśmy. Taka chwila odprężenia po bardzo stresującym okresie – bezcenna”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

08.03.2021

Sędzia Tuleya złoży precedensowy pozew. Chce, by sąd przywrócił go do pracy i wydawania wyroków

08.03.2021

Człowiek Ziobry pod osłoną nocy ściga sędziego Żurka za obronę zesłanych w Polskę prokuratorów

07.03.2021

Szczecińscy prezesi sądów stają mocno w obronie sędzi, którą chce zdymisjonować zastępczyni Ziobry

07.03.2021

Prawnicy: Zastępczyni Ziobry powinna stracić stanowisko. Albo służba władzy, albo awans do NSA

05.03.2021

Sędziowie z Krakowa nie boją się represji. Ostro krytykują „reformy” Ziobry i jego stronników w sądach

01.03.2021

Sędzia Tuleya chce wrócić do pracy. Ale nominat Ziobry mówi „nie”

27.02.2021

PiS przyśpiesza przejęcie kontroli nad legalnym Sądem Najwyższym. Czeka go los TK Przyłębskiej

26.02.2021

Sąd apelacyjny: Sędzia Tuleya nie został zawieszony. Izba Dyscyplinarna nie jest legalnym sądem

25.02.2021

Człowiek Ziobry cenzuruje sędziego Igora Tuleyę. Zakazał mu felietonów o sądach w radiu

25.02.2021

Prokuratura Krajowa straszy zesłaną w Polskę prokurator. Pozwie ją za krytykę Bogdana Święczkowskiego

25.02.2021

Prezydent hurtowo awansuje współpracowników resortu Ziobry. Zastępczyni ministra trafiła aż do NSA

23.02.2021

Ścigana sędzia Beata Morawiec nadal z immunitetem. Izba Dyscyplinarna odkłada sprawę

22.02.2021

Żurek kontra maszyna Ziobry. Prokuratura robi wszystko, żeby dopaść niewygodnego sędziego

22.02.2021

Adam Bodnar broni sędzi, której grozi dymisja za orzeczenie i postawienie się prokuraturze

22.02.2021

Drajewicz, sędzia „dobrej zmiany”, chce kolejnego wysokiego awansu w sądach

20.02.2021

Szykany wobec zesłanych w Polskę prokuratorów. Ewie Wrzosek zabroniono spotkania ze studentami

20.02.2021

Prezydent Duda chce nowych „komisarzy” w SN. By zablokować ważną sprawę w TSUE?

18.02.2021

Warszawscy sędziowie murem za sędzią Gąciarkiem, na którego spadły represje za obronę Igora Tulei

17.02.2021

Zastępczyni Ziobry chce dymisji sędzi, która nie dała aresztu za Strajk Kobiet i uderzenie księdza

16.02.2021

Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora TuleiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200