Założyciel Ordo Iuris wchodzi do Sądu Najwyższego. To już drugi aktywista tej formacji w SN

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Aleksander Stępkowski — radykalny zwolennik zakazu aborcji i przeciwnik "ideologii gender” - będzie jednak sędzią Sądu Najwyższego, choć wcześniej były zastrzeżenia czy spełnia wymogi formalne. W środę na sędziego SN powołał go prezydent Andrzej Duda.Aleksander Stępkowski to współzałożyciel i pierwszy prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego jest z promocji ultrakatolickich poglądów. Z usług Ordo Iuris korzysta wielu ministrów rządu PiS, m.in. ministerstwo rodziny  czy ministerstwo edukacji.

 

Stępkowski w ubiegłym roku zgłosił swoją kandydaturę w pierwszym naborze do Sądu Najwyższego ogłoszonym przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Nowa KRS została powołana z naruszeniem Konstytucji, jej sędziowskich członków powołali posłowie PiS i Kukiz’15.

 

Jego kandydatura zyskała akceptację nowej KRS i założyciel Ordo Iuris dostał rekomendację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nowej Izby wprowadzonej do SN przez PiS-wską ustawę . Prezydent na jesieni go jednak nie powołał z wraz z innymi nominatami wskazanymi przez niekonstytucyjną KRS.

 

Wyszło bowiem na jaw, że Stępkowski, zgłaszając swoją kandydaturę do SN, nie zrzekł się jeszcze obywatelstwa brytyjskiego (urodził się w Londynie). A wymogiem było posiadanie tylko obywatelstwa polskiego.

 

W zgłoszeniu napisał, że złożył wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa brytyjskiego i czeka na „potwierdzenie wywarcia skutków prawnych” jego wniosku. Mimo to nowa KRS pozytywnie zaopiniowała go jako kandydata do SN.

 

Można domniemywać, że skoro prezydent powołał do we wtorek, to Stępkowski skutecznie zrzekł się już brytyjskiego obywatelstwa.

 

Inwazja na Sąd Najwyższy

 

Stępkowski to kolejny sędzia SN powołany przez nową KRS, którego poglądy są bliższe obecnej władzy. On sam w obecnym rządzie PiS był wiceministrem spraw zagranicznych w latach 2015-2016, za ministrowania Witolda Waszczykowskiego.

 

Jest autorem jednego z esejów w pracy zbiorowej pt. „Dyktatura gender” z 2014 r. Inni autorzy? Sam papież Benedykt XVI, ale także abp. Henryk Hoser, czy kontrowersyjny ksiądz Dariusz Oko. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i  współautorem książki o ochronie życia poczętego. Zawodowo związany jest z wydziałem prawa i administracji UW, gdzie uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

 

W Izbie, do której trafi Stępkowski, jest już sędzia, który był wcześniej związany z Ordo Iuris. To prof. Krzysztof Wiak z wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Wiak był radzie naukowej Ordo Iuris. Był też konsultantem rady naukowej Konferencji Episkopatu Polski, współpracował z Papieską Akademią Życia i Rzecznikiem Praw Dziecka. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest też np. sędzia, były kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego.

 

OKO.press pisało o kandydatach do tej Izby:

 

Przeczytaj: Nowy Sąd Najwyższy z przechyłem na prawo. Są założyciel Ordo Iuris i Kawaler Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego

 

Za to druga nowa izba w SN powołana przez PiS — Izba Dyscyplinarna, niemal w całości została obsadzona współpracownikami Zbigniewa Ziobry.

 

Sędzia Błaszczyk do Izby Karnej

 

W środę niespodziewanie prezydent Duda powołał jeszcze jednego nowego sędziego SN. Niespodziewanie, bo to kandydat rekomendowany przez poprzednia, jeszcze legalną, KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS.

 

Chodzi o dr Jacka Błaszczyka, sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. KRS rekomendowała go prezydentowi w maju 2017 r. Błaszczyk miał mocne poparcie sędziów z Łodzi. Orzekał też już na delegacji w SN. Trafi do Izby Karnej SN.

 

Prezesem tej Izby jest sędzia Stanisław Zabłocki, który ogłosił zamiar odejścia w stan spoczynku, bo ma zastrzeżenia do nowego Regulaminu Sądu Najwyższego, który wprowadził rozporządzeniem prezydent. OKO.press pisało o tej rezygnacji:

 

Przeczytaj: Sędzia Zabłocki odchodzi z SN po rozporządzeniu Dudy. „To była najtrudniejsza decyzja w moim życiu”

 

Zabłocki dał się jednak przekonać sędziom SN i I prezes SN Małgorzacie Gersdorf by pozostał na stanowisku do końca sierpnia tego roku.

 

Na swoim profilu na Facebooku wycofanie rezygnacji tak skomentował:Decyzja Pierwszego Prezesa SN [o pozostawieniu go na stanowisku do końca sierpnia – red.] to decyzja Pierwszego Prezesa SN. Dobro wymiaru sprawiedliwości to dobro wymiaru sprawiedliwości. Pierwszą należy szanować, drugie najwyższym celem”.

 

A w środę zamieścił swoje zdjęcie z żoną z zawodów sportowych z takim komentarzem: „Życie kreśli nieprzewidziane scenariusze. Od dziś, 20 lutego, rozpocząłem długi urlop. Dziwne uczucie w sytuacji, gdy przez blisko trzy lata — z uwagi na nawał pracy i sytuację wokół SN — miałem, w istocie, jedynie pojedyncze wolne dni. W międzyczasie, w trakcie mojego urlopu, historia postąpi, zapewne, nieco do przodu.

 

Pierwszy dzień urlopu zakończyliśmy z Asią kibicowaniem Onico w meczu ze Skrą. Punkcik urwaliśmy, ale dwa straciliśmy. Taka chwila odprężenia po bardzo stresującym okresie – bezcenna”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

02.01.2020

Represje Ziobry: już 43 sędziów ściganych przez rzeczników i prokuratorów

27.12.2019

Prezydent oskarżył SN o korupcję. Znowu minął się z prawdą, „korupcję” wykreowało CBA

18.12.2019

Sąd: Siedlecka i Czuchnowski mogli krytykować TVP za materiały o prezydencie Adamowiczu

18.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry ściga sędzię za negatywną opinię o nowej KRS

16.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry chce zawiesić dwie sędzie z Katowic za zadanie pytania prawnego do SN

13.12.2019

Nocny zamach PiS na niezależność sądów i atak na wyrok TSUE. Projekt ustawy punkt po punkcie

13.12.2019

Dziennikarz Wojciech Czuchnowski wygrał z partią Kaczyńskiego: mógł napisać „mafia z PiS”

12.12.2019

Wczoraj sędziowie zapytali o legalność KRS, dziś mają dyscyplinarkę

12.12.2019

Kolejny sąd w Polsce wykonuje wyrok TSUE i pyta o legalność nowej KRS

06.12.2019

Grzebią w starych sprawach sędziego Juszczyszyna. OKO.press pokazuje manipulacje

04.12.2019

55 przewinień zarzuca rzecznik Ziobry szefowi Iustitii. Sędzia Markiewicz: Nie uciszą nas represje

23.11.2019

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna nie odpuściła sędzi Czubieniak za sprawiedliwe orzeczenie

21.11.2019

Sąd dyscyplinarny po raz drugi uniewinnił Krzysztofa Parchimowicza. Zarzuty są bezpodstawne

14.11.2019

Jacek Wygoda z Izby Dyscyplinarnej SN wyrzucił publiczność z posiedzenia, z pomocą policji

12.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów Iustitia

12.11.2019

Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

08.11.2019

Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

07.11.2019

Nowy etap represji. Rzecznicy Ziobry zaczynają ścigać niezależnych sędziów za wyroki

02.11.2019

Sąd Najwyższy uchylił awans dla Michała Lasoty, który ściga niezależnych sędziów

02.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab ściga krakowskich sędziów za badanie legalności wyrokuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200