Duda powołał ludzi Ziobry do Izby Dyscyplinarnej SN. PiS dostał pałkę na niepokornych

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

W czwartek niespodziewanie prezydent Duda powołał 10 sędziów do nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma ona wyrzucać z zawodu niepokornych sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Wśród nowo powołanych jest pięciu prokuratorów i dwóch sędziów współpracujących z Ziobrą, profesor współpracujący z marszałkiem Sejmu z PiS i radca prawnyPrezydent nie powołał prokuratora Jarosława Dusia, który był na liście 12 kandydatów rekomendowanych przez KRS. To dyrektor biura prawnego Prokuratury Krajowej. „Wyborcza” pisała, że nie spełnia wymogu 10 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora. Brakuje mu osiem miesięcy. I był karany dyscyplinarnie.

 

Wcześniej wycofana została kandydatura radcy prawnej Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej, która pracowała w Prokuraturze Krajowej. Okazało się, że była karana dyscyplinarnie przez radcowski sąd dyscyplinarny, a KRS przymknął na to oko.

 

A jeszcze przed rozpoczęciem procedur przed KRS z kandydowania do tej Izby wycofał się wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, którego typowano na prezesa tej Izby.

 

Dlatego do Izby Dyscyplinarnej prezydent Andrzej Duda ostatecznie powołał 10 osób. Na pozostałych 6 wolnych miejsc w tej Izbie będzie dodatkowy nabór.

 

Izba Dyscyplinarna będzie miała dużą autonomię w ramach Sądu Najwyższego, w tym swojego niezależnego prezesa i budżet. Sędziowie w niej mają zarobki o 40 proc. wyższe od innych sędziów Sądu Najwyższego (ok. 30 tys. zł miesięcznie).

 

OKO.press przedstawia sylwetki sędziów Izby Dyscyplinarnej

 

Prokurator Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej, zastępca dyrektora departamentu ds. przestępczości gospodarczej. Były dyrektor biura lustracyjnego IPN. KRS rekomendując go docenił, że zajmował się sądownictwem dyscyplinarnym w prokuraturze, oraz że prowadził szkolenia i działalność edukacyjną.

 

Prokurator Adam Roch, zastępca Prokuratura Regionalnego w Katowicach, który prowadził sprawę Marka Dochnala, lobbysty związanego z SLD. Z tej sprawy niewiele wyszło. Polska przegrała z nim potem sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Jak pisała „Gazeta Wyborcza”, w 2006 roku prokurator Roch polecił, by przesłuchiwano księgową Marka Dochnala w trakcie porodu. Sprawa trafiła do Strasburga i zakończyła się ugodą. Polski rząd przyznał, że wobec księgowej dopuszczono się „nieludzkiego traktowania oraz tortur”, przeprosił ją za to i wypłacił odszkodowanie.

 

Prokurator Paweł Zubert z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, naczelnik wydziału II ds. przestępczości finansowo-skarbowej. Obecnie sędzia dyscyplinarny w prokuraturze.

 

Prokurator Ryszard Witkowski z Prokuratury Krajowej. Zajmował się postępowaniami dyscyplinarnymi, najpierw w prokuraturze wojskowej, a teraz w cywilnej.

 

Prokurator Małgorzata Bednarek z Prokuratury Krajowej. Wsławiła się oskarżaniem sędziów z Bielska-Białej o układ za czasów pierwszego rządu PiS, ale jej zarzuty potem sąd umorzył. Zakładała stowarzyszenie Ad Vocem, skupiające prokuratorów „ziobrystów”. Zaufana Zbigniewa Ziobry. Pracowała nad ustawą o prokuraturze, która podporządkowała ją rządowi, a Ziobrze dała ogromną władzę nad prokuratorami.

 

Sędzia Konrad Wytrykowski, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z nominacji ministra Ziobry. W tym roku odszedł ze stowarzyszenia Iustitia, które broni niezależności sądów.

 

Sędzia Piotr Niedzielak, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z nominacji ministra Ziobry. Wcześniej pracował w ministerstwie sprawiedliwości na delegacji. Współautor komentarza do kodeksu karnego.

 

Radca prawny Adam Tomczyński, były sędzia od upadłości. Zajmował się nimi w latach 90., gdy w sądzie orzekał sędzia Dariusz Czajka, którego decyzje o upadłości budziły kontrowersje. Bo ogłaszał bankructwa dużych firm, które miały pokaźny majątek i cenne nieruchomości w Warszawie. „Tygodnik Powszechny” pisał o Tomczyńskim, że był najbliższym współpracownikiem sędziego Czajki.

 

Tomczyński w ostatnim czasie dał się poznać jako komentator prorządowych mediów, w których krytykował niezależny wymiar sprawiedliwości. Na Twitterze nie szczędzi ciepłych słów obecnej władzy.

 

Prof. Jan Majchrowski z UW, współpracujący z PiS. Z ramienia AWS był wojewodą lubuskim, był doradcą prezesa TK. W 2016 roku Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał go na koordynatora Zespołu Ekspertów do Spraw Problematyki Trybunału Konstytucyjnego. Zespół miał pomóc rozwiązać rzekomy kryzys wokół TK. Obecnie doradca Marszałka Marka Kuchcińskiego i członek Kolegium NIK.

 

Radca prawny dr Tomasz Przesławski z UW. Zasiada w radzie programowej kwartalnika ministerstwa sprawiedliwości „Probacja”. Szefem tej rady jest Ziobro.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

21 września 2018


Inne artykuły tego autora

31.05.2023

Prawnicy: lex Tusk łamie prawo unijne, musi interweniować KE. Polska może stracić miliardy euro

30.05.2023

Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200