Duda powołał ludzi Ziobry do Izby Dyscyplinarnej SN. PiS dostał pałkę na niepokornych

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

W czwartek niespodziewanie prezydent Duda powołał 10 sędziów do nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma ona wyrzucać z zawodu niepokornych sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Wśród nowo powołanych jest pięciu prokuratorów i dwóch sędziów współpracujących z Ziobrą, profesor współpracujący z marszałkiem Sejmu z PiS i radca prawnyPrezydent nie powołał prokuratora Jarosława Dusia, który był na liście 12 kandydatów rekomendowanych przez KRS. To dyrektor biura prawnego Prokuratury Krajowej. „Wyborcza” pisała, że nie spełnia wymogu 10 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora. Brakuje mu osiem miesięcy. I był karany dyscyplinarnie.

 

Wcześniej wycofana została kandydatura radcy prawnej Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej, która pracowała w Prokuraturze Krajowej. Okazało się, że była karana dyscyplinarnie przez radcowski sąd dyscyplinarny, a KRS przymknął na to oko.

 

A jeszcze przed rozpoczęciem procedur przed KRS z kandydowania do tej Izby wycofał się wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, którego typowano na prezesa tej Izby.

 

Dlatego do Izby Dyscyplinarnej prezydent Andrzej Duda ostatecznie powołał 10 osób. Na pozostałych 6 wolnych miejsc w tej Izbie będzie dodatkowy nabór.

 

Izba Dyscyplinarna będzie miała dużą autonomię w ramach Sądu Najwyższego, w tym swojego niezależnego prezesa i budżet. Sędziowie w niej mają zarobki o 40 proc. wyższe od innych sędziów Sądu Najwyższego (ok. 30 tys. zł miesięcznie).

 

OKO.press przedstawia sylwetki sędziów Izby Dyscyplinarnej

 

Prokurator Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej, zastępca dyrektora departamentu ds. przestępczości gospodarczej. Były dyrektor biura lustracyjnego IPN. KRS rekomendując go docenił, że zajmował się sądownictwem dyscyplinarnym w prokuraturze, oraz że prowadził szkolenia i działalność edukacyjną.

 

Prokurator Adam Roch, zastępca Prokuratura Regionalnego w Katowicach, który prowadził sprawę Marka Dochnala, lobbysty związanego z SLD. Z tej sprawy niewiele wyszło. Polska przegrała z nim potem sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Jak pisała „Gazeta Wyborcza”, w 2006 roku prokurator Roch polecił, by przesłuchiwano księgową Marka Dochnala w trakcie porodu. Sprawa trafiła do Strasburga i zakończyła się ugodą. Polski rząd przyznał, że wobec księgowej dopuszczono się „nieludzkiego traktowania oraz tortur”, przeprosił ją za to i wypłacił odszkodowanie.

 

Prokurator Paweł Zubert z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, naczelnik wydziału II ds. przestępczości finansowo-skarbowej. Obecnie sędzia dyscyplinarny w prokuraturze.

 

Prokurator Ryszard Witkowski z Prokuratury Krajowej. Zajmował się postępowaniami dyscyplinarnymi, najpierw w prokuraturze wojskowej, a teraz w cywilnej.

 

Prokurator Małgorzata Bednarek z Prokuratury Krajowej. Wsławiła się oskarżaniem sędziów z Bielska-Białej o układ za czasów pierwszego rządu PiS, ale jej zarzuty potem sąd umorzył. Zakładała stowarzyszenie Ad Vocem, skupiające prokuratorów „ziobrystów”. Zaufana Zbigniewa Ziobry. Pracowała nad ustawą o prokuraturze, która podporządkowała ją rządowi, a Ziobrze dała ogromną władzę nad prokuratorami.

 

Sędzia Konrad Wytrykowski, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z nominacji ministra Ziobry. W tym roku odszedł ze stowarzyszenia Iustitia, które broni niezależności sądów.

 

Sędzia Piotr Niedzielak, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z nominacji ministra Ziobry. Wcześniej pracował w ministerstwie sprawiedliwości na delegacji. Współautor komentarza do kodeksu karnego.

 

Radca prawny Adam Tomczyński, były sędzia od upadłości. Zajmował się nimi w latach 90., gdy w sądzie orzekał sędzia Dariusz Czajka, którego decyzje o upadłości budziły kontrowersje. Bo ogłaszał bankructwa dużych firm, które miały pokaźny majątek i cenne nieruchomości w Warszawie. „Tygodnik Powszechny” pisał o Tomczyńskim, że był najbliższym współpracownikiem sędziego Czajki.

 

Tomczyński w ostatnim czasie dał się poznać jako komentator prorządowych mediów, w których krytykował niezależny wymiar sprawiedliwości. Na Twitterze nie szczędzi ciepłych słów obecnej władzy.

 

Prof. Jan Majchrowski z UW, współpracujący z PiS. Z ramienia AWS był wojewodą lubuskim, był doradcą prezesa TK. W 2016 roku Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał go na koordynatora Zespołu Ekspertów do Spraw Problematyki Trybunału Konstytucyjnego. Zespół miał pomóc rozwiązać rzekomy kryzys wokół TK. Obecnie doradca Marszałka Marka Kuchcińskiego i członek Kolegium NIK.

 

Radca prawny dr Tomasz Przesławski z UW. Zasiada w radzie programowej kwartalnika ministerstwa sprawiedliwości „Probacja”. Szefem tej rady jest Ziobro.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

21 września 2018


Inne artykuły tego autora

23.09.2022

Nowa Izba SN uderza w Zbigniewa Ziobrę: minister nie może zawieszać sędziów za wydawane orzeczenia

22.09.2022

Prezes Iustitii: Nowa Izba SN jest nielegalna. Legalni sędziowie nie powinni w niej orzekać

19.09.2022

Prezydent idzie na wojnę z UE. Wbrew wyrokom powołał neo-sędziów do Izby Dyscyplinarnej bi

16.09.2022

Kolejna porażka Ziobry i jego ludzi. Sędzia Rutkiewicz z Elbląga został odwieszony i wraca do sądu

13.09.2022

Klęska prokuratury Ziobry. Nowa Izba SN odmówiła zgody na ściganie byłego wiceszefa legalnej KRS

13.09.2022

Nominat Ziobry chce, by prokuratura ścigała sędziów SN za orzeczenie nie po jego myśli

07.09.2022

Legalny sędzia SN nie boi się przepisów kagańcowych i podważa status neo-sędziego SN

06.09.2022

Porażka człowieka Ziobry. Sąd uniewinnił sędzię Zabłudowską za nagrodę od prezydenta Adamowicza

30.08.2022

Prezydent Duda znowu atakuje sędziów: chcą władzy. Bzdura, sędziowie bronią Konstytucji i prawa UE

28.08.2022

Czy szefowa neo-KRS Pawełczyk-Woicka powinna być ścigana przez ludzi Ziobry

27.08.2022

Aż 124 odważnych prokuratorów staje w obronie represjonowanych przez Radzika sędzi

26.08.2022

Skandal w Sądzie Najwyższym. Neo-sędzia zablokował ocenę niezależności neo-sędzi Bednarek

22.08.2022

Schab, „egzekutor” Ziobry, potwierdza: represje w sądzie apelacyjnym są za stosowanie prawa UE

16.08.2022

Wolta Manowskiej z SN. Apeluje do ludzi Ziobry, by zaprzestali represji sędziów apelacyjnych

15.08.2022

Klęska prokuratury Ziobry ws. sędzi Morawiec. Sąd nie uwierzył w dowody jej rzekomej korupcji

12.08.2022

„Słynny” Radzik zastrasza sędziów za list w obronie represjonowanych. A ci masowo podpisują list

10.08.2022

ETPCz chroni sędziego SN prof. Wróbla. A sędziowie apelacyjni bronią represjonowanych koleżanek

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200