Uczeń nie może propagować treści rasistowskich, nazistowskich oraz… LGBT

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

Promowanie mniejszości seksualnych jak promowanie treści nazistowskich? Statut Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy (woj. łódzkie) zabrania uczniom noszenia ubrań i ozdób propagujących "treści zabronione prawem, faszystowskie, nazistowskie, promujące nałogi, mniejszości seksualne (...)". Dyrektor szkoły deklaruje, że zapis zostanie zmieniony„Uczniowie mają obowiązek:

 

(…) 13. Przestrzegać zasad higieny osobistej oraz dbać o stosowny wygląd:

 

    1. ubrania i ozdoby nie mogą propagować treści zabronionych prawem, faszystowskich, nazistowskich, promujących nałogi, mniejszości seksualne, obrażające godność człowieka,
    2. codzienny ubiór uczniów nie może być wyzywający, a ten na uroczystości szkolne powinien być odświętny i podkreślać wagę chwili”.

 

To fragment statutu szkoły w Łęczycy, którym zainteresowała się działaczka Watchdog Polska Alina Czyżewska i zamieściła go na swoim FB.

 

Portal Onet skontaktował się z dyrektorem Zespołu Szkół imienia Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy Andrzejem Saganiakiem. „Dokument jest stary, jeszcze z czasów poprzedniej dyrekcji. Dawno nikt go nie czytał, nie zauważyłem, że taki zapis istnieje. Pochylimy się nad statutem i zmienimy to, co kontrowersyjne. Musimy go tylko przeanalizować”.

 

Na pytanie Onetu, czy uczniowie mogliby przyjść do szkoły z tęczową naszywką odpowiada:

 

„Cali mogą być na tęczowo. Ja wiem przecież, że tolerancja jest ważna. Kiedyś inaczej się patrzyło na to wszystko i pewnie stąd takie niefortunne zdanie. Jednak, jak powiedziałem, skoro budzi takie kontrowersje, to się tym zajmiemy”.

 

Wbrew Konstytucji RP

 

Zakaz propagowania treści zabronionych prawem (np. rasistowskich, nazistowskich) jest oczywisty. Jednak identyfikowanie się z mniejszościami seksualnymi nie jest zabronione, dlatego zestawienie treści nazistowskich i treści promujących mniejszości seksualne jest skandaliczne.

 

W preambule do ustawy Prawo oświatowe zaznaczono, że:

 

„Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka.

 

Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”.

 

Zgodnie z art. 32 Konstytucji RP wszelka dyskryminacja jest zabroniona: „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Zgodnie z art. 7 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka:

 

„Wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo, bez jakiejkolwiek różnicy, do jednakowej ochrony prawnej. Wszyscy mają prawo do jednakowej ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją, będącą pogwałceniem niniejszej Deklaracji, i przed jakimkolwiek narażeniem na taką dyskryminację”.

 

Ukarani za homofobię

 

O tym, że szkoła powinna z homofobią walczyć, a nie ją promować przekonała się w 2017 roku dyrekcja jednej z warszawskich szkół. Jakub Lendzion pozwał placówkę za niereagowanie na prześladowanie, którego jako uczeń był ofiarą. „Obiektywnie patrząc używanie wulgaryzmów takich jak „pedał, ciota, (…) homoś, pedofil, pedzio“ nie jest przejawem realizacji wolności słowa, czy prawa do krytyki, lecz poniżającym, wyszydzającym i szkalującym godność człowieka zachowaniem, nie mającym żadnego racjonalnego usprawiedliwienia”, uzasadniał sąd.

 

Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Ordo Iuris broni szkoły przed LGBT

 

Dyrektor szkoły w Łęczycy deklaruje, że statut jest stary i o zapisie wszyscy zapomnieli. Jednak szkoła pod rządami PiS staje się coraz mniej otwarta i tolerancyjna. Duży wpływ na władzę ma m.in. Instytut Ordo Iuris, który mocno sprzeciwia się „promocji ideologii LGBT” w szkole. Protestował m.in. podczas Tęczowego Piątku, czyli akcji solidarności z uczniami LGBT w polskich szkołach. W 2018 roku Ordo Iuris rozesłało pytania do publicznych szkół, czy organizują Tęczowy Piątek.

 

W 2019 roku przed akcją Ordo Iuris przygotowało dla rodziców „gotowce” – oświadczenia o konieczności wydania każdorazowej zgody na prowadzenie zajęć antydyskryminacyjnych czy edukacji seksualnej.

 

Zareagowały także kuratoria oświaty. W 2018 i 2019 roku wysyłały do dyrektorów dyscyplinujące listy, które miały ich odwieść od pomysłu zorganizowania akcji. Dwa koronne argumenty brzmią:

 

  • wszystkie działania szkolne – akcje, projekty, happeningi – muszą wynikać z programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
  • obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

1 lutego 2020Inne artykuły tego autora

25.02.2021

Europosłowie o wyroku TK: „To nielegalne i nieludzkie”. Kempa: „Lewacki pociąg cywilizacji śmierci”

15.02.2021

Ordo Iuris, łowcy masonów i kuria. Oto nowy zespół ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy

13.01.2021

Bodnar w II rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza: Państwo wobec przemocy jest ciągle bezradne

17.12.2020

Szpitale bezprawnie wstrzymują zabiegi aborcji. „Tak na wszelki wypadek, ze strachu”

27.11.2020

Europarlament potępił decyzję Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej w sprawie aborcji

13.11.2020

Organizacje kobiece i Lewica chcą legalnej aborcji, bez kompromisów. Będzie zbiórka podpisów

10.11.2020

200 tys. podpisów z pomocą 300 parafii: Sejm zajmie się homofobiczną ustawą Kai Godek

30.10.2020

Trybunał Zolla jako alibi Przyłębskiej-Kaczyńskiego. Trochę prawdy, dużo fałszu i demagogii

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami

25.08.2020

„Narusza godność, krzywdzi i wyklucza ze wspólnoty”. Uchwała anty-LGBT zmiażdżona przez sąd

03.08.2020

Siedem na dziesięć spraw o przemoc jest umarzanych. Adwokat o tym, jak Polska nie chroni ofiar

27.07.2020

Sekretarz generalna Rady Europy: wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej to wielki krok wstecz

24.07.2020

HFPC o sytuacji w Trójce: Zakaz kontaktu z mediami to niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa

24.07.2020

Wiceminister o konwencji antyprzemocowej: „promuje wartości szkodliwe dla Polski”

20.07.2020

Skleił Tuska z Hitlerem i Stalinem. W Komisji etyki TVP zadba o „bezstronność i uczciwość”

29.05.2020

Kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę. PiS i PSL zabrali jej to prawo

28.05.2020

Szpitale z katolickim sumieniem. Decyzją PiS kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę

18.05.2020

Prof. Fuszara pisze do premiera: pana minister przyzwala na przemoc w rodzinie

10.05.2020

Rząd szykuje atak na organizacje pozarządowe. Ma pomysł na ustawę rodem z putinowskiej Rosji

10.04.2020

Prezydent Duda: Podpiszę zakaz aborcji, bo aborcja to morderstwoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200