Aktywiści, którzy obalili pomnik prałata Jankowskiego, ostatecznie uniewinnieni

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

Rafał Suszek, Konrad Korzeniowski i Michał Wojcieszczuk zostali ostatecznie uniewinnieni od zarzutu zniszczenia pomnika prałata Henryka Jankowskiego. Wcześniej sąd uznał ich za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary.     7 listopada 2022 r. zakończył się proces apelacyjny trzech aktywistów – Rafała Suszka, Konrada Korzeniowskiego i Michała Wojcieszczuka. Sąd Okręgowy w Gdańsku ostatecznie uniewinnił mężczyzn […]Rafał Suszek, Konrad Korzeniowski i Michał Wojcieszczuk zostali ostatecznie uniewinnieni od zarzutu zniszczenia pomnika prałata Henryka Jankowskiego. Wcześniej sąd uznał ich za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary.

 

 

7 listopada 2022 r. zakończył się proces apelacyjny trzech aktywistów – Rafała Suszka, Konrada Korzeniowskiego i Michała Wojcieszczuka. Sąd Okręgowy w Gdańsku ostatecznie uniewinnił mężczyzn skazanych za obalenie pomnika prałata Henryka Jankowskiego, oskarżanego o czyny pedofilne, współpracę z SB i antysemityzm. Od wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy we wrześniu 2021 r. odwołały się obie strony. Obrońcy wnosili o całkowite uniewinnienie.

 

 

Ani aktywistów, ani ich obrońców nie było 7 listopada 2022 roku na sali. Wyrok jest prawomocny.

 

 

W uzasadnieniu (cytujemy za PAP) sąd uznał, że „usunięcie pomnika miało nastąpić nie przez brutalne zniszczenie go, ale jego usunięcie przy pomocy lin z zaciskami”. Podkreślił również, że na ziemi aktywiści ułożyli opony, które miały chronić pomnik przed zniszczeniem. „Wystarczą elementarne reguły racjonalnego rozumowania, żeby wiedzieć, iż tego rodzaju postępowanie nie świadczy o tym, iż ktokolwiek godzi się na zniszczenie mienia”.

 

 

Sędzia Anna Czaja uznała również, że „postaci, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, podlegają osądowi”.

 

 

Winni, ale nieszkodliwi

 

 

W nocy z 20 na 21 lutego 2019 roku aktywiści założyli liny w górnej części pomnika (stojącego niedaleko parafii św. Brygidy w Gdańsku), podważyli cokół i ciągnęli, dopóki pomnik nie upadł na gumowe opony.

 

 

Rafał Suszek, Konrad Korzeniowski i Michał Wojcieszczuk byli oskarżeni o znieważenie pomnika i zniszczenie mienia, a oskarżyciele chcieli, by ich czyn został zakwalifikowany jako „chuligański” (co oznacza wyższą karę). Ostatnia rozprawa odbyła się 20 września 2021 r., a wyrok zapadł 28 września 2021 r. w Gdańsku. Aktywiści zostali uznani za winnych zniszczenia mienia. Upadł zarzut zbezczeszczenia pomnika i kwalifikacja tego czynu jako „chuligański”.

 

 

Sąd odstąpił też wówczas od wymierzenia kary. Sędzia Małgorzata Uszacka zasądziła opłatę 7 tys. 791 zł i 89 gr (na tyle wyceniono „zniszczenie mienia”), zadośćuczynienie dla poszkodowanych (Jerzego Borowczaka, Krzysztofa Dośli, Andrzeja Sagana, Jana Kosidowskiego, Grzegorza Pellowskiego, Ludwika Kowalskiego) w wysokości 1500 zł oraz wpłatę ok. 300 zł na rzecz Skarbu Państwa.

 

 

 

 

Jestem winny, ale nie tego, co mi zarzucają

 

 

W styczniu 2021 roku Rafała Suszka, jednego z uniewinnionych dzisiaj aktywistów, pytaliśmy, czy jest winny. Odpowiedział:

 

 

„Jestem. Zamierzam przyznać się do winy, ale nie do tej, którą mi zarzucają. Jestem winny, bo przez długie lata żyłem ze świadomością przewin Jankowskiego i nie uczyniłem nic, aby zapobiec jego gloryfikacji. Trochę wiedziałem o działalności konfidenckiej. Znałem dobrze ohydną homiletykę i widywałem para-artystyczne instalacje w jego parafii, wiedziałem też o antysemityzmie Jankowskiego, graniczącym nieraz z nawoływaniem do linczu – te sprawy były dobrze udokumentowane i powszechnie znane. Docierały do mnie także coraz liczniejsze sygnały o pedofilnych i efebofilnych »skłonnościach« księdza.

 

 

I to jest mój punkt wyjścia w zaczynającym się procesie – jestem winny, bo wiedziałem i nie uczyniłem nic – ale także do dyskusji o współodpowiedzialności całej bez-wspólnoty”.

 

 

Aktywiści mieli nadzieję, że proces stanie się okazją do rozmowy o współodpowiedzialności za bezkarność takich osób jak Henryk Jankowski. Chcieli, by podczas procesu zeznawali m.in. Sławoj Leszek Głódź, Stanisław Dziwisz, Roman Giertych, Jacek Kurski, Danuta Wałęsa, dziennikarze, seksuolodzy, przedstawiciele trójmiejskiej gminy żydowskiej, szef Kongresu Żydów Amerykańskich David Harris, Konstanty Gebert, Stanisław Krajewski (Polska Rada Chrześcijan i Żydów), Bogdan Borusewicz, Ryszard Berdys (mjr SB), Grzegorz Majchrzak i Sławomir Cenckiewicz (IPN).

 

 

Sąd nie zgodził się na wezwanie tych świadków.

„Ciągle nie rozmawiamy o tym, co najważniejsze – o współodpowiedzialności całego społeczeństwa za bezkarność Jankowskiego i innych księży, za swobodę i arogancję, z jaką realizują utrwalony schemat relacji między instytucją Kościoła i świeckim społeczeństwem”, mówił Suszek OKO.press.Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

9 listopada 2022


Inne artykuły tego autora

21.03.2023

Wyrok za bezczelność. Została skazana, a jednak wygrała (stojąc w brokacie przed neo-sędzią)

03.03.2023

„To był wyraz człowieczeństwa”. Anna dziękuje Justynie Wydrzyńskiej za pomoc w aborcji. Publikujemy list

05.12.2022

Ważny wyrok sądu: Straż Graniczna naruszyła prawo wydalając z Polski nieletniego Syryjczyka

14.10.2022

Rozprawa Justyny Wydrzyńskiej oskarżonej o pomoc w aborcji. Wyrok nie zapadł [RELACJA, ZDJĘCIA]

13.10.2022

Oskarżona o pomoc w aborcji może jutro usłyszeć wyrok. Grożą jej 3 lata. Pod sądem pikieta

20.07.2022

„Uciekaj, inaczej cię zabiję!” Przemoc wobec LGBT w Polsce – wstrząsający raport Amnesty International

25.02.2021

Europosłowie o wyroku TK: „To nielegalne i nieludzkie”. Kempa: „Lewacki pociąg cywilizacji śmierci”

15.02.2021

Ordo Iuris, łowcy masonów i kuria. Oto nowy zespół ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy

13.01.2021

Bodnar w II rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza: Państwo wobec przemocy jest ciągle bezradne

17.12.2020

Szpitale bezprawnie wstrzymują zabiegi aborcji. „Tak na wszelki wypadek, ze strachu”

27.11.2020

Europarlament potępił decyzję Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej w sprawie aborcji

13.11.2020

Organizacje kobiece i Lewica chcą legalnej aborcji, bez kompromisów. Będzie zbiórka podpisów

10.11.2020

200 tys. podpisów z pomocą 300 parafii: Sejm zajmie się homofobiczną ustawą Kai Godek

30.10.2020

Trybunał Zolla jako alibi Przyłębskiej-Kaczyńskiego. Trochę prawdy, dużo fałszu i demagogii

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami

25.08.2020

„Narusza godność, krzywdzi i wyklucza ze wspólnoty”. Uchwała anty-LGBT zmiażdżona przez sąd

03.08.2020

Siedem na dziesięć spraw o przemoc jest umarzanych. Adwokat o tym, jak Polska nie chroni ofiar

27.07.2020

Sekretarz generalna Rady Europy: wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej to wielki krok wstecz

24.07.2020

HFPC o sytuacji w Trójce: Zakaz kontaktu z mediami to niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa

24.07.2020

Wiceminister o konwencji antyprzemocowej: „promuje wartości szkodliwe dla Polski”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200