„To był wyraz człowieczeństwa”. Anna dziękuje Justynie Wydrzyńskiej za pomoc w aborcji. Publikujemy list

Udostępnij

Redaktorka naczelna OKO.press. Dziennikarka, socjolożka i antropolożka po ISNS UW. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity…

Więcej

OKO.press publikuje list Anny, której Justyna Wydrzyńska przekazała pigułki aborcyjne w 2020 roku. Teraz Anna zeznaje w procesie aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu, której grożą 3 lata więzienia. Kolejna rozprawa 14 marca. Do sądu swój list wysłało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.       OD 9 kwietnia 2022 w Warszawie trwa proces aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu, […]



OKO.press publikuje list Anny, której Justyna Wydrzyńska przekazała pigułki aborcyjne w 2020 roku. Teraz Anna zeznaje w procesie aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu, której grożą 3 lata więzienia. Kolejna rozprawa 14 marca. Do sądu swój list wysłało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

 

 

 

OD 9 kwietnia 2022 w Warszawie trwa proces aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu, Justyny Wydrzyńskiej, oskarżonej o pomoc w aborcji. W lutym 2020 roku, gdy rozpoczynała się pandemia Covid-19, Anna [imię zmienione], doznająca przemocy domowej, zgłosiła się do kolektywu Aborcja bez Granic, mówiąc, że tabletki aborcyjne, które zamówiła, nie dotarły do niej. Pytała o możliwość wyjazdu do Niemiec. Wyjazd okazał się niemożliwy – Annę szantażował partner, który zagroził, że jeżeli weźmie w podróż dziecko, on zgłosi porwanie. Później to właśnie partner Anny zgłosił sprawę na policję.

 

 

Anna tabletki odebrała, ale ich nie zażyła – partner wezwał policję, tabletki zostały skonfiskowane. Ciąży nie donosiła, bo po kilku dniach poroniła.

Justyna Wydrzyńska została oskarżona o pomoc w aborcji z art. 152 par. 2 Kodeksu karnego. To pierwsza w Polsce sprawa, gdy o pomoc w aborcji oskarżono aktywistkę, a nie lekarza lub kogoś z rodziny.

„Moje życie ile jest warte?”

 

 

Proces trwa już rok, OKO.press – jak zresztą media z całego świata – śledzi każdą rozprawę. Teraz otrzymaliśmy list, który Anna wysłała do prawniczki Justyny Wydrzyńskiej. Anna pisze: „Czytając w mediach wywiady z panią w związku z tą sprawą, dowiedziałam się, że w pani ocenie to był wyraz empatii. Przepraszam, ale nie zgodzę się z panią.

 

 

Nie. To nie był wyraz empatii. To był wyraz człowieczeństwa. Bo w sytuacji, gdy osoby, na których ciążył moralny, a na części z nich także prawny obowiązek udzielenia mi pomocy, stały z boku umywając ręce, a pani podała mi swoją dłoń. To naprawdę wielka rzecz. (…)

 

 

I dziś, po upływie trzech lat od tamtych wydarzeń, najbardziej wzruszają mnie pani słowa, że pomimo tego, co panią spotkało, nie żałuje pani i zrobiłaby pani to samo jeszcze raz. Ja czuję, że te słowa zostały skierowane do mnie i dziękuję za nie. To są jedne z najważniejszych słów, jakie ja kiedykolwiek w życiu usłyszałam od drugiego człowieka”.

 

 

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich

 

 

W lutym do sądu, w którym toczy się sprawa Wydrzyńskiej, wpłynęło stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zwracają oni uwagę na działalność takich organizacji jak ADT i apelują o ich ukaranie:

 

 

„W trosce o życie dzieci, zdrowie i życie ich matek domagamy się respektowania istniejącego prawnego zakazu pomocy w przeprowadzaniu aborcji, w tym zablokowania możliwości reklamy w mediach. (…).

Domagamy się natychmiastowego powstrzymania niezgodnej z obowiązującym prawem działalności w Polsce organizacji dostarczających matkom w sposób masowy środki służące wywołaniu aborcji farmakologicznych”.

 

KSLP pochwaliło w swoim piśmie mężczyznę, partnera Anny, który nadał sprawę policji: „Mężczyzna, który sprzeciwił się aborcji i odważnie stanął w obronie życia swojego dziecka, dał przykład prawdziwego ojcostwa, które uznaje, że dziecko w łonie matki nie jest jej własnością, a życie tego dziecka podlega ochronie, jak życie każdego człowieka. Ojcostwo to nie tylko obowiązki, ale również prawa”.

Proces Wydrzyńskiej

 

 

Do tej pory odbyło się pięć rozpraw Justyny Wydrzyńskiej. Kolejne dwie – zapewne ostatnie – zaplanowano na 14 i 27 marca.

8 kwietnia 2022 – przesłuchano Justynę Wydrzyńską

Mówiła wówczas: „Bardzo dobrze znam wykorzystywanie dzieci do kontrolowania osób takich jak ja, matek. Kiedy się je szantażuje, mówi, że odbiorę ci dzieci, jesteś złą matką. Dlatego, kiedy usłyszałam historię tej osoby, uznałam, że właściwie nie mam wyjścia. Skoro mam tabletki dla siebie, bo mogę zajść w niechcianą ciążę, lub w chcianą ciąże, w której płód może być dotknięty wadami embriopatologicznymi i nie mam możliwości bez posiadania tabletek wykonania tego najszybciej jak to możliwe, uznałam, że muszę tej osobie pomóc, bo wiem, co ona przeżywa. Znam przemoc i wiem, jak ona się objawia. Wiem, że wybiera się bezpieczeństwo i dobro dzieci ponad swoje dobro. To była spontaniczna decyzja — moja własna aborcja była początkiem wyjścia z przemocowego związku”.

 

 

 

 

14 lipca 2022 – rozprawa trwała bardzo krótko, bo nie było świadka

Świadek – partner, który zgłosił sprawę na policję, nie stawił się, a miał być przesłuchiwany. „Jestem zła, że ta rozprawa się nie odbyła, to jest strata mojego czasu, bo mogłabym teraz odbierać telefon i wspierać osoby w aborcjach. Zaraz po wyjściu z sądu odpalam telefon Aborcji bez Granic, numer 22 29 22 597″, mówiła Wydrzyńska po wyjściu z sądu.

 

 

 

 

14 października 2022 – filmy OKO.press i „Gazety Wyborczej” jako dowody

Świadkowie – kobieta, której Wydrzyńska dała pigułki i jej partner nadal nie stawili się w sądzie. Nie stawił się też prezes Ordo Iuris, które występuje jako strona społeczna w sprawie (zamiast niego obecny był inny członek organizacji). W sprawie jako dowód strona skarżąca wykorzystała filmy OKO.press z kwietnia 2022 roku (z pierwszej rozprawy Wydrzyńskiej) i rozmowę „Gazety Wyborczej” z aktywistką. Filmy zostały wyświetlone w sądzie i rozprawa się zakończyła.

 

 

 

 

11 stycznia 2023 – w sądzie zjawił się partner Anny, która przyjęła pigułki aborcyjne od Wydrzyńskiej

Na czas jego zeznań jawność rozprawy została wyłączona. W sądzie nie zjawiła się po raz kolejny Anna.

Obrona złożyła wniosek o wysłuchanie kolejnego świadka, który powie o sytuacji rodzinnej Anny i jej partnera oraz o uzyskanie informacji z Ośrodka Pomocy Społecznej, a także sądów rejonowych dotyczących ewentualnych czynności wobec dwojga świadków (np. procedury Niebieskiej Karty lub postępowań sądowych).

Sąd zgodził się na powyższe wnioski. Podjął także decyzję o wywiadzie środowiskowym przeprowadzonym przez kuratora wobec Justyny Wydrzyńskiej.

6 lutego 2023 – przesłuchanie Anny

Obrona złożyła wniosek o wyłączenie Ordo Iuris jako strony społecznej. Adwokat Justyny Wydrzyńskiej argumentował wniosek m.in. tym, że organizacja bezprawnie udostępniła dane jednej ze świadkiń — Anny [imię zmienione], która przyjęła tabletki od Justyny Wydrzyńskiej. Przedstawiciel Ordo Iuris przekonywał, że post na FB organizacji nie ujawniał danych Anny. A jeżeli post z nazwiskiem pojawił się na chwilę na profilu, był to błąd pracownika organizacji.

Sąd nie uwzględnił wniosku, Ordo Iuris pozostało stroną społeczną w sporze. Sąd wyłączył jawność rozprawy na czas przesłuchania dwojga świadków, m.in. Anny, która wzięła pigułki od Wydrzyńskiej. Przesłuchania trwały ok. 2,5 godziny.

Rozprawa zakończyła się bez wyroku – jedna z osób podczas przesłuchania zasłabła i trzeba było odroczyć sprawę.

 

 

 

Kto wspiera aktywistkę?

List do Zbigniewa Ziobry, jako do Prokuratora Generalnego, skierowały posłanki partii Renew Europe Parlamencie Europejskim, Karen Melchior, Róża Thun, Katalin Cseh: „Potępiamy fakt, że zarzuty postawione pani Wydrzyńskiej mają na celu stłumienie jej prawomocnych działań w obronie dostępu do bezpiecznych i legalnych aborcji w Polsce”.

Wydrzyńską wspierają posłanki Lewicy m.in. Katarzyna Kotula i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Pismo do rządu skierowały także cztery specjalne sprawozdawczynie ONZ do spraw praw człowieka (Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ – OHCHR):

  • Melissa Upreti (Przewodnicząca Grupy Roboczej ONZ ds. dyskryminacji kobiet i dziewcząt);
  • Mary Lawlor (Specjalna Sprawozdawczyni ds. sytuacji obrońców praw człowieka ONZ);
  • Reem Alsalem (Specjalna Sprawozdawczyni ds. przemocy wobec kobiet, jej przyczyn i skutków);
  • Tlaleng Mofokeng (Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. prawa do zdrowia).

 

 

 

 

Wydrzyńską wsparły także:

  • Do prokuratury wpłynęło 3500 maili [stan na lipiec 2022] w obronie Wydrzyńskiej, 1200 pism papierowych, wiele pisanych ręcznie głównie z Niemiec, Szwajcarii, Francji, Irlandii, UK, ale też z USA i Kanady [dane: Aborcyjny Dream Team i Amnesty International].
  • FIGO, największa światowa organizacja zrzeszająca położników i ginekologów.
  • Belgijska sekretarz stanu ds. Równości Płci Sarah Schlitz przekazała 20 000 euro na Aborcję Bez Granic, aby wesprzeć osoby, które nie mają dostępu do aborcji w Polsce” – podał ADT.


Autor


Redaktorka naczelna OKO.press. Dziennikarka, socjolożka i antropolożka po ISNS UW. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity…


Więcej

Opublikowany

3 marca 2023






Inne artykuły tego autora

02.02.2025

Proces piątki w Hajnówce. Grozi im więzienie za pomaganie. „Nie powinniśmy się bać osób w potrzebie”

30.01.2025

Apelacja Wydrzyńskiej. „Pomoc nie może być karana: ani podanie zupy, ani tabletek aborcyjnych”

13.10.2024

„Potężny strzał z armaty”. Tusk zapowiada zawieszenie prawa do azylu

24.06.2024

Prokurator Krajowy zaleca transkrypcję zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci

15.03.2024

Sąd: pushback obywatela Etiopii „bezskuteczny”. Rozporządzenie Kamińskiego z 2021 r. sprzeczne z prawem

21.03.2023

Wyrok za bezczelność. Została skazana, a jednak wygrała (stojąc w brokacie przed neo-sędzią)

05.12.2022

Ważny wyrok sądu: Straż Graniczna naruszyła prawo wydalając z Polski nieletniego Syryjczyka

09.11.2022

Aktywiści, którzy obalili pomnik prałata Jankowskiego, ostatecznie uniewinnieni

14.10.2022

Rozprawa Justyny Wydrzyńskiej oskarżonej o pomoc w aborcji. Wyrok nie zapadł [RELACJA, ZDJĘCIA]

13.10.2022

Oskarżona o pomoc w aborcji może jutro usłyszeć wyrok. Grożą jej 3 lata. Pod sądem pikieta

20.07.2022

„Uciekaj, inaczej cię zabiję!” Przemoc wobec LGBT w Polsce – wstrząsający raport Amnesty International

25.02.2021

Europosłowie o wyroku TK: „To nielegalne i nieludzkie”. Kempa: „Lewacki pociąg cywilizacji śmierci”

15.02.2021

Ordo Iuris, łowcy masonów i kuria. Oto nowy zespół ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy

13.01.2021

Bodnar w II rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza: Państwo wobec przemocy jest ciągle bezradne

17.12.2020

Szpitale bezprawnie wstrzymują zabiegi aborcji. „Tak na wszelki wypadek, ze strachu”

27.11.2020

Europarlament potępił decyzję Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej w sprawie aborcji

13.11.2020

Organizacje kobiece i Lewica chcą legalnej aborcji, bez kompromisów. Będzie zbiórka podpisów

10.11.2020

200 tys. podpisów z pomocą 300 parafii: Sejm zajmie się homofobiczną ustawą Kai Godek

30.10.2020

Trybunał Zolla jako alibi Przyłębskiej-Kaczyńskiego. Trochę prawdy, dużo fałszu i demagogii

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200