Skleił Tuska z Hitlerem i Stalinem. W Komisji etyki TVP zadba o „bezstronność i uczciwość”

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

Danuta Holecka ma nowego kolegę w komisji etyki TVP. Krzysztof Nowina-Konopka jest autorem m.in. materiału o Tusku, którego skojarzył z Hitlerem i Stalinem oraz pełnych manipulacji materiałów propagandowych o Rafale Trzaskowskim. Teraz zadba o "rzetelność, uczciwość, bezstronność" w TVP„Dziennikarstwo w Telewizji Polskiej S.A. realizuje idee służby publicznej oparte na rzetelności, uczciwości, bezstronności i obywatelskiej wrażliwości, a także na najlepszych wzorcach i standardach warsztatowych. Wartości te wyznaczają dziennikarzom telewizji publicznej sposób postępowania zawodowego, w szczególności:

 

1. Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność.
2. Zadaniem dziennikarza jest realizacja prawa dostępu każdego obywatela do informacji oraz tworzenie form debaty publicznej.
3. Dziennikarz jest świadom odpowiedzialności za słowo i treści zawarte w tworzonej lub współtworzonej audycji.
4. Powinnością i nieodłącznym elementem pracy dziennikarza jest przedstawianie zróżnicowanych poglądów i opinii, szczególnie w sprawach kontrowersyjnych, budzących społeczne emocje”.

 

To fragment „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A.”, który znajdziemy w zakładce Komisja Etyki.

 

Dowiadujemy się także, co jest celem Komisji etyki TVP: „Nad przestrzeganiem zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej czuwa siedmioosobowa Komisja Etyki TVP. Orzeka ona o zgodności postępowania dziennikarzy z Zasadami etyki dziennikarskiej w TVP S.A”.

 

Nowina-Konopka, Wenerski, Holecka, Ziemiec

 

30 czerwca 2020 Zarząd TVP wybrał siedmioosobowy skład Komisji etyki na kolejną, dwuletnią kadencję:

 

 

Danuty Holeckiej i Krzysztofa Ziemca przedstawiać nikomu nie trzeba, w OKO.press regularnie piszemy o prezentowanych przez nich w „Wiadomościach” TVP materiałach propagandowych przebranych za informacyjne.

 

A kim są pozostali członkowie Komisji Etyki?

 

Anna Duda to dziennikarka TVP 3 Lublin. Mariusz Jarosiewicz pracuje przy „Wiadomościach” TVP, Stanisław Królak to kierownik Redakcji Dokumentu i Reportażu Historycznego TVP Historia. Przemysław Wenerski jest szefem magazynu „Alarm!” i autorem homofobicznej „Inwazji oraz programu o sędzim Gąciarku.

 

Krzysztof Nowina-Konopka, niegdyś dziennikarz Radia Maryja, dzisiaj autor materiałów z Głównego Wydania „Wiadomości” TVP.

 

Przedstawiamy trzy najbardziej zdumiewające materiały nowego członka Komisji Etyki.

 

Hitler, Stalin i Tusk

 

„Nagroda im. Waltera Rathenaua raczej nie jest powodem do chluby. Jej patron był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, a także architektem sowiecko-niemieckiego traktatu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Robbentrop-Mołotow. Historyczne konotacje z tamtej epoki pobrzmiewają w wypowiedziach Donalda Tuska regularnie”, mówił Nowina-Konopka w materiale o Donaldzie Tusku z 3 maja 2019 roku.

 

Tłem do słów o „tamtej epoce” były fragmenty filmów z Adolfem Hitlerem i Józefem Stalinem. Tusk zostaje więc skojarzony z dyktatorami odpowiedzialnymi za ludobójstwa w XX w.

 

Materiał szczegółowo opisaliśmy w tym tekście.

 

Co ciekawe, absurdalny materiał Nowiny-Konopki został ocenzurowany przez samą TVP. Widzowie Głównego Wydania „Wiadomości” o 19:30 mogli obejrzeć go w całości, ale do internetu trafiała wersja bez Hitlera. Stalin pozostał z Tuskiem na zawsze.

 

Usunięcie Hitlera musiało być bolesne, bo cały materiał miał konkretną tezę: Donald Tusk jest w zasadzie Niemcem, służy Angeli Merkel i ma obowiązki niemieckie. Na potwierdzenie tezy, że „historyczne konotacje z tamtej epoki pobrzmiewają w wypowiedziach Donalda Tuska regularnie” znaleziono jednak tylko jeden argument:

 

 

Nowina-Konopka tłumaczy: „Tusk jako historyk wie, czym było Wolne Miasto Gdańsk i o co grają władze Niemiec”. Warto dodać, że twitt Tuska, opublikowany po tym, jak Lechia Gdańsk wygrała Puchar Polski, to słowa przyśpiewki kibiców Lechii Gdańsk, której Donald Tusk jest znanym kibicem.

 

Na marginesie: Nowina-Konopka jako pracownik TVP musi wiedzieć, że zagorzałym kibicem Lechii jest też były (i zapewne przyszły) prezes zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Nowina-Konopka zapewne wyobraża sobie, że Kurski zatyka uszy podczas przyśpiewki o Wolnym Mieście Gdańsku i śpiewa tylko kolejne wersy: alleluja, alleluja, alleluja BKS!

 

Kłamstwa przedwyborcze

 

Całe „Wiadomości” TVP w ostatnim tygodniu przed wyborami były wielkim popisem możliwości machiny propagandowej. Udział miał w tym także Krzysztof Nowina-Konopka. W materiale „Głosowanie w niedzielę będzie bezpieczne” z ostatniego przed wyborami wydania „Wiadomości” TVP (10 lipca) nie tylko namawiał do głosowania na Andrzeja Dudę, ale także podał nieprawdziwe informacje o jego kontrkandydacie Rafale Trzaskowskim.

 

Nowina-Konopka: „Pomoc rodzinie w wymiarze ekonomicznym i jej obrona przed ideologicznymi zapędami lewicy – to program mijającej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. I zapowiedź kontynuacji w następnej”.

 

Fragment filmu z wiecu Andrzeja Dudy: „Jeżeli zostanę wybrany ponownie na urząd prezydenta, to wszystkie programy, które zostały ustanowione dla rodziny, dla człowieka, będą utrzymane”.

 

Nowina-Konopka: „Po drugiej stronie – atak”.

 

Fragment filmu z wiecu Rafała Trzaskowskiego: „Jest to grupa nieprawdopodobnych hipokrytów, którzy próbują nas uczyć, czym jest rodzina, czym jest patriotyzm”.

 

Nowina-Konopka: „Czym jest patriotyzm Rafał Trzaskowski pokazał, gdy zamiast uroczystości państwowych Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, wybrał wizytę na bazarze. A jego pojęcie rodziny bliższe jest skrajnej lewicy niż konstytucyjnej definicji. Jedną z pierwszych decyzji Trzaskowskiego jako prezydenta Warszawy było podpisanie deklaracji LGBT. Stanął na czele tzw. Marszu Równości, a obyczajową rewolucję stawia sobie jako cel działalności publicznej”

 

Fragment „Kropki nad i” z udziałem Rafała Trzaskowskiego: „Bardzo chciałbym być pierwszym prezydentem Warszawy, który takiego ślubu mógłby udzielić. To są moje osobiste przekonania”.

 

Nowina-Konopka: „O swoich przekonaniach w dziedzinie obyczajowej Trzaskowski w kampanii nie miał odwagi mówić otwarcie, a takim deklaracjom: Ja jestem przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, przeczy jego własny program, a w nim zapowiedź legalizacji tzw małżeństw homoseksualnych wraz z prawem do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe”.

 

Na dowód tych słów pojawiają się fragmenty programu prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego:

 

 

To kłamstwo – w przytoczonym programie nie ma mowy o małżeństwach jednopłciowych. Jest za to zapowiedź związków partnerskich. To dwie zupełnie różne formy – różnią się m.in. prawem do adopcji. Dla Polaków te formy także nie są tym samym, co widać w badaniach opinii publicznej. W sondażu IPSOS dla OKO.press z września 2019 r. poparcie dla związków partnerskich wzrosło do 60 proc., a poparcie dla małżeństw jednopłciowych dopiero przekroczyło 40 proc.

 

Jak rozumiemy, właśnie ta różnica w poparciu dla obydwu form sprawiła, że autor materiału zdecydował się podać nieprawdziwą informację.

 

Dalej było jeszcze gorzej. Zdaniem Nowiny- Konopki w programie Trzaskowskiego jest także adopcja dzieci przez pary jednopłciowe:

 

 

W programie kandydata PO wyraźnie podkreślono, że projekt będzie zgodny z projektem Artura Dunina z kadencji 2011-2015 (która nie jest jednak „poprzednią” kadencją”). Czy ktoś jeszcze pamięta projekt Artura Dunina z kadencji 2011-2015 roku? Można go przeczytać tutaj. Był to jeden z najbardziej konserwatywnych projektów dotyczących związków partnerskich, a właściwie umowy związku partnerskiego. Regulował głównie kwestie majątkowe.

 

Poseł Dunin mówił wówczas: „Przede wszystkim nie zrównuje związków partnerskich z małżeństwem. Nie dotyka nawet kwestii zmiany nazwiska, nie mówiąc już o adopcji”. Regulował kwestie dziedziczenia, wspólnego majątku, określania partnera jako osoby bliskiej.

 

Na pewno zaś nie wprowadzał możliwości adopcji przez pary jednopłciowe.

 

Projekt Dunina był zresztą ostro krytykowany przez aktywistów działających na rzecz równouprawnienia osób LGBT+. Fakt, że Trzaskowski sięgnął w kampanii wyborczej po tak absurdalnie zachowawczy projekt było – najdelikatniej mówiąc – dużym rozczarowaniem.

 

Być może autora materiału w TVP zmyliło określenie „poprzednia kadencja” (wówczas złożono też dużo lepszy projekt Nowoczesnej, która jest dziś częścią KO), ale nawias doprecyzowuje, o który projekt chodzi.

 

Nowina-Konopka: „Głosowanie na Trzaskowskiego to głosowanie za całym pakietem postulatów lewicy, włącznie z legalizacją eutanazji, ostrzega prezes PiS Jarosław Kaczyński” (tu cytat z Kaczyńskiego, który ostrzega, że jego przeciwnicy nie szanują ludzkiego życia, także życia ludzi starszych i chcą eutanazji, która na Zachodzie jest w zasadzie przymusowa). Program Rafała Trzaskowskiego to z jednej strony promocja LGBT, z drugiej nieskrywana niechęć do Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskich (tu cytat z Małgorzaty Trzaskowskiej, która mówi, że nie posłała syna na lekcje religii)”

 

I dalej: „Wiele o kandydatach mówi poparcie tych, którzy publicznie oddanie na nich głosu”. Na Dudę głos odda niezależna senator Lidia Staroń, „której zawdzięczają wiele osoby pokrzywdzone przez komorników” i powstańczyni warszawska. A na Trzaskowskiego? Jerzy Urban, „Goebbels stanu wojennego”.

 

Tak wyglądał ostatni przed wyborami materiał red. Krzysztofa Nowiny-Konopki.

 

Esbecy i pedofile na marszach LGBT

 

PiS rozpoczął nagonkę na osoby LGBT jeszcze przed wyborami do PE w maju 2019. Te właśnie sprawy „obyczajowe” dostał w przydziale Nowina-Konopka. „Na marszach LGBT pojawili się dawni funkcjonariusze komunistycznej bezpieki”, informuje autor materiału „Esbecy na marszach LGBT” z 31 lipca 2019 roku.

 

Nowina-Konopka: „W Polsce esbecy, w Holandii pedofile garną się w szeregi aktywistów LGBT. Media w Holandii informują, że działający tam klub pedofilów o nazwie Front Wyzwolenia Dziecka zamierza wziąć udział w paradzie kończącej Pride Week w Amsterdamie. Członkowie klubu uważają się za orientację seksualną i czują się częścią społeczności LGBT”.

 

Robert Tekieli z Polskiego Radia: „Od 1968 r.oku pedofile próbowali sprawić, by ich skrzywienie nazywano orientacją seksualną. Nawet pedofilię wobec niemowlaków. To niewyobrażalne”.

 

Tuż po tej wypowiedzi Nowina-Konopka podsumowuje: „Polacy zdecydowanie odrzucają postulaty ruchów LGBT”. Jednoznaczne powiązano osoby LGBT z pedofilami wykorzystującymi niemowlęta.

 

W skrócie LGBT to esbecja i pedofilia.Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

20 lipca 2020


Inne artykuły tego autora

21.03.2023

Wyrok za bezczelność. Została skazana, a jednak wygrała (stojąc w brokacie przed neo-sędzią)

03.03.2023

„To był wyraz człowieczeństwa”. Anna dziękuje Justynie Wydrzyńskiej za pomoc w aborcji. Publikujemy list

05.12.2022

Ważny wyrok sądu: Straż Graniczna naruszyła prawo wydalając z Polski nieletniego Syryjczyka

09.11.2022

Aktywiści, którzy obalili pomnik prałata Jankowskiego, ostatecznie uniewinnieni

14.10.2022

Rozprawa Justyny Wydrzyńskiej oskarżonej o pomoc w aborcji. Wyrok nie zapadł [RELACJA, ZDJĘCIA]

13.10.2022

Oskarżona o pomoc w aborcji może jutro usłyszeć wyrok. Grożą jej 3 lata. Pod sądem pikieta

20.07.2022

„Uciekaj, inaczej cię zabiję!” Przemoc wobec LGBT w Polsce – wstrząsający raport Amnesty International

25.02.2021

Europosłowie o wyroku TK: „To nielegalne i nieludzkie”. Kempa: „Lewacki pociąg cywilizacji śmierci”

15.02.2021

Ordo Iuris, łowcy masonów i kuria. Oto nowy zespół ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy

13.01.2021

Bodnar w II rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza: Państwo wobec przemocy jest ciągle bezradne

17.12.2020

Szpitale bezprawnie wstrzymują zabiegi aborcji. „Tak na wszelki wypadek, ze strachu”

27.11.2020

Europarlament potępił decyzję Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej w sprawie aborcji

13.11.2020

Organizacje kobiece i Lewica chcą legalnej aborcji, bez kompromisów. Będzie zbiórka podpisów

10.11.2020

200 tys. podpisów z pomocą 300 parafii: Sejm zajmie się homofobiczną ustawą Kai Godek

30.10.2020

Trybunał Zolla jako alibi Przyłębskiej-Kaczyńskiego. Trochę prawdy, dużo fałszu i demagogii

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami

25.08.2020

„Narusza godność, krzywdzi i wyklucza ze wspólnoty”. Uchwała anty-LGBT zmiażdżona przez sąd

03.08.2020

Siedem na dziesięć spraw o przemoc jest umarzanych. Adwokat o tym, jak Polska nie chroni ofiar

27.07.2020

Sekretarz generalna Rady Europy: wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej to wielki krok wstecz

24.07.2020

HFPC o sytuacji w Trójce: Zakaz kontaktu z mediami to niedopuszczalne ograniczenie wolności słowaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200