Komisja Europejska po decyzji TK Przyłębskiej: Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym
Komisja Europejska w komunikacie po decyzji TK Julii Przyłębskiej: "Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności"
Trybunał Konstytucyjny pod kierunkiem Julii Przyłębskiej orzekł, że interpretacja artykułu 1 i 19 Traktatu o UE, którą przedstawia Trybunał Sprawiedliwości UE, jest sprzeczna z konstytucją. Premier użył TK, żeby zablokować sędziom powoływanie się na wyroki TSUE i mieć para-argument w rozmowach z Komisją Europejską.
Natychmiast po decyzji TK Przyłębskiej Komisja Europejska wydała oświadczenie.
Wszystkie decyzje TSUE są wiążące dla wszystkich organów władzy
„Dzisiejsze ustne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy dotyczące prymatu prawa unijnego i autorytetu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie:
- Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym;
- Wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych.
Komisja szczegółowo przeanalizuje orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o możliwych dalszych krokach. Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności.
Unia Europejska jest wspólnotą wartości i praw, które muszą być przestrzegane we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie w Unii Europejskiej mieszkają.
Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać.