Duda robi kampanię za publiczne pieniądze. KRUS rozesłał jego list nawet do 1,3 mln osób

Udostępnij

Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…

Więcej

“Konsekwentnie popieram działania sprzyjające rolnikom i służące polskiej wsi” - napisał Andrzej Duda w liście, który dostało ok. 1,3 mln ubezpieczonych w KRUS. “To bezczelne korzystanie z przewagi władzy do eliminowania konkurencji” - komentuje dr Grzegorz Makowski, ekspert Fundacji BatoregoDo czytelnika OKO.press tuż po świętach wielkanocnych przyszedł list z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W środku było kilka pism. Pierwsze z nich informowało, że dzięki “tarczy antykryzysowej” ubezpieczeni w KRUS, czyli rolnicy i ich domownicy, są zwolnieni ze składki emerytalno-rentowej za II kwartał 2020 roku. Muszą jedynie opłacić ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. W przypadku naszego czytelnika oznacza to 292 zł oszczędności.

 

Do tej miłej wiadomości dołączono m.in. ulotkę z “Kodeksem Etyki Żywnościowej” i dwa powiązane z nią listy.

 

W pierwszym, datowanym na 13 marca, Prezydent RP dziękuję ministrowi rolnictwa za opracowanie kodeksu. Przy okazji Andrzej Duda zapewnia, jak wiele znaczy dla niego dobro polskiego rolnika i wsi:

 

“Konsekwentnie popieram działania sprzyjające rolnikom i służące polskiej wsi. Jestem przekonany, że korzystne otoczenie prawne i ekonomiczne działalności rolniczej oraz dobre warunki życia i gospodarowania na terenach wiejskich w dłuższej perspektywie służą wszystkim Polakom” – napisał prezydent do ministra.

 

KRUS wraz z powiadomieniem o umorzeniu składek wysłał rolnikom list Andrzeja Dudy, w którym zapewnia, że leży mu na sercu dobro wsi i rolników.

 

„Wielka korupcja”

 

W drugim liście z kwietnia 2020 Jan Krzysztof Ardanowski tłumaczy, czym jest “Kodeks Etyki Żywnościowej”, a przy okazji dziękuje Andrzejowi Dudzie za objęcie nad nim patronatu, zapewniając, że prezydent szczególnie troszczy się o rolników:

 

“Prezydent Duda, kontynuując myśl polityczną i społeczną śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w swoich działaniach szczególną troską otacza wieś i rolnictwo. Ja, jako Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako odpowiedzialny w rządzie a stabilność produkcji żywności w Polsce, i wszechstronny rozwój obszarów wiejskich, zawsze mogę liczyć na życzliwość i wsparcie ze strony Pana Prezydenta” – napisał minister do ubezpieczonych w KRUS. Zakończył go pozdrowieniem: „Szczęść Boże!”.

 

 

Te listy zachwalające urzędującego prezydenta i zarazem kandydata PiS w majowych wyborach dotarły także do innych ubezpieczonych w KRUS. Według najświeższych danych z 2015 roku jest to 1,3 miliona osób.

 

“Sprawa wygląda na czysto kampanijny chwyt. Zdarza się, że urzędującemu prezydentowi urzędnicy schlebiają, ale tutaj robią to w korespondencji do obywateli i chwalą go za to, że coś podpisał. To ma ogromny zasięg i wszystko odbywa się za pieniądze państwowej agencji” – komentuje dla OKO.press dr Adam Gendźwiłł, ekspert Fundacji Batorego, zajmujący się badaniem samorządów terytorialnych i systemów wyborczych.

 

“To przykład rozwijania się w Polsce tzw. wielkiej korupcji” – komentuje sprawę dla OKO.press dr Grzegorz Makowski, ekspert Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego, specjalizujący się w polityce antykorupcyjnej.

 

“Rządzący wykorzystują każdą lukę do kanalizowania wszystkich zasobów w swoim obozie i eliminowania konkurentów” – dodaje Makowski.

 

Ile to kosztowało?

 

“Kodeks Etyki Żywnościowej”, będący pretekstem do rozesłania listów promujących Andrzeja Dudę, to kilkustronicowa broszurka. Minister rolnictwa zaprezentował ją 18 marca, w tym samym dniu, w którym prezydent i premier przedstawiali pierwszą “tarczę antykryzysową”, mającą chronić gospodarkę przed skutkami epidemii COVID-19.

 

“Pieniądze to nie wszystko. Pracujmy uczciwie i nie oszukujmy się wzajemnie” – powiedział minister Ardanowski po podpisaniu kodeksu.

 

Oprócz niego podpisy pod nim złożyli Delegat Konferencji Episkopatu ds. Polskich Przetwórców Żywności bp Piotr Sawczuk i Janusz B. Berdowski, Przewodniczący Sekcji Przemysłu Spożywczego w Polskim Forum ISO 9000. W doniesieniach prasowych z konferencji podkreślano, że honorowy patronat nad kodeksem objął prezydent Andrzej Duda.

 

Już wtedy Ardanowski zapowiedział, że kodeks zostanie dostarczony do wszystkich rolników oraz do wszystkich zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, choć nie wspomniał, w jaki sposób.

 

Dwa dni później posłowie PO Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke skierowali do ministra rolnictwa interpelację, w której zapytali m.in. ile sztuk kodeksu zostanie wydrukowanych, ile środków zostanie na to przeznaczonych i skąd pochodzą, a także – proroczo – czy do kodeksu zostanie dołączony list przewodni od ministra rolnictwa lub prezydenta. Do dzisiaj, mimo upływu ustawowego terminu 21 dni, ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi.

 

A czym właściwie jest “Kodeks Etyki Żywnościowej”? To garść niewiążących hasłowych wytycznych, zalecających, by producenci żywności nie oszukiwali i nie marnowali jedzenia.

 

W siedmiu zasadach rozpisanych kodeks zaleca m.in.: bezpieczeństwo konsumenta, poszanowanie żywności przez minimalizację strat, uczciwość w konkurowaniu i relacjach rynkowych, właściwe respektowanie urzędowej kontroli żywności. Broszurę możną ściągnąć ze strony resortu rolnictwa.

 

(Auto)plagiat Ardanowskiego i Dudy

 

Nie wiadomo, kto kodeks przygotowywał i jak długo to trwało. W sieci natrafiliśmy jednak na łudząco podobny “Kodeks Etyki Żywnościowej” opublikowany w 2013 roku, który zawierał siedem wytycznych o tej samej treści, jedynie nieco inaczej zredagowanych. Kodeks z 2013 roku, jak czytamy w jego wstępie, przygotował “zespół ekspertów”, w którym zasiadali Ardanowski (ówcześnie poseł PiS), Berdowski (z Polskiego Forum ISO 9000), ówczesny delegat Episkopatu bp Tadeusz Pikus, a także m.in. kilku przedstawicieli producentów żywności i kolejnych dwóch księży. W tym gronie nie było Andrzeja Dudy. Wygląda więc na to, że kodeks Ardanowskiego i Dudy z 2020 roku jest (auto)plagiatem.

 

Minister rolnictwa najprawdopodobniej odświeżył “Kodeks Etyki Żywnościowej” tylko i wyłącznie po to, by pomóc urzędującemu prezydentowi w reelekcji.

 

“To klasyczny przykład nadużycia władzy i zasobów państwa przez organy administracji państwowej, które nie powinny w ogóle angażować się w działania kampanii wyborczej, ani w działania, które mogłyby tak być odbierane. W mojej ocenie jednak to tylko kropla w morzu nierówności wywołanych obowiązywaniem w Polsce de facto stanu nadzwyczajnego. To okoliczność, która pozostałym kandydatom uniemożliwia prowadzenie kampanii na równych warunkach” – uważa dr Gendźwiłł.Autor


Dziennikarz OKO.press, wcześniej "Gazety Wyborczej". Absolwent Filozofii UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody…


Więcej

Opublikowany

17 kwietnia 2020


Inne artykuły tego autora

18.08.2023

PiS rezygnuje z uruchomienia komisji do grillowania Tuska. Czego się przestraszył?

14.06.2023

Morawieckiego sposób na obejście Ziobry. Skarży do Trybunału ustawę o Trybunale

30.05.2023

Departament Stanu USA i komisarz UE krytykują Lex Tusk. „Jesteśmy zaniepokojeni”

12.04.2023

NASZ NEWS. NIK prześwietlił SWWS. 30 mln zł od funduszu Ziobry na szkołę Ziobry

08.07.2022

OKO.press wygrało z Marszałkiem Sejmu. Nie miał prawa odmawiać dziennikarzom wstępu na obrady

15.04.2021

Duda „rażąco naruszył prawo” – ogłosił rzecznik generalny TSUE. TVP dekomunizuje go ojcem

07.03.2021

OBWE: ustawa mandatowa nie do przyjęcia. Sprzeczna z zasadą domniemania niewinności

03.03.2021

Wraca sprawa wypadku Szydło: zbada ją sędzia „dobrej zmiany”. Poprzednika ściga rzecznik Ziobry

11.02.2021

„Adwokat diabła” uniknie kary. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła wyrok w jego sprawie

02.02.2021

Podkarpackie straciło 1,8 mln zł z funduszy norweskich przez „strefę wolną od LGBT”

29.01.2021

Farbą w Trybunał. Drugi dzień protestów po publikacji wyroku TK Julii Przyłębskiej

22.12.2020

Minister Romanowski: konwencja antyprzemocowa zbędna, przyczyną przemocy są używki. To alkohol bije?

05.12.2020

UE zaostrza stanowisko przed szczytem: Warszawa nas nie zatrzyma, fundusz odbudowy będzie bez Polski

19.10.2020

Mec. Dubois: Nie wiemy, jakie dokumenty CBA zabrała z kancelarii Romana Giertycha

19.09.2020

Norwegia: gminy „wolne od LGBT” nie dostaną milionów złotych z funduszy norweskich

18.08.2020

Biskup przestrzega na mszy przed tęczową pandemią człekokształtnych. Wszystko na antenie radia

07.08.2020

Zmarł po interwencji policji. Miał ślady pałki i duszenia. Prokuratura umarza śledztwo

05.08.2020

Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej

03.07.2020

Skarżymy kancelarię Dudy do sądu. Nie odpowiada na pytania OKO.press od 119 dni

03.07.2020

Prokuratura zajmie się Ardanowskim. Pozwolił na stosowanie szkodliwego dla pszczół środka, zakazanego w UEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200