Decyzja Dudy: sędzia Prusinowski nowym prezesem Izby Pracy SN, Manowska „komisarzem” w Izbie Cywilnej

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Autor: Mariusz JałoszewskiPrezydent Andrzej Duda powołał nowych prezesów dwóch starych, legalnych Izb Sądu Najwyższego. Prezesem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych został Piotr Prusinowski, którego wskazali sędziowie tej Izby. A do Izby Cywilnej prezydent wysłał jako „komisarza” I prezes SN Małgorzatę Manowską

 

Decyzja prezydenta była oczekiwana od poniedziałku 30 sierpnia 2021. Tego dnia upłynęła bowiem kadencja obecnych prezesów tych Izb, czyli Józefa Iwulskiego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Dariusza Zawistowskiego kierującego Izbą Cywilną.

 

O tym, kto pokieruje tymi Izbami, poinformował w czwartek 2 września 2021 roku rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Zrobił to znienacka, po zakończeniu konferencji dotyczącej wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Spychalski przekazał w jednym zdaniu, że prezydent powołał na prezesa Izby Pracy Prusinowskiego, a obecną prezes SN na p.o. prezesa Izby Cywilnej. Z informacji OKO.press wynika, że decyzją prezydenta był zaskoczony Prusinowski, który wcześniej nie został o tym poinformowany.

 

Prezesa Izby Pracy wskazali sędziowie

 

Decyzja prezydenta likwiduje pewne napięcie wśród sędziów SN, którzy od kilku miesięcy zastanawiali się, co zrobi prezydent z obsadą kierownictwa dwóch starych Izb SN, w których większość mają starzy, legalni członkowie. Sędziowie spodziewali się, że ta sytuacja zostanie wykorzystana do przejęcia – przez nowych sędziów – kontroli nad tymi Izbami. Scenariusz ten został zrealizowany częściowo.

 

Powołując sędziego Piotra Prusinowskiego na stanowisko prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN prezydent zachował się zgodnie z uchwalonym przez PiS prawem. Prusinowski był bowiem jednym z trzech kandydatów wskazanych prezydentowi już w kwietniu 2021 roku przez Zgromadzenie Sędziów Izby Pracy. Byli to: Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Piotr Prusinowski.

 

Starzy sędziowie mają w tej Izbie zdecydowaną większość, jest tu tylko jeden nowy sędzia SN i jako kandydatów na prezesa wybrali starych sędziów. Prezydent do samego końca nie dawał jednak żadnych sygnałów, co zrobi. Czy powoła prezesa z grona sędziów wskazanych przez Zgromadzenie, czy wyśle do Izby swojego „komisarza”, łamiąc tym samym decyzję Zgromadzenia.

 

Prusinowski ma tytuł doktora habilitowanego, jest związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Do Sądu Najwyższego powołany został w 2016 roku. Wcześniej był sędzią Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

 

Prezesem Izby powinien być przez najbliższe trzy lata. Tak będzie, jeśli PiS na jesieni nie zdecyduje się na zmiany w Sądzie Najwyższym.

 

Są obawy, że pod płaszczykiem wykonania orzeczeń TSUE z połowy lipca 2021 roku, dotyczących Izby Dyscyplinarnej, władza dokona zmian w strukturze Izb.

 

Jeśli zniesie obecne Izby i powoła nowe – m.in. po to, by rozlokować po nich osoby zasiadające w nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej – będzie to oznaczało również powołanie nowych prezesów Izb. W takim scenariuszu stanowisko straciłby też obecny prezes starej, legalnej Izby Karnej Michał Laskowski.

 

Manowska na „komisarza”

 

Powołanie obecnej I prezes SN Małgorzaty Manowskiej na pełniącą obowiązki prezesa Izby Cywilnej – czyli „komisarza” prezydenta, jak mówią niepokorni sędziowie – jest za to zaskoczeniem. To, że prezydent powoła swojego „komisarza” było niemal pewne. W czerwcu 2021 roku Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej głosami starych, legalnych sędziów SN odłożyło bowiem wyłonienie trzech kandydatów na nowego prezesa do czasu wydania przez TSUE wyroków w trzech sprawach dotyczących legalności nowych sędziów SN. Nie chcieli oni też brać udziału w fikcyjnej procedurze, bo nowi sędziowie mogą na Zgromadzeniu wskazać swojego kandydata i zapewne prezydent powoła go na nowego prezesa.

 

PiS jednak zabezpieczył kontrolę prezydenta i nowych sędziów – wielokrotnie nowelizując ustawę o SN – nad procedurą wyboru prezesów Izb. W sytuacji, gdy Zgromadzenie nie wyłoniło kandydatów, prezydent może powołać swojego „komisarza”, czyli tymczasowego prezesa.

 

Zaskoczeniem jest jednak, że tę funkcję powierzył I prezes SN Małgorzacie Manowskiej (jest nową sędzią Izby Cywilnej).

 

Spekulowano, że „komisarzem” zostanie Kamil Zaradkiewicz, też nowy sędzia z Izby Cywilnej, który w 2020 roku był już tymczasowym prezesem całego SN. Ale wtedy nie poradził sobie na tym stanowisku i zrezygnował.

 

Co zrobi Manowska?

 

Rolą „komisarza” jest przeprowadzenie procedury wyboru trzech kandydatów na prezesa Izby. Manowska Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej powinna zwołać w ciągu tygodnia od powołania na to stanowisko przez prezydenta. PiS i prezydent już wcześniej tak skonstruowali przepisy o organizacji pracy SN, by podczas wyborów ograniczyć głos i wnioski starych sędziów.

 

Manowska jako „komisarz” będzie mogła też zarządzać Izbą. Nie będzie miała łatwo, bo Izba jest podzielona na starych, legalnych sędziów – mają większość – i nowych, których jest 10. W czwartek 2 września 2021 roku pełen skład Izby – przy zdaniu odrębnym nowych sędziów SN – zadał do TSUE trzy pytania prejudycjalne odnoszące się do kwestii legalności nowych sędziów SN i legalności nowej KRS, która daje nominacje sędziowskie. To kolejne pytania prejudycjalne do TSUE ws. legalności nowych sędziów SN. Zadano je na kanwie sprawy o kredyty we frankach szwajcarskich, na to rozstrzygnięcie czekają tysiące Polaków. Starzy sędziowie SN zdecydowali o pytaniach prejudycjalnych by w przyszłości nie można było podważać wyroków sądów opartych na uchwale pełnego składu Izby. Ta sprawa pokazuje jednak, że SN jest podzielony, a status nowych sędziów z awansami od nowej, politycznej KRS jest podważany.

 

Spekuluje się, że docelowym, nowym prezesem Izby Cywilnej może zostać Joanna Misztal-Konecka, związana z KUL-em. To nowa sędzia SN z Izby Cywilnej.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

2 września 2021Inne artykuły tego autora

08.10.2021

Przemówienie prof. Mirosława Wyrzykowskiego po otrzymaniu nagrody Der österreichische Verfassungspreis przyznanej przez austriackie stowarzyszenie Forum Verfassung

07.10.2021

Komisja Europejska po decyzji TK Przyłębskiej: Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym

08.09.2021

Żona Karola Karskiego z PiS idzie do Sądu Najwyższego. Awans dała jej nowa, polityczna KRS

07.09.2021

KE potwierdza: blokada miliardów dla Polski przez podważanie prawa Unii

07.09.2021

Sędzia Gąciarek odmawia orzekania z neo-sędzią, którego awansowała upolityczniona KRS

07.09.2021

KE wnioskuje do TSUE o kary finansowe dla Polski. Ziobro: „Prawna wojna hybrydowa”

07.09.2021

„Komisarz” Manowska lekceważy głos starych sędziów SN. I prze do wyboru nowego prezesa Izby Cywilnej

06.09.2021

[NA CELOWNIKU] Matura z kodeksem wykroczeń. Piotr Starzewski

06.09.2021

Łętowska: Teraz sędziowie już wiedzą, że słuchanie władzy to łamanie prawa i narażanie podsądnych

06.09.2021

Wolta w Izbie Dyscyplinarnej. Adam Roch nie chciał łamać orzeczeń TSUE

06.09.2021

RPO do Morawieckiego: Po co „bezwzględny, generalny i abstrakcyjny zakaz udostępnienia informacji”?

05.09.2021

To już pewne: KE wstrzyma wypłatę środków województwom, jeśli nie wycofają się z uchwał anty-LGBT

05.09.2021

Izba Dyscyplinarna chce demonstracyjnie złamać orzeczenia TSUE. I bierze się za sędziów SN

04.09.2021

Sędzia zwolniła z aresztu prokuratora, bo immunitet uchyliła mu nielegalna Izba Dyscyplinarna

02.09.2021

[NA CELOWNIKU] Siedlecka na celowniku władz, władza na celowniku Siedleckiej

02.09.2021

Apel: Wolna szkoła, nie partyjna!

02.09.2021

Stan wyjątkowy. PiS wyrzuca z granicy dziennikarzy, aktywistów, blokuje dostęp do informacji publicznej

02.09.2021

Łętowska dla OKO.press: Nie wierzę w intencje. Stan wyjątkowy to brzytwa w rękach butnej władzy

24.08.2021

Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym. Opinia RPO dla Senatu

22.08.2021

[NA CELOWNIKU] W Słowenii premier Janša atakuje media jak Trump. Prawica buduje tam medialne imperiumWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200