Debata w Badowie. „Siła trzeciej władzy. Wolność i powinność sędziego”

Udostępnij

redaktor, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, prasy i wydawnictw podziemnych, wieloletni szef działu krajowego…

Więcej

"Dzięki dobrej zmianie obywatele i sędziowie spotkali się manifestując pod sądami, parlamentem, czy Pałacem Prezydenckim w obronie trójpodziału władzy, czyli niezawisłości sądów. Te dwie grupy dostrzegły wzajemną niezbędność. Ludzie zrozumieli na czym polega znaczenie niezależnych sądów i niezależnych sędziów, a sędziowie przyjęli na siebie znacznie szerszą odpowiedzialność społeczną. Wyszli poza odpowiedzialność w ramach prowadzonych przez siebie spraw". Zapraszamy do obejrzenia filmu z dyskusji zorganizowanej 16 marca 2019 roku przez Stowarzyszenie Teatralne Badów.16 marca 2019 roku Stowarzyszenie Teatralne Badów zorganizowało debatę: „Siła trzeciej władzy. Wolność i powinność sędziego”.

 

Wzięli w niej udział: Prof. Marek Safjan,  adwokatka Paulina Kieszkowska-Knapik i sędzia Igor Tuleya. Debatę poprowadziła dziennikarka i publicystka Ewa Siedlecka. Oto krótkie informacje o uczestnikach dyskusji.

 

Prof. Marek Safjan -sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1997–2006, obecnie sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W latach 80-tych współpracował z działającym w Krakowie Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych podziemnej „Solidarności”, przygotowując projekty ustaw, które miały w przyszłości zreformować polskie prawo. Był członkiem rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i przedstawicielem Polski w Komitecie ds. Bioetyki Rady Europy.

 

Paulina Kieszkowska-Knapik – adwokatka, specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym współzałożycielka Fundacji „Lege Pharmaciae”. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Krajowemu Forum Chorób Rzadkich, Polskiej Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Alivia i Federacji Pacjentów Polskich. Członkini Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Członkini Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Działa w Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego. Jest współtwórczynią inicjatywy #Wolnesądy, która w 2018 roku otrzymała nagrodę im. Teresy Torańskiej. Ostatnio inicjatywa #Wolnesądy została uhonorowana nagrodą radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018.

 

Igor Tuleya – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie – członek Stowarzyszenia Iustitia zaangażowany w edukację prawna (np. na przystanku Woodstock) i debatę o wymiarze sprawiedliwości. Ma postępowania dyscyplinarne i karne za tę działalność. W tym za zadanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania o zgodność z unijnym prawem polskich przepisów dyscyplinarnych dotyczących sędziów, i o uzasadnienie postanowienia, w którym nakazał prokuraturze wznowienie śledztwa w sprawie tzw. głosowania kolumnowego zarządzonego przez marszałka Sejmu w grudniu 2016r.

 

Ewa Siedlecka – dziennikarka i publicystka. W latach 1989-2017 dziennikarka „Gazety Wyborczej”, a od 2017 roku tygodnika „Polityka”. Laureatka m.in: Nagrody im. Dariusza Fikusa (2011), Nagrody Press Freedom Award 2016 za cykl publikacji o polskim Trybunale Konstytucyjnym przyznaną przez austriacki oddział Reporterów bez Granic, Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2017). Zajmuje się m.in. zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego, prawami człowieka, osób niepełnosprawnych i prawami zwierząt. Autorka książki „Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”.

 

***

 

Rosnące zainteresowanie społeczne ogromną rolą sędziów w walce o demokratyczne państwo prawa skłoniło Stowarzyszenie Teatralne Badów do zorganizowania tej debaty. Ewa Siedlecka i wielu innych komentatorów zauważa, że rządy PiS całkowicie zmieniły relacje między przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości a obywatelami. Ta zmiana to efekt zamachu PiS na niezależność sądownictwa.

 

Dzięki dobrej zmianie obywatele i sędziowie spotkali się manifestując pod sądami, parlamentem, czy Pałacem Prezydenckim w obronie trójpodziału władzy, czyli niezawisłości sądów. Te dwie grupy dostrzegły wzajemną niezbędność. Ludzie zrozumieli na czym polega znaczenie niezależnych sądów i niezależnych sędziów, a sędziowie przyjęli na siebie znacznie szerszą odpowiedzialność społeczną. Wyszli poza odpowiedzialność w ramach prowadzonych przez siebie spraw. I jak mówi w zagajeniu debaty Ewa Siedlecka: „zrozumieli swoją rolę społeczną i to, co to znaczy czynienie sprawiedliwości”.

 

Ta „uliczna” współpraca wytworzyła synergię jakiej nie było nigdy. To paradoksalnie pozytywny skutek rządów PiS. Symbolem tego stała się kariera słowa „konstytucja”, a liternictwo plakatu Luki Rayskiego : „KonsTYtucJA” dodatkowo wzmocniło siłę wspólnego oporu. Ewa Siedlecka rozpoczyna rozmowę od pytania: „Jak to jest być sędzią w opresji?”

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej dyskusji.

 

 

[Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.]Autor


redaktor, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, prasy i wydawnictw podziemnych, wieloletni szef działu krajowego…


Więcej

Opublikowany

15 kwietnia 2019


Inne artykuły tego autora

26.02.2019

KRS domaga się ukarania sędzi Kamińskiej za wyrwaną z kontekstu wypowiedź o „potrzebie zemsty”

11.02.2019

„Powstało wiele sytuacji, wiele zdarzeń i krzywd nieodwracalnych”. Czy uda się przywrócić państwo prawa?

06.12.2018

Snyder: Demokracja i praworządność potrzebują wiary, że jest jakaś przyszłość, która nie jest katastrofą

20.11.2018

„Alfabet buntu”. Lewiatan się nadyma, ale wszędzie napotyka opór

06.07.2018

Rzecznik praw obywatelskich drażni Kaczyńskiego. Brońmy Bodnara, bo nikt nas nie obroni

16.02.2018

Kalendarium: jak broni się społeczeństwo obywatelskieWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200