Debata w Badowie. „Siła trzeciej władzy. Wolność i powinność sędziego”

Udostępnij

redaktor, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, prasy i wydawnictw podziemnych, wieloletni szef działu krajowego…

Więcej

"Dzięki dobrej zmianie obywatele i sędziowie spotkali się manifestując pod sądami, parlamentem, czy Pałacem Prezydenckim w obronie trójpodziału władzy, czyli niezawisłości sądów. Te dwie grupy dostrzegły wzajemną niezbędność. Ludzie zrozumieli na czym polega znaczenie niezależnych sądów i niezależnych sędziów, a sędziowie przyjęli na siebie znacznie szerszą odpowiedzialność społeczną. Wyszli poza odpowiedzialność w ramach prowadzonych przez siebie spraw". Zapraszamy do obejrzenia filmu z dyskusji zorganizowanej 16 marca 2019 roku przez Stowarzyszenie Teatralne Badów.



16 marca 2019 roku Stowarzyszenie Teatralne Badów zorganizowało debatę: „Siła trzeciej władzy. Wolność i powinność sędziego”.

 

Wzięli w niej udział: Prof. Marek Safjan,  adwokatka Paulina Kieszkowska-Knapik i sędzia Igor Tuleya. Debatę poprowadziła dziennikarka i publicystka Ewa Siedlecka. Oto krótkie informacje o uczestnikach dyskusji.

 

Prof. Marek Safjan -sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1997–2006, obecnie sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W latach 80-tych współpracował z działającym w Krakowie Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych podziemnej „Solidarności”, przygotowując projekty ustaw, które miały w przyszłości zreformować polskie prawo. Był członkiem rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i przedstawicielem Polski w Komitecie ds. Bioetyki Rady Europy.

 

Paulina Kieszkowska-Knapik – adwokatka, specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym współzałożycielka Fundacji „Lege Pharmaciae”. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Krajowemu Forum Chorób Rzadkich, Polskiej Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Alivia i Federacji Pacjentów Polskich. Członkini Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Członkini Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Działa w Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego. Jest współtwórczynią inicjatywy #Wolnesądy, która w 2018 roku otrzymała nagrodę im. Teresy Torańskiej. Ostatnio inicjatywa #Wolnesądy została uhonorowana nagrodą radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018.

 

Igor Tuleya – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie – członek Stowarzyszenia Iustitia zaangażowany w edukację prawna (np. na przystanku Woodstock) i debatę o wymiarze sprawiedliwości. Ma postępowania dyscyplinarne i karne za tę działalność. W tym za zadanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania o zgodność z unijnym prawem polskich przepisów dyscyplinarnych dotyczących sędziów, i o uzasadnienie postanowienia, w którym nakazał prokuraturze wznowienie śledztwa w sprawie tzw. głosowania kolumnowego zarządzonego przez marszałka Sejmu w grudniu 2016r.

 

Ewa Siedlecka – dziennikarka i publicystka. W latach 1989-2017 dziennikarka „Gazety Wyborczej”, a od 2017 roku tygodnika „Polityka”. Laureatka m.in: Nagrody im. Dariusza Fikusa (2011), Nagrody Press Freedom Award 2016 za cykl publikacji o polskim Trybunale Konstytucyjnym przyznaną przez austriacki oddział Reporterów bez Granic, Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2017). Zajmuje się m.in. zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego, prawami człowieka, osób niepełnosprawnych i prawami zwierząt. Autorka książki „Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”.

 

***

 

Rosnące zainteresowanie społeczne ogromną rolą sędziów w walce o demokratyczne państwo prawa skłoniło Stowarzyszenie Teatralne Badów do zorganizowania tej debaty. Ewa Siedlecka i wielu innych komentatorów zauważa, że rządy PiS całkowicie zmieniły relacje między przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości a obywatelami. Ta zmiana to efekt zamachu PiS na niezależność sądownictwa.

 

Dzięki dobrej zmianie obywatele i sędziowie spotkali się manifestując pod sądami, parlamentem, czy Pałacem Prezydenckim w obronie trójpodziału władzy, czyli niezawisłości sądów. Te dwie grupy dostrzegły wzajemną niezbędność. Ludzie zrozumieli na czym polega znaczenie niezależnych sądów i niezależnych sędziów, a sędziowie przyjęli na siebie znacznie szerszą odpowiedzialność społeczną. Wyszli poza odpowiedzialność w ramach prowadzonych przez siebie spraw. I jak mówi w zagajeniu debaty Ewa Siedlecka: „zrozumieli swoją rolę społeczną i to, co to znaczy czynienie sprawiedliwości”.

 

Ta „uliczna” współpraca wytworzyła synergię jakiej nie było nigdy. To paradoksalnie pozytywny skutek rządów PiS. Symbolem tego stała się kariera słowa „konstytucja”, a liternictwo plakatu Luki Rayskiego : „KonsTYtucJA” dodatkowo wzmocniło siłę wspólnego oporu. Ewa Siedlecka rozpoczyna rozmowę od pytania: „Jak to jest być sędzią w opresji?”

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej dyskusji.

 

 

[Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.]