Bunt sędziów przeciwko nowej KRS. Nie chcą brać udziału w fikcyjnych procedurach

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Kraków, Rzeszów, Białystok, Poznań i inne miasta. Sędziowie z kolejnych sądów Polsce odmawiają współpracy z nową Krajową Radą Sądownictwa. Zarzucają jej stronniczość, dawanie awansów sędziom, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry i podważają legalność nowej KRS



Tej fali sprzeciwu resort ministra Zbigniewa Ziobry i nowa KRS już nie zatrzyma. Od blisko dwóch tygodni sędziowie w całej Polsce podejmują uchwały, w których zdecydowanie protestują przeciwko działaniom nowej KRS.

 

Sędziowie podejmują uchwały w obronie niezależności sądów i krytykują działania obecnej władzy w wymiarze sprawiedliwości od wielu miesięcy.

 

Ale teraz wprost odmówili brania udziału w ustawowych procedurach, które uważają za fikcyjne.

 

Do wyroku TSUE nie opiniujemy

 

Sędziów oburzyło to, jak nowa KRS opiniuje kandydatów – sędziów, którzy ubiegają się o awanse w sądach okręgowych i apelacyjnych. Ich zdaniem – co wynika z uchwał – nowa KRS jest stronnicza, lekceważy opinie samorządu sędziowskiego, wybiera osoby z niższymi kwalifikacjami niż pozostali kandydaci oraz osoby, które współpracują z resortem ministra Ziobry.

 

Dlatego kolejne sądy odmawiają opiniowania kandydatur do awansów, choć jest to ustawowy wymóg całej procedury.

 

Najnowszą uchwałę w tej sprawie podjęło w piątek Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. Napisano w niej, że sędziowie apelacji krakowskiej wstrzymują się z opiniowaniem kandydatów na jedno stanowisko sędziego tutejszego sądu apelacyjnego „do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych m.in. przez Sąd Najwyższy, sądy powszechne oraz przez NSA”.

 

Pytania te dotyczą legalności wyboru członków – sędziów nowej KRS. Wybrali ich wbrew Konstytucji posłowie PiS i Kukiz’15. Do nowej KRS trafili głównie sędziowie, którzy poszli na współpracę z resortem ministra Zbigniewa Ziobry. Dlatego środowisko prawnicze podnosi, że tak wybrana KRS może działać nielegalnie i nie ma atrybutu niezależności. A tym samym podejmowane przez nią decyzje też będą nieważne. Dotyczy to też decyzji o sędziowskich awansach.

 

W uchwale sędziowie z apelacji krakowskiej przypominają: „Podtrzymujemy negatywną ocenę, że wybór piętnastu osób wykonujących zawód sędziego na członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz widoczne powiązania tych osób z Ministrem Sprawiedliwości nie dają gwarancji należytego wykonywania przez nich przewidzianych Konstytucją obowiązków.

 

Rodzi to uzasadnione obawy politycznego podporządkowania organu mającego stać na straży niezależności władzy sądowniczej”.

 

Małopolscy sędziowie uważają, że sposób wyboru nowej KRS przekłada się wprost na to, komu daje ona teraz awanse do sądów wyższych instancji. „Zwracamy uwagę, że taki stan rzeczy budzi uzasadnione zastrzeżenia co do legalności procedury nominacyjnej, w której Krajowa Rada Sądownictwa odgrywa kluczowe znaczenie. Wątpliwości te są uzasadnione, o ile uwzględnić zachowanie członków tego organu w procedurze opiniowania kandydatów, przejawiające się w całkowitym lekceważeniu wyników opinii co do kandydatów wyrażanych przez zgromadzenia sędziów w sądach powszechnych oraz pomijaniu rzeczywistych kompetencji kandydatów”.

 

Sędziowie napisali też zdecydowanie:

 

„Jakikolwiek udział w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie byłby legitymizowaniem czynności zmierzających do zdeprecjonowania wymiaru sprawiedliwości (…)

 

Oświadczamy, że wyrażamy wolę opiniowania kandydatów po rozstrzygnięciu wskazanych przez nas zastrzeżeń przez TSUE”.

 

Wszystkie ich uchwały z piątku są dostępne na stronie stowarzyszenia sędziów Iustitia.

 

Bunty sędziów w całej Polsce

 

To kolejne uchwały, w których sędziowie odmawiają opiniowania sędziowskich awansów do czasu rozstrzygnięcia statusu nowej KRS przez TSUE. Wcześniej podobne uchwały podjęli sędziowie z okręgu krakowskiego, rzeszowskiego białostockiego, poznańskiego i katowickiego oraz apelacji gdańskiej, białostockiej, łódzkiej i rzeszowskiej. Protestują też sędziowie z mniejszych sądów jak z Gorzowa Wielkopolskiego, Krosna czy ze Słupska. W tym ostatnim sądzie sędziowie, którzy kandydowali do Sądu Okręgowego, chcieli nawet wyłączenia 14 z 15 członków nowej KRS z opiniowania ich kandydatur. Zarzucali im potencjalną stronniczość. OKO.press pisało o tej sprawie:

 

Przeczytaj: Sędziowie odmawiają współpracy z nową KRS. Nie będą opiniować awansów

 

KRS odrzuciła wniosek o wyłączenie siebie samej i pozytywnie zaopiniowała do awansu m.in. prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku Andrzeja Michałowicza (do tej pory miał status sędziego rejonowego), męża członkini nowej KRS. Przepadły za to wszystkie osoby, które złożyły wnioski o wyłącznie członków KRS.

 

Wszystkie uchwały sędziów, którzy odmawiają opiniowania awansów sędziowskich do czasu wydania wyroku przez TSUE są dostępne tutaj:

 

http://themis-sedziowie.eu/

https://www.iustitia.pl/

 

„Realna staje się wizja destrukcyjnego chaosu prawnego”

 

W związku z tym, jak wygląda polityka awansowa nowej KRS, Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wystąpił już wcześniej do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, nowej KRS i prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymanie procedury awansów do czasu wydania wyroku przez TSUE.

 

„Zachodzą bardzo poważne obawy, że udział w procedurze konkursowej organu, który działa w składzie ukształtowanym niezgodnie z Konstytucją, nie ma poparcia środowiska sędziowskiego i nie broni niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz trójpodziału władzy, może skutkować wadliwością konkursów. Te obawy są coraz bardziej uzasadnione także w przypadku procedur dotyczących sądów powszechnych.

 

Realna staje się wizja bezprecedensowego, destrukcyjnego chaosu prawnego spowodowanego wadliwością orzeczeń wydawanych przez sędziów powołanych w wyniku nieważnych konkursów. W grę wchodzi także odpowiedzialność odszkodowawcza Skarbu Państwa na niespotykaną dotychczas skalę. Konstytucyjnym obowiązkiem organów państwa jest dbanie o stabilność finansów publicznych. Konieczne jest zatem podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie powyższego ryzyka” – napisał Zarząd Iustitii w swoim stanowisku.

 

Opinia samorządu sędziowskiego na temat kandydatów ubiegających się  awans do wyższej instancji jest formalnym wymogiem rozpoczęcia procedury konkursowej. Jej brak powinien powstrzymać dalsze procedury w nowej KRS. Ale dzięki zmianie prawa przez obecną władzę, nowa KRS może pominąć brak opinii, bo nie jest ona obligatoryjna.

 

Nowa KRS w odpowiedzi na zarzuty samorządów sędziowskich wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego (w większości obsadzonego sędziami wybranymi przez PiS), by ten ocenił, czy działa legalnie. Trybunał choć zwleka miesiącami z rozpoznaniem innych spraw, w tej sprawie zadziałał szybko i wyznaczył termin rozprawy już na 3 stycznia 2019 roku.

 

 

A,b,c,d,e… POMÓŻ nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 

 



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

10 grudnia 2018






Inne artykuły tego autora

27.03.2024

Jest zgoda na dymisje prezesów sądów od Ziobry w Krakowie. Minister Bodnar może już ich odwołać

26.03.2024

Nielegalna Izba Kontroli zatrzymuje prace. Neo-sędzia zawiesza sprawę i czeka na nową ustawę

25.03.2024

Hermes także był groźny. Miał dostęp do darknetu i wykradzionych danych [NEWS OKO.press]

25.03.2024

Iustitia składa zawiadomienie na członków neo-KRS. Chce ich ścigania karnego i dyscyplinarnego

22.03.2024

Nominaci Ziobry sami składają dymisje. Zrezygnowało całe kierownictwo sądów w Lublinie i Elblągu

17.03.2024

Prezes Schab i Radzik nieformalnie wywierali presję na proces Nowaka. Miał ruszyć przed wyborami

15.03.2024

Schab idzie na wojnę z Bodnarem, straszy prokuraturą. Ale przeciw niemu jest 72 sędziów apelacyjnych

14.03.2024

Izba SN: Sędziowie mogli podpisać list do OBWE ws. wyborów prezydenckich. Nie można za to ścigać

12.03.2024

Nawacki i Lasota tracą stanowiska prezesów sądów! To długo wyczekiwane dymisje symboli „reform” PiS

04.03.2024

Sędziowie apelują do Bodnara o dymisje prezesów: Puchalskiego, Frydrych i Boguszewskiego

01.03.2024

Prokuratura krajowa wszczęła śledztwo ws. Schaba i Radzika. Za blokowanie sędziego Tulei

28.02.2024

Werdykt: niewinna! Zwycięstwo dyrektorki z Dobczyc, ściganej za udział uczniów w Tour de Konstytucja

26.02.2024

Zastępca Nawackiego uderza w Bodnara. Zarzuca mu, że robi z Juszczyszyna bohatera i wpływa na sądy

19.02.2024

Bodnar dla OKO.press: „Rozliczę ludzi Ziobry. Zmienię sądy, dam prokuraturze niezależność”

13.02.2024

SN: Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest legalnym sądem. Ma „ustrojową i strukturalną wadę”

12.02.2024

Pierwsza neo-sędzia w Polsce chce cofnięcia nominacji od neo KRS. „Przyjęcie awansu było błędem”

12.02.2024

Sędzia Niklas-Bibik była represjonowana przez ludzi Ziobry. Teraz Bodnar powołał ją na prezeskę sądu

12.02.2024

Sędziowie największego w Polsce sądu w Warszawie chcą odwołania prezesa. Apelują do Bodnara

11.02.2024

„Egzekutor” Radzik idzie na zwarcie z Bodnarem. Nie zgadza się na odbieranie dyscyplinarek sędziów

11.02.2024

Prokurator Kwiatkowska startuje na prokuratora krajowego. Chce niezależnej prokuratury dla obywateli



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200