Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” co do senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 477)



Stanowisko_Stowarzyszenia.pdf

opublikowany

24/08/2021

typ dokumentu

Inne

autor/źródło

Inne



Autor: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"



Stowarzyszenie uznało, że dla przywrócenia ładu konstytucyjnego, w szczególności niezależności sądownictwa niezbędne jest cofnięcie szkodliwych zmian w sądownictwie – również personalnych, w jak najkrótszym czasie.

 

 

Doświadczenia minionych lat wskazują, że rozwiązanie tej palącej kwestii dla wywołania pożądanego efektu musi przybrać formę legislacyjną, na wzór ustaw naprawczych podejmowanych w przeszłości dla przywrócenia lub ukształtowania ładu konstytucyjnego po okresach rządów niekonstytucyjnych. Rozumiejąc potrzebę zachowania ciągłości państwa i pewności prawa oraz ładu społecznego, nie można pomijać konieczności przywrócenia społecznego zaufania do demokracji w ogóle, a do wymiaru sprawiedliwości w szczególności.

 

 

Nie można również aktów bezprawia, nawet jeżeli przyjmują pozór stanowienia albo stosowania prawa, uznawać za prawo. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji RP). Dotyczy to także Prezydenta RP, a jego postanowienia dla ich ważności i skuteczności muszą mieć prawne umocowanie. Osoby powołane na stanowiska sędziowskie w wadliwej procedurze nie są sędziami w rozumieniu Konstytucji i prawa międzynarodowego (EKPCz, KPP), pozostawienie ich na tych stanowiskach przez choćby najkrótszy czas grozi niepowetowaną szkodą dla porządku prawnego w Polsce i praw jej obywateli.


plik

Stanowisko_Stowarzyszenia.pdf

Pobierz

opublikowany

24/08/2021


typ dokumentu

Inne


autor/źródło

Inne



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200