5 miliardów kary, by ocalić praworządność Jak ustalane są kary za naruszenia prawa UE Europejska Inicjatywa na rzecz Stabilności (ESI)



Jak-ustalane-sa-kary-za-naruszenia-prawa-UE.pdf

opublikowany

19/08/2021

typ dokumentu

Inne

autor/źródło

Sądy powszechne



Autor: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"



Gdy państwa członkowskie naruszają prawo Unii Europejskiej lub odmawiają wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), instytucje europejskie nie są bezsilne. Komisja Europejska może bowiem zaproponować ETS nałożenie sankcji finansowych.

 

 

W dniu 20 lipca 2021 Vera Jourova, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej zdeterminowana, by wykonać wyrok wydany dnia 15 lipca w sprawie polskiego systemu sądownictwa, ogłosiła:

 

 

Poprosimy o sankcje finansowe, jeśli do 16 sierpnia Polska nie poprawi sytuacji. Prawa obywateli i przedsiębiorstw w UE muszą być chronione w ten sam sposób we wszystkich krajach członkowskich. Nie ma w tej kwestii żadnego kompromisu.

 

 

Niedawno ESI zarekomendowała Komisji zażądanie sankcji w wysokości 5 miliardów euro, jeśli Polska nie wykona wyroku ETS. Jak zatem to działa? Jeśli europejskie instytucje mogą nałożyć sankcje, dlaczego robią to tak rzadko? Dlaczego większość sankcji jest taka niska? Czy skutkują one zmianą postępowania? Oto krótki przewodnik po sankcjach finansowych za łamanie prawa UE.


plik

Jak-ustalane-sa-kary-za-naruszenia-prawa-UE.pdf

Pobierz

opublikowany

19/08/2021


typ dokumentu

Inne


autor/źródło

Sądy powszechne



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200