Zakończenie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich przez dr hab. Adama Bodnara.  Podziękowania od autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

W związku z zakończeniem pełnienia funkcji na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, w imieniu wszystkich autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego, pragniemy wyrazić słowa najwyższego uznania i podziękowania za profesjonalną, bezkompromisową i niezłomną walkę o podstawowe prawa i wolności obywatelskie oraz przestrzeganie zasad Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w tym niezależności sądownictwa, rządów prawa czy trójpodziału władz. Pana postawa […]



W związku z zakończeniem pełnienia funkcji na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, w imieniu wszystkich autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego, pragniemy wyrazić słowa najwyższego uznania i podziękowania za profesjonalną, bezkompromisową i niezłomną walkę o podstawowe prawa i wolności obywatelskie oraz przestrzeganie zasad Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w tym niezależności sądownictwa, rządów prawa czy trójpodziału władz. Pana postawa oraz ogromne zaangażowanie stanowią przykład tego, jak należy staż na straży prawa, szczególnie w czasach nasilonych zagrożeń, gdy Pańska interwencja była nierzadko jedynym wsparciem dla wielu obywatelek i obywateli.

 

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich pełnił Pan swoją funkcję w szczególnie trudnych warunkach, kiedy naruszony został polski system prawa, sądownictwa i szeroko pojętej praworządności. Wielokrotnie był Pan narażony na ataki ze strony władzy politycznej w obliczu upadku kolejnych instytucji prawnych. Pomimo tych przeciwności, przez cały okres kadencji zdołał Pan skutecznie, bezstronnie i z pełnym poświęceniem działać na rzecz obywatelek i obywateli oraz ich praw i wolności, które zagwarantowane są w obowiązującej Konstytucji.

 

Doceniamy, z ogromną wdzięcznością, Pana pełne zaangażowanie na rzecz walki o przestrzeganie praw obywatelskich, praw człowieka oraz zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa w Polsce. W tych wyjątkowo trudnych czasach, gdy naruszane są fundamentalne zasady wynikające z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej był Pan dla wszystkich obywatelek i obywateli autorytetem i przewodnikiem wskazującym ponadczasowe wartości, które warto przestrzegać i propagować. 

 

Dziękujemy za ponad 5 lat trudnej, wymagającej, ale niezwykle owocnej służby dla Rzeczpospolitej Polskiej oraz jej obywatelek i obywateli. Dzięki Pana wiedzy, doświadczeniu, odwadze i umiejętnościom oraz ogromnej determinacji i konsekwencji w działaniu, rozwijane były najlepsze tradycje działania Rzecznika Praw Obywatelskich jako najważniejszej w Polsce instytucji ochrony praw i wolności człowieka i obywatela. Ponadto, za Pana pośrednictwem, przekazujemy również podziękowania dla pracowników Biura RPO za ich pełną poświęcenia i zaangażowania pracę.

 

Gratulujemy Panu również uznania i sympatii, jaką cieszy się Pan w międzynarodowym środowisku obrońców praw człowieka, zarówno wśród organizacji ombudsmańskich, europejskich i światowych, jak i instytucje oraz organy Rady Europy i Unii Europejskiej. 

 

Życzymy Panu dalszych sukcesów w działalności naukowej i publicznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

 

Ponadto mamy nadzieję, że wysokie standardy postępowania na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, które Pan ustanowił będą respektowane przez Pana następców.

 

Łącząc wyrazy szacunku,
autorzy i twórcy Archiwum Osiatyńskiego



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

15 lipca 2021






Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200