Zakończenie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich przez dr hab. Adama Bodnara.  Podziękowania od autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

W związku z zakończeniem pełnienia funkcji na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, w imieniu wszystkich autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego, pragniemy wyrazić słowa najwyższego uznania i podziękowania za profesjonalną, bezkompromisową i niezłomną walkę o podstawowe prawa i wolności obywatelskie oraz przestrzeganie zasad Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w tym niezależności sądownictwa, rządów prawa czy trójpodziału władz. Pana postawa […]W związku z zakończeniem pełnienia funkcji na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, w imieniu wszystkich autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego, pragniemy wyrazić słowa najwyższego uznania i podziękowania za profesjonalną, bezkompromisową i niezłomną walkę o podstawowe prawa i wolności obywatelskie oraz przestrzeganie zasad Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w tym niezależności sądownictwa, rządów prawa czy trójpodziału władz. Pana postawa oraz ogromne zaangażowanie stanowią przykład tego, jak należy staż na straży prawa, szczególnie w czasach nasilonych zagrożeń, gdy Pańska interwencja była nierzadko jedynym wsparciem dla wielu obywatelek i obywateli.

 

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich pełnił Pan swoją funkcję w szczególnie trudnych warunkach, kiedy naruszony został polski system prawa, sądownictwa i szeroko pojętej praworządności. Wielokrotnie był Pan narażony na ataki ze strony władzy politycznej w obliczu upadku kolejnych instytucji prawnych. Pomimo tych przeciwności, przez cały okres kadencji zdołał Pan skutecznie, bezstronnie i z pełnym poświęceniem działać na rzecz obywatelek i obywateli oraz ich praw i wolności, które zagwarantowane są w obowiązującej Konstytucji.

 

Doceniamy, z ogromną wdzięcznością, Pana pełne zaangażowanie na rzecz walki o przestrzeganie praw obywatelskich, praw człowieka oraz zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa w Polsce. W tych wyjątkowo trudnych czasach, gdy naruszane są fundamentalne zasady wynikające z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej był Pan dla wszystkich obywatelek i obywateli autorytetem i przewodnikiem wskazującym ponadczasowe wartości, które warto przestrzegać i propagować. 

 

Dziękujemy za ponad 5 lat trudnej, wymagającej, ale niezwykle owocnej służby dla Rzeczpospolitej Polskiej oraz jej obywatelek i obywateli. Dzięki Pana wiedzy, doświadczeniu, odwadze i umiejętnościom oraz ogromnej determinacji i konsekwencji w działaniu, rozwijane były najlepsze tradycje działania Rzecznika Praw Obywatelskich jako najważniejszej w Polsce instytucji ochrony praw i wolności człowieka i obywatela. Ponadto, za Pana pośrednictwem, przekazujemy również podziękowania dla pracowników Biura RPO za ich pełną poświęcenia i zaangażowania pracę.

 

Gratulujemy Panu również uznania i sympatii, jaką cieszy się Pan w międzynarodowym środowisku obrońców praw człowieka, zarówno wśród organizacji ombudsmańskich, europejskich i światowych, jak i instytucje oraz organy Rady Europy i Unii Europejskiej. 

 

Życzymy Panu dalszych sukcesów w działalności naukowej i publicznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

 

Ponadto mamy nadzieję, że wysokie standardy postępowania na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, które Pan ustanowił będą respektowane przez Pana następców.

 

Łącząc wyrazy szacunku,
autorzy i twórcy Archiwum OsiatyńskiegoAutor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

15 lipca 2021Inne artykuły tego autora

22.07.2021

Oświadczenie organizacji pozarządowych i środowisk prawniczych w sprawie konsekwencji orzeczeń TSUE dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce

22.07.2021

25 sędziów niezależnego TK: Nie możemy milczeć. Polska jest w krytycznym punkcie historii

19.07.2021

Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych w związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego o środkach tymczasowych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

16.07.2021

Wszyscy Jesteśmy Rzecznikami – akcja obywatelska wspierająca RPO Adama Bodnara

07.04.2021

Konferencja Ambasadorów RP: Komentarz do „spotkania w Budapeszcie”

31.03.2021

Łukasz Woźnicki: Nowelizacja ustawy o SN przyjęta. „Domknie kontrolę nad tym sądem”

29.03.2021

Prof. Jędrzej Skrzypczak: SLAPP narasta. Czas wyznaczyć granicę nękania pozwami

27.03.2021

Hulaj władzo, piekła nie ma. I Prezes SN przeciw jawności i społeczeństwu obywatelskiemu

27.03.2021

„Chybione, trudne do obrony”. Ekspertka rozbraja zarzuty Polski i Węgier ws. „pieniędzy za praworządność”

24.03.2021

NGO do Manowskiej: Prosimy o wycofanie wniosku do TK. Obywatele chcą wiedzieć

23.03.2021

Prof. Zachariasz o korupcji w samorządach. Dlaczego tak trudno jej zapobiegać?

21.03.2021

Włodzimierz Wróbel (na Facebooku): Chyba warto znowu przypomnieć. Po co politykom przejęcie Sądu Najwyższego?

21.03.2021

571 sędziów do 19 ministrów, prokuratorów, policjantów i osób z Sądu Najwyższego w oświadczeniu pisze: Tuleya jest sędzią!

21.03.2021

Jarosław Kaczyński, komisarz ds. bezpieczeństwa władzy. Tekst prof. Kuźniara

21.03.2021

Naukowcy-prawnicy protestują przeciwko zapowiedzi złożenia przez Orlen powództwa typu SLAPP przeciwko prof. Romanowskiemu

19.03.2021

Władza i sądy: domykanie kontroli nad Sądem Najwyższym

18.03.2021

Oświadczenie sędziów Sądu Najwyższego w sprawie działań prokuratury z dnia 17 marca 2021 roku

16.03.2021

Administracja Bidena nie będzie patrzeć przez palce na zamach na media i praworządność w Polsce

15.03.2021

Prokuratura na usługach Ziobry i Święczkowskiego chce ścigać internautów z art. 212 kk

14.03.2021

„Pierwsza prezes SN nie wykonała ustawowego obowiązku”. Senat nie przyjął sprawozdania z działalności SNWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200