TVP zachęca Bodnara do ugody, gdyby przeprosił. RPO: mowy nie ma. Chcą zamrozić obywateli

Udostępnij

Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…

Więcej

"TVP zasugerowała, że gotowa jest zawrzeć ugodę, jeśli tylko ich przeproszę" - napisał Adam Bodnar po pierwszej rozprawie w procesie, który wytoczyła mu Telewizja Polska. Bodnar na ugodę nie pójdzie: "Nie naruszyłem prawa oraz dóbr osobistych TVP, proces ten jest przykładem próby uciszania organu konstytucyjnego"W lutym 2019 Telewizja Polska skierowała pozew przeciwko Adamowi Bodnarowi. Chodziło o jego wypowiedź dla portalu Onet po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza o mowie nienawiści i dostępie zabójcy do TVP. Co ciekawe, pozew wpłynął do Biura RPO, ale jest skierowany przez  przeciwko Adamowi Bodnarowi jako osobie prywatnej.

 

17 maja 2019 odbyła się pierwsza rozprawa. „TVP zasugerowała, że gotowa jest zawrzeć ugodę, jeśli tylko ich przeproszę” – napisał po rozprawie Adam Bodnar.

 

„Takiej ugody być nie może, bo: 1) nie naruszyłem prawa oraz dóbr osobistych TVP, 2) proces ten jest przykładem próby uciszania organu konstytucyjnego” – argumentuje Bodnar.

 

Uważa, że jego ustępstwo dałoby zły przykład obywatelom i przyczyniłoby się do efektu mrożącego, a na tym zależy TVP: „Jakiekolwiek ustępstwa wobec TVP, mając na względzie, że moje działanie stanowiło wyłącznie wykonywanie kompetencji RPO i nie przekroczyło granic wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, stanowiłoby fatalny wzorzec dla wszystkich obywateli. Potwierdziłoby skuteczność działań TVP zmierzających do zastraszenia i wywołania efektu mrożącego”.

 

Rada Europy do TVP: wycofajcie pozew

 

„Mając nadzieję, że nie będzie to konieczne, wzywam Telewizję Polską do wycofania tego pozwu” – apelował 19 lutego 2019 sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. „Pozew TVP wygląda na próbę uciszenia go [Bodnara] w jego konstytucyjnej roli jako obrońcy praw człowieka i fundamentalnych wolności. Można to uznać za całkowicie nieodpowiednie działanie organu publicznego” – argumentował sekretarz Lord Richard Balfe.

 

Jednoznacznie negatywnie działanie TVP oceniła też pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska: „RPO wykonywał swe kompetencje ustawowe i konstytucyjne. Forma wypowiedzi była właściwa, nie ma ekscesu. Zatem w działaniu TVP widzieć trzeba przejaw szykany, legal harassment (nękanie przy pomocy przepisów prawa)” – komentowała prof. Łętowska dla OKO.press.

 

„Skierowanie pozwu przez Telewizję Polską przeciwko Adamowi Bodnarowi, polskiemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich, jest

 

najświeższym przykładem nękania i zastraszania, których RPO doświadcza w ciągu ostatnich trzech lat” – pisało Amnesty International.

 

OKO.press w lutym wzywało do solidarności z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przesyłania mu słów wsparcia. Nasz apel nie traci ważności.

 

Telewizja domaga się przeprosin w formie ogłoszenia płatnego opublikowanego na stronie głównej portalu Onet.pl, zapłaty 25 tys. zł na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz zwrotu koszów sądowych.

 

Adam Bodnar: Ugody z TVP być nie może

 

„W dniu dzisiejszym przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces wytoczony mi przez TVP SA za słowa o konieczności weryfikacji działalności mediów publicznych pod kątem pluralizmu prezentowanych treści. Obecni byli pełnomocnicy stron. Co ciekawe TVP zasugerowała, że gotowa jest zawrzeć ugodę, jeśli tylko ich przeproszę. Propozycja o tyle zaskakująca, że wcześniej TVP nawet nie zaczekała na moją odpowiedź na wezwanie przedprocesowe i wysłała pozew. A teraz nagle gotowość do ugody.

 

Takiej ugody być nie może, bo: 1) nie naruszyłem prawa oraz dóbr osobistych TVP, 2) proces ten jest przykładem próby uciszania organu konstytucyjnego. Choć formalnie pozwany jestem jako osoba fizyczna, a nie jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Jakiekolwiek ustępstwa wobec TVP, mając na względzie, że moje działanie stanowiło wyłącznie wykonywanie kompetencji RPO i nie przekroczyło granic wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, stanowiłoby fatalny wzorzec dla wszystkich obywateli. Potwierdziłoby skuteczność działań TVP zmierzających do zastraszenia i wywołania efektu mrożącego.

 

Kolejne posiedzenie sądu z udziałem pełnomocników stron odbędzie się w przyszły piątek. Sąd zapozna się z materiałem dowodowym w postaci nagrania mojej rozmowy z red. Andrzejem Stankiewiczem (onet.pl).

 

Dziękuję serdecznie mec. Maciejowi Ślusarkowi oraz mec. Sandrze Wieczorek za reprezentowanie mnie pro bono w tej sprawie. Dziękuję także wszystkim osobom oraz instytucjom, które przekazały mi wyrazy wsparcia oraz solidarności w związku ze złożonym pozwem”.

 

źródło: profil FB Adama Bodnara

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 


 

W tym tygodniu obchodzimy drugą rocznicę śmierci profesora Wiktora Osiatyńskiego. Przeczytaj jak działa Archiwum Osiatyńskiego i dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia. Udostępnij zbiórkę znajomym i pomóż nam dalej realizować pomysł Profesora! Dołącz do zbiórki na Archiwum Osiatyńskiego https://pomagam.pl/archiwum2019

 Autor


Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…


Więcej

Opublikowany

20 maja 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

20.02.2021

Wawrzyk utrącony, nie będzie RPO. Opozycja szuka kandydata, którego zaakceptuje Gowin

18.02.2021

Podleśna: „Maryja nie pozwoliłaby zrobić krzywdy tęczowemu dziecku”. Proces o „tęczowe Maryje”

02.02.2021

Sędzia Piebiak, „kadrowy Ziobry”, kandyduje do neo-KRS. Jeśli Sejm go wybierze, poznamy zamiary PiS

14.01.2021

Emilewicz nie jest wyjątkiem. Władza łamie własne zakazy. Badania pokazują, jakie to groźne

29.12.2020

Robert Gwiazdowski, obrońca silnych. Kandydat na RPO, który chciał usunąć urząd RPO

19.11.2020

Kandydatka na RPO dostała 221 minut na dojazd do Sejmu. PiS zakpił z wyboru rzecznika

09.11.2020

Narodowcy chcą obejść zakaz Marszu Niepodległości. Jak PiS i policja ich potraktują?

08.11.2020

Czy Trump ma szansę podważyć wynik? W Stanach Zjednoczonych Wersal się skończył [ROZMOWA]

25.10.2020

Krzyczał „Jestem posłem”. Policja zakuła mimo to Macieja Kopca w kajdanki

25.10.2020

„Boję się żyć w Polsce”, „Nasza godność, wasza podłość”. Tak protestuje Polska

24.10.2020

PiS odrzucił społeczną kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie udzielono jej głosu

10.10.2020

Jarosław Kaczyński nie istnieje [ROZMOWA]

06.10.2020

Jest jeszcze szansa na społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich?

17.09.2020

PiS idzie po urząd RPO. Nie chce kandydatki 700 organizacji społecznych

09.08.2020

Organizacje pozarządowe pod lupą Ziobry: chce je piętnować i kontrolować. Gra ostrzej niż Orban

07.08.2020

Ostatni raport RPO Adama Bodnara. „Państwo widziane oczami pokrzywdzonych”

28.07.2020

Ziobro mówi, że Konwencja narusza wolność człowieka. Nie ma pojęcia o realiach życia ofiar przemocy

16.07.2020

Ziobro i Kamiński zostają. Opozycja zgodnie: „Ministerstwo Bezkarności”, „ślepy miecz Kaczyńskiego”

11.06.2020

Gowin: Dzięki mnie wybory będą uczciwe i zgodne z Konstytucją

27.04.2020

Wójt Płużnicy: „Rządzący łamią prawo. Nie wydam Poczcie rejestru wyborców”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200