To już inkwizycja. Rzecznik dyscyplinarny ściga… rzecznika dyscyplinarnego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny dla sędziów nie daruje wyroku uniewinniającego dla żony prezydenta Poznania. Zrobił właśnie dyscyplinarkę dla sędzi Marioli Głowackiej, która nie chciała stawiać zarzutów dyscyplinarnych sędziemu, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak. To już trzecia dyscyplinarka w związku ze sprawą żony prezydenta PoznaniaZ informacji OKO.press wynika, że główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów z Warszawy zaczął ścigać sędzię Mariolę Głowacką z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

 

Sędzia Głowacka jest w tym sądzie zastępcą rzecznika dyscyplinarnego i bada sprawy dotyczące sędziów z terenu apelacji poznańskiej. I jeśli trzeba, stawia zarzuty dyscyplinarne. Teraz sama będzie miała sprawę dyscyplinarną.

 

Uniewinnienie sędziego Jęksy

 

Mariola Głowacka w ubiegłym roku prowadziła sprawę sędziego Sławomira Jęksy z Sądu Okręgowego w Poznaniu, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak. Badała ustne uzasadnienie jego wyroku, o którym było głośno. Po przeprowadzeniu postępowania nie znalazła jednak podstaw by postawić Jęksie zarzuty dyscyplinarne.

 

Z informacji OKO.press wynika, że główny rzecznik uznał teraz, że Głowacka dopuściła się w tej sprawie zaniechania.

 

O sędzim Sławomirze Jęksie zrobiło się głośno we wrześniu 2018 r. Rozpoznawał wtedy apelację od wyroku sądu rejonowego, który skazał żonę prezydenta Poznania Joannę Jaśkowiak w pierwszej instancji na 1 tys. zł grzywny za używanie na manifestacji niecenzuralnych słów.

 

„Jestem wkurwiona”

 

Jaśkowiak 8 marca  2017 roku w trakcie demonstracji Międzynarodowego Strajku Kobiet na placu Wolności w Poznaniu mówiła: „Od czasu, gdy panuje nam »dobra zmiana«, budzą się we mnie różne uczucia. Najpierw było to zdziwienie, później zaskoczenie, oburzenie, niedowierzanie, złość, wściekłość. I ostatecznie brakuje mi słów i [oddaje to – red.] chyba tylko jedno mało cenzuralne: wkurw. Jestem wkurwiona”.

 

Jaśkowiak mówiła, że sprzeciwia się nienawiści i pogardzie wobec kobiet oraz pozbawianiu ich prawa wyboru. A na koniec dodała: „Myślę, że wszystkie, jak tu jesteśmy, jesteśmy po prostu wkurwione”.

 

Jęksa rozpoznając apelację uniewinnił żonę prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a ustne uzasadnienie wyroku odbiło się szerokim echem. Sędzia mówił w uzasadnieniu, że sprawę Jaśkowiak rozpoznano w oderwaniu od politycznych realiów.

 

„Gdy łamana jest praworządność …”

 

Podkreślał, że w sytuacji, gdy łamana jest praworządność w Polsce, jej słowa nie są szkodliwym czynem i być może były potrzebne.

 

Jęksa uzasadniając uniewinnienie, wypowiedział mocne słowa: „Pomijając wulgaryzmy, ta wypowiedź była uzasadniona. Mamy ciąg naruszeń konstytucji związanych z naruszaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

 

Mamy do czynienia z naruszaniem świętej zasady trójpodziału władzy. Mamy odmowę publikowania orzeczeń TK, stosowanie prawa łaski w trakcie postępowania karnego. To rażące i ciężkie wkraczanie w kompetencje władzy sądowniczej.

 

Do TK wprowadzono osoby nieuprawnione do orzekania, utworzono KRS, która jest organem niezgodnym z prawem”.

 

To uzasadnienie nie spodobało się władzy PiS. Dlatego słowa Jęksy o przejmowaniu władzy przez PiS trafiły do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w Poznaniu Marioli Głowackiej. Sprawę skierował tam zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego z Warszawy Przemysław Radzik (nominat Ziobry, ściga niepokornych sędziów).

 

Dwie dyscyplinarki dla Jęksy

 

Wytykał on sędziemu Jęksie naruszenie zasady apolityczności sędziów. Mariola Głowacka nie znalazła jednak podstaw by zrobić za uniewinnienie Jaśkowiak dyscyplinarkę.

 

Wtedy jednak sprawę przejął główny rzecznik dyscyplinarny. I skończyło się to dla Jęksy dwoma dyscyplinarkami. Na początku tego roku sędzia dostał dwa zarzuty dyscyplinarne.

 

Miał uchybić godności sędziego wygłaszając w wyroku dotyczącym Jaśkowiak „manifest polityczny dotyczący jego poglądów i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa oraz dokonał pochwały czynu obwinionej”.

 

Kolejny z zarzut dotyczy rzekomego naruszenia zasady apolityczności i bezstronności. Zarzuty dyscyplinarne postawił zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. OKO.press pisało o tej sprawie:

 

Przeczytaj: Jest dyscyplinarka dla sędziego Jęksy, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak

 

Krótko po postawieniu tych zarzutów, wszczęto wobec sędziego Jęksy drugie postępowanie w związku z „możliwym popełnieniem przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na uchybieniu godności urzędu, poprzez złożenie w toku czynności wyjaśniających w dniu 19 października 2018 roku oświadczenia zawierającego treści aroganckie i pomawiające”.

 

To postępowanie prowadzi drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota (też z nominacji ministra Ziobry). Lasocie mogło nie spodobać się pismo Jęksy do rzecznik dyscyplinarnej z Poznania Głowackiej.

 

Sędzia skrytykował w nim ostro prowadzone przez nią postępowanie w jego sprawie, w związku z uzasadnieniem wyroku uniewinniającego żonę prezydenta Poznania. Jęksa pisał m.in., że takie postępowanie może być próbą podważenia jego wyroku.

 

Oko.press pisało o tej drugiej sprawie przeciwko Jęksie:

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny ściga sędziego Jęksę za krytyczną ocenę pracy rzecznika

 

I teraz sędzia Głowacka, która była adresatem tej krytyki – a mimo to nie postawiła zarzutów Jęksie – sama ma sprawę dyscyplinarną.

 

Schab, Lasota i Radzik na usługach

 

Sędziów za wyroki, ich decyzje i za obronę niezależności ścigają nominaci ministra Ziobry. Czyli główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwa zastępcy Michał Lasota oraz Przemysław Radzik.

 

To Lasota i Radzik prowadzą postępowania, ale akceptuje ich decyzje szef, czyli Piotr Schab. Resort Ziobry zapewne docenia ich pracę, bo obaj szybko awansowali w ostatnich miesiącach. Radzik jest z nominacji Ziobry prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, a Lasota prezesem Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim (też z nominacji ministra Ziobry).

 

Obaj orzekają od niedawna na delegacji w największym sądzie w Polsce, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. To była decyzja resortu Ziobry.

 

OKO.press ujawniło też, że Radzik choć sam ściga sędziów ma w swoim życiorysie dyscyplinarkę w związku z jakością jego pracy:

 

Przeczytaj: Przemysław Radzik, rzecznik dyscyplinarny, który ściga innych sędziów, sam miał dyscyplinarkę

 

W sumie Lasota i Radzik ścigają już kilkunastu sędziów. Niektórzy z nich jak np. Waldemar Żurek i Igor Tuleya za działalność w obronie niezależnych sądów mają już po kilka dyscyplinarek.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 


 

W tym tygodniu obchodzimy drugą rocznicę śmierci profesora Wiktora Osiatyńskiego. Przeczytaj jak działa Archiwum Osiatyńskiego i dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia. Udostępnij zbiórkę znajomym i pomóż nam dalej realizować pomysł Profesora! Dołącz do zbiórki na Archiwum Osiatyńskiego https://pomagam.pl/archiwum2019

 

 

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 kwietnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200