Szefowa KE: Nie będzie pieniędzy, jeśli Polska nie spełni wszystkich kryteriów dotyczących sądownictwa

Udostępnij

Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…

Więcej

„Zanim zostaną dokonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe. Komisja nie zaakceptuje żadnego krajowego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że spełnia on wszystkie kryteria oceny” – napisała Ursula von der Leyen.     „Praworządność jest fundamentalną wartością Unii, gwarantowaną przez art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a Komisja […]„Zanim zostaną dokonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe. Komisja nie zaakceptuje żadnego krajowego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że spełnia on wszystkie kryteria oceny” – napisała Ursula von der Leyen.

 

 

„Praworządność jest fundamentalną wartością Unii, gwarantowaną przez art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a Komisja jako strażnik traktatów jest odpowiedzialna za nadzorowanie tego, że jest on respektowany” – pisze przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

 

 

We wtorek 17 maja 2022 roku odpowiedziała na list europejskich socjalistów, zielonych, lewicy i grupy Renew z marca. Już wtedy pojawiały się plotki, że Komisja Europejska jest skłonna ustąpić Polsce w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i wypłacić środki nawet, jeśli Polska nie przeprowadzi zmian w systemie sądownictwa, których domagają się europejskie trybunały i Komisja. Europosłowie chcieli od Komisji zapewnienia, że będzie stała na straży traktatów i nie pójdzie polskiemu rządowi na ustępstwa.

 

 

Von der Leyen wysłała list w momencie, gdy pojawiają się doniesienia, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni KE zatwierdzi polski KPO. We wtorek rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w TVP Info, że jeśli zostanie przyjęta tzw. prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym, pieniądze zostaną wypłacone.

 

 

Te wszystkie doniesienia wzbudziły niepokój środowisk zaangażowanych w obronę praworządności, że Unia odpuściła polskie sądownictwo.

Von der Leyen w liście do europosłów pisze jednak wyraźnie, że jeśli polski rząd nie spełni trzech warunków Komisji, pieniędzy nie będzie.

 

 

Polska musi spełnić trzy kryteria

 

 

Von der Leyen pisze, że każdy krajowy plan odbudowy musi spełnić określone przez Komisję kryteria i rekomendacje, które zostały wyznaczone dla każdego kraju z osobna. „W przypadku Polski takim wyzwaniem, które zostało określone, jest niezależność sądownictwa”.

 

 

Co więcej, „Komisja musi być przekonana, że na poziomie krajowym istnieje solidny system zarządzania i kontroli, który chroni interesy finansowe Unii. Niezależne sądownictwo jest zasadniczym elementem takiego systemu, który przyczynia się do zapobiegania, wykrywania i korygowania potencjalnych nieprawidłowości, takich jak defraudacja czy korupcja”.

 

 

Von der Leyen przypomina, że reforma polskiego systemu sądownictwa powinna spełnić trzy kryteria:

  • Izba Dyscyplinarna musi zostać zlikwidowana;
  • system dyscyplinowania sędziów musi zostać zreformowany tak, by zapewniał niezależność oceny sędziów;
  • sędziowie usunięci przez Izbę Dyscyplinarną muszą mieć możliwość powrotu do orzekania.

 

Komisja nazywa te trzy warunki „kamieniami milowymi”. „Zanim zostaną dokonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe” – zaznacza von der Leyen.

 

 

 

„Komisja podchodzi do negocjacji z Polską z pełną determinacją”

 

 

Przewodnicząca KE przypomina jednocześnie, że to nie plan odbudowy jest narzędziem, które ma odpowiadać na wyzwania związane z praworządnością. Wymienia procesy, jakie ma Polska w związku z art. 7 oraz doroczny raport dotyczący praworządności.

 

 

„Pozwólcie, że zakończę, potwierdzając, że Komisja podchodzi do negocjacji z Polską z pełną determinacją, by zapewnić respektowanie wymagań z rozporządzenia o Instrumencie na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności”.

 

 

O to, by Komisja nie wypłacała Polsce środków, dopóki nasz kraj nie spełni wszystkich zaleceń dotyczących praworządności apelował ostatnio Parlament Europejski. Mówiła też o tym w wywiadzie z OKO.press przewodnicząca PE, Roberta Metsola:

 

 

„W sprawie Polski i artykułu 7 [praworządności] Parlament Europejski będzie bardzo rygorystyczny. Ja będę rygorystyczna. Nie zatrzymamy się”.

 

 

Parlament różni się jednak z Komisją co do kryteriów oceny praworządności. PE jest bardziej rygorystyczny i domaga się od Polski również wykonania wyroków dotyczących neo-KRS.

 

 

Jak pisał w OKO.press Mariusz Jałoszewski: „KE nie postawiła rządowi PiS warunku likwidacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa i powołania w jej miejsce niezależnego organu dającego sędziom nominacje. A to neo – KRS jest najważniejszym źródłem problemów z praworządnością w Polsce.

 

 

PiS to wykorzystał i 12 maja niespodziewanie wybrał nową KRS na II kadencję. Co jawnie pokazuje, że władza za nic ma wyroki TSUE i ETPCz, w których podważono legalność neo – KRS. I których PiS nie wykonał”.

 

 

Cały list Ursuli von der Leyen

 

 

ZdjęcieAutor


Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…


Więcej

Opublikowany

18 maja 2022


Inne artykuły tego autora

18.07.2022

Walki frakcyjne w rządzie zaostrzają się. Wiceminister z PiS: Tusk i Ziobro mówią jednym głosem

08.07.2022

Śmiszek: „Niech PiS weźmie moją ustawę i uchwali jako swoją. Niech popłyną europejskie pieniądze”

20.06.2022

Sąd Najwyższy pyta OKO.press: Jaki jest interes publiczny w ujawnianiu danych o dyscyplinarkach wobec sędziów?

07.06.2022

Sąd Najwyższy potwierdza: Morawiecki nie mówił prawdy w rozmowie z Ursulą von der Leyen

03.06.2022

Ursula von der Leyen w Warszawie. Twarda deklaracja: „Najpierw kamienie milowe, później pieniądze”

02.06.2022

KPO zaakceptowane. Rząd ogłosi „wielki sukces”. Ale do wypłat może nie dojść – tłumaczymy dlaczego

24.05.2022

Czy Morawiecki kłamał w żywe oczy Ursuli von der Leyen w sprawie dyscyplinarek dla sędziów?

12.05.2022

Przewodnicząca PE dla OKO.press: Chcemy zobaczyć realne działania w sprawie Izby Dyscyplinarnej

06.05.2022

Europarlament do KE: Nie wypłacajcie Polsce i Węgrom pieniędzy z KPO. Rezolucja przyjęta

20.02.2021

Wawrzyk utrącony, nie będzie RPO. Opozycja szuka kandydata, którego zaakceptuje Gowin

18.02.2021

Podleśna: „Maryja nie pozwoliłaby zrobić krzywdy tęczowemu dziecku”. Proces o „tęczowe Maryje”

02.02.2021

Sędzia Piebiak, „kadrowy Ziobry”, kandyduje do neo-KRS. Jeśli Sejm go wybierze, poznamy zamiary PiS

14.01.2021

Emilewicz nie jest wyjątkiem. Władza łamie własne zakazy. Badania pokazują, jakie to groźne

29.12.2020

Robert Gwiazdowski, obrońca silnych. Kandydat na RPO, który chciał usunąć urząd RPO

19.11.2020

Kandydatka na RPO dostała 221 minut na dojazd do Sejmu. PiS zakpił z wyboru rzecznika

09.11.2020

Narodowcy chcą obejść zakaz Marszu Niepodległości. Jak PiS i policja ich potraktują?

08.11.2020

Czy Trump ma szansę podważyć wynik? W Stanach Zjednoczonych Wersal się skończył [ROZMOWA]

25.10.2020

Krzyczał „Jestem posłem”. Policja zakuła mimo to Macieja Kopca w kajdanki

25.10.2020

„Boję się żyć w Polsce”, „Nasza godność, wasza podłość”. Tak protestuje Polska

24.10.2020

PiS odrzucił społeczną kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie udzielono jej głosuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200